Reklama

Kolik čeho dát do čajové směsi?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

mamina.martina
Povídálka 23 příspěvků 23.07.18 22:55
Kolik čeho dát do čajové směsi?

Zdravím, trošku se stydím za hloupý dotaz ale chtěla bych si zkusit namíchat čajové směsi podle receptů z internetu, ale receptura směsí je psaná třeba takto:
3 díly materidousky nať
2 díly heřmánek květ
1 díl pampelišky kořen
1/2 dilu pomerančové kůry

No a já nevím, kolik toho namíchat,, když se píše „díl“. Může mi někdo dát příklad na téhle směsi abych to pochopila?
Jsou dva způsoby podle mě a nevím který správně. Buď beru „díl“ jako třeba polevkovou lžíci a dám tedy 3 lžíce materidousky, 2 lžíce heřmánku, lžíci pampelišky a půl lžíce pomerančové kůry. Jenže třeba lžíce kořenu pampelišky a lžíce květu heřmánku neváží stejně, a tak mě napadlo, nemusí se ty díly spočítat podle cílové gramáže? Treba pro 100g: 100 : 6,5 dílů a výsledek poté vynasobim počtem dílů v receptu?
Děkuji za pomoc. Nejak mi to hlava nebere a nebo to možná moc řeším ????

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlineJanli
Kelišová 5392 příspěvků 9 inzerátů 23.07.18 22:57

Myslí se tím gramáž. To není jako když děláš hrnkovou buchtu :mrgreen: .

pedigka
Ukecaná baba ;) 1535 příspěvků 23.07.18 23:19
@Janli píše:
Myslí se tím gramáž. To není jako když děláš hrnkovou buchtu :mrgreen: .

Já teda čaje nemíchám, ale pochopila bych to, jako „hrnkovou buchtu“ :mrgreen: :mrgreen: . Hezky jsi to pojmenovala :pankac:

Ou
Závislačka 4986 příspěvků 23.07.18 23:24

@Janli ehm, díl fakt není gram, to by vám vznikla zhruba čajová lžička té směsi, kdybyste vzala 3 gramy mateřídoušky, 2 gramy heřmánku a 1 gram pampelišky a 0.5 g pomernačové kůry.

Jinak bylinkové směsi nejsou farmaceutické přípravky, takže podobné návody jsou vážně jen orientační a díl je prostě jednotka jakou potřebujete. Může to být třeba 100 g, nebo lžíce a nebo velký koš.

Nejjednoduší bude, když si řeknete, kolik toho celkem potřebujete. Obvykle se dělá nálev s čajovu lžičkou - tedy s 5 g. Pokud tedy chcete směsi tolik, abyste si každý den v jednom měsíci měla udělat hrnek, tak chcete 30×5 g, tedy 150 dohromady.

Celkem na tu směs 6,5 dílu - pro 150 g je tedy 1 díl 23 gramů. Tedy 69 g mateřídoušky, 46 g heřmánku, 23 g pampeliškohého kořene a 11 g pomerančové kůry. A vůbec nic se nestane, pokud budete mít 70 + 40+ 20 + 10 g.

Uživatel je onlineJanli
Kelišová 5392 příspěvků 9 inzerátů 23.07.18 23:33

@Ou ehm, proč bych to tam dávala po gramech 8o ? Tak tam snad dám gramů třeba dvacet, to snad dá rozum. Ty díly se používají, protože někdo chce té směsi pytlík a někdo pytel. Tady se jedná o poměr. Fakt není potřeba se povyšovat a ještě tak nesmyslně… :roll:

Ou
Závislačka 4986 příspěvků 24.07.18 00:12

@Janli protože píšete že je to gramáž. Není. Je to vyjádření poměru. A nemusí tam dávat jednotky váhy, ale klidně objemu a bude to to samé. Tedy klidně ony hrnky z hrnkové buchty.

Uživatel je onlineJanli
Kelišová 5392 příspěvků 9 inzerátů 24.07.18 00:19
@Ou píše:
@Janli protože píšete že je to gramáž. Není. Je to vyjádření poměru. A nemusí tam dávat jednotky váhy, ale klidně objemu a bude to to samé. Tedy klidně ony hrnky z hrnkové buchty.

Tak to asi těžko. Hrnek květu hluchavky není poměrově stejný jako hrnek sušeného kořene. Nikdy se čaje nemíchají objemově! Vždycky váhově.

Uživatel je onlineP4ja
Kelišová 5378 příspěvků 24.07.18 08:38
@Ou píše:

To si nemyslím. My s babičkou sice měly rozepsané díly, ale vždycky jsme vážily. Takže třeba jeden díl byl 20g a podle toho jsme vážily všechno.

U buchet to jde, ale u čaje jsem to ještě neviděla.

mamina.martina
Povídálka 23 příspěvků 24.07.18 13:06

Holky, moc děkuji za rady. Už mám jasno :-)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozvodová bitva: Soud rozhoduje o výživném pro Paroubkovou, kolik chce?

U městského soudu v Praze dnes pokračuje rozvodová sága manželů Paroubkových.... číst dále >

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený... číst dále >

Reklama