Máte zavedený "bodový systém" ?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
xxZuzana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 15:06
Máte zavedený "bodový systém" ?

Ahoj všem, zaujal mě jeden článek v časopise Maminka - takže by mě zajímalo, jestli máte někdo zavedený „bodový systém“ a jak vám funguje.

Bodovým systémem je myšleno jednoduché sbírání černých a červených puntíků, jako bývalo ve školce. Konkrétně v tom článku šlo o razítka se smajlíky za vzorné chování (uklizené hračky apod.) a zamračené smajlíky za nepořádek, vztekání, odmlouvání… černé puntíky rušily ty červené, na tabulce je krásně vidět, jak moc dítko zlobí, nebo naopak jak se snaží.

Může to na děti platit? Puntíky na mě platily, pokud si dobře vzpomínám :mrgreen:

Motivací může být cokoliv, co dítě nadchne - za určitý počet červených puntíků (nebo smajlíků, hvězdiček, srdíček…) třeba procházka do ZOO, akvapark, knížka, kino… ale i drobnosti, třeba zmrzlina na konci týdne.

Nějaký takový jednoduchý motivační systém by se mi jednou líbil, v časopise uvádějí jako vzor od 2,5 roku. Třeba to jednou nebude potřeba a moje dítko bude super hodné i bez puntíků, ale asi ne :mrgreen:

Máte doma, nebo ve svém okolí, něco takového? Díky

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Meduza
Ukecaná baba ;) 1235 příspěvků 12.11.10 15:13

Ahoj,
taky jsem zvažovala udělat něco podobného, ale náš Matýsek (6 let) by hrozně plakal, pokud by se mu tam objevil byť jediný černý puntík. On by to prostě nesnesl, aby bylo někde vidět, že zlobí :mrgreen:

My mám něco jiného - zlobikostku a šikulkostku - a podle ní šest buď odměn nebo trestů. Když hodně zlobí, tak si hodí zlobikostkou, když je výjimečně hodný, hodí si šikulkostkou. Tresty jsou např. den bez sladkosti, bez večerníčku (pro kluky obzvlášť tvrdé :-( ), dřív do postele, velký úklid pokojíčku atd. Odměny naopak delší večerka, bonbónek, pohádka…

Tohle funguje u nás, ale zatím jen u staršího. Na mladšího zatím zkouším vysvětlování a kárání.

M.

Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 12.11.10 15:14

Bodový systém nemám, dítko je malé. Ale na nás to poměrně úspěšně aplikovala máma. Začala razítkama zvířátek do deníčku a později měla normálně nástěnku, kam se kreslily puntíky. Vždy večer před spaním se vyhodnocoval uplynulý den… :mrgreen:

xxZuzana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 15:20
Meduza píše:
Ahoj,
taky jsem zvažovala udělat něco podobného, ale náš Matýsek (6 let) by hrozně plakal, pokud by se mu tam objevil byť jediný černý puntík. On by to prostě nesnesl, aby bylo někde vidět, že zlobí :mrgreen:

My mám něco jiného - zlobikostku a šikulkostku - a podle ní šest buď odměn nebo trestů. Když hodně zlobí, tak si hodí zlobikostkou, když je výjimečně hodný, hodí si šikulkostkou. Tresty jsou např. den bez sladkosti, bez večerníčku (pro kluky obzvlášť tvrdé :-( ), dřív do postele, velký úklid pokojíčku atd. Odměny naopak delší večerka, bonbónek, pohádka…

Tohle funguje u nás, ale zatím jen u staršího. Na mladšího zatím zkouším vysvětlování a kárání.

M.

kostky jsou dobrý nápad - dítě si vlastní rukou zvolí trest :palec: Pro starší dítko super…

janikpupik
Kecalka 192 příspěvků 12.11.10 15:24

To zni moc dobre jen nam nejsou jeste 2 roky takze by to v tuto chvili jeste nemelo smysl,ale az bude vetsi,urcite neco podobneho zkusim.Dekuji za tip :palec: .

xxZuzana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 15:24
Wiolla píše:
Bodový systém nemám, dítko je malé. Ale na nás to poměrně úspěšně aplikovala máma. Začala razítkama zvířátek do deníčku a později měla normálně nástěnku, kam se kreslily puntíky. Vždy večer před spaním se vyhodnocoval uplynulý den… :mrgreen:

asi si zvolíme nástěnkáře :palec:
radši bych vyhodnocovala hned, ne až večer, jestě by mi neusnula. Snad to tedy není vydírání, se slovy „tady někdo dostane černý puntík“ jít pro fixku, nebo razítko a doufat, že zlobení ustane. Pořád ale lepší, než ohnout přes koleno…

xxZuzana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 15:27
janikpupik píše:
To zni moc dobre jen nam nejsou jeste 2 roky takze by to v tuto chvili jeste nemelo smysl,ale az bude vetsi,urcite neco podobneho zkusim.Dekuji za tip :palec: .

není zač :-)
někde jsem slyšela, že dávají i peníze - drobáky do kasičky. Hospodařit se taky musí dítě naučit, ale to až mnohem mnohem déle. Takže nejdřív určitě puntíky a až ve škole drobáky + společně pak výběr dárku v obchodě.

janikpupik
Kecalka 192 příspěvků 12.11.10 15:27
xxZuzana píše:
Wiolla píše:
Bodový systém nemám, dítko je malé. Ale na nás to poměrně úspěšně aplikovala máma. Začala razítkama zvířátek do deníčku a později měla normálně nástěnku, kam se kreslily puntíky. Vždy večer před spaním se vyhodnocoval uplynulý den… :mrgreen:
radši bych vyhodnocovala hned, ne až večer, jestě by mi neusnula. Snad to tedy není vydírání, se slovy „tady někdo dostane černý puntík“ jít pro fixku, nebo razítko a doufat, že zlobení ustane. Pořád ale lepší, než ohnout přes koleno…

Myslim,ze je to fajn a zaroven dobra hra pro mamcu a dite :-D

Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 12.11.10 15:33
xxZuzana píše:
Wiolla píše:

Teď si vybavuji, že jsme občas slýchávali: Tady někdo nedostane sluníčko… My jsme myslím později nedostávali puntíky, ale sluníčka, polojasno a mráček. :jazyk: Pokud se nepletu, tak se to týdně nebo měsíčně vyhodnocovalo (asi spíš měsíčně). Ale co bylo za odměnu, to už nevím… Jo, vlastně vím! Zvýšené nebo snížené kapesné! :wink: Musím se na to mámy zeptat, jak to bylo přesně, já si to nepamatuju… :oops:

zuzouš
Extra třída :D 10365 příspěvků 12.11.10 15:46

Já jsem oběť bodového systému :-) Dostávala jsem už nevím co do tabulky za srovnané bačkůrky u postele, když jse šla spát. A ani nevím, co byla pak odměna, jestli vůbec nějaká, ale moc mě to bavilo, tak bych řekla, že to bude fungovat i v nejnovější generaci :-)

Gina108
Generální žvanilka 23860 příspěvků 12.11.10 15:54

Teda neurazte se, ale přijde mi to jako pěkná buzerace. Jako dítě jsem tohle nesnášela na dětských táborech a úspěšně bojkotovala, ale třeba budu jednou jako matka tak zoufalá, že to taky zavedu :mrgreen:

Mišuna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 16:11

Nemáme a pokud by se někdy zavádělo (což pochybuju) tak pro všechny včetně rodičů. Protože já rozhodně nemám srovnané bačkůrky u postele. :lol:
Jsem pouze pro trestání stylem „nedostaneš plusové body“ kdy součet plusových bodů znamená nějakou super akci a kdo zlobí tak si holt počká. To jsme kdysi uplatňovali na škole v přírodě a na jedenáctileté prepuboše to zabíralo výborně.
Jinak nástěnku máme na různé info a den hodnotíme taky každý večer, ale celkově, nejen podle toho kdo jak zlobil.

Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 12.11.10 16:15
Gina108 píše:
Teda neurazte se, ale přijde mi to jako pěkná buzerace. Jako dítě jsem tohle nesnášela na dětských táborech a úspěšně bojkotovala, ale třeba budu jednou jako matka tak zoufalá, že to taky zavedu :mrgreen:

Já myslím, že moje máma byla zoufalá. :mrgreen: Já starší, generál, brácha jen o 1,5 roku mladší, zdatně mi sekundoval, rvali jsme se jako koně, bydleli v bytě 2+1 (takže s bráchou dohromady v malém panelákovém dětském pokoji), prostě mazec… :lol:

Bodování na táboře jsem taky nesnášela, ale tohle od mámy mi až tak nevadilo… Myslím, že jsem to nijak zvlášť neprožívala (ta razítka jako úplně malý prtě asi jo, později už jsem to měla trochu na háku, byť dostat „sluníčko“ mě vždy zahřálo na duši… :jazyk: )

zuzouš
Extra třída :D 10365 příspěvků 12.11.10 16:18

Gina- já myslím, že jde dost o to, jak to rodič podá, i když šlo o blbý bačkůrky, já to milovala. A když jsem měla spát poprvé sama ve vlastní veliké posteli a sama v pokoji, taak jsem se těšila. Pochybuju, že jsem nějakej odvaz, jenom máma to uměla správně navlíknout :wink:

Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 12.11.10 16:18
Mišuna píše: …Jinak nástěnku máme na různé info a den hodnotíme taky každý večer, ale celkově, nejen podle toho kdo jak zlobil.

Jasně to není jen o zlobení, to probíhalo asi tak: Takže ty jsi dnes hezky umyla nádobí a ani si neodmlouvala, tak dostaneš sluníčko, ty jsi sice utíral, ale pak ses hrozně vztekal, když jsi měl jít psát úkoly, takže dostaneš jen polojasno… :wink: Mráček byl za „hustý“ zlobení, kdy nebylo za co pochválit… 8-)

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejdrsnější kritika Sparty: Rosický na to nemá, Křetínský je analfabet, říká Luhový

Dlouho bylo ticho, teď ale z úst Milana Luhového (55) zazněla jedna z... číst dále >

Nejhorší věc na pákistánské base? „Vadí mi turecké záchody,“ vzkázala Tereza

Pašeračka Tereza v pondělí opět stanula před pákistánským soudem, po pár... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >