Krmítka – bilance krmení

4825
12.3.17 08:22

Krmítka – bilance krmení

Hezký den. Vy všichni, kteří zpříjemňujete ptáčkům chladné zimní dny, kolik jste toho za letošní zimu zkrmili? Viděli jste nějaké zajímavé druhy, které vaše krmítko navštívily poprvé? Jaké druhy k vám létají na svačinu? :palec: Krmení zdar. :mavam:

Mé skóre: 80 kg slunečenice (černé), 40 kg pšenice, 4 kg vlašských ořechů, nespočítané množství živočišného tuku :mrgreen:

Nové druhy: brhlík lesní, pěnkava jikavec, sýkora babka

Běžné druhy: sýkora koňadra, sýkora modřinka, dlask tlustozobý, vrabec polní, vrabec domácí, zvonek zelený, čížek lesní, kos černý, stehlík obecný, pěnkava obecná :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12.3.17 15:44

Kolik máme zkrmeno přesně nevím, ale určitě je to méně, než u tebe :mrgreen:.
V krmítku vídáme : sýkora koňadra, modřinka, babka ( je zajímavé, že ke krmítku před domem, kde není tolik klidu, se odváží jen koňadra, modřinka a babka jen do krmítka za domem, kde je klid). Vrabec nevim jaký :oops:, Červenka, kos, sojky. Ne v krmítku, ale na bříze, kterou máme před oknem, strávil celou zimu párek hylu obecných. A predloni k nám zabloudilo menší hejno brkoslavu severních. Jednou jsem zaznamenala dlaska, ale to bylo výjimečně, už tu dlouho žádný nebyl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4825
12.3.17 17:13

@Tichopredbouri
Takovou vzácnost jako brkoslava jsem na krmítku (nebo v jeho okolí) neviděl, i když okolo na zemi bylo mnohdy pár jablek, samozřejmě letos o poznání méně než loňskou zimu, kdy jsme měli jablek enormní množství a každý den pod krmítkem našli strávníci rozpůlených tak 5 jablek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4222
12.3.17 17:59

Statistiku si žádnou nevedu, ale do krmítka jsem nasypala méně potravy než autor této debaty. Tedy já sypu nejen do krmítka, ale tady na sídlišti i na dvě místa ke keřům a rozvěšuju lojové koule. Ale v poledních letech kvalita těch koulí děs běs. :roll: Někdy koupím lojové polokoule v kokosu. V těch keřích je několik desítek vrabců a přiživují se i kosové, u dalších keřů vrabci a sýkorky. A přiživovat se chodí i vrány a havrani, protože naše oblast patří v zimě mezi jejich významné nocležiště.
Jinak kromě černé slunečnice to byly různé směsi pro venkovní ptactvo, do toho vlašské ořechy, ovesné vločky, mák a kousky jablek. :palec: A je zajímavé, že některé dny jablka mizela ve velkém, někdy o ně nebyl moc velký zájem. Asi dle chuti strávníků. Jinak tady bývají nejčastěji vrabec, kos, sýkora koňadra i modřinka, hrdličky, holubi, někdy zvonek, pěnkava. Pod krmítkem jsem zahlédla i žluvu zelenou, které tady v létě vídáme celkem běžně na dvou stromech. Ještě jsem zahlédla asi dva druhy ptactva, ale neidentifikovala jsem je. :oops: Kolem domu nám loni a předloni vykáceli několik stromů a vysekali spoustu keřů, takže ubylo hodně sýkorek. :roll: :zed: Naše kočka je s nadšením pozoruje skrz okno. :)

Když krmíte v takovém množství, to je do kolika krmítek? A kupujete někde v obchoďáku nebo objednáváte ve velkém?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4825
12.3.17 18:54

@Samy
Více méně do dvou krmítek slunečnici (poměr ze začátku zimy tak 4:1, poslední měsíc spíš 2:1). Pšenici sypu pod krmítko, kde na ni podnikají nálety vrabci (sem tam i nějaká hrdlička využije příležitosti), párkrát jsem tam viděl sojku.

Jak nejsou v okolí krmítka keře či stromy, tak se ptáčci ostýchají nebo bojí na krmítko přiletět. Naštěstí je krmítko umístěno v těsné blízkosti pásu hustého křoviska, takže je o bezpečí postaráno. V jednom okamžiku jsem v okolí krmítka napočítal 40 vrabců, 10 sýkor, 5 stehlíků a několik pěnkav. Kočky z domu mají o zábavu postaráno. :mrgreen:

Nakupuji v zemědělském družstvu, kde to mají vlastní výroby, 1 kg slunečnice za 16 kč a 1 kg pšenice za 6 kč. Ceny celkem přijatelné, když vidím, jaké nekřesťanské peníze chtějí v supermarketech, tak se mi otvírá kudla v kapse.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4222
18.3.17 12:50

@Doctus to jsou dobré ceny, hlavně pro někoho, kdo tak rád podporuje ptactvo :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4825
18.3.17 13:28

@Samy
Ještě mi to nedalo a přikoupil jsem ještě jednu dávku, takže 90 kč slunečnice a 45 kg pšenice. :mrgreen: Ale to už je poslední. :D Minulý rok jsem totiž koncem krmné sezóny u krmítka viděl 2 nemocné čížky s trichomoniázou kuří (způsobená prvokem Trichomonas gallinae), takže chtě nechtě byl stop krmení, naštěstí to bylo až koncem března. Zmíněný prvok má rád mírné teploty a loňskou zimu bylo docela teplo, letošní zimu však byly i třeskuté mrazy, takže parazit zahynul. Nákaza se přenáší nejčastěji od holubů či hrdliček, proto dost nelibě nesu, když tam nějaká dorazí. Ale co nadělám. Hlavní je pečlivé sledování okolí krmítka a vyhledávání podezřelých kusů (načepýřené, netečné, neuletí ani v přítomnosti člověka,…). Na druhou stranu je pozorování velice relaxační činností… :palec: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4222
19.3.17 12:53

Tedy, je vidět, že se fakt vyznáš. :palec:
Tady mají hrdličky několik hnízd na okolních stromech, takže tu hledají pod krmítkem taky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4825
19.3.17 13:22

@Samy
Jak se teď více oteplilo, tak přibylo zvonků a stehlíků, sýkory jsou u jídelní tabule spíše ráno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama