Korporace, start up nebo státní

Anonymní
3.5.21 11:16

Korporace, start up nebo státní

Jaké vidíte výhody a nevýhody u těchto typů firem? Nedávno jsem se o tom bavila a docela dost lidí nadává na korporace, přitom nemají ani reálný důvod.
Za mně třeba je výstražný majáček „rodinná malá firma“, což v praxi znamená, že se všichni mají rádi a pracují pro blaho firmy od nevidim do nevidim a pak se ještě scházejí na grilovačce :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1444
3.5.21 11:25

Korporáty mají spoustu výhod i nevýhod. Průměrný český občan se ale rád zaměřuje na nevýhody a pak na ně nadává. Nevýhoda korporátu je, že člověk se v něm snadno ztratí, je jenom číslem. Často je v korporátech vysoká fluktuace, obrovské nároky na práci pod stresem a tlak na výkon. Samozřejmě záleží na pozici, ale i tak to neustojí každý. Na druhou stranu je tam často mladý a příjemný kolektiv, mají vypracované postupy, školení atd. Na každou kravinu je tam někdo, kdo se o ni postará. Já si myslím, že na první zaměstnání je korporát nejlepší. Člověk tam má obrovskou podporu ze všech stran.
Malá rodinná firma je super, když člověk už ví co dělá, své práci rozumí, umí ji, nedělá chyby a potřebuje minimální zaučení. A jak už bylo psáno - je ochotný makat od rána do večera, protože jde o „malou rodinnou firmu“ a ta nemá obraty jako korporát, takže se musí snažit. Na jednu stranu to může být velmi příjemné prostředí, rozhodně se v něm člověk může cítit lépe než v korporátu, ale každá chyba se tam draze platí.

No a nakonec bych dala státní „firmy“. Tam se podle mě jde člověk čistě zahrabat. Protože kariérní postup téměř nulový, člověk dělá třeba 30 let to samé pořád dokola. Výplata bývá ze začátku hrozná, kolektiv je často utvořený ze zaprděných padesátníků, kteří se na mladé dívají skrz prsty a mají potřebu se po nich vozit, protože jsou „služebně starší.“ Nicméně je tam výhoda, že se člověk o svoji práci nemusí bát tak jako v soukromém sektoru a výplatu taky dostane každý měsíc včas. Sice mu ji občas sníží protože „se musí šetřit“ ale nemusí se bát, že jako někteří, bude makat třeba několik měsíců na dluh.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.5.21 11:32

Pracuju v malé rodinné firmě, ano se všemi tu vycházím dobře, ale rozhodně tu nejsem „od nevidím do nevidím“ (mám zkrácený úvazek a volnou prac.dobu, takže si sem chodím, v podstatě tak jak mi to vyhovuje) a žádnou mimopracovní grilovačku jsem tu ještě nezažila (a to už tu jsem skoro 6 let :mrgreen: ). Trochu mínus jsou finance - nevydělám si tu tolik, jako kdybych šla do nějaké velké firmy, ale ten bonus zkráceného úvazku, volné prac.doby a celkově pohody má u mě teď momentálně prioritu (mám dvě mladší školní děti).
Naopak moje sestra pracovala v nadnárodní firmě (ale ne zas nějaký kolos) a neustále jezdili na nějaké teambuildingy, vícedenní školení atd. Po pár letech už ji to moc nebavilo a ráda odešla na mateřskou.
Můj muž dělá v největší české automobilce v kanceláři a je tam spokojený. Pracovní doba se dodržuje, přesčasy (placené) občas, stále má kam růst, platové podmínky více než dobré. Co ho tak trochu štve a myslím, že to bude obecně u velkých firem, že každý šéf má svého šéfa a každý se snaží někomu zalíbit. Manžel každou chvíli vyrábí nějaké prezentace a tabulky s výsledky své práce pro svého šéfa, který to prezentuje zase svému šéfovi atd. :roll: z toho mě osobně by mrsklo, já si to vše se svým šéfem povím přes dveře kanceláře :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
735
3.5.21 13:49

Pracuji v korporátu. Vyhody: vím přesně, za co mám zodpovědnost, mám pevně vymezený obsah práce (což je i nevýhoda, víc mi vyhovovalo menší prostředí, kde jsem musela řešit i věci mimo moji agendu a bylo to pestřejší). Jako plus vidím i velké zázemí, mám se vždy na koho obrátit, taky je to moderní firma a homeoffice byl možný i před covidem, zkrácene úvazky pri MD, RD, i po návratu jsou ok.
Nevýhody: některé kolegy potkávám v kuchyňce a nic o nich nevím, špatně se mi navazuji „vztahy“ mimo kancelář.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
725
3.5.21 18:14

Mne staci, ze musim spolupracovat s ludmi z korporatu a uz mam z toho par sedin. Pre mna mna je ideal stredna firma, kde je mozny rast, ale stale sa o tebe vie ako o konktretnom cloveku. Startup netusim, nemam vobec skusenost. A statny aparat povazujem za skostnately a dobrovolne by som tam nesla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
655
4.5.21 13:09

U korporatu jsou blbé některé zdlouhavé schvalovací procesy a centrály v cizině, z nichž vylezaji různé zbytečné číčoviny, na které by v malé firmě nebyl čas ani je nemá kdo vymýšlet. U startupu bych zase byla trochu nervózní, někdy mají ty startupy trochu pochybný předmět činnosti, nechytí se a nakonec zkrachujou a člověk v tom zahučí. Státní jsem zatim nevyzkousela, ale někdy zkusím, až se budu vracet po dětech, státní se nehodí vůbec pro mladého člověka po škole. Byla jsem kdysi na pohovorech a neumela jsem si predstavit, že bych v kolektivu těch „dam“ pracovala. Až mi bude přes 40,tak už to asi půjde :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16
4.5.21 18:06

Rozepisu se, jak to citim ja. :-)
Korporat
Vyhody: skvele benefity, casto treba zavodni jidelna s obedy za hubicku, flexibilni pracovni doba, pul rocni ci rocni premie, blizko prumernemu platu, moznost karierniho rustu, urcita anonymita.
Nevyhody: nemuzes moc veci zmenit ci ovlivnit, dlouhe schvalovaci kolecko, mala moznost tvorby „pozice na miru“, velka specializace prace, nemas pohled na celou firmu, ale jen ten svuj pisecek

Mala firma
Vyhody: Nadrizeny je casto primo majitel, kdyz chces neco zmenit, staci konzultace s nim a mas velmi rychle odezvu „ano/ne/ano, ale…“. Casto jsi holka pro vsechno. Osobne delam v eshopu - ve velke firme bych delala zakaznicky servis nebo marketing nebo administraci systemu nebo na reklamacnim oddeleni atd. V male firme delam vsechno. Je to obcas na hlavu, ale po skole si myslim, ze naopak super. Vidis firmu jako celek a to, jak veci funguji jako celek. Kolektiv je mensi, vsichni clenove firmy se znaji. Vetsi moznost dat do firmy kus sebe, svou vizi, moznost realne ovlivnit chod firmy svymi nazory.
Nevyhody: Zadne benefity, casto zastarale pristupy k praci (zadny home office ci flexibilni pracovni doba), zadny karierni postup (nad tebou je jen majitel nebo jeden vedouci - nemas proste kam dal jit). Klima ve firme maximalne ovlivnuji majitele, coz v zavislosti prave na jejich osobnosti, muze byt vyhoda i nevyhoda.

Specifickym typem male firmy je startup, ktery kombinuje par veci z korporatu a male firmy plus neco navic.
Vyhody: vyhody male firmy plus moderni pristup k praci (pracuj odkud chces a kdy chces, ale mej svou praci hotovou). Velka moznost tvorby „pozice na miru“.
Nevyhody: Mala moznost vertikalniho rustu, ktera ale muze byt docasna -Pokud se bude darit firme, bude se darit i tobe. Nizsi plat. Casto musia byt soucasti firmy - traveni volneho casu s kolegy je beznou zalezitosti, byt v praci obcas od nevidim do nevidim taky. Je to dan za vyhody, ktere start up ma. Nejistota zamestnani v zavislosti na oblasti podnikani. Velmi dynamicke prostredi - naucis se delat svou praci nejakym zpusobem a v te chvili se tyto postupy zmeni, protoze to je treba. Nic neni jiste - porad nejake novinky (pro me nevyhoda, pokud to firma nema extremne dobre zmaknute). Neustale vymyslis nove procesy a postupy - vyhoda nevyhoda jak pro koho.

Statni sektor
Vyhody: jistota zamestnani, stabilita, clovek nemusi byt soucasti firmy, staci si odsedet od do a sve mas jiste. Klasicke benefity. Nemas strach jit na materskou, vzdy na tebe pockaji.
Nevyhody: Nemuzes temer nikdy nic zmenit, mas to delat takhle, protoze „tak se to delalo vzdycky“, tak proc to menit. Tabulkove platy, ktere jsou v obdobi male praxe silne podprumerne. Pokud ma clovek odmakano 10-20 let a vzdelani, naopak se ma pomerne dobre. Co tak slycham z vice stran, tak horsi pracovni kolektivy, tendence dohazovat mista znamym na ukor jejich znalosti a schopnosti. S temito dohozenymi lidmi vsak pote musis pracovat ty.

A samozrejme - je to velke pausalizovani a ne, nebude tomu odpovidat kazda firma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat