Kombinace antibiotik

28.5.17 23:18

Kombinace antibiotik??

Dcera (14) se léčí s (prý) faringitidou-dostala od Mudr. antibiotika Xorimax, ale bohužel po dvou dnech užívání najednou vysoké horečky..a krk bolí stále. Dnes jsem ji vzala na pohotovost.Tam dostala další jiná antib.,ale pochopila jsem to, že má brát oboje..??Lékařka píše: zdvojnásobit dávku Xorimaxu (bere po 12h.), další ty antib. Azytromicin 1.den 1 po 12h.,další dny 1 po 24h. Nejsem si jistá, jestli tedy dát oboje nebo jen ty nové..?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1388
29.5.17 00:21

Pokud napsala u prvních zdvojnásobit dávku, je to asi celkem jasné, ne? :) Mimochodem každá ta antibiotika patří do jiné chemické skupiny, takže se nejspíš budou lišit i spektrem bakterií, na které účinkují.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.5.17 00:46

Xorimax je cefalosporin a Azytromycin je makrolid.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4877
29.5.17 06:35
@Ilonka N píše:
Dcera (14) se léčí s (prý) faringitidou-dostala od Mudr. antibiotika Xorimax, ale bohužel po dvou dnech užívání najednou vysoké horečky..a krk bolí stále. Dnes jsem ji vzala na pohotovost.Tam dostala další jiná antib.,ale pochopila jsem to, že má brát oboje..??Lékařka píše: zdvojnásobit dávku Xorimaxu (bere po 12h.), další ty antib. Azytromicin 1.den 1 po 12h.,další dny 1 po 24h. Nejsem si jistá, jestli tedy dát oboje nebo jen ty nové..?

Co to je proboha za postup? Takže před tím se dala polovina terapeutické dávky (jak jednorázová = DMS = dosis maxima singulaDMD = dosis maxima pro die) a teď navyšuje na 100 %? Nebo snad překračují doporučenou dávku dle SPC (život ohrožující stav se sepsí to není, takže nemají důvod). Pokud není zřejmý efekt ATB, nemá smysl jej užívat dál a je lepší jej zaměnit za jiné.

Opravdu nechápu oblibu cefalosporinů u některých lékařů, když stejnou službu odvedou i potencované aminopeniciliny. Bohužel cefalosporiny indukují vznik rezistence nejen vůči sobě, ale i vůči aminopenicilinům. Změna za azalidové ATB je správná, osobně bych šel do makrolidového ATB klaritromycinu.

Duální ATB terapie v ambulantní sféře je poměrně raritní, používá se např. u komunitní pneumonie u rizikových pacientů, ti stejně ale musejí být hospitalizováni (aspoň na standardním oddělení), takže o ambulantním léčení nemůže být řeč. Farmakologové by určitě argumentovali tím, že kombinace není úplně nejšťastnější, neboť beta-laktamová ATB (peniciliny, cefalosporiny a další) působí jen na rostoucí bakterie, makrolidová ATB je „zmrazí“, takže beta-laktamy nemohou využít svůj plný potenciál. Proto u zmiňovaných pneumonií mnohdy saháme po respiračním fluorochinolonu (např. moxifloxacinu).

Skočte prosím za Vaší ošetřující lékařkou (Vaší dcery), abyste jasně věděla, co brát a co ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
29.5.17 06:50

@Ilonka N Přesně tuto kombinaci ATB teď brala babička, je jí 72 a chytla bacil od naší dvouleté dcery, která má bohužel zelenou infekční rýmu neustále a opakovaně se jí tam vrací bakterie, taky už byla přeléčena několikery ATB a vždy se to vrátilo. Lékaři dcerce už odmítli další ATB psát, koncem června jde na vytažení nosní mandle, tak doufáme, že se tyto potíže vyřeší, protože nás to obtěžuje všechny.
Dodržujeme doma zvýšenou hygienu, ale my jako mladí máme lepší imunitu, bohužel, babička z toho měla zánět nosohltanu, krku i zánět průdušnice. Dostala přesně tuto kombinaci ATB.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
29.5.17 06:54

@Doctus Za tak raritní bych to nepovažovala, dvoje ATB zároveň měli i naši v zimě, když chytli zánět průdušek. Nevím ale, co přesně brali a pochybuji, že si to po půl roce budou pamatovat.
Dcera jednou měla zápal plic(nález na RTG),taky lékařka zvažovala, že k ATB, které brala, přidá nějaký makrolid, ale neudělala to, protože CRP už klesalo.
Ono ne každý chce do nemocnice a ne vždy je k tomu důvod. My bydlíme naproti nemocnice a pokud moje dítě nepotřebuje z nějakého důvodu kapačku, nikdy se tam necpeme. U nás je jedno dětské oddělení, takže je velká možnost, že tam půjdeme např. se zápalem plic a jako bonus si doneseme střevní infekci.

Ségra trpí na záněty ledvin, jednou byla v nemocnici, kde jí dávali kapačky, ale teď vždy, když má zánět močáku, tak už taky lékařka píše dvoje ATB, aby se jí to nerozjelo.

Je ale fakt, že u nás na pohotovosti ATB neradi píší. Na dětské proto, že neznají kompletní historii dítěte, jak často je nemocné a jak často mívá ATB a u dospělých proto, že tam často sedí lékař z jiného oboru. ATB člověk na pohotovosti dostane, jen pokud je nemoc rozjetá a příznaky jasné. Měří tam i CRP, to jo, ale pokud to jen trochu jde, odkazují na praktického lékaře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4877
29.5.17 07:19

@Jana206
Raritní ve smyslu odborných doporučení pro ambulantní péči, za hospitalizace je kombinace ATB běžnější (a na JIP / JIRP pravidlem). Že si to tak někdo pachtí někde na koleně, to už je jeho věc. Když už se někdo rozhodne ke dvojkombinaci ATB, tak by se to mělo provádět spíše za hospitalizace. Je to totiž známka toho, že nemůžeme čekat na efekt, zda prvně zvolená ATB (většinou beta-laktamy) budou účinná, a tak to pojistí třeba bakteriostatickým makrolidovým ATB. Takový pacient nemá co dělat v domácím léčení. Když se něco stane a nedopadne to dobře, veškerá právní odpovědnost padá na lékaře, který si věřil, že to zvládne sám.

Agresivní prevence zánětu ledvin (exacerbace chronické pyelonefritidy?) je na místě, neboť tam se hraje o každý gram životaschopné a funkční tkáně.

Už jsem viděl na všeobecné pohotovosti i gynekologa. Jak ten se popasuje s bolestí na hrudi či dušností, to bych rád věděl. Víte, co je to dvojitě zaslepená zkouška? Chirurg a gynekolog analyzují EKG. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.17 08:57
@Doctus píše:
Už jsem viděl na všeobecné pohotovosti i gynekologa. Jak ten se popasuje s bolestí na hrudi či dušností, to bych rád věděl. Víte, co je to dvojitě zaslepená zkouška? Chirurg a gynekolog analyzují EKG. :D

Lékař na pohotovosti 83 let. Respektuji. Poprvé relativně OK, říkala jsem si, že má přehled, ač mám komplikovanou diagnozu, při druhé návštěvě po roce jsem na něj natrefila znovu, a jsem zjistila, že to co říká, je fráze.
O pár týdnů později další lékař podobně starý, mne poslal na pohotovost na patřičné pracoviště, kam běžně chodím v našem městě, ale tam to funguje jinak. Prostě o lékařích.

• Nahlásit
  • Citovat
29.5.17 08:59

Nasadila jsem ji ty nové -Azytromycin a k tomu má další léky jako Erdomed, Sinupret, Aerius, Avamys do nosu..Tak to snad už bude fungovat.Ten Xorimax měl být nejspíš dle váhy silnější, holka váží 47kg. a na tý pohotovosti doktorka říkala, že na tuhle váhu 2 tbl. Naše doktorka dala jen jednu po 12h.,chyba asi.. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
29.5.17 10:46

@Doctus Naše babička tu dvojkombinaci ATB dostala na plicním až po všemožných vyšetřeních - krev, moč, RTG. Před tím měla jiná, která nezabrala, i po více dnech užívání přetrvával kašel a horečka(večer).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4877
29.5.17 12:16

@Jana206 Škoda, že asi nezjistíte názvy léčivých přípravků (toho, co nezabral, a pak té dvojkombinace)… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.6.17 09:56

Takže prý jsem jí měla dávat oboje antibiotika-v ústavní péči se to prý běžně dělá-řekla Mudr. Dala jsem ji jen ty nové z pohotovosti a dobrý, zabralo to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama