Miminka do ústavu nepatří

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 17.04.18 12:17
Miminka do ústavu nepatří - PETICE

Pokud názor z titulku sdílíte, pak mějte na vědomí, že každý z nás má možnost situaci ovlivnit.

Aktuálně probíhá kampaň Asociace Dítě a Rodina - DĚTI PATŘÍ DO RODIN, NE DO ÚSTAVŮ. V kostce - směřuje k omezení ústavní péče, klade důraz na intenzivní práci a podporu biologických rodin a propaguje náhradní rodinnou péči především u těch NEJMENŠÍCH – miminek/kojen­ců/dětí do 3 let. Přiklání se k tomu, že pobyt v ústavu pro tak malé děti nezvratně ovlivňuje jejich psychologický a sociální vývoj. Kdyby vás téma zajímalo, mrkněte na http://bit.ly/petice_ustavy. Konkrétní znění petice je tu https://www.petice-kojeneckyustav.cz/…i_petice.pdf. Pokud to s vámi zarezonuje a budete chtít využít vaši možnost něco změnit, pak se připojte k podpisu petice, držte palce a sdílejte dál. Už mají víc jak 2/3 hlasů, které si dali za cíl. Věřte, že smysl to má, čas těhle malých mrňousků plyne tak nějak rychleji než nás všech. Děkuju všem za váš čas i pohled na věc. :srdce:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Aries6
Generální žvanilka 21964 příspěvků 5 inzerátů 17.04.18 12:20

@Cowlinka K čemu je ta petice dobrá? Aby šli děti do pěstounských rodin nebo se popohnala adopce? O to se teď nikdo nesnaží? Nerejpu, jen se ptám. Protože vím, že tato problematika není jednoduchá. Ráda ti ji podepíšu.

stinga
Závislačka 4203 příspěvků 6 inzerátů 17.04.18 12:31

@Cowlinka já si zas nemyslím, že je vždy dobré mermomocí podporovat bio rodinu, jsou případy, kdy to pro to dítě dopadlo fatálně

arada
Extra třída :D 13893 příspěvků 17.04.18 12:32

Jistě, amysl to má asi takový, že si někteří z rádoby pěstounů, z toho udělají výdělečnou činnost a starost o ty mrňousky pro ně bude až na posledním místě. Aby to tady pak nedopadlo jako v Norsku, nebo v Anglii a nebyly odebírány i děti z funkčních rodin, nebo samoživitelkám.

Karleon
Kelišová 5360 příspěvků 17.04.18 13:09

@Cowlinka A kolik dětí v pěstounské péči máš doma? Nechci být rýpavá, skutečně mě to zajímá.

pe-terka
Neúnavná pisatelka 16494 příspěvků 17.04.18 13:09

Myslím si, že hranice (ne)prospěšnosti zásahů státu do rodin je velmi tenká. A ne příliš dobře vychytaná, ptž sociáka je u nás především úřednice, která rozhoduje od stolu.
Takže jsme pak svědky extrémních kauz, kdy je dítě dlouhodobě týráno bio rodinou, aniž by úřady zasáhly(ač často informaci mají). Opačný extrém je úřední odebrání zoufalého děcka jednomu z rozvádějících se rodičů, aby se „naučilo“ mít rádo toho druhého.
V některých případech podpora bio rodiny smysl má, jindy je to zbytečné. Snaha státu má smysl především tam, kde má rodina snahu o vlastní změnu, nejen o vysávání systému.
Další věcí je tolik diskutovaná podpora pěstounských rodin. Myšlenka úžasná, ale prostor pro její zneužívání obrovský. Nejmarkantnější je to právě v Angii a Norsku @arada, kde jsou prajtiky velmi bezohledné, s velmi tragickými důsledky.
Podtrženo sečteno - netuším, kam až tendence intervencí úřadů do rodin povedou a chci - li je podporovat :nevim:

Příspěvek upraven 17.04.18 v 13:11

Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 17.04.18 13:09

@Aries6 JJ, je to hodně obsáhlý a složitý téma. Dobrý je k tomu, aby se věci daly do pohybu, aby se „shora“ tématu věnovala větší pozornost než doposud a aby se změny začaly dít… Papír pro papír a čas těm malým běží… Víc k tomu napoví konkrétní znění petice. Cílů mají víc od zlepšení celkového adopčního procesu, zvýšení kvality příbuzenské PP, přes změny v soudním řízení co do kvality i doby procesu, sjednocení agendy pod jedno ministerstvo (teď je to roztříštěno mezi MŠMT, zdravotnictví, MPSV a ministerstvo spravedlonosti) až po vytvoření komplexní koncepce rodinné politiky. Je toho hodně k řešení :think:. A děkuju za podpis! :potlesk:

Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 17.04.18 13:26
@stinga píše:
@Cowlinka já si zas nemyslím, že je vždy dobré mermomocí podporovat bio rodinu, jsou případy, kdy to pro to dítě dopadlo fatálně

Ono je to fakt těžký, vždycky se najde výjimka, která potvrzuje pravidlo. V ideálním případě je prostě nejlepší, aby dítě zůstalo s matkou. Třeba pokud je máma drogově závislá, tak existuje šance, že kvůli dítěti začne se závislostí bojovat. Pak je nejlepší řešení, aby oba byli v péči společně. Pokud ale máma tuto motivaci nemá nebo nejeví o dítě zájem, pak samozřejmě dítě u mámy zůstat nemůže. Fakta jsou ale trošku jiná. V současné době 2/3 dětí v kojeneckých ústavech nejsou děti odebrané, ale odložené, umístěné zde na základě souhlasu rodičů.

lilith1
Ukecaná baba ;) 1474 příspěvků 17.04.18 13:31
@Cowlinka píše:
Pokud názor z titulku sdílíte, pak mějte na vědomí, že každý z nás má možnost situaci ovlivnit.Aktuálně probíhá kampaň Asociace Dítě a Rodina - DĚTI PATŘÍ DO RODIN, NE DO ÚSTAVŮ. V kostce - směřuje k omezení ústavní péče, klade důraz na intenzivní práci a podporu biologických rodin a propaguje náhradní rodinnou péči především u těch NEJMENŠÍCH – miminek/kojen­ců/dětí do 3 let. Přiklání se k tomu, že pobyt v ústavu pro tak malé děti nezvratně ovlivňuje jejich psychologický a sociální vývoj. Kdyby vás téma zajímalo, mrkněte na http://bit.ly/petice_ustavy. Konkrétní znění petice je tu https://www.petice-kojeneckyustav.cz/…i_petice.pdf. Pokud to s vámi zarezonuje a budete chtít využít vaši možnost něco změnit, pak se připojte k podpisu petice, držte palce a sdílejte dál. Už mají víc jak 2/3 hlasů, které si dali za cíl. Věřte, že smysl to má, čas těhle malých mrňousků plyne tak nějak rychleji než nás všech. Děkuju všem za váš čas i pohled na věc. :srdce:

Vůbec si nejsem jistá, že všechny děti jsou chtěné pěstouny nebo jsou vhodné do adopce, děti těžce mentálně postižené, s poruchami chování atd. a také se stává, že právě biologická rodina dítě tyrá, připadá mi dost mimo za každou cenu podporovat biologickou rodinu, když to klidně je rodina dysfunkční..ani náhodou si nemyslím, že by se měla ústavní péče zrušit. Studuji tuto problematiku a proto mám tento názor. Samozřejmě, že je žádoucí zkrátit adopční proces o tom žádná. Ale rozhodně zachovat.

Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 17.04.18 13:32
@Karleon píše:
@Cowlinka A kolik dětí v pěstounské péči máš doma? Nechci být rýpavá, skutečně mě to zajímá.

Nemám, mám se za to stydět? :P :lol: Tenhle měsíc ještě nemíním spasit svět, v plánu je to až na srpen :pankac: :pankac: :pankac: V naší rodině jsme aktuálně 4, netvrdím, že je to finální číslo. Byť bych si to přála, tak vývoj naší rodiny nezávisí jen na mě, na mém postoji a názoru, je nás tu víc, co do toho kecáme :pankac:. Asi proto v tuhle chvíli přikládám ruku jinde ;). A ty? :mavam:

Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 17.04.18 13:41
@arada píše:
Jistě, amysl to má asi takový, že si někteří z rádoby pěstounů, z toho udělají výdělečnou činnost a starost o ty mrňousky pro ně bude až na posledním místě. Aby to tady pak nedopadlo jako v Norsku, nebo v Anglii a nebyly odebírány i děti z funkčních rodin, nebo samoživitelkám.

Opět jsou tu výjimky, které stvrdí pravidlo. Zkusme to ale z druhé strany… Pěstouni prochází poměrně dlouhým schvalovacím a přípravným procesem, který se mimo jiné snaží finančně motivované jedince eliminovat. Jejich odměna za jejich práci je u dlouhodobého pěstouna 12000, u přechodného 20000 odečteme-li srážky za pojištění a daň, pak jsme na 8000 u dlouhodobého pěstouna a cca 12500 u krátko­dobého - myšleno na 1 dítě. Práce je to na 24 hodin denně (haha, jako u každé matky, chápu). Často jde ale o děti, které si z předchozího života nesou traumatizující zážitky, mají různé dysfunkce apod navíc jsou pod permanentním dozorem sociálky… Mám pocit, že jim to fakt nezávidím…

Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 17.04.18 13:48
@pe-terka píše:
Myslím si, že hranice (ne)prospěšnosti zásahů státu do rodin je velmi tenká. A ne příliš dobře vychytaná, ptž sociáka je u nás především úřednice, která rozhoduje od stolu.
Takže jsme pak svědky extrémních kauz, kdy je dítě dlouhodobě týráno bio rodinou, aniž by úřady zasáhly(ač často informaci mají). Opačný extrém je úřední odebrání zoufalého děcka jednomu z rozvádějících se rodičů, aby se „naučilo“ mít rádo toho druhého.
V některých případech podpora bio rodiny smysl má, jindy je to zbytečné. Snaha státu má smysl především tam, kde má rodina snahu o vlastní změnu, nejen o vysávání systému.
Další věcí je tolik diskutovaná podpora pěstounských rodin. Myšlenka úžasná, ale prostor pro její zneužívání obrovský. Nejmarkantnější je to právě v Angii a Norsku @arada, kde jsou prajtiky velmi bezohledné, s velmi tragickými důsledky.
Podtrženo sečteno - netuším, kam až tendence intervencí úřadů do rodin povedou a chci - li je podporovat :nevim:Příspěvek upraven 17.04.18 v 13:11

V zásadě vlastně jako souhlasím :-). Probíraná tematika je nesmírně obsáhlá a složitá, ale mám pocit že je kontraproduktivní vypichovat jednotlivé negativní případy. Byť toho má asociace pod palcem víc, tak aktuální petice řeší a vyzdvihuje část celku, u které mám jasno. :palec:

pe-terka
Neúnavná pisatelka 16494 příspěvků 17.04.18 13:52
@Cowlinka píše:
V zásadě vlastně jako souhlasím :-). Probíraná tematika je nesmírně obsáhlá a složitá, ale mám pocit že je kontraproduktivní vypichovat jednotlivé negativní případy. Byť toho má asociace pod palcem víc, tak aktuální petice řeší a vyzdvihuje část celku, u které mám jasno. :palec:

no jo, jenže v takovém Norsku vidím selhání celho systému, resp. masové zneužívání. Rozhodně nejde o jednitlivce. Původně ušlechtiý plán se zvrtne raz dva :think:

Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 17.04.18 14:20
@lilith1 píše:
Vůbec si nejsem jistá, že všechny děti jsou chtěné pěstouny nebo jsou vhodné do adopce, děti těžce mentálně postižené, s poruchami chování atd. a také se stává, že právě biologická rodina dítě tyrá, připadá mi dost mimo za každou cenu podporovat biologickou rodinu, když to klidně je rodina dysfunkční..ani náhodou si nemyslím, že by se měla ústavní péče zrušit. Studuji tuto problematiku a proto mám tento názor. Samozřejmě, že je žádoucí zkrátit adopční proces o tom žádná. Ale rozhodně zachovat.

Na začátku jen vypíchnu, že primárně jde petice proti umisťování do ústavů těch nejmenších - tedy miminek/kojen­ců/batolat. Ano, nelze všechny házet do jednoho pytle. V tomto se lišíme od zbytku Evropy. Třeba ve Zlínském kraji už to funguje, tam kojenecké ústavy zrušili úplně, pěkně o tom píšou tu https://zlin.idnes.cz/…-zpravy.aspx?…. :mavam: Pokud jde dítě z rodiny do ústavu ať už z jakéhokoli důvodu a s rodinou se následně nebude pracovat, tak ta zůstane v „původním stavu“ a návrat dítěte zpět se prodlouží nebo bude dlouhodobě nemožný. Podpora neznamená jen finance, ale především hledání řešení tam, kde si rodina sama pomoci neumí, ať už to má jakoukoli formu.

U dětí postižených - ano velmi si vážím personálu a všech rodičů pečujících o postižené či dlouhodobě nemocné děti. Práce je to nesmírně náročná. Vždy se najdou ti, pro které nebude domácí péče vhodná a ti budou muset zůstat ve zdravotnickém zařízení. Nicméně většina dětí v kojeneckých ústavech, které mají nějaký zdravotní handicap, nevyžaduje 24 hodinovou specializovanou zdravotní péči a byly by pro ně vhodné i jiné formy péče (stacionáře, respitní péče, homecare..). Přeci jen jsou to taky lidi, kteří potřebují jistou dávku kontaktu, něhu, lásku dotek… Jsou ale i případy pěstounské péče postižených dětí. Bylo by třeba rozšířit typy pěstounské péče, ale to je dlouhý proces.

Každopádně děkuju za názor!

Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 17.04.18 14:23

@pe-terka Já do aktuální situace v Norsku tak dobře nevidím :-/, tady jsem bez argumentů, přiznávám bez mučení :andel:.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Válka o syny? Plekanec jim podřizuje kariéru, Vondráčková se ale k návratu do Česka nemá!

Hokejista Tomáš Plekanec se v Česku probírá nabídkami na budoucí angažmá,... číst dále >

Matěj von Osečany a život na zámku: Kozy jim přerůstají přes hlavu!

Zámecký pán Matěj Stropnický si na svou usedlost nedávno pořídil také... číst dále >

Články z Ona Dnes

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >