Mušky smutnice

6.12.19 12:10

Mušky smutnice

Ahojky všem! Prosím jak se můžu zbavit smutnic? Koupila jsem hlínu v Obi na pokojové rostliny a od té doby mi doma lítají stovky smutnic :zed: Stačí vyměnit hlínu? A kde ji můžu popřípadě koupit, aby se to neopakovalo? Díky moc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

6.12.19 12:47

Kup si v akvaristice písek a tím posyp povrch hlíny v květináčích. Mušky pak nebudou moct vylétávat, ani do hlíny klást vajíčka. Zkus teď nějakou dobu zalévat do misky, aby se ti ten písek hned neodplavil. Funguje to výborně. Výměna hlíny podle mě nepomůže, protože zalezou do těch kořenů, případně ti stejně může jedna, dvě uniknout, případně nějaké vajíčko, a máš je znova.

Jako tady:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1794
6.12.19 12:50

Mě se osvědčily takové ty žluté lepicí destičky. Hlínu, která je v kořenovém balu stejně nevyměníš. Nynější generace už určitě nakladla vajca, takže za nějakou dobu to chce zas ty destičky použít. Dokud nevyhubíš všechny generace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6305
6.12.19 13:59

Na zdejší radu jsem se mušek zbavila tím pískem. :palec: A než budeš chtít používat další hlínu, dej ji do trouby a trochu ji vypeč. Larvy by měly chcípnout. Akorát je z toho smrad a pak je potřeba vyvětrat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.12.19 16:11

@klamonožka zkusila jsem se zeptat babičky a ta říkala, že mám všechnu hlínu vyhodit, celé kvitka pořádně osprchovat i s kořeny a zasadit do nové hlíny. Ale než zasadím, tak musím všechno pozabíjet :roll: Jinak zase začnou klást ty mrchy vajíčka do nové hlíny. Peckovní opravdu. Zas*aná hlína z Obi :poblion: Ty šipky už mám a chytají se na ně stovky těch potvor a když teď liju vodu do misek a nee na hlínu, tak jsou ještě otravnější než předtím :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6305
6.12.19 17:09

Tak než se začneš pouštět do likvidace, zkus ten jemný písek do akvarií a nasyp do všech květináčů pár cm vrstvu. Fakt to pomůže. Nejsem si jistá, jestli se larvy nevylíhnou, mám pocit, že jsem v tom písku viděla kukly. Ale potom ty potvory určitě nebudou mít kam naklást vajíčka. Bohužel, není to jen hlína z Obi, to můžeš najít v kterékoliv, nebo pro změnu plíseň… :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.12.19 17:32
@Terulka89 píše:
@klamonožka zkusila jsem se zeptat babičky a ta říkala, že mám všechnu hlínu vyhodit, celé kvitka pořádně osprchovat i s kořeny a zasadit do nové hlíny. Ale než zasadím, tak musím všechno pozabíjet :roll: Jinak zase začnou klást ty mrchy vajíčka do nové hlíny. Peckovní opravdu. Zas*aná hlína z Obi :poblion: Ty šipky už mám a chytají se na ně stovky těch potvor a když teď liju vodu do misek a nee na hlínu, tak jsou ještě otravnější než předtím :zed:

No jak chceš, ale ten písek je mnohem méně pracný, spolehlivý, vypadá to pěkně, a bůhví kolik kytek by ten proces zbavování hlíny a promývání nepřežilo. Stejně si myslím, že ti tam nějaká klidně může i přes omytí zůstat, dočista to nikdy neumyješ, a pak můžeš začít znova. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.12.19 17:51

@klamonožka tak já zkusím ten písek :? Radši trochu investuji než aby mi tady lítaly ty mrchy kolem ksichtu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3708
9.12.19 08:49
@Terulka89 píše:
Ahojky všem! Prosím jak se můžu zbavit smutnic? Koupila jsem hlínu v Obi na pokojové rostliny a od té doby mi doma lítají stovky smutnic :zed: Stačí vyměnit hlínu? A kde ji můžu popřípadě koupit, aby se to neopakovalo? Díky moc

Tak zalezi jestli chces bojovat chemicky ci biologicky :nevim:

Chemicky si porid Calypso 480sc nebo Actara 25WG

Bilogicky pak Stei­ner­ne­ma fel­ti­ae

Oboji v kombinaci se zlutymi lepovymi deskami.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6892
9.12.19 08:55

Měli jsme stejný problém s hlínou z OBI. Pomohl ten písek, jak už tady holky radí. Koupit co nejjemnější, nasypat několik cm nahoru na květináč, pořádně, nesmí koukat ani kousek hlíny. Do týdne bylo po smutnicích.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3708
9.12.19 09:22
@Denisa56 píše:
Měli jsme stejný problém s hlínou z OBI. Pomohl ten písek, jak už tady holky radí. Koupit co nejjemnější, nasypat několik cm nahoru na květináč, pořádně, nesmí koukat ani kousek hlíny. Do týdne bylo po smutnicích.

Smutnice to sice zabije, ale rozhodne ne po tydnu. Tak po 3 tydnech kvuli vyvojovym stadiim a taky to neni uplne jasne, jelikoz kvetinac ma diry i na dne. Ne kazda rostlina take snese mit neprodysnou vrstvu substratu na mesic. Neni lepsi to poresit systemove nez takovehle poloveci? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.12.19 10:32

@Komsomol

Když tam nasypeš písek, tak to rozhodně není neprodyšné. :D Naopak písek dýchá daleko lépe, než klasická hlína. Jediná kytka, která by s tím mohla mít problém, by byla nějaká velmi výrazně alkalifilní, protože písek je kyselejší substrát. Výrok „po týdnu je po smutnicích“ je patrně myšlen tak, že po týdnu už doma žádné nelítají, ano, ještě další dva týdny dochcípávají v té hlíně.
S těmi dírami ve dně je to dobrá připomínka, asi je dobré se podívat, jestli nějaký z květináčů nemá nějaké větší, které jsou navíc umístěné tak, že do nich a z nich může smutnice létat. Ale běžné díry ve dnech květináčů fakt nevadí.

Ale co bych tě přesvědčovala, jestli je máš, tak ten písek zkus, aby ses přesvědčil sám, že to žádné polovičaté řešení není. Po marném boji pomocí žlutých pásek/chemie/hlístic a bůhvíčeho všeho mi to připadalo jako zázrak, když jsem tenhle tip objevila, a konečně bez potíží a rychle zafungoval.

Vlastně jediná nevýhoda je, že v některých akvaristikách mají ten písek kurňa drahý. Ale stačí zajet třeba do Obi nebo do Hornbachu, tam se dá koupit za pár kaček, nebo najít přes internet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3708
9.12.19 11:07
@klamonožka píše:
@Komsomol

Když tam nasypeš písek, tak to rozhodně není neprodyšné. :D Naopak písek dýchá daleko lépe, než klasická hlína. Jediná kytka, která by s tím mohla mít problém, by byla nějaká velmi výrazně alkalifilní, protože písek je kyselejší substrát. Výrok „po týdnu je po smutnicích“ je patrně myšlen tak, že po týdnu už doma žádné nelítají, ano, ještě další dva týdny dochcípávají v té hlíně.
S těmi dírami ve dně je to dobrá připomínka, asi je dobré se podívat, jestli nějaký z květináčů nemá nějaké větší, které jsou navíc umístěné tak, že do nich a z nich může smutnice létat. Ale běžné díry ve dnech květináčů fakt nevadí.

Ale co bych tě přesvědčovala, jestli je máš, tak ten písek zkus, aby ses přesvědčil sám, že to žádné polovičaté řešení není. Po marném boji pomocí žlutých pásek/chemie/hlístic a bůhvíčeho všeho mi to připadalo jako zázrak, když jsem tenhle tip objevila, a konečně bez potíží a rychle zafungoval.

Vlastně jediná nevýhoda je, že v některých akvaristikách mají ten písek kurňa drahý. Ale stačí zajet třeba do Obi nebo do Hornbachu, tam se dá koupit za pár kaček, nebo najít přes internet.

Ja bych to poresil tim Calypsem a nemusim nikde sypat ten pisek. Ono neni spatne pestovat v kokosovych smesich, smutnicim se to nejak nelibi. Chemicky boj i biologicky je ucinny, jen se musi delat spravne ;) ja bych rekl, ze kazdy kvetinac, ktery je alespon trochu vhodny k pesovani neceho ma diry ve dne a cim vice, tim lepe. Jinak tedy nevim co bude „dychat“ lepe jestli pisek nebo smes kokosoveho substratu, borove kury, molitanu, perlitu. V klasickem hlinem substratu uz nepestuji skoro nic. Do domacich podminek to je nevhodne. Nedari se udrzet pozadovanou vlhkost a zaroven prodysnost. Tudiz jsem od toho upustil

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.12.19 12:30

Noo musím konstatovat, že jich je tady mnohem méně díky těm žlutým destičkám a začínají chcípat. Všude jsou jejich mrtvoly, takže musím denně uklízet. Takže možná ještě koupím jedny destičky až budou plné a budu sledovat jejich počet. Možná nebude třeba ničeho dalšího a možná se mi je fakt podaří vyhubit pomocí těch lepítek :) Všem moc děkuji za rady a pokud nevyhraju, tak zakročím ještě dál a díky vám se mi to určitě povede :potlesk: Všem přeji krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2020 bez smutnic :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama