Maminky dětí s LMR

Anonymní
8.5.20 08:12

Maminky dětí s LMR

Potřebuju se poradit, protože čím dál častěji se poslední dobou cítím s výchovou v koncích. Prostě syn něco vyvede a já najednou mám pocit bezradnosti, já už prostě NEVÍM jak na něj. Jak v tu chvíli zareagovat.

Synovi je 7 let a v září nastupuje do speciální školy má LMR a ADHD, bere Medorisper a od února nově Ritalin.

Napíšu vám sem situace, kdy mi došla slova a fakt nevím ani zpětně jak jsem měla zareagovat.

1. Syn od malička miluje vodu, je vodou úplně posedlý, vyválel se vždy v každé louži, návštěva rybníka je nej. Začalo to tím, že si do pokojíčku potají nosil vodu z koupelny, když jsem to zjistila vysvětlila jsem mu, že se to nedělá a pokaždé když jsem slyšela téct vodu tak jsem vyběhla a včas ho zastavila. Pak tedy začal v pokojíčku vylévat pití (čaj, džus) To už jsem se neudržela a dostal na zadek, protože v pokojíčku má všude koberce, lil to i po posteli… No katastrofa… Chápu, to jsem mohla vyřešit líp. Chvilku byl pokoj a pak ho napadla úplná šílenost, začal si v pokojíčku čůrat :zed: :zed: Načůrá si do kyblíčku a pak v tom jezdí autem… samozřejmě je načůráno na koberci, na posteli…
Musím dodat, že syn se do dnes pokakává a počůrává a je mu to úplně jedno (podle psychiatričky za to může snížená inteligence, syn je momentálně na úrovni 3 letého dítěte) To už jsem byla v koncích a fakt jsem nevěděla co, domlouvala jsem mu, že mu to bude v pokojíčku smrdět a že s tatínkem si tam s ním nebudeme chtít hrát, hračky musel sám umýt, čistit koberec… stejně to dělá zase, na zadek nepomohlo, zákazy nepomohly :zed: :zed:

Neustále ničí hračky, každé autíčko má ulámané kolečka, panáčci zničení, nepomáhá trestat, slibovat hory doly, nepomohlo ani odvezení hraček k Ježíškovi (na týden jsme odvezli všechny jeho hračky a nechali jsme mu dvě, že když je vydrží týden nezničit tak mu Ježíšek hračky vrátí…) byl bez hraček měsíc a dva dny po vrácení měl další rozbité :zed: :zed:

Včera večer slyším nějaký šrumec na záchodě a pak v pokojíčku, šla jsem se podívat a záchod komplet počůraný, podlaha, mísa, všechno… Jdu do pokojíčku a tam sedí milostpán narvanou pusu čokoládou… Ukradl z kuchyně bonbonieru kterou jsem koupila pro mámu k svátku matek, vybíral jí se mnou a moc dobře věděl, že jí dnes vezeme k babiččce… To jsem fakt nevěděla co říct musel nastoupit manžel synovi vysvětlil, že se to nedělá a že dneska spolu teda nebudou hrát tu hru co měl slíbenou syn to odkývá a jde spát… Ráno slyším šrumec v pokojíčku vstanu a jdu syna pozdravit a víte co?? On tam do pdle měl koblihy co jsem koupila na snídani a chystal se je všechny sežrat :pocitac: :pocitac:… Má zaracha na půl dne, řekla jsem mu, že je zloděj a odnesou ho čerti… Já už fakt nevím, co z něj asi vyroste sakra?

Jen pro upřesnění, syn dostává najíst 5× denně takže hlady netrpí, každý den (když není extra hnusně) jezdím s dětma (mám ještě mladšího syna) na celé odpoledne na výlety. jezdíme po lesích, po zajímavostech, přirodních hřištích… Dopoledne si hrajeme, děti mi pomáhají s úklidem a vařením. Každý den se s partnerem střídáme a večer před večeří si každý vezmeme jedno dítě a věnujeme se každému hodinu indivudálně. Myslím, že péče a podnětů má dost. Jenže já jsem v koncích každý den vyvede něco takového a já už pomalu ztrácím nervy.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5732
8.5.20 08:25

Ahoj, vítej v klubu postižených dětí. Toto jsem prožívala takto natvrdo, jak píšeš dva roky. Hele, nadávání a že ho odnesou čerti, to chápu, že ti rupají nervy, ale ničemu dobrému to nepomůže, jen k rozvoji pocitů méněcennosti a budoucím depresím. Ráda si s tebou popovídám, jsi asi jediná, kdo vidím, že prožívá něco podobného, co jsme si prožili my. Ale teď si musím dát kafe, pak snídani dětem, medikaci, pak čekám až poleví naše tradiční ranní ADHD šílenství a pak jsem teprve v klidu a můžu víc diskutovat. I když dnes mám v plánu pracovat na PC.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1665
8.5.20 08:27

Ahoj, tohle mi nepřijde absolutně jako LMR, spíše STMR. Jak jste na tom s komunikací? Vidím tam některé prvky PAS, jsi si jistá, že ti rozumí? Jinak máš dítě se speciálními potřebami, tvoje dítě potřebuje dohled a co z něj vyroste? Člověk, který bude potřebovat asistenci v běžném životě. Máš možnost si odpočinout? Odjet na chvíli pryč? Je to nesmírně důležité. Dále pravidla a režim dne, který se důsledně dodržuje, dává dítěti pocit jistoty a řádu, který vyžaduje. 7mi lete dítě s takovym stupněm mentální retardace úplně nejde nechávat příliš dlouho samotné v pokoji, pak to takto dopadá. Chápu, že je potřeba udělat mnoho jiných věcí, ale tvé dítě není běžné, takže se adekvátně zabavit samo nedokáže, tak aby něco nerozbilo, neublížilo si apod. Koupelnu bych klidně zamykala a dala mu možnost si s vodou hrát, ale za určitých pravidel. Takže venku, na balkoně, nebo v koupelně mu vymezit místo, kde bude mít třeba lavor a v něm tu vodu. Hra bude mít ale pravidla, bude časově omezená a bude mít řád. Pokud dítěti vezmeš něco ze dne na den, začne to kompenzovat jinak. Snaž se tu aktivitu dovolit, ale dat ji pravidla, která se budou důsledně dodržovat. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.5.20 08:28

@Enmamma Jsi hodná, vím, že máš v péči děti s hendikepem :) Jen se nám trochu rozcházejí rituály já mám klid ráno když piškoti snídají a koukají chvilku na pohádky.
Vím, že o není dobře, ale to je právě to jsem už úplně v koncích, někdy křičím a čím dál častěji mám chut od všeho utéct.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.5.20 08:35

@Barbucha3 Dělá to právě třeba večer kdy už má spát a my s manželem sedíme třeba na zahradě, hned pod okny pokojíčku, takže kdyby se něco dělo, nebo by plakal, tak by jsme ho slyšeli.

Máš pravdu, že naposledy v poradně mi paní říkala, že LMR je hraniční a že možná spíš STMR, PAS tam není, to vyloučili všichni odborníci ke kterým jsme chodili, rozumí dobře, mluva nic moc, má dyslálii.

S vodou se snažím aby mi pomáhal tam kde je voda, mytí nádobí, vytírání, baví ho to. Možná vymyslím něco se starou vaničkou po mladším, naštěstí ted bude už snad teplo a na zahradu dáme bazén takže vody bude až až :)

Jen prostě je toho už moc a mě rupají nervy, mrzí mě to, ale občas jsem v koncích, včera večer už jsem se i rozbrečela. Odpočinek mám tak dvakrát týdně, že si odpoledne na dvě hodiny třeba lehnu nebo tak. to je vše

• Citovat
  • Nahlásit
5732
8.5.20 08:41
@Anonymní píše:
@Enmamma Jsi hodná, vím, že máš v péči děti s hendikepem :) Jen se nám trochu rozcházejí rituály já mám klid ráno když piškoti snídají a koukají chvilku na pohádky.
Vím, že o není dobře, ale to je právě to jsem už úplně v koncích, někdy křičím a čím dál častěji mám chut od všeho utéct.

To je normální, jsi jen člověk. Já také kolikrát křičela, ale uvědomovala jsem si, že se musím ovládat, že tudy cesta nevede. A věř mi, že nám nikdo nepomohl. Ani OSPOD, ani pomáhající organizace, ani lékaři, ani psycholožka. Na kecy typu, vydržte to, bude líp, jsem byla alergická. To byla jejich mantra. Jakou máme prognózu ale nikdo netušil a ani neměl zájem to zkoumat. Takže my nevěděli, co se bude dít a jestli to někdy skončí, bylo to frustrující. Samy jsme se tím prokousávali, samy si hledali odborníky a samy si diktovali, ke kterým odborníkům nám lékařka má napsat doporučení. Pak jsme ty odborníky hledali po celé republice, do teď píšu po celém světě o rady. Občas odpoví, občas ne. A stále se vzdělávám. Snažím se být na děti hodná a laskavá, protože napomínání a křik vše jenom zhoršuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.5.20 08:41

Ahoj, nepovažuju se úplně za odborníka, ale taky mi to nepřijde jako LMR. Pracuju jako AP u klučiny se STMR, ve škole máme i další LMR a ten rozdíl je velmi velký.
Jste v kontaktu se SPC? Předpokládám, že ano, když už víte, že nastoupí do spec. školy. Zkus si domluvit schůzku a poradit se. V „našem“ SPC jsou strašně milé ženské, fakt se snaží.
Návrhy Barbuchy mi přijdou velmi dobré - něčemu tak abstrakčnímu jako čerti nebo Ježíšek by ten můj svěřenec vůbec nerozuměl. Fungují na něj jasná a jednoduchá pravidla, vše názorné. Taky těch pravidel nemůže být moc, nepamatuje si to - vypíná při delším „proslovu“.
Nalepila bych na dveře pokoje obrázky s přeškrnutou vodou nebo se zamračeným smajlílem - naopak na koupelně by byl smajlík usměvavý apod.
Zkus si denní provoz max. zjednodušit, hledej pomoc, kde se dá. Do režimu zařaď i čas pro sebe, je to vážně nutné.

Raději anonym kvůli práci

• Citovat
  • Nahlásit
1665
8.5.20 08:44
@Anonymní píše:
@Barbucha3 Dělá to právě třeba večer kdy už má spát a my s manželem sedíme třeba na zahradě, hned pod okny pokojíčku, takže kdyby se něco dělo, nebo by plakal, tak by jsme ho slyšeli.

Máš pravdu, že naposledy v poradně mi paní říkala, že LMR je hraniční a že možná spíš STMR, PAS tam není, to vyloučili všichni odborníci ke kterým jsme chodili, rozumí dobře, mluva nic moc, má dyslálii.

S vodou se snažím aby mi pomáhal tam kde je voda, mytí nádobí, vytírání, baví ho to. Možná vymyslím něco se starou vaničkou po mladším, naštěstí ted bude už snad teplo a na zahradu dáme bazén takže vody bude až až :)

Jen prostě je toho už moc a mě rupají nervy, mrzí mě to, ale občas jsem v koncích, včera večer už jsem se i rozbrečela. Odpočinek mám tak dvakrát týdně, že si odpoledne na dvě hodiny třeba lehnu nebo tak. to je vše

Naprosto chápu jak je to náročné, je potřeba aby jsi na chvíli odpocinula, třeba dva dny z domu, načerpala nové síly. Nevím, jestli stále spolupracujete s ranou péčí, ale ty zajišťují treba i hlídání, aby si rodiče mohli odpočinout. To je základ.
Pokud je s komunikací problém můžete zkusit využívat alternativní komunikaci, z absence porozumění z jedne nebo druhé strany pramení mnoho problémů. Takže obrázky, piktogramy, znak do řeči.
Ještě k tomu domlouvani a podmínkám, myslím, že tvoje dítě nedokáže porozumět tomu následku, který mu vysvětluješ, navíc pokud nenasleduje hned po prohřešku. Takže bychse na to vykašlala. Pokud dělá něco špatně, tak okamžitě slovo ne, a třeba odvést do pokoje, neumožnit činnost apod. Na úroveň reflexu, tak má šanci to pochopit.
Je fajn, že máte zahradu. Drž se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.5.20 08:47

@Enmamma To byl můj první střet s realitou, když syn dostal diagnozu měla jsem pocut, že mi někdo řekne co mám dělat, jak mám pracovat… ne je to to a to, nic se nezměnilo přijdte za rok na kontrolu.. Jakože cože? To je vše? Hodně čtu, snažím se být v klidu, rozvíjet ho v tom co ho baví. Ale občas je to moc. Nemáme ani hlídací babičky takže je to dost náročné.

• Citovat
  • Nahlásit
5368
8.5.20 08:53

Teda to je síla!!! Já mám dítě spíš STMR, něco LMR, ale tohle nedělá. 8o Ani nic podobného, co by bylo ekvivalent. To tě teda lituji, to bych šílela. :zed: Ta fascinace vodou, to jsem si říkala, že rád chodí asi plavat, ale jak jsi psala dál a dál, to je úplná obsese!! 8o Taky mi to přijde více než LMR a ještě nějaká porucha v rámci PAS :think: No, nicméně přesná diagnostika nebyla předmětem dotazu. ;) Takže zkusila bych to nějak dovolit, nějakou náhradou, kterou by v tom pokoji mohl mít. Třeba jak jsou takové ty polštářky na oči, tam je takový modrý gel zatavený v plastu, jak se přelévá, tak je to hezké na to koukat, tak něco takového většího, že by si přes to jezdil. Myslím, že chce přes něco jezdit, ne? Nebo to jen mít? Ještě kachnička v kouli, ta má taky vodu. A nebo mu dovolit se koupat víckrát denně s trochou vody. Věci ničí, protože to neumyslí :nevim: Tak kupovat primitivnější a bytelnější :palec: My jsme taky pořád venku, mám k této hvězdě ještě dokonce 2 mladší. ;) vydrž, my máme zas jiné věci drásající nervovou soustavu. :roll: A řekne ti, na co tu vodu chce, nebo co se mu na tom líbí? On asi j mizerně mluví, že? (My hooodně mizerně :,( )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.5.20 08:56
@Anonymní píše:
Ahoj, nepovažuju se úplně za odborníka, ale taky mi to nepřijde jako LMR. Pracuju jako AP u klučiny se STMR, ve škole máme i další LMR a ten rozdíl je velmi velký.
Jste v kontaktu se SPC? Předpokládám, že ano, když už víte, že nastoupí do spec. školy. Zkus si domluvit schůzku a poradit se. V „našem“ SPC jsou strašně milé ženské, fakt se snaží.
Návrhy Barbuchy mi přijdou velmi dobré - něčemu tak abstrakčnímu jako čerti nebo Ježíšek by ten můj svěřenec vůbec nerozuměl. Fungují na něj jasná a jednoduchá pravidla, vše názorné. Taky těch pravidel nemůže být moc, nepamatuje si to - vypíná při delším „proslovu“.
Nalepila bych na dveře pokoje obrázky s přeškrnutou vodou nebo se zamračeným smajlílem - naopak na koupelně by byl smajlík usměvavý apod.
Zkus si denní provoz max. zjednodušit, hledej pomoc, kde se dá. Do režimu zařaď i čas pro sebe, je to vážně nutné.Raději anonym kvůli práci

S SPC spolupracujeme, On chápe Ježíška i čerty je to tak rok zpět co začal chápat abstraktní pojmy. Já vím, že to nebylo ideální, ale člověk občas zkusí ze zoufalství všechno.
Problém je i jeho tatínek se kterým se občas na výchově neshodneme, ale on je přísný, někdy až dost bych řekla. Jeho syn poslechne perfektně, snaží se mu udělat radost…

Já jsem hodná, vysvětluju a ze mě má syn vloženě p*del, provokuje mě, dělá na mě obličeje, minule po mě hodilšutr, prolítl mi těsně okolo hlavy… To by si k tatínkovi nikdy nedovolil. Přesto, že je partner přísnější, syn občas chytne na zadek, umí pořádně zařvat, čí dát zákaz, tak jeho syn miluje, je na něj milej a celkově k němu tíhne mnohem víc než ke mě. :nevim:
Jsem z toho zmatená protože já dělám vše správně (když mi občas nerupnou nervy) a nefunguje to, kdežto partnerova tvrdší výchova funguje

• Citovat
  • Nahlásit
5368
8.5.20 09:12

Ta přísná výchova vs. Láska, tam bych řekla, že to je silně individuální. Protože já jsem třeba přísnější, poslechne, ale tatínka má radši, bych řekla. Nebo babičky. Ale když jdeme lesem a ona se nehne, stojí na pařezu nebo se vleče, tak jediná já, když zavolám, tak doběhne. Zbytek může volat, jak chce, a madam stojí tam dál a nehne se. :nevim: Tak zas poslechne, ale má mě míň ráda než ty, na jejichž pokyny kašle :lol: :nevim: Jsou to postižené děti, mají to v hlavičkách všelijak. U nás bys byla oblíbenější ty, jestli tě to potěší. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.5.20 09:29

@mau-mau Občas mě to prostě mrzí a demotivuje víš jak to myslím? Dělám to správně, snažím se mu vyjít vstříc a čím víc se snažím tím víc mě má on v zadku, jako s tím šutrem, nebo, že mu řeknu pojd sem pujdeš vedle mě a on prostě utíká okolo mě a směje se… to je o nervy

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat