LMR u syna, problém se čtením a psaním

Anonymní
26.3.16 17:16

LMR u syna, problém se čtením a psaním

Zdravim, prichazim s problemem, ktery me moc trapi. Synovi je 8let, po dvouletem odkladu letos nastoupil do 1.tridy prakticke skoly. V diagnoze ma lehkou mentalni retardaci, vyvojova dysfazie, spatne mluvi. Prvni pololeti to ve skole jakz takz slo, na vysvedceni dostal 6 dvojek. V prvnim pololeti se ucili cist a psat pismenka A, E, I, O, U. Nyni se pridaly pismenka M, L, V. Syn je uplne ztraceny, ze skoly nosi ctverky. Opakujeme s nim kazdy den pomalu pulku slabikare, to malo co mu jde, do 5 minut cele zapomene. Zacina k uceni ziskavat odpor jakoby, je neochotny, je nastvany, ze mu to nejde, ikdyz se snazi a kouka na to, tak mi rika, ze si to nepamatuje. Ja uz nevim jak dal. V prvnim pololeti se za nim do skoly prisla podivat pedagozka ze SPC, se zaverem, ze se syn s ucitelkou nedomluvi (porucha reci). Ucitelka k sobe pedagogickeho asistenta nema, ve tride je celkem 14 deti.
Takze proste nevim co bude dal. Ma nekdo nejakou zkusenost, prosim?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2506
26.3.16 17:29

A zkusila jste se spojit s učitelkou a nějak to společně vymyslet? Ono to bez komunikace rodič - učitel moc nepůjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
689
26.3.16 17:30

Od zari bude v platnosti novy skolsky zakon a k nemu vyhlaska, myslim, ze pokud ma synek takove obtize, tak by asistenta pedagoga dostat mohl. Zajdete si do pedagogicko-psychologicke poradny, kde Vam jej muzou navrhnout jako jedno z tzv. Podpurnych opatreni nutnych pro vyuku Vaseho syna, pak by na nej skola mela dostat od MSMT penize a meli by ho poridit. Jinak pri vyuce doporucuji co nejvice jit pres nazor, mit pismena z ruznych materialu, ukazovat si, co na ne zacina, kreslit si je do pisku, no co vas napadne, at to nevidi jen tistene.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2506
26.3.16 17:35

Asistent by určitě pomohl, ale do září je daleko… jde o to vyřešit to i teď…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.3.16 17:40
@Sashie píše:
A zkusila jste se spojit s učitelkou a nějak to společně vymyslet? Ono to bez komunikace rodič - učitel moc nepůjde.

Ano, kdyz pani ucitelka dostala zpravu z SPC, kde bylo doporuceno, at si se synem najdou nejakou spolecnou symboliku, znakovani- rekla mi pani ucitelka, ze na tohle nema ve tride cas a ze synovi by jsme to moc ulehcovali a on by se mohl prestat uplne snazit.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
26.3.16 17:46
@blama1 píše:
Od zari bude v platnosti novy skolsky zakon a k nemu vyhlaska, myslim, ze pokud ma synek takove obtize, tak by asistenta pedagoga dostat mohl. Zajdete si do pedagogicko-psychologicke poradny, kde Vam jej muzou navrhnout jako jedno z tzv. Podpurnych opatreni nutnych pro vyuku Vaseho syna, pak by na nej skola mela dostat od MSMT penize a meli by ho poridit. Jinak pri vyuce doporucuji co nejvice jit pres nazor, mit pismena z ruznych materialu, ukazovat si, co na ne zacina, kreslit si je do pisku, no co vas napadne, at to nevidi jen tistene.

Pani ucitelka se zminila, ze ve druhe tride by nejspis asistenta potreboval. Pedagozka z SPC ho toto pololeti pujde do skoly jeste jednou navstivit. Dosud jsem se od skoly pouze dozvedela, ze na asistenta nejsou penize. Vim, ze ted do prvni tridy budou nastupovat dve deti s asistentem, obavam se, ze na meho syna uz penize na asistenta nezbudou. Je mi to lito, stale jsem jeste nenasla metodu, ktera by syna bavila a hlavne mu pomohla se to naucit.

• Nahlásit
  • Citovat
689
26.3.16 17:46

@Sashie tak jedine sna varianta do konce roku poridit asistenta na vase naklady. Treba jen na zakladni predmety a od zari uz normalne. Ted mu ho nikdo narychlo napsat nemuze. :,( nebo se poradte s pani z SPC, jestli tam nemaji nejake formy naprav- doucovani. Nekdy maji i k zapujceni vselijake komunikacni tabulky. Existuji i takove, kde si sama vytvorite obrazky vyjadrujici konretni termin a namluvite k nim sve vyrazy atd. Nebo jine pomucky. Pani ucitelka tedy moc vstricna neni, skoda, ze na prakticke skole ma takovy vztah k zakum :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
689
26.3.16 17:49
@Anonymní píše:
Pani ucitelka se zminila, ze ve druhe tride by nejspis asistenta potreboval. Pedagozka z SPC ho toto pololeti pujde do skoly jeste jednou navstivit. Dosud jsem se od skoly pouze dozvedela, ze na asistenta nejsou penize. Vim, ze ted do prvni tridy budou nastupovat dve deti s asistentem, obavam se, ze na meho syna uz penize na asistenta nezbudou. Je mi to lito, stale jsem jeste nenasla metodu, ktera by syna bavila a hlavne mu pomohla se to naucit.

Jak rikam, meni se legislativa a msmt slibuje, ze ted penize na asistenty budou. Rozhdone zkuste navstivit pedagogicko-psychologickou poradnu. Kdyz ho doporuci, tak skola prachy dostane a vymlouvat se nemuze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22318
26.3.16 17:52
@blama1 píše:
Jak rikam, meni se legislativa a msmt slibuje, ze ted penize na asistenty budou. Rozhdone zkuste navstivit pedagogicko-psychologickou poradnu. Kdyz ho doporuci, tak skola prachy dostane a vymlouvat se nemuze.

Ano, slibují asistenty, ale na inkluzi dětí s LMP do běžných základních škol. Jsi si jistá, že tím myslí i asistenty pro děti do škol praktických?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1109
26.3.16 17:55

No, my mame dysfázii v rodině a bez asistenta to asi nepůjde… :nevim: vím, že jsem tě nepotěsila, ale popravdě - trochu mám pocit, že si za tím řešením úplně nejdeš, co se zeptat v jiné škole a přestoupit? Pokud by poskytli asistenta a se synem lépe komunikovali.

Trochu se mi zdá, že ty i škola to házíte na něj, ale on si to fakt nevybral. On se tak narodil, a vy jste frustrovaní, že není jako ostatní děti.

Já bych ho místo slabikáře těmi písmenky obklopila - vystřihla bych je na A4 z barevného papíru a vylepila na zeď, vyskládala bych je z něčeho, co má rád (malá autíčka, obrázky?), prostě když nefunguje metoda slabikář, najdi jinou metodu, jsem si jistá, že jedna fungovat bude.

A ano, je to šílené energie a práce, ale stojí to za to.
Jo, a dej ho na sport, jestli už nechodí, FAKT to pomáhá s učením. Fotbal, karate, něco hodně fyzického.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.3.16 18:07

Nezbyva me asi nic jineho nez to SPC a nejak to do cervna doklepat.
Prave jako mi ani nikdo neporadi tady v tech vecech ohledne pomucek a tak.. Ja vubec nevim co vsechno existuje, kreativni taky moc nejsem, to klidne priznam.
S pani ucitelkou si ted po prazdninach promluvim, jak to vidi ona.
Mame v okoli jeste jednu praktickou skolu, ale zase syn je precitlively, bude urcite reagovat hystericky. Navic deti se mu kvuli vade reci i posmivaji, co si budeme povidat :,(

• Nahlásit
  • Citovat
1109
26.3.16 18:12

Jojo, deti se posmivaji, co logopedicka skola? Měli by ti poradit, jak s ním doma pracovat, logopeda máte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.3.16 18:14

@lear Uz jsem psala vyse, ze jsem uvazovala i o jine skole, ale nejsem si jista, aby to tam nebylo jeste horsi a navic syn je precitlively, je schopny se zablokovat, ze chce zpatky do stare skoly a co ja s tim pak :(

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
26.3.16 18:19
@lear píše:
Jojo, deti se posmivaji, co logopedicka skola? Měli by ti poradit, jak s ním doma pracovat, logopeda máte?

Do logopedicke skoly se s retardaci nedostane nejspis, tam jedou podle osnov zakladni skoly. Klinicka logopedka s nami ukoncila spolupraci s tim, ze uz mu vic nabidnout nemuze, ze porad opakuji to same dokola a zadna zmena a ze teda ve skole ma 2×tydne ILP.

• Nahlásit
  • Citovat
22318
26.3.16 18:28
@Anonymní píše:
Do logopedicke skoly se s retardaci nedostane nejspis, tam jedou podle osnov zakladni skoly. Klinicka logopedka s nami ukoncila spolupraci s tim, ze uz mu vic nabidnout nemuze, ze porad opakuji to same dokola a zadna zmena a ze teda ve skole ma 2×tydne ILP.

Tak pokud se logopedický nácvik neprovádí důsledně a soustavně doma, tak je opravdu na nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama