Látkové pleny - ušetří vám peníze?

ŠárušN
31.1.12 14:16

Látkové pleny - ušetří vám peníze?

Měla bych dotaz pro látkující maminky. Před třemi měsíci se mi narodilo třetí dítě a teprve teď jsem začala nadšeně uvažovat o látkování. Jenomže k tomu je potřeba jistá počáteční investice, do které bych musela přinutit manžela, a ten se dívá především na finanční stránku věci. Nezajímá ho životní prostředí ani jiné argumenty, zajímají ho jen ty prachy :lol: A tak mě zajímá, jestli se dá při látkování skutečně ušetřit, tak jak se všude píše. Já si představuji plenky vše v jednom, žádný složitý plenkový systém neberu. A nejlevnější plenky AIO jsem našla v ceně okolo dvou stovek za jednu. (Otázka jestli bychom ale nakonec nebyli zklamaní kvalitou.) Když k tomu ale přičtu prací prášek, energii a vodu spotřebovanou při praní, nevím kolik to dělá, ale nedostáváme se už příliš blízko k sumě, kterou za celé období utratíme při používání běžných papírovek? Navíc musíme přihlédnout k tomu, že je to naše poslední dítě a už má tři měsíce. A navíc mám v plánu to kombinovat s papírovkama (třeba na noc, nebo na cesty a tak). Moc děkuji za zkušenosti a rady, jak přesvědčit manžela :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5011
31.1.12 14:19

Ač látkuju, tak já bych u toho u třetího a ještě ve třech měsících, kdy teprve zvažuješ a vybíráš nešla:) Mně se to vyplatí hodně, protože na druhátko kupovat budu max. separačky, investice se podle mě vrátí až na těch dalších dětech :nevim: A co se týče AIo za dvě stě..už jsem se poučila, že nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci..v důsledku jsem si nadávala, že jsem si neušetřila čas a peníze a rovnou nepořídila osvědčené…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31604
31.1.12 14:22

Jedno dítě na látkovkách, pokud nejsi fakt asketa jen se čtverci a dvěma svrchńáky, tě vyjde zhruba nastejno jako jedno dítě na jednorázovkách (včetně proprané energie). Výrazná úspora nastává až když výbavičku podědí druhé.

Pokud chceš fakt ušetřit, tak nejjednodušší je začít se čtverci na doma a mít dvoje svrchní kalhotky. Když bude vše špinavé, tak dáš jednorázovku. Výhradní látkování bych určitě nedělala, hlavně ne ze dne na den, hezky postupně. AIO za 200 by tě určitě zklamali, celkově aio jsou fajn, ale na běžné přebalování to není potřeba. Spíš když potřebuješ přebalit rychle (třeba u dr), případně když přebaluje někdo jiný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23861
31.1.12 14:22

Ahoj, já látkovala dcerku, ale momentálně jsem z vícero důvodů přestala. Ušetřila jsem ale jen díky tomu, že jsem si nakoupoila výbavičku na MMB z druhé ruky za 600 - pull kalhotky, vložky a jednovelikostní pleny na sucháč a ještě jsem doma měla čtvercovky, asi 20 ks. Žádný AIO jsem teda nekupovala, je to drahý a jsem teď ráda, páč kdybych do toho nehorázně finančně zahučela a pak bych se vrátila k jednorázovkám, tak by mě asi kleplo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.1.12 14:25

Já jsem si pořídila jen pár plenek asi za tři tisíce, což moc není. Od narození jsem je používala, ale jakmile jsme přešli na příkrmy a stolice se změnila, tak je nedávám, prostě se mi to ekluje. Teď už vím z 90 %, kdy bude kakat, dám papírovku, no a po kakání obleču do látkovky a vyhovuje mi to. Sice neušetřím nic závratného, ale něco přeci a myslím si, že ty tři tisíce už mám „zpátky.“ No a navíc, je pak využiju i na druhé dítko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
157
31.1.12 14:27

ahojky, ušetříš určitě. já měla AIO Bum Genius, jedna vychází na 450. ale už nic k nim nedokupuješ, v ceně jsou svrchní kalhotky, jedna novorozenecká a jedna větší vložka. měla jsem jich 15. celkem i s praním mě to vyšlo na cca 10000,–

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
107
31.1.12 14:31

Já používám od narození dcery bambino mio, sice pořizovací cena je vyšší, ale určitě se to vyplatí. Ty co už jsou jí malé jsem schovala a na druhé se budou hodit - nejsou vůbec zničeny. Někde jsem četla, že je paní používala na všechny svoje 4 děti jedny…takže ještě někdo podědí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6358
31.1.12 14:32

Pokud bych začínala s látkování až u třetího dítka, tak bych rozhodně nekupovala drahou výbavu, ale jen čtverce a nějaké svrchňáky - třeba já mám hodně ráda flísové svrchní Anavy, ale stačí koupit jedny, já pak dala tchýni a ona podle nich ušila další a za zlomkovou cenu. Takže pokud máš někoho v rodině nebo sama umíš šít, tak lehce ušiješ a hodně ušetříš. Já mám teda pár těch drahých plínek, ale obešla bych se bez nich, nejradši dávám čtverce s flísovýma schrníma kalhotkama a to je synovi rok a půl. Drží pěkně díky bodýčkům takže super.

Přijde mi prostě strašně zbytečné nakupovat výbavu za x tisíc :nevim: čtverce nejlíp schnou, pokud nemáš sušičku, nemusí se taky žehlit, pokud se dobře složí. Já teda dávám obdélník velikosti složené plínky igelitu do nejvzdálenější vrstvy plínky od prdelky a je to naprosto v pohodě, pokud nemá hodně řídké hovínko, tak neproteče ani na svrchňáky.

Já jsem prostě těm drahým plínám nepřišla na chuť, odrazuje mě nejen cena, prostě u mě vedou čtverce, byť nejsou nejmodernější.

Na druhou stranu, pokud si i nakoupíš drahou výbavu a budeš to mít v pořádku po tom jednom dítku, tak lehce prodáš a i když lehce pod cenou, tak pořád tě to vyjde mnohem levněji než kupovat papírovky ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3380
31.1.12 14:33

Jé a nekoukala jsi ted na Sama doma? Zrovna jsem po tomto začala hned také uvažovat nad látkováním s těma AIO, ale jen jak jsem našla jejich cenu…mě málem kleplo, tak jsem hned hodila do kalkulačky jen cenu AIO za cca 500 jedna a zjistila jsem, že takovou raketu za to dát nemůžu a vyjde mi to na cca rok jednorázovek pokud s nima nebudu vůbec šetřit..vodu, energii, čas a prací prášek jsem ani nepočítala, ale tím, že mám i sušičku, tak bych možná ještě i prodělala, protože bych to určitě nevěšela v rámci úspor. Dají se možná koupit použité za lepší peníze, ale i tak…jsem myslela, že ta finanční úspora bude tedy znatelnější.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10706
31.1.12 14:33

Pokud nakoupíš plínky z druhé ruky, nebo jen čtvercovky, tak určitě dá. Ale rozhodně větší úspora je až s dalším dítkem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8858
31.1.12 14:34

Pokud koupíš látkovky za dejme tomu 4000 a pak je prodáš za polovic tak máš hned 2000 zpátky. To je na tom to pěkné. Počůranou jednorázovou plenku neprodáš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8949
31.1.12 14:35

Tak taky záleží, jakou si vybereš výbavu, např. výbava jen z AIO je hodně drahá, budeš potřebovat tak 15-20 ks plenek…
Já látkuju se čtvercema, našitýma vkládačkama z bambusového flísu a 4-5 svrchňáčkama… takže si myslím, že se mi to vyplatí určitě. I při jednom dítěti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8651
31.1.12 14:37

Jak už tu zaznělo, když nakoupíš spíš levnější výbavičku, ušetříš i na jednom dítěti, ideál by samozřejmě byl odlátkovat se stejnými plínami dětí víc, to už je pak úspora značná. Taky nezapomeň na to, že slušně zachovalé plenky prodáš dobře na bazárku, tj. řekněme za 50 % nákupní ceny… A opravdu není nutné používat ty nejdražší AIO, stačí dobré kalhotkovky a svrchňáky, nebo třeba jen vícevrstvé plenky se svrchňáky, pokud se nechceš uchýlit k té úplně nejlevnější variantě, kterou jsou čtvercovky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23861
31.1.12 14:37

Jo a já taky prohlašovala, že látkovat budu jedině s AIO. Ale není to tak složité s těma čtvercovkama, popř s jednovelikostníma a vložkama. On je toho plný net, člověkovi a ž přechází zrak z těch možností, ale ve skutečnosti je to fakt jednoduché ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Any11
31.1.12 14:38
Barusak78 píše:
Jé a nekoukala jsi ted na Sama doma? Zrovna jsem po tomto začala hned také uvažovat nad látkováním s těma AIO, ale jen jak jsem našla jejich cenu…mě málem kleplo, tak jsem hned hodila do kalkulačky jen cenu AIO za cca 500 jedna a zjistila jsem, že takovou raketu za to dát nemůžu a vyjde mi to na cca rok jednorázovek pokud s nima nebudu vůbec šetřit..vodu, energii, čas a prací prášek jsem ani nepočítala, ale tím, že mám i sušičku, tak bych možná ještě i prodělala, protože bych to určitě nevěšela v rámci úspor. Dají se možná koupit použité za lepší peníze, ale i tak…jsem myslela, že ta finanční úspora bude tedy znatelnější.

zas se susickou potrebujes min plenek…

ja latkovala s 15 AIO a uz fakt ne… to je malo… ted jsem na dvaceti a nelatkuju v noci… podle mne je jich tech 24, kdyz nemas susicku ,idealni… ale docela dobry system ma Grovia.. koupis svrchnaky a do toho dokoupis jen vkladaci jadra, to se mi dost libi.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama