Kolik čeho dát do čajové směsi?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

mamina.martina
Povídálka 23 příspěvků 23.07.18 22:55
Kolik čeho dát do čajové směsi?

Zdravím, trošku se stydím za hloupý dotaz ale chtěla bych si zkusit namíchat čajové směsi podle receptů z internetu, ale receptura směsí je psaná třeba takto:
3 díly materidousky nať
2 díly heřmánek květ
1 díl pampelišky kořen
1/2 dilu pomerančové kůry

No a já nevím, kolik toho namíchat,, když se píše „díl“. Může mi někdo dát příklad na téhle směsi abych to pochopila?
Jsou dva způsoby podle mě a nevím který správně. Buď beru „díl“ jako třeba polevkovou lžíci a dám tedy 3 lžíce materidousky, 2 lžíce heřmánku, lžíci pampelišky a půl lžíce pomerančové kůry. Jenže třeba lžíce kořenu pampelišky a lžíce květu heřmánku neváží stejně, a tak mě napadlo, nemusí se ty díly spočítat podle cílové gramáže? Treba pro 100g: 100 : 6,5 dílů a výsledek poté vynasobim počtem dílů v receptu?
Děkuji za pomoc. Nejak mi to hlava nebere a nebo to možná moc řeším ????

Reakce:

Janli
Kelišová 6052 příspěvků 9 inzerátů 23.07.18 22:57

Myslí se tím gramáž. To není jako když děláš hrnkovou buchtu :mrgreen: .

pedigka
Ukecaná baba ;) 1638 příspěvků 23.07.18 23:19
@Janli píše:
Myslí se tím gramáž. To není jako když děláš hrnkovou buchtu :mrgreen: .

Já teda čaje nemíchám, ale pochopila bych to, jako „hrnkovou buchtu“ :mrgreen: :mrgreen: . Hezky jsi to pojmenovala :pankac:

Ou
Kelišová 5185 příspěvků 23.07.18 23:24

@Janli ehm, díl fakt není gram, to by vám vznikla zhruba čajová lžička té směsi, kdybyste vzala 3 gramy mateřídoušky, 2 gramy heřmánku a 1 gram pampelišky a 0.5 g pomernačové kůry.

Jinak bylinkové směsi nejsou farmaceutické přípravky, takže podobné návody jsou vážně jen orientační a díl je prostě jednotka jakou potřebujete. Může to být třeba 100 g, nebo lžíce a nebo velký koš.

Nejjednoduší bude, když si řeknete, kolik toho celkem potřebujete. Obvykle se dělá nálev s čajovu lžičkou - tedy s 5 g. Pokud tedy chcete směsi tolik, abyste si každý den v jednom měsíci měla udělat hrnek, tak chcete 30×5 g, tedy 150 dohromady.

Celkem na tu směs 6,5 dílu - pro 150 g je tedy 1 díl 23 gramů. Tedy 69 g mateřídoušky, 46 g heřmánku, 23 g pampeliškohého kořene a 11 g pomerančové kůry. A vůbec nic se nestane, pokud budete mít 70 + 40+ 20 + 10 g.

Janli
Kelišová 6052 příspěvků 9 inzerátů 23.07.18 23:33

@Ou ehm, proč bych to tam dávala po gramech 8o ? Tak tam snad dám gramů třeba dvacet, to snad dá rozum. Ty díly se používají, protože někdo chce té směsi pytlík a někdo pytel. Tady se jedná o poměr. Fakt není potřeba se povyšovat a ještě tak nesmyslně… :roll:

Ou
Kelišová 5185 příspěvků 24.07.18 00:12

@Janli protože píšete že je to gramáž. Není. Je to vyjádření poměru. A nemusí tam dávat jednotky váhy, ale klidně objemu a bude to to samé. Tedy klidně ony hrnky z hrnkové buchty.

Janli
Kelišová 6052 příspěvků 9 inzerátů 24.07.18 00:19
@Ou píše:
@Janli protože píšete že je to gramáž. Není. Je to vyjádření poměru. A nemusí tam dávat jednotky váhy, ale klidně objemu a bude to to samé. Tedy klidně ony hrnky z hrnkové buchty.

Tak to asi těžko. Hrnek květu hluchavky není poměrově stejný jako hrnek sušeného kořene. Nikdy se čaje nemíchají objemově! Vždycky váhově.

P4ja
Kelišová 6359 příspěvků 24.07.18 08:38
@Ou píše:

To si nemyslím. My s babičkou sice měly rozepsané díly, ale vždycky jsme vážily. Takže třeba jeden díl byl 20g a podle toho jsme vážily všechno.

U buchet to jde, ale u čaje jsem to ještě neviděla.

mamina.martina
Povídálka 23 příspěvků 24.07.18 13:06

Holky, moc děkuji za rady. Už mám jasno :-)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Slováci mají svoje dvě Ledecké: O jaké kočky mohou kvůli sporu přijít?

I Slováci mají svou Ledeckou! Vlastně dvě Ledecké. Sestry a přední biatlonové... číst dále >

Cameron Diaz opustila svou kariéru a zmizela ze scény. Co teď dělá a s kým žije?

Když se řekne Cameron Diaz (46), každý si vybaví blonďatou krásku z 90. let,... číst dále >

Články z Ona Dnes

V mládí ji šikanovali kvůli vzhledu, rozhodla se pro kompletní proměnu

Celine Centino (24) ze švýcarského Zurichu byla v mládí šikanována. Děti si... číst dále >

Dcera má Patauův syndrom. I když měla zemřít brzy po porodu, je tu s námi

Když jsem počtvrté otěhotněla, bylo mi 39 let. Dítě už jsme neplánovali.... číst dále >