Možnost vývojových vad - rozhodnutí interupce

Anonymní
7.2.21 13:00

Možnost vývojových vad - rozhodnutí interupce

Milé maminky,
sedím tady u stolu úplně zhroucená, jsem nyní 5+3. Dozvěděla jsem se, že čekáme miminko, ale bohužel jsem po prodělání covidu měla nasazen vitamín D a A aj ve vysokých dávkách, takže jsem se vlastně každý den předávkovala zakázanou látkou způsobující deformace plodu, vývojové vady, rozštěpy aj.
Stojím teď před rozdhodnutím, zda jít na miniinterupci nebo zkusit dát dítěti život s tak malou šancí na úspěch? :( Už jen brečím, nespím a nevím co dělat.

Stále nějaká maminka taky před tak těžkým rozhodnutím a poradí, jak se s tím vyrovnat? Nebo jak se rozhodnout?
Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6031
7.2.21 13:07

Co radi gynekolog?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.2.21 13:11

Gynekolog byl zhrozen, že jsem něco takového o vitamínu A nevěděla když chci dítě a nezaručí, že dítě bude v pořádku, jelikož je tam velké riziko s ohledem na opravdu vysoké dávky právě v nejkritičtějším období 4-9 týden.

• Citovat
  • Nahlásit
1421
7.2.21 13:11

Pockej na screening ve 12. tydnu. Ted, kdyz vlastne nevis vubec nic, bych nedelala ukvapene zavery. Kdyz se plod drzi, tak je mozny, ze bude v poradku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
492
7.2.21 13:13
@Anonymní píše:
Milé maminky,
sedím tady u stolu úplně zhroucená, jsem nyní 5+3. Dozvěděla jsem se, že čekáme miminko, ale bohužel jsem po prodělání covidu měla nasazen vitamín D a A aj ve vysokých dávkách, takže jsem se vlastně každý den předávkovala zakázanou látkou způsobující deformace plodu, vývojové vady, rozštěpy aj.
Stojím teď před rozdhodnutím, zda jít na miniinterupci nebo zkusit dát dítěti život s tak malou šancí na úspěch? :( Už jen brečím, nespím a nevím co dělat.Stále nějaká maminka taky před tak těžkým rozhodnutím a poradí, jak se s tím vyrovnat? Nebo jak se rozhodnout?
Děkuji

A to soudite podle toho, co jste si precetla nebo vam interupci doporucil gynekolog?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19025
7.2.21 13:14

Tak v každým případě bych to neřešila preventivní interupcí, ale počkala na prvotrimestrální screening a lékaře upozornila na nemoc i vitamíny. Embryo je s největší pravděpodobností v pořádku, nemá smysl házet flintu do žita. Tělo se většinou dokáže s přebytky vitamínů celkem efektivně vyrovnat, navíc pokud jsi to déčko nezajídala sádlem, tak se stejně všechno nevstřebalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
325
7.2.21 13:15

Opravdu to byly tak obrovské dávky, aby byly toxické? Pokud bych nevěděla nic určitého o stavu děťátka, jen domněnky, že by něco mohlo být, určitě bych osobně na interrupci ani nepomyslela. Poradila bych se s gynekologem a pokračovala bych normálně v těhotenství. Pokud by se na UTZ a dalších vyšetřeních ukázala nějaká vada, pak bych to řešila dál (ale opět na základě konkrétní situace - co je to za vadu? je slučitelná se životem? atd.). Ale teď bych si s tím nervy fakt nedělala!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
492
7.2.21 13:16
@Anonymní píše:
Gynekolog byl zhrozen, že jsem něco takového o vitamínu A nevěděla když chci dítě a nezaručí, že dítě bude v pořádku, jelikož je tam velké riziko s ohledem na opravdu vysoké dávky právě v nejkritičtějším období 4-9 týden.

Taky bych pockala do prvniho screeningu.
Ukonceni tehotenstvi z duvodu vrozenych vyvojovych vad je mozne az do nejakyho 24tt (mozna 26tt, nejsem si jista), takze bych nedelala ukvapene zavery.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.2.21 13:27
@janikema90 píše:
A to soudite podle toho, co jste si precetla nebo vam interupci doporucil gynekolog?

Nedoporučil, řekl mi, že se v prvním trimestru nemá jíst játra vůbec kvůli vitamínu A a já jedla před těhotenstvím a já se jími jakoby tím olejem z tresčích jater přejídala každý den. Vitamín A přirovnal skoro k toxickým věcem které poškozují plod a je tam tedy opravdu obrovské riziko, interupci jsem zmínila sama. Kamarádka má postiženou holčičku, druhá rozštěp a přitom všechny testy měly ukázkové a ani rozštěp nešel vidět. Bojím se

• Citovat
  • Nahlásit
23621
7.2.21 13:29
@Anonymní píše:
Milé maminky,
Stojím teď před rozdhodnutím, zda jít na miniinterupci nebo zkusit dát dítěti život s tak malou šancí na úspěch? :( Už jen brečím, nespím a nevím co dělat.Stále nějaká maminka taky před tak těžkým rozhodnutím a poradí, jak se s tím vyrovnat? Nebo jak se rozhodnout?
Děkuji

Objednej se na screening k paní doktorce Frisové, Profema Praha. Je velmi zkušená a na prenatální diagnostiku nejlepší. Má zkušenosti i s rozštěpy. Na tak radikální řešení, jako je přerušení těhotenství je vždycky čas, tak bojuj!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.2.21 13:33

Šla bych to v prvé řadě zkonzultovat na genetiku. Čili konzultace v genetické ambulanci.

Příspěvek upraven 07.02.21 v 13:35

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1017
7.2.21 13:34

Já ti nevím, ty fakt vysoké dávky vitamínu A jsou hodně blbé, a z hlediska zdravotních rizik mi přijde lepší časnější interupce. Zas ale na druhou stranu, pokud to tělo ty vysoké dávky skutečně potřebovalo, tak bych úplně nečekala, že toho zbylo hodně, co by se mohlo dostat k dítěti… Zkusila ses přeptat více doktorů? Tím bych se asi řídila já… Taky je fakt, že třeba v mojí zemi se samo o sobě nedoporučuje těhotnět 1-2 roky po prodělání covidu nebo po očkování (čistě preventivně, protože z etických důvodů chybí vědecké studie). Ale tady mají hromadu podivných pravidel celkově, tak nevím, jestli to brát za bernou minci. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62
7.2.21 13:35

Jaký vitamín A to byl? Jaká forma?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
778
7.2.21 13:40

Nemohla by jsi na konzultaci do nějakého genetického centra dřív, než ve 12 týdnu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.2.21 13:54
@Hrozina píše:
Nemohla by jsi na konzultaci do nějakého genetického centra dřív, než ve 12 týdnu?

Ano, objednám se pokud mě vezmou dříve

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat