Mandle - vyndat nebo nechat?

1032
20.1.14 13:32

mandle - vyndat nebo nechat??

Ahoj, asi tady už bylo několik diskuzí na toto téma, ale potřebuji poradit. Pětiletý syn trpí na angíny, vloni měl 6× za rok :( Doktorka nás poslala na ORL, tam jsem ještě nešla. Určitě by nás poslali na vyndání mandlí, nosních a možná i krčních..Jde mi o to, že jsem šílenej nervák a mám hrůzu z toho, že by se něco mohlo stát. Vím, že je šance naprosto minimální, ale stávají se hrozný věci..vím, že jde ale o banální zákrok..co vy? jste pro nebo proti vyndavání mandlí?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2602
20.1.14 13:35

Ahoj,
jeste jsi tam ani nebyla a uz vis jiste, ze mu je budou chtit vyndat? Treba je jenom spatne zalecenej, ze se mu ty anginy vraci. Zajdi tam a neplas zbytecne dopredu.. :)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2429
20.1.14 13:37

No já jsem pro pokud jsou angíny tak časté že už ani antibiotika nezabírají..měla jsem to tak, angínu jsem měla každý měsíc..od té doby co mi vytáhli krční mandle tak jsem angínu měla jen jednou..

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1032
20.1.14 13:37

Taky mě to napadlo, ale u nás na ORL tam posílají 99% dětí, je mi úplně jasný, jak by to dopadlo..

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1600
20.1.14 13:45

@hanulka
NO, pokud je člověk 4-6× za rok na ATB, tak to už je jasná indikace k odstranění. 6× za rok ATB je šílená zátěž pro tělo. Týden v nemocnici je proti tomu nic.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
20.1.14 13:46

Mandle

Moje mamka jako mladá taky trpěla na angíny - takže jí vytrhli krční mandle. Od té doby sice nemá angíny, ale všechny bacily jí jdou rovnou na průdušky. Myslím, že každý orgán v těle má svoji funkci a pokud to není vyloženě nutné, tak bych nic neodstraňovala :- )Ale na ORL určitě zajděte, však se rozhodnete sama, doktor Vám může jen doporučovat, ne nařizovat. Já bych synovi mandle trhat nenechala -spíš bych se zaměřila na tu imunitu a otužování. Ale je to jen můj názor.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1247
20.1.14 13:46

Já měla v dětství angíny každých šest neděl. Pořád na atb, s horečkami. Nakonec mi v pěti letech vzali krční mandle a od té doby mám klid, angínu jsem už neměla ani jednou a to mi je dneska přes 30 :mrgreen: Tvoje obavy a strach o dítě ale samozřejmě chápu. Na to ORL bych určitě šla, rozhodnout se můžeš pak, co bude pro vás nejlepší. Držím palce!

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.1.14 14:06

Já bývala jako dítě také často nemocná. Asi ve čtyřech mi nosní mandle vyndali, znovu narostly. Tak je vyndali znovu, ale lepší to nebylo. Až asi v 19 mi provedli operaci krčních mandlí, ale nesebrali je úplně, pouze zmenšili. To pomohlo hodně. Ale úplně vzít bych si je nikdy nenechala - právě kvůli riziku infekcí dýchacích cest…

  • Citovat
  • Upravit
275
20.1.14 14:13

Mě vytahovali nosní mandle asi v 6 letech neměla jsem celkovou narkózu jen nějakého „oblbováka“, vůbec si nepamatuju, že by to bolelo a večer jsem šla domů (ale to nevím jestli nebylo proto, že babička tam byla sestra:) ). Vůbec nevím, co je to být nemocná. Na ORL bych určitě zašla.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Bunny puella
20.1.14 14:31

Syn byl na vyndání nosní mandle před 14 dny…měl desetkrát za rok angínu, hnusnou, s vysokýma horečkama a několikrát byl kvůli tomu hospitalizovaný v nemocnici…

zákrok proběhl dobře, rekonvalescence horší, chytil do rány zánět přes veškerou péči, takže ATB a navíc stejně dostal angínu :zed: :zed: :zed: pravda, průběh mnohem, mnohem mírnější. Prý to občas bývá, co mi dneska řekla doktorka na ORL na kontrole. Pevně věřím, že mu vyndání nosní mandle pomohlo d nemocnosti a tohle že byl takový poslední výkřik.

Držím pěsti, aby u vás bylo vše v pořádku. Zákroku s eneboj. Já jsem z toho byla úplně na mrtvici, byla se synem na předoperačním pokoji, poooperačním pokoji a pak na klasickém lůžkovém bez nároku na jídlo a postel (nebylo místo). Byli jsme v nemocnici jednu noc a to se dá zvládnout. Syn po zákroku plakal, měl strašnou žízeň, ale za tři hodinky už byl mnohem lepší a veselejší. Pak teda byli komplikace s tím zanícením operované rány, ale tak to potká minimum dětiček.

  • Citovat
  • Upravit
470
29.1.15 11:09

Dobrá debata, sic starší, ale k věci :)
Zdravím ve spolek. Mým dvoum dcerám velmi pomohlo vyndání nosních mandlí. Nyní to chci udělat i té nejmladší. Také sem nervák, také plaším dopředu, jak jde o dítě.
Ale vím, že jí to prospěje. Mám spíš problém, že nevím jaké nemocnici holku svěřit. Nejspokojenější sem byla s nem. na Homolce, ale tam už takto malé děti nedělají :( Máte někdo dobrou zkušenost?? Moc byste mi pomohly s výběrem.
Jinak na Homolce mi doporučili Motol.
Jenže tam si pamatuji ty otřesné podmínky.
Paní z Homolky mi sama rovnou řekla, že tam to stále není o komfortu, ale kvalita, že jooo. Takže ho asi vyberu. I když dodnes (A že to už je asi 15 let) z toho Motola mám docela depresivní vzpomínky :(

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

K2 Complex

  • (4.8) + 80 recenzí

Quattro+

  • (4.7) + 70 recenzí

GS Mamavit Prefolin + DHA

  • (4.5) + 41 recenzí

Poradna pediatra

Ikona - Jiří Havránek

Mudr. Jiří Havránek