Lamictal a těhotenství

79
17.4.21 15:57

Lamictal a těhotenství

Zdravím všechny chtěla jsem se zeptat těch které mají podobný problém
Dost často mě bolí hlava
Neurolog mi předepsal lamictal je to nejnižší dávka jedna tbl na noc
Nevím jak moc tento lék vadí při plánování těhotenství a pak i těhotenství?
Mate někdo podobnou zkušenost děkuji za odpověď krásný den

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8344
17.4.21 16:12

V pribalovym letáku to není?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
17.4.21 16:16

Není

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3809
17.4.21 16:21

Ahoj, v SPC se píše tohle:

Riziko spojené s užíváním lamotriginu
Těhotenství
Velké množství dat u těhotných žen, které dostávaly lamotrigin v monoterapii v průběhu prvního trimestru těhotenství (více než 8 700), nenasvědčuje zásadnímu zvýšení rizika závažných kongenitálních malformací včetně rozštěpových vad obličeje. Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3).

Je-li léčba přípravkem Lamictal v období těhotenství považována za nezbytnou, doporučuje se podat nejnižší možnou terapeutickou dávku.

Lamotrigin je slabým inhibitorem dihydrofolátreduktázy, a proto teoreticky může vést ke zvýšení rizika poškození plodu cestou snížení hladiny kyseliny listové. Při plánování těhotenství a v časném období těhotenství by mělo být zváženo podávání kyseliny listové.
Fyziologické změny během těhotenství mohou ovlivnit hladiny lamotriginu a/nebo jeho léčebné působení. V průběhu těhotenství bylo pozorováno snížení hladiny lamotriginu s možným rizikem ztráty kontroly epileptických záchvatů. Po porodu se hladiny lamotriginu mohou rychle zvýšit s rizikem výskytu nežádoucích účinků spojených s dávkou, proto by sérové hladiny lamotriginu měly být sledovány před, v průběhu a po období těhotenství, taktéž v krátkém období po porodu. Pokud je to nutné, dávka má být přizpůsobena tak, aby udržela sérové koncentrace lamotriginu na stejné úrovni
jako před otěhotněním, nebo přizpůsobena klinické odpovědi. Navíc by po porodu měly být sledoványvnežádoucí účinky spojené s dávkou.

Ale určitě bych to konzultovala s Dr. Já Lamictal taky brala, ale těhotná jsem s ním nebyla. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8344
17.4.21 16:24
@Olkipe píše:
Není

Neříkej, já to tam našla během par vteřin.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
467
17.4.21 17:32

Nevadí. Jsem epileptik a v těhotenství jsem musela kvůli klesání množství účinné látky v krvi navyšovat. Brala jsem ke konci 100 mg 1-0-1. Beru ho i teď při kojení.
Důležité je ale brát kyselinu listovou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2470
17.4.21 23:06

Jak píše @Xsvel, doplňuj kyselinu listovou. Taky jsem epileptička, davku 100 mg 2× denně mám nejmenší, během těhotenství vždy bylo potřeba zvýšit, deti jsou zdravé a v pořádku, otěhotněla jsem vždy na první pokus, rodila jsem oba až po termínu s hezkou vahou. Oba kojení rok, pak jsme to ukončili právě kvůli Lamictalu, přecijen nějaká dávka jde mlékem. Nevím, že by se to používalo na bolest hlavy, ale snad doktor ví, co dělá :nevim:
U tel kyseliny listové se doporučuje začít brát 3 měsíce před těhotenstvím, takže jestli se chystáš, tak je asicas to začít řešit :) hodně štěstí :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.4.21 19:26

@Olkipe Jsem aktuálně těhotná 28+1 a Lamictal na epilepsii normálně užívám. Dokonce mi kvůli zvětšujícímu se množství krve byla dávka zvýšená z původních 75-0-75 na 150-0-150 :) ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1891
18.4.21 19:44

Lamictal se normálně v těhotenství může - pokud ho dobře snášíš. Pokud ho máš poprvé, tak bacha na případnou alergickou reakci. U mě přišla až po několika týdnech a byla drsná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat