Konec mateřské dovolené

Anonymni
16.4.08 15:35

Konec mateřské dovolené

Pokud mi bude končit mateřská dovolená, žádá se nějak písemně u zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou ? Je možné, pokud jsem měla před nástupem na MD dva pracovní poměry, u jednoho zpět nastoupit a u druhého čerpat rodičovskou dovolenou ? Nebo je to bráno jako přivýdělek ? Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3504
16.4.08 15:53

Pokud se nepletu, tak rodičovská dovolená nerovná se rodičovský příspěvek, toť dvě různé věci. Zaměstnavatele jsem o rodičovskou dovolenou písemně žádala (s uvedením do kolika let věku dítěte). O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu. Dnes už si lze při rodičovském příspěvku vydělat neomezeně, jen je nutno zajistit péči pro dítě (podmínka čerpání rod.příspěvku).
Já jsem nastoupila na zkrácený úvazek zpět ke svému zaměstnavateli, rodičovský příspěvek pobírám nadále.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
261
16.4.08 16:26

Já mám jeden dotaz k přivýdělku: mám nabídnuto jít pracovat do jedné restaurace jen občas na mytí nádobí. To musím pak podávat daňové přiznání nebo jak to je? Zaměstnavatel mě totiž chce zaměstnat „načerno“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
16.4.08 17:01

Co se týče konec mateřské,žádost o rodičovskou a rodičovský příspěvek - Zuzika to popsala správně, krátce, srozumitelně. Ještě možná, jestli ti zbyla nějaká dovolená, vyber si ji po skončení mateřské a před nástupem na rodičovskou dovolenou - zaměstnavatel je povinen ti vyhovět a dovolenou poskytnout a proplatit v plné výši, později se nárok krátí. Do nároku na dovolenou se počítá i doba mateřské, i když jsi třeba ten rok vůbec nebyla v práci (Př: nástup na mateřskou v prosinci, dítě narozeno v lednu, mateřská končí cca v květnu, v práci jsem nebyla ani den, ale mám nárok na plnou dovolenou)!! - nepromeškat, jde někdy relativně o dost peněz.

K přivýdělku na černo: Pokud máš peníze na černo, těžko je budeš zdaňovat. Daňové přiznání bys podávala, např. pokud bys na to měla živnosťák, víc pracovních poměrů současně, výdělek jako „ostatní příjmy“ - příležitostná činnost - přes 20 000,– za rok. Ta příležitostná činnost není špatná, pokud pro někoho uděláte nějakou takovou práci, můžete mu klidně podepsat, že jste dostaly peníze, on si to může dát do výdajů a vy nemusíte nic danit. Ale musí to být opravdu jen příležitostné jednorázové záležitosti a nesmí u vás za rok překročit 20 000,– Kč celkem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama