Komolení slov

Anonymní
11.7.20 14:25

Komolení slov

Omlouvám se za anonym.
Synovi je 6 a stále velice komolí slova. Aktuálně už nevíme, jak na něj, aby se to trochu pohnulo. Má spoustu slov, co se naučil vyslovovat špatně a nedaří se nám ho to přeučit.
Např. vypoupat, napoupit, panatovat, fíle (chvíle), pavec (vrabec), pupelka (koupelna) a je toho samozřejmě mnohem víc… Když se snažím jít na to po písmenech, tak mi řekne, že nechce a neumí to.
Na logopedii docházíme, ale tam řešíme jiné problémy a s tímto mi neporadí. Prý až bude umět hlásky, bude to vyslovovat správně. Ale on to dělá i u slov, co umí všechny hlásky.
Máte některá tip, co pomohlo u vás?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

23698
11.7.20 14:28

Opravovat, opravovat, opravovat a nutit říct správně. Časem si uvědomí, že když to řekne špatně musí znova a naučí se to správně. Ale jen u slov co už by měl znát (umí v nich všechny hlásky)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 14:32
@Aspera píše:
Opravovat, opravovat, opravovat a nutit říct správně. Časem si uvědomí, že když to řekne špatně musí znova a naučí se to správně. Ale jen u slov co už by měl znát (umí v nich všechny hlásky)

To děláme a právě nepomáhá. On to nevysloví správně. I když na to jdeme po slabikach. Hlavně to je 90% slov. On je tím už otrávený a dneska na mě už ječel, že to neumí, je blbý, ať ho nechám.

• Nahlásit
  • Citovat
17658
11.7.20 14:33

Syn to dela obcas taky, nejhorší je, ze mu to vyslabikuju, on to po slabikach zopakuje a jak to ma rict rychle cely slovo, tak to zas rekne blbe. Taky pořád mluvi v opačným rode (jakoze o sobe rekne, udelala jsem to a me rekne maminka udelal). No pomaha ho porad upozornovat a opravovat a nutit ho, aby to zopakoval správně. Vetsinu uz se naucil správně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23698
11.7.20 16:05
@Anonymní píše:
To děláme a právě nepomáhá. On to nevysloví správně. I když na to jdeme po slabikach. Hlavně to je 90% slov. On je tím už otrávený a dneska na mě už ječel, že to neumí, je blbý, ať ho nechám.

Tak jestli to není ani schopný vyslovit, tak nejspíš ty hlásky ještě neumí. My máme doteď slova, kde dělají děti chyby, ale už jsou schopní opravit, tak napomínám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 16:16
@Aspera píše:
Tak jestli to není ani schopný vyslovit, tak nejspíš ty hlásky ještě neumí. My máme doteď slova, kde dělají děti chyby, ale už jsou schopní opravit, tak napomínám.

Umí. Vyslabikuje dobře, dohromady neřekne. Třeba slovo nakoupit říká jako napoupit. Jedeme postupně na-kou-pit. Takto to řekne, ale spojí to jako napoupit.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
11.7.20 16:35

@Aspera on nikdy žádné slovo na začátku nevyslovoval správně a to ani máma, táta, bába… Máma říkal mamů, bába babů, táta táka. Říkal třeba kati místo taky. Přeučovali jsme to 2 roky. Řekni ta - „ta“, řekni ky - „ky“, řekni ta-ky - „ta-ky“, řekni taky - „kati“.
Logopedka mi na to řekla, že každé dítě je jiné, ale to je hrozné. Lidi mu nerozumí, on je pak nešťastný.
Třeba zkouším to nakupovat, postupně rozslabikuje, ale dohromady to nedá a je to pořád napupovat. Hlavně už se ani opravovat nechce a já ho chápu. Kdybych ho opravovala ve všem, tak neřekne větu. Už nevím, jak to pojmout a jak mu to neznechutit.
Slyší dobře. Máme za sebou ušní a sluch má naprosto v pořádku.

• Nahlásit
  • Citovat
23698
11.7.20 18:00

Co mu ještě chybí za hlásky? Ono K nevypadá, ale je těžké, tak jestli už ho umí pořádně vyslovit v tom slově. Zase může to najednou naskočit. Synovi taky dlouho nebylo rozumět. Poslední hlásky se naučil až v 8 letech, takže si umíš představit řeč v 6. Ale jakmile uměl hlásky šlapala jsem po něm, aby to slovo řekl správně. Když takto blbne K, tak bych zkoušela jiná slova, kde to K je a postupně zařazovat tak, kde to nejde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
700
11.7.20 18:29

Co změnit logopedku? Má dobré reference?? Nerikala, že má nějakou diagnózu?? Opožděný rozvoj řeči, vývojovou disfazii případně??? S takovými dětmi se pak pracuje při logopedii jinak, tak jestli zvolila správný přístup od zacatku… Protože 6 let už je dost…ale nejsem odborník, jen se synem 3,5 roku chodíme k logo a patla slova a bude mít asi nějakou diagnózu, tak mě to napadlo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 18:46

@Aspera on k umí. Je to první hláska, co vyslovil. Další je pamatovat, že říká panatovat. My vysloví.
Pak říká feba místo chleba. Ch umí.
@alialiali diagnózu má.

• Nahlásit
  • Citovat
321
11.7.20 20:41

A čtete mu pohádky? Mluvíte s ním hodně?
Já jsem dětem hodně četla a mluvila na ně a nevyslovovaly vůbec nic špatně, neříkaly žádná slova zkomoleně nebo špatně. :nevim:
Teď už asi jen do zblbnutí opravovat a vyžadovat, aby to zopakoval, ale už to asi půjde špatně, nebude se mu chtít.
Už půjde do školy? Asi ne, že..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 20:49

@Ann-Sylvie ne, my na něj mlčíme, aby náhodou nemluvil on na nás ;) Promiň, už jsem na to alergická. Slyším to 5 let, že na něj máme víc mluvit. A ne, mluvení není samospasné.
On má diagnózu. Řešíme to 4 roky. Nikdy žádné slovo nevyslovil správně. Vše těžce učíme.
Slovník má prý jak osmiletý. Používá slova a výrazy, které by jeden nečekal - čteme hodně. Bohužel výslovnost je šílená. Logopedka teď řeší jiné problémy.
Do školy nejde, vyběhala jsem odklad.

• Nahlásit
  • Citovat
23698
11.7.20 20:56
@Ann-Sylvie píše:
A čtete mu pohádky? Mluvíte s ním hodně?
Já jsem dětem hodně četla a mluvila na ně a nevyslovovaly vůbec nic špatně, neříkaly žádná slova zkomoleně nebo špatně. :nevim:
Teď už asi jen do zblbnutí opravovat a vyžadovat, aby to zopakoval, ale už to asi půjde špatně, nebude se mu chtít.
Už půjde do školy? Asi ne, že..

Přesně tuto větu jsem slýchala pořád a ano mluvila jsem na děti, četla jsem jim, zpívala, povídala a nic. Syn i přesto má dysfázii a je na logo i v 8 letech, kde jsme tedy každou návštěvu chválení jak makáme, jak se zlepšuje, ale i tak je to na dlouho. Dcera na tom byla líp, ale taky chodí na logo.

@Anonymní píše:
@Ann-Sylvie ne, my na něj mlčíme, aby náhodou nemluvil on na nás ;) Promiň, už jsem na to alergická. Slyším to 5 let, že na něj máme víc mluvit. A ne, mluvení není samospasné.
On má diagnózu. Řešíme to 4 roky. Nikdy žádné slovo nevyslovil správně. Vše těžce učíme.
Slovník má prý jak osmiletý. Používá slova a výrazy, které by jeden nečekal - čteme hodně. Bohužel výslovnost je šílená. Logopedka teď řeší jiné problémy.
Do školy nejde, vyběhala jsem odklad.

Pro uklidnění, syn se sám naučil L, J a Ř, jinak vše máme vydřené. Na logopedii už táhneme 5 rok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.7.20 21:01

Pridám se taky, syn 2 roky a 4 měsíce sice mluví už v souvětích, ale vyslovuje blbě. Tati říká kati, nakoupit-natoupit, nozicka - nojija, maso - mapo, (přitom s umí, řekne, že had dělá sssss) atd. Má velmi velkou slovní zásobu, počítá, pojmenuje barvy. Ale trochu mě vadi ta jeho výslovnost :roll:
O čtením a povídání to není, já mluvím na něj pořád, fakt pořád, knih mame nepočet, leží v nich od miminka, miluje básničky, pohádky, cokoliv řekne špatně, celou větu mu řeknu znovu správně.
Pokud nebude líp mluvit do tří, měla bych navštívit logopedii?

• Nahlásit
  • Citovat
953
11.7.20 21:03

Je fajn, že jste nechali vyšetřit sluch a že ten je v pořádku. Ale i přesto může mít špatné sluchove rozlišování horší sluchovou paměť. Takovým dětem může pomoct, když se můžou opřít i o zrak. To hodně pomohlo mému synovi. Zkuste na jednu kartičku napsat písmeno K, na druhou P. Ukažte mu ty písmena a že tohle je P jako papat, tohle je K jako kakat (to třeba přišlo vtipné mému synovi a pak mnohem líp spolupracoval). Pak mu ukážeme kartu s P a řekněte napoupit, poté ukážeme kartu K a řekněte nakoupit. A ať vám syn na kartičce ukáže, kde jste to řekla správně. A když to bude zkoušet říkat pak zas on, tak pokud řekne napoupit, tak zvednete kartičku P že ne, že řekl P a to tam nepatří a znova mu ty dvě slova předvedete vy i s těma kartičkama aby prostě pochopil že je v tom rozdíl. U nás to pomohlo když to mohl nějak rozlišit i zrakem. Jinak je na trhu spousta pracovních sešitů pro predskolaky na podporu sluchoveho vnímání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama