Kolikrát za měsíc RTG může být škodlivý

2.4.20 15:03

Kolikrát za měsíc RTG

Dobrý den, chtěla bych se pro zeptat, jak moc škodlivé je pro mě záření, které teď v posledním měsíci podstupuji. 15.3.2020 CTA plícnice, RTG plíce vestoje, SONO břicho, 20.3.2020 RTG plíce vstoje, 31.3.2020 RTG vstoje. Za měsíc mám naplánovaný další kontrolní RTG. Děkuji za odpověď

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1266
2.4.20 15:21

Já o tom zrovna dnes sháněla info.. včera rtg kyčle, ve středu jdu na CT břicha s kontrastní látkou. Bojím se dávky záření a účinku kontastní látky..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1266
2.4.20 18:33

@milisek777 co je CTA plícnice?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
75
2.4.20 20:57

Záření se v těle kumuluje, je uplně jedno jestli jsi ty RTG podstoupila během měsíce nebo deseti let. Nepřidělávej si zbytečně starosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
187
2.4.20 22:26
@milisek777 píše:
Dobrý den, chtěla bych se pro zeptat, jak moc škodlivé je pro mě záření, které teď v posledním měsíci podstupuji. 15.3.2020 CTA plícnice, RTG plíce vestoje, SONO břicho, 20.3.2020 RTG plíce vstoje, 31.3.2020 RTG vstoje. Za měsíc mám naplánovaný další kontrolní RTG. Děkuji za odpověď

Žádná dávka záření není bezpečná. Ovšem to RTG hrudníku není žádná hrůza a pokud je to odůvodněné, tak bych se moc nebranila ;) pro představu vkládám davky :

• Zadopřední snímek hrudníku – dávka 0,02 mSv - přibližná doba pro stejné ozáření z přírodních zdrojů 3 dny – riziko (dle radiační ochrany) minimální.
  • CT hrudníku – dávka 8 mSv – přibližná doba pro stejné ozáření z přírodních zdrojů 3,6 let – riziko (dle radiační ochrany) velmi nízké.
  • Let Praha Tokyo – dávka 0,2 mSv;
  • Přírodní ozáření osoby v ČR/rok – dávka 3,2 mSv;
  • Přírodní ozáření osoby na pláži Guarapari (Brazílie) – dávka 10 mSv/rok.

P. s.: radši bych se válela na pláži Guarapari než na rentgenu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama