Mateřský příspěvek

Anonymni
6.2.09 19:29

Mateřský příspěvek

Dobrý den.Mám takový dotaz.Moje dcera čeká miminko.Je jí 18 let, ale ještě studuje.Bude vůbec mít nárok těch půl roku, než bude brát rodičovský příspěvek na nějakou mateřskou?Děkuji za odpověď.Jirka

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

6.2.09 19:46

Ahoj,
pokud studuje a nemá žádného zaměstnavatele, tak jí také nemůže žádný zaměstnavatel vyplácet mateřskou, ale po porodu dítěte si musí zažádat o rodičovský příspěvek, na který bude mít nárok od narození dítěte. V délce 4 let. Tzn.: do 21 měsíců dítěte bude pobírat 7600kč a od 22.m. do 48. měsíců bude pobírat už jen 3800kč.

Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.2.09 19:48

Ahojky,
pokud vím, tak dcera bude pobírat ihned rodičovský příspěvěk - takže od doby, kdy nastoupí na MD. Alespoň za mě to takhle bylo. Ale nebude mít nárok na volbu délky rodičovské dovolené, takže automaticky čtyřletá, prvních 21 měsíců 7600 Kč potom už jen 3800 Kč.
Pokud to tak není, tak mě tady maminy určitě opraví :-)

• Nahlásit
  • Citovat
76
6.2.09 21:22

Ahoj, zeptejte se ve škole- mně mateřskou vyplácela škola (pravda, VŠ, ale princip bude stejný)- počítá se to nějak na dny sociálního pojištění a pokud dcera chodí do školy, to pojištění je za ni hrazeno. Ale je to docela složitý systém. Každopádně ten rozdíl bude pouze v tom, jestli dostane něco již před porodem (PPM se vyplácí, rodičovský příspěvek je až od porodu) a jestli si bude moci zvolit tříletou variantu- jinak bude dostávat těch 7600, protože více škola určitě nedá (spíš si ještě budete muset dožádat vyplacení rozdílu mezi PPM a rodičovským příspěvkem)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2047
6.2.09 21:40

Ahoj, ano škola vyplácí mateřskou a až ji skončí (tuším 28 týdnu od porodu) bude vyplácena na uřade socialniho zabezpečení. 3800 kč bude pobírat, ale k tomu může mít přídavky na dítě, přídavek na bydlení, sociální příplatek. Jěště se ty přídavky budou lišit tím, zda žije s otcem dítěte, nebo sama, či s s někým ve společné domácnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
76
6.2.09 21:47

Proč 3800? Bude pobírat 7600 rodičovský příspěvek do 21. měsíce věku dítěte a pak (vznikne- li jí u školy nárok na PPM) si bude moci vybrat mezi tříletou(7600 třetí rok dítěte) a čtyřletou variantou (3800 další dva roky, do 4 let dítěte), nevznikne- li jí nárok na PPM, spadá automaticky do 4leté varianty

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
7.2.09 09:28

Mateřská

Zdravim.Jsem moc rád,že reagujete na můj dotaz,ale moc z toho moudrej nejsem.Každá píšete něco jinýho,tak se pokusim ještě upřesnit.Dcera studuje 2 rokem SŠ, mimčo se narodí v červnu,bude bydlet s přítelem(nevim jestli tam bude mít trvalé bydliště a jestli tím pádem bude mít nárok na příspěvek na bydlení).
S tou školou, co by měla nebo mohla vyplácet mateřskou jste mě zaskočili? To jsem vůbec netušil.Měla by si zažádat ve škole nebo je to automaticky?Moc děkuju za odpovědi.Jirka

• Nahlásit
  • Citovat
168
7.2.09 09:36

Ahoj,já bych sama z toho moudrá nebyla,tak si raději zajděte na sociálku v místě trvalého bydliště a tam vám poradí.Je to nejlepší.Navíc já osobně,když jsem žádala o rodičovskou,tak jsem musela na sociálku ihned poté,co mi skončila mateřská(6 měsíců-vdáná,8 měsíců-svobodná) a tam jsem si zvolila délku rodičovské dovolené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
7.2.09 10:23

Ahoj,
byvalo to tak, ze PPM vyplacela skola ale od letosniho roku je zmena, protoze studenti nebudou mit automaticky zaplacene socialni pojisteni od statu, tudiz je pravda, ze od porodu bude pobirat rodicovsky prispevek bez moznosti vyberu (tudiz 4 leta varianta, castky jak jsou uvedeny vyse sedi).

Doufam, ze jsem to napsala srozumitelne. Kde a s kym zije na to vliv nema. To uz potom souvisi jen s pridavky na dite.

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
7.2.09 16:45

Od noveho roku se studium nepocita k ucasti na nemocenskem pojisteni. Vase dcera bude mit narok na rodicovsky prispevek od narozeni ditete. Dostane tu nejpomalejsi variantu. Tj cca 2roky 7600kc a cca 2roky 3800kc

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama