Lékař nechce napsat VIGANTOL

1020
30.10.20 10:37

Lékař nechce napsat VIGANTOL

Ahoj holky, dětská lékařka nechce napsat vitamin D VIGANTOL pro děti 3 a 7 let, kteří nejí maso, luštěniny a mléčné výrobky jen minimálně. Starší syn je navíc autista a nejí ani jiné potraviny, v kterých je vitamin D obsažen.. Odpověď lékaře byla, že VIGANTOL nesmí psát dětem starší jeden rok a navíc ho nehradí pojišťovna a je škodlivý.
Doporučila mi, ať dětem koupím volně prodejný vitamin D, ale ty volně prodejné obsahují mizerný obsah vitaminu D.
Navíc řádí covid, slunce už svití jen minimálně a podle lékaře vitamin D stačí doplňovat jen tak přírodně když chodíme denně ven.
Co na to říkáte.? opravdu stačí jen volně prodejný vitamin D s minimem učinných látek a chození na denní světlo ven?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
552
30.10.20 10:41

Já tedy kupuji dětem volně prodejný a dávám teď ráno a večer a zdá se mi to dostačující. Děti 3 a 5 let. Pro mimino mám zásobu Vigantolu, dr mi ho psal pořád.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8207
30.10.20 10:44

Kupuju eye q nebo mollers.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5631
30.10.20 10:46

Tak vigantol je fakt pro mimina. Že by se nesměl psát starším, to si nemyslím, ale od tří let už to fakt nemá cenu a můžeš použít už spoustu jiných, na trhu jich jsou mraky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1161
30.10.20 10:46

To je blbost..moje 60ti leta matka ma vigantol od lekare…mel by jim podle me udelat krevni obraz a podle toho napsat/nenapsat lek, urcite ti nebude davat recept jen na prani…ale rekla bych, ze D nesouvisi se stravou, ten je ze slunce, spis, jestli jim nechybi neco jineho, treba vapnik…jinak dle me mudr doplnky stravy F nenahradi a taky je to vic penez

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14251
30.10.20 10:47

I doplňky stravy musí mít deklarovaný obsah účinné látky, tak vyber takový, který dostatečně pokryje potřebu dětí. Jen to nepřepal - i těmi volně prodejnými se můžete snadno předávkovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14251
30.10.20 10:49
@Melodie91 píše:
To je blbost..moje 60ti leta matka ma vigantol od lekare…mel by jim podle me udelat krevni obraz a podle toho napsat/nenapsat lek, urcite ti nebude davat recept jen na prani…ale rekla bych, ze D nesouvisi se stravou, ten je ze slunce, spis, jestli jim nechybi neco jineho, treba vapnik…jinak dle me mudr doplnky stravy F nenahradi a taky je to vic penez

Je to přesně, jak píšeš. Nicméně praktici se velmi zdráhají ten krevní obraz dělat, natož dětem. Moje tchýně si ho musela dost dlouho vydupávat, pak se konečně potvrdilo, že má kritický nedostatek déčka a bohužel zrovna v té době měl Vigantol výpadek, takže jí ten recept byl stejně k prdu :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
237
30.10.20 10:49

No já zase mám recept a byl výpadek a stejně jsem musela koupit teresii decko

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23682
30.10.20 10:52

Koupila bych volně prodejný.
Není to zase taková tragédie.
1000 IU je ve dvou kapkách vigantolu, nebo třeba v jedné tabletě tohoto přípravku
https://www.dumbylinek.cz/…u-250-tablet?…
Je to 250 tablet, což je 250 denních dávek pro dospělého a za 190,– Kč.
Takže nijak tragický ;)

Nebo v každý max lékárně koupíš asi za 70,– Kč také 1000 IU déčko - 60 kapslí.
https://zdravi.euro.cz/…u-60-kapsli/

Takže není pravda, že volně prodejné mají mizivou dávku ;)
I když v souvislosti s imunitou se hovoří i o dvojnásobné denní dávce, tak to pořád není žádná tragédie (pro dospěláka 70,– Kč na měsíc, kdyby bral ty kapsle dvě denně, tedy cca 2000 IU)

Příspěvek upraven 30.10.20 v 11:03

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73579
30.10.20 10:54
@fenny píše:
Tak vigantol je fakt pro mimina. Že by se nesměl psát starším, to si nemyslím, ale od tří let už to fakt nemá cenu a můžeš použít už spoustu jiných, na trhu jich jsou mraky.

Tak ono je mozne, ze ma problem s uznanim pojistovnou pediatr, pokud ho pise detem bez nejakeho prokazaneho duvodu. :think: Nam ho pise endokrinolog pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5631
30.10.20 10:56

@unuděná tak nedostatek má u nás převážná většina populace, to je celkem zbytečné ty testy dělat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14251
30.10.20 10:58
@fenny píše:
@unuděná tak nedostatek má u nás převážná většina populace, to je celkem zbytečné ty testy dělat

Ano, má, a ne, není to zbytečné. Předávkování vitaminem D je poměrně dost reálná hrozba a nic, co bys chtěla zažít. A důvod je právě například i ten, že ti lékař může ten Vigantol napsat, aby to proplatila pojišťovna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3873

@Melodie91 Starší nebo nemocní mají, když je k tomu důvod, Vigantol kvůli kostem, kvůli osteoporóze. Tam je to indikace schválená pojišťovnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17464
@fenny píše:
Tak vigantol je fakt pro mimina. Že by se nesměl psát starším, to si nemyslím, ale od tří let už to fakt nemá cenu a můžeš použít už spoustu jiných, na trhu jich jsou mraky.

Fakt není pro mimina a fakt má cenu a velkou. Na kardiologii ho běžně píšou dospělým pacientům, jen nedostávají jednu kapku denně, ale dvacet kapek jednou týdně.
@pocker buď se zkus domluvit se svým praktikem, zda by ti ho nenapsal on nebo klidně zkus ty volně prodejný. V našich zeměpisných šířkách nikdy nebude nedostatek vitamínu kritický, takže i nižší dávky stačí. Jen je potřeba myslet na to, že je potřeba užívat s tukem, aby se mohl vstřebat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
30.10.20 10:59

Většinou se doporučuje denní dávka 10 µg (UK, Švédsko), MZČR doporučuje 25-50 µg.
Tohle vidím jako vhdoný kompromis pro dítě: https://doplnky-stravy.heureka.cz/…specifikace/#…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama