Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
Ahoj holky, chci se zeptat, jak je to s PPM a MD u druhého dítěte. První MD jsem skončila v lednu 2016. Nastoupila jsem do práce, kde pracuju ještě ted. Moje otázka zní.. kdybych teď otěhotněla, v lednu mi končí smlouva a kdyby mi ji už neprodloužili, mám nárok na PPM a rodičák?? ![]()
Snad jsem to napsala srozumitelně. ![]()
Abys měla nárok na PPM, tak musíš mít odpracováno (být nemocensky pojištěna) minimálně 270 dní v posledních dvou letech. A dále musíš na PPM nastoupit ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě, která je 180 dnů od konce pojištění. Takže záleží, kdy otěhotníš, jestli by ti to vyšlo těch 180 dní, když na PPM se nastupuje 6-8 týdnů před porodem.
Tak že kdybych teď otěhotněla, v lednu mi končí smlouva, tak bych na PPM nárok neměla, chápu to správně??
Kdybys teď hned v nejbližší době otěhotněla a smlouva by ti skončila 31. ledna (nevím, kdy přesně ti končí), tak by ti to ještě vyšlo, abys nastoupila 8 týdnů před porodem na PPM a bylo to ještě v ochranné lhůtě 180 dnů. Ale je to už na těsno.