Mateřství a podnikání

bzb
135
1.4.04 18:54

Mateřství a podnikání.

Ahoj holky,
chtěla bych Vás poprosit o radu - jsem tzv. OSVČ (podnikám) a zrovínka čerstvě těhotná (8tt). Máte některá z Vás zkušenosti s nástupem na mateřskou? Případně kolik si platíte nemocenské a důchodové pojištění? Budu podnikat i dál, takže teď přemýšlím zda vůbec mohu a zda se mi vyplatí jít na mateřskou, nebo se mám na to vykašlat a nežádat. Díky za Vaše odpovědi.
Bára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

74
1.4.04 21:47

AHoj,
já jsem taky podnikala jako OSVČ, ale teď jsem pozastavila činnost, protože se mi to nevyplatilo (po zvýšení zdravotního a sociálního pojištění a ohledně placení daní). Takže sice pracuji dál, ale obnovím si činnost jen na prosinec abych mohla vyfakturovat a pak zase pozastavím živnost.
Co se týče mateřské, tak já jsem na ni neměla nárok.
podmínky, které musíš splnit:

• musí trvat účast na nemocenském pojištění OSVČ
  • byla splněna čekací doba , t.j. účast na nemoc. poj. trvala alespoň po dobu 270 dnů v období posledních 2 let přede dnem porodu
  • účast na nem. poj. OSVČ trvala alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku před porodem
  • bylo zaplaceno pojistné
  • OSVČ nevykonává osobně samostatnou výdělečnou činnost

To jsem opsala z knohy Mateřská a rodičvská dovolená od vydavatelství Grada. Určitě to prodávájí v každém knihkupectví nebo to bude na webových stránkách Grady (www.grada.cz).

Ale upozorňuji, že jsem to opsala z knihy, která vyšla v roce 2003 a nějaké změny jsou možné.

Snad jsem trochu pomohla. Já pobírám od porodu jen rodičovský příspěvěk, ktarý je přibližně 2.500 Kč a od května bude o 1.000 Kč větší.

Hodně štěstí přejí Jarča a Mareček (4 měsíce)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
bzb
135
2.4.04 11:27

Ahoj Jarčo,
moc Ti děkuji, ani jsem netušila, že jde nějakou podobnou knihu sehnat. Myslím, že nároky, podle toho, co píšeš, splňuji, nicméně, budu muset do nemocenského asi nacpat víc peněz. Každopádně Ti ještě jednou děkuju, zkusím to sehnat a zajít na správu soc. zabezpečení a třeba tam narazím na nějakou dobrou duši :-)…Třeba…

Hodně zdraví a radosti Tobě i Tvojí rodině! Bára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20
2.4.04 11:30

ahoj
tak to mám asi nejnovější verzi 1.4. jsem nastoupila ofic na mateřskou (33tt) a jsem OSVČ. Všechno jsem to zjišťovala. V podstatě je to tak jak píše „jamini“ Když si předtím platíš min. 2roky soc a zdrav tak máš nárok na mateřskou a nenech si nikým namluvit že musíš ukončit nebo pozastavit živnost!!! Jen jí nesmíš vykonávat. tj. musíš být doma. To platí hlavně v případě, že máš třeba společníka, který dělá dál nebo zaměstnance, kteří dělají i bez tebe. Neměj strach při vykazování fyn. daní, když firma vydělává i v tvojí nepřítomnosti, tak se to tobě napočítá všechno do zbývajících měsíců co pracuješ.......asi v tom máš zmatek co
tak např.:
jsem na nemocenské od září 2003
od 1.4.2004 nástup na mateřskou
14.10.2004 nástup do práce
14.10-30.12.2004 vykazovat prac. činnost
celý rok se započítá do pohých 2 1/5 měsíců
akorád ti zvíší na další rok zálohy na soc a zdrav, ale můžeš prý zažádat o snížení po prvním čtvrtletí.

Jinak konkrétněji platila jsem si v uplynulích letech minimálku a dostávám 3.000,– nemocenskou a mateřská prý bude stejná.
Nevím jestli skutečně nastoupím v říjnu do práce, asi spíš jen na dva dny v týdnu, ale určitě zažádám o rodičovskou dov. (příspěvek asi 2.500,–)
Dneska už si při rodičovské můžeš vydělávat kolik chceš, ale nesmíš dát dítě do školky!!!

tak snad jsem ti v tom neudělala zmatek, když budeš chtít poradit tak napiš sevcova@seznam.cz
Ahoj Lenka 33+1tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
2.4.04 21:00

Ahoj,
nemyslela jsem, aby sis pozastavila živnost. Mě se to nevyplatilo, protože jsem účetní a dělám jednu malou firmu. Beru 3000 Kč měsíčně a z toho bych teď musela platit 2500 Kč jen na pojistném. Tak snad je jasný, že se mi to nevyplatí.
Přeju hodně štěstí a zdravé a spokojené miminko.

Jarča a Mareček (4 měsíce)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3823
17.4.11 01:06

Ahoj,já jsem taky OSVČ,v těhotenství nemohu svoji práci vykonávat,takže jsem nucena jít na nemocenskou.Proto jsem se o placení soc. a nem. zajímala radši s předstihem.Ale politici nám osvč od ledna dost znepříjemnili život :-( Abych dostala aspon trochu slušné peníze,platím si 500,–nemocenskou a socialku přes 6000,– i tak ani zdaleka nedosáhnu na to co bych dostala ještě vloni :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
220
18.4.11 08:44

Ahoj holky, taky mě to dost štve. Minulý rok bylo vše ještě pohodička a vysoké peníze. Letos budeme cálovat jak vzteklí a i tak se dostaneme na jinou částku. A to porodný, na které nemáme nárok je taky pěkně pitomý. V ničem se na stát spoléhat nemůžeme. V dnešní době to funguje: postarej se sám. Ale jak? To Vám už nikdo neporadí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
zzzuzek
8.5.11 19:05

mo jo no já jsem taky OSVČ aplatím si akorát připojištění a musí mi to vyjít abych šla na matřskou přesně 6týdnu před porodem jinak nedostanu nic protože jsem si to začla platit pozdě spíš hned jak jsem se dozvěděla že jsem těhu.Takže žádná marodka. Je to maras oproti minulému roku:(se fakt oplatí podnikat navíc když je člověk malý a má tři zaměstnance.a co jim má říct?končíme protože nan ás stát kašle?No a s tím porodným to snad asi nemá smysl rozebírat. Kdyby člověk měl aspon nějaké úlevy nebo neplatil,ale takhle…no co už asi půjdu dělat do politiky

• Nahlásit
  • Citovat
jullls
12.6.12 15:44

Kdyby tu byla nějaká mamina co má mimíska do 1roku a podniká…mohla by mi třeba poradit.. chci si otevřít obchod s dětským zbožím..vše je na nejlepší cestě, ale potřebuji nějakou radu jak jste to měli třeba vy s hlídáním, popřípadě nějakou výpomoc a tak..

Mooooc díky ;)

• Nahlásit
  • Citovat
5256
12.6.12 16:21
@jullls píše:
Kdyby tu byla nějaká mamina co má mimíska do 1roku a podniká…mohla by mi třeba poradit.. chci si otevřít obchod s dětským zbožím..vše je na nejlepší cestě, ale potřebuji nějakou radu jak jste to měli třeba vy s hlídáním, popřípadě nějakou výpomoc a tak..Mooooc díky ;)

Ahoj, my máme 4 měsíce a podnikám. naštěstí ětšinu práce z domu nebo po večerech, ale jinak fungují babičky a tetičky! :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
jullls
12.6.12 16:28
@mobifilinka píše:
Ahoj, my máme 4 měsíce a podnikám. naštěstí ětšinu práce z domu nebo po večerech, ale jinak fungují babičky a tetičky! :palec:

Aha aha, díky moc za názor :) Já si chci otevřít obchod a přemýšlím jak to skloubím s prďolou… nevím, jestli já bych byla v obchodě dva dny v týdnu a zbytek brigádnice za 50,–/hod.

• Nahlásit
  • Citovat
5256
12.6.12 16:37
@jullls píše:
Aha aha, díky moc za názor :) Já si chci otevřít obchod a přemýšlím jak to skloubím s prďolou… nevím, jestli já bych byla v obchodě dva dny v týdnu a zbytek brigádnice za 50,–/hod.

Já jsem si malou od malinka naučila být s kýmkoliv. Jasně, že nejradši je se mnou, ale vydrží s kýmkoliv. Nevadí jí cizí lidi, takže ji klidně můžu brát s sebou. nevím jak máš staré dítko, ale taky bych to tak řešila… Brigádnice není špatný nápad, jen bych o ní uvažovala až dle tržeb - ať to nemusíš dotovat ze svého, ale ať si na sebe pěkně vydělá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5256
12.6.12 16:38

A v obchodě bych to řešila tak, že když by bylo vše hotové, tak bych se věnovala malé, objednávky a papíry řešila až doma po večerech jak by prcek spal

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
jullls
12.6.12 16:41

Jojo, to je fakt… agušce je 7. měsíců a je jí nák fuč s kým je, když má dotyčnej jídlo a čaj, je kámoš :potlesk: samozřejmě moje babička s dědou si ji muzou brát na chalupu třeba i přes noc.. tak bych to chtěla nějak promyslet…samozřejmě papíry a krámy ostatni az doma ;)

• Nahlásit
  • Citovat
5256
12.6.12 16:44

:palec: a nebo zapoj rodinu - treba na jeden den v tydnu bude chodit babicka. usetris za brigadnici a budes mit i cas na malou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama