Lecena hypotyreoza zhubnuti a hyperfunkce?

1166
15.2.21 12:25

Lecena hypotyreoza zhubnuti a hyperfunkce?

Dobry den, prosim má nekdo zkusenost s lecbou hypetyreozy? Jsem lecena cca 16 let na hypofunkci stitne zlazy. Je mi 40 let. Protilatky proti ŠŽ mam negativni. Hodnotu Tsh jsem mela pred pul rokem na hodnote 0,535 norma 0.4 - 4. O co mu jde je to, ze mi casto kolisa vaha vzhledem k me alergii na obiloviny. Nekolikrat jsem uz vypozorovala, ze jakmile zhubnu na cca 55 kg pri vysce 168 ( normalne mam.asi 57, 58), zacnu mit strasne navaly hladu. Pote me zacnou padat vlasy. Nemate nekdo prosim zkusebost, ze by pri lecbe hypotyreozy a zhubnuti sla hypofunkce spise do hyper? Beru letrox 75.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
15.2.21 12:58

Nejsem endokrinolog, ale pokud jdeš s letroxem do hyperfunkce, tak by se mohlo upravit dávkování. Moje mamka to tak měla a nakonec musela léky úplně vysadit a teď má po mnoha letech štítnou žlázu bez léků. Objednej se na endokrinologii.

• Citovat
  • Nahlásit
1166
15.2.21 13:03

Ja chodim prave k obvodnimu aten jako nejake rozmezi neresi. Jednou me doktor z poradny endokrinolog napsat, ze ta hodnota by klidne mohla byt na 2, ja mam 0,5…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
795
15.2.21 13:19

Při hypofunkci je spíš opačný problém, spíš jde váha nahoru, hubne se těžko.
Taky bych radila přejít k endokrinologovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1166
15.2.21 13:28

Ona ta vaha me jde dolu kvuli strave ve ktere mam velke omezeni kvuli alergiim. Kvuli tomu vzdy zhubnu 3 kg tez kdyz mam nejaky vetsi stres a pak pri te vaze kol 55 kg zacnu mit ty silene navaly hladu…zacnou me padat vlasy a take se lecim s tachykardii. Tak si rikam, zda to neni k te zlaze. Na endokr jsem kdysi byla a doktorka se na me divala proc jako hypofunkvi chci resit u nich, kdyz to resi praktici..ze

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
795
15.2.21 13:47

@zuzuza
A praktik ti dělá i sono štítné žlázy?
Hypofunkce je porucha funkce ŠŽ, a to patří do kompetence endokrinologa, nevím, proč by se na tebe divně dívala. Praktici řeší tak leda to, že ti předepíší Letrox nebo Eutyrox.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1166
15.2.21 13:54

Na sono me jednou za cas posle nekam. Dle sona mam stitnou zlazu krasnou a vzhledem k tomu, ze nemam ani protilatky, tak nechapu, jak muzu mit autoimunitni tyreoitidu🤔asi se objednam na endokrinologii. Akorat pokud bude potreba doporuceni tak se na me muj obvodak akorat urazi stejne jako byvala doktorka, po ktere jsem to tehdy chtela na tu endokrinologii :zed:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.2.21 17:08

Do hyperfunkce by jsi měla být více pod spodní hranicí.
Mně hodnoty jednou za čas hodně lítají a pak s obvodním titrujeme dávky dle potřeby. Docela nedávno jsem měla TSH jeden měsíc 1,2, za čtyři týdny 4,8 a za dalších šest týdnů 10.5. Ten poslední odběr jsem si vyžádala, protože mi bylo jinak.
Protilátky jsem měla zvýšené jen na počátku před deseti lety.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.2.21 18:34

Drobné kolísání váhy s funkcí štítné žlázy zase tolik nesouvisí, jak se jí obecně přisuzuje…teď jsem viděla paní, co měla TSH 55 a přibrala 3 kila, ten nárust není exponenciální.
Hodnota 0,5 je zbytečně nízká (pokud není důvod), dlouhodobě spíš hrozí riziko osteoporósy. Zrychluje se metabolismus, může být pocení, bušení srdce. Chtělo by to snížit dávkování.

• Citovat
  • Nahlásit
1166
16.2.21 09:22

Dekuji moc za odpovedi. Dnes jsem volala ma vysledky a hodnota tsh je 1.135 pred pul rokem tedy 0.535. Opravdu se lecim na buseni srdce tachykardii beru betablokatory. Take nrsnesu teplo. Mam nizkou bazalni teplotu tela do 36. Strasne me zacaly padat vlasy a pri vaze 55 kg z 58 co tak vetsinou mivam zacnu mit strasny hlad. Jak tedy ted postupovat? Je 1.135 uz ok? Vetsinpu di dam neco maleho rano kousdk horke cokolady takze neberu letrox uplne na lacno. Zacinala jsem na davce 50 ale pak kvuli zhorsenrmu polykani vecer po ulehnuti coz si myslim ze bylo kourenim, se zvysila davka na 75. Muj doktor napise do pspiru je to pk a vic neresi. Nejskou optimalni hranici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 09:55

Tím, že ho neberete ráno nalačno půl hodiny před jídlem a nezapíjíte jen vodou snižujete vstřebávání hormonů. Hladina TSH je teď v normě, takže současné dávkování je dobré (možná by vám vzhledem k bušení a intoleranci tepla vyhovovalo spíš dávkování při horní hranici normy). Je ale i otázka, zda by vám nestačilo 50ng při správném užívání. Zhoršená kvalita vlasů může mit i jiné příčiny (hypovitaminosa, malnutrice). Porucha polykání se štítnou žlázou souvisí jen tehdy, když máte strumu (zvětšenou žlázu) nebo nějaký uzel, který na krku tlačí. A nekuřte. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
795
16.2.21 11:49

Letrox se musí brát nalačno, málo zapít a cca 30 minut nejíst.
Při hypofunkci pacient pociťuje spíš chlad, bývá mu zima, než že by nesnášel teplo.
Určitě bych raději byla v péči endokrinologa než jen praktika.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat