Mateřská - mám nárok?

27.1.20 16:33

Mateřská - mám nárok?

Ahoj, v listopadu 2019 jsem nastoupila do nové práce, teď jsem přišla na to, ze jsem těhotná. Stále jsem ve zkušební lhůtě a myslím si, že mě chtějí propustit. Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou, pokud mě vyhodí a já budu muset na ÚP nebo je lepší si případně dojít k doktorovi pro neschopenku? Termín porodu mám na konci července. Děkuji za jakékoli komentáře :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4097
27.1.20 16:36

@_aneii_
První práce?
Od ukončení pracovního poměru musíš na mateřskou nastoupit do 180dni a musíš mít odpracováno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11192
27.1.20 16:37

Nebudeš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11192
27.1.20 16:38
@Anix píše:
@_aneii_
První práce?
Od ukončení pracovního poměru musíš na mateřskou nastoupit do 180dni a musíš mít odpracováno.

pokud vylítne ve zkušebce, tak tam není ochranná lhůta 180 dní.. ta je tak dlouhá, jak trvalo poslední zaměstnání :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.1.20 16:40

Víc jak rok odpracovaný mám, akorát ne v současné práci. Mezi ukončením PP a nástupu do nové práce jsem mela pauzu 2 měsíce. Zajímalo by me právě, jak se to bere :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11192
27.1.20 16:43

https://www.cssz.cz/…-v-materstvi deset vteřin na google :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4097

@_aneii_
Tak se jedině se hodně snažit a makat abys zůstala v práci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10222

@_aneii_ nebudeš splňovat tu druhou podmínku. Nastoupit ze zaměstnání nebo ve zkušební lhůtě, která je tak dlouhá jako poslední zaměstnání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7536
27.1.20 16:45

Nárok na PPM bys měla, pokud by ses vešla do ochranné lhůty a ta by byla tak dlouhá jako tenhle pracovní poměr (maximum je 180 dnů). Běží od konce zaměstnání do nástupu na PPM (6-8 týdnů před porodem). A je jedno, jeslti bys byla v ochranné lhůtě na neschopence nebo na pracáku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
27.1.20 16:48

Když nebudeš mít ke dni nástupu na mateřskou zaměstnanecký poměr, tak musíš mít za poslední dva roky odpracovano 270 dní. Nemocenská se do toho nepočítá a před vyhazovem ti taky podle mě nepomůže, zkusebka by se měla o počet dní nemocenské prodloužit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.1.20 16:51

@Tarlin takže pokud jsem tedy za poslední 2 roky odpracovala 270 dni, tak se nemusím bát, ze bych na mateřskou nárok neměla?
Je potom v případě rizokového těhotenství něco jinak? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14339
27.1.20 16:56

@_aneii_ nebudeš mít nárok i když máš opracováno. Musíš splnit 2 podmínky, těch 270 dní pojištění a pak se vejít do ochranné lhůty, která je 180 dní, ale v případě že končíš ve zkusebce, tak je ta lhůta tak dlouhá jako to poslední zaměstnání. Takže když děláš dejme tomu 3 měsíce a vyhodi tě, tak bys musela na mateřskou nastoupit nejdyl za ty 3 měsíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7536
27.1.20 16:57
@Tarlin píše:
Když nebudeš mít ke dni nástupu na mateřskou zaměstnanecký poměr, tak musíš mít za poslední dva roky odpracovano 270 dní. Nemocenská se do toho nepočítá a před vyhazovem ti taky podle mě nepomůže, zkusebka by se měla o počet dní nemocenské prodloužit.

270 dní nemocenského pojištění musí být splněno v každém případě. Když nebude zaměstnaná, musí se vejít do ochranné lhůty, jinak nárok mít nebude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2907

@_aneii_ však tady pár lidí ti ještě píše, že když nebudeš zaměstnaná, tak se musíš vejít do ochranné lhůty a je úplně jedno, že jsi těch 270dní měla odpracovaných.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74

Podle mě nárok máš, když píšeš žes odpracovala více jak rok, je jedno ze to bylo u více zaměstnavatelů. U rizikače je to asi stejně, ale nevím :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama