Neplacené volno jako AP

Anonymní
23.9.20 15:39

Neplacené volno jako AP

Zdravím
V říjnu jsem nastoupila jako Asistent pedagoga.
Měla jsem napsanou smlouvu až do října, ale vzhledem k tomu, že jsem se dostala na VOŠ, podala jsem výpověď, která mi běžela do konce srpna.
Bylo mi řečeno že místo běžných 40 dní dovolené (za 12 měsíců) jsem měla pouze 27,5 dne. A z toho důvodu mi bylo čerpáno neplacené volno. O tom jsem v žádným případě nevěděla, když jsem podepisovala smlouvu, bylo tam jasně napsáno 8 týdnů bez výhrad. Tím že pracuji první rok, nejsem v tomhle obeznámena příliš. Navíc náš pan ředitel mi za celou dobu nevysvětlil jedinou věc, vše jsem si zjišťovala sama.
Co tím chci říct..Místo běžných 15k mi přišlo asi 2,5 tisíce, což jsem čuměla s otevřenou pusou. Chci se bránit, protože jsem jim nedala svolení čerpat neplacené volno. Dělala jsem spoustu věcí v době koronaviru co bylo nad rámec mé smlouvy a ještě se mi to takhle vrátí. Jak byste jednaly vy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22790
23.9.20 15:56

Tak snad víš, že dovolená je za kalendářní rok, ne školní. Takže je jasné, že jsi neměla celých 40 dní. U nás teda chodili do školy, ti, co jim nevyšla dovolená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.9.20 15:58
@vokishka píše:
Tak snad víš, že dovolená je za kalendářní rok, ne školní. Takže je jasné, že jsi neměla celých 40 dní. U nás teda chodili do školy, ti, co jim nevyšla dovolená.

Ano, to mi pak už bylo jasný. Nicméně teď řeším to, že bez mého svolení čerpal „neplacené volno“. Jinak bych bývala do školy naklusala a dělala přípravu nebo něco takového. Ale nikdo ani nepípnul.

• Citovat
  • Nahlásit
10388
23.9.20 16:03

Psala jsem ti do jiné diskuze: Dovolená se sice krátí, ale následně je to překážka na straně zaměstnavatele, že ti nemohou přidělit práci. Svévolně ti vykázat neplacené volno je sviňárna. Když se budeš bránit právní cestou (většinou stačí, když právník napíše předžalobní výzvu, málokterý zaměstnavatel to nechá dojít až k soudu), tak oni pravděpodobně zkusí fakt, že jsi do té práce nechodila, pak kontruj tím, že ti oni práci nepřidělili ani tě nevyzvali k dostavení na pracoviště (že bys třeba kopírovala nějaké materiály, pomáhala s přípravou na začátek školního roku apod.) - na to by oni taky museli mít důkaz, a pokud by ses přes jejich výzvu nedostavila, tak jsou to neomluvené absence a ne neplacené volno (účetní jako podklad pro to neplacené volno musí mít dohodu o neplaceném volnu, která je podepsaná oběma stranami, takže máslo na hlavě mají oni).
Jako první bych napsala zaměstnavateli, že ti nepřidělil práci dle smlouvy, čímž vznikla překážka na jeho straně, že rozhodně neakceptuješ vykázání neplaceného volna a pokud se s tebou do 2 dnů nespojí s návrhem opravy docházky a doplacení platu, předáš věc právníkovi.
Chápu školu, že se jí to nechce platit, ale to, že je na škole neschopný zaměstnanec, který je zodpovědný za to, aby toto pohlídal (asi účetní, předpokládám, že personalistu tam vyloženě nemají), ještě neznamená, že by ses s tím měla smířit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1173
23.9.20 16:16

Pleteš se, za tohle si zodpovídá zaměstnanec, ne ředitel, ani ucetni.
Proste, ti pokratili dovolenou tak, jak měli. Tvé svolení nepotřebovali, neb jsi ve výpovědní době. Čerpání neplaceného volna je zcela legitimní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6823
23.9.20 16:26
@Anonymní píše:
Ano, to mi pak už bylo jasný. Nicméně teď řeším to, že bez mého svolení čerpal „neplacené volno“. Jinak bych bývala do školy naklusala a dělala přípravu nebo něco takového. Ale nikdo ani nepípnul.

Tak jsi přece věděla, kolik máš na výplatní pásce zůstatek dovolené, ne? A kolik jsi jí vyčerpala. Toto si řešíš, když podáváš výpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10388
23.9.20 16:30
@janoma píše:
Pleteš se, za tohle si zodpovídá zaměstnanec, ne ředitel, ani ucetni.
Proste, ti pokratili dovolenou tak, jak měli. Tvé svolení nepotřebovali, neb jsi ve výpovědní době. Čerpání neplaceného volna je zcela legitimní.

Můžeš mi sem napsat, na základě čeho je zcela legitimní, že zaměstnavatel bez vědomí zaměstnance vykáže neplacené volno?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2941
23.9.20 16:45

Mě Teda nevychází ani ty dny dovolené, pokud máš na 12 měsíců 40 dní, tak I kdybys tam byla jen 10 vychází to na 33,3 dní… Takže bych asi řešila i tohle

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
503
23.9.20 16:45

Myslím, že u přečerpané dvovolené, nemusí být souhlas zaměstnance se srážkou. Při přečerpání dovolené naskočí neplacené volno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22790
23.9.20 16:53
@welovefashion píše:
Mě Teda nevychází ani ty dny dovolené, pokud máš na 12 měsíců 40 dní, tak I kdybys tam byla jen 10 vychází to na 33,3 dní… Takže bych asi řešila i tohle

Osm měsíců, jen do konce srpna. Takže je to asi 26 dní. A klidně už mohla něco čerpat na jarní prázdniny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10388
23.9.20 16:53
@welovefashion píše:

Ona asi jestli nastoupila v říjnu, tak neodpracovala do konce roku tolik dnů, aby jí vznikl poměrný nárok na dovolenou, ale nevím, nejsem mzdovka :nevim:

@aledud píše:
Myslím, že u přečerpané dvovolené, nemusí být souhlas zaměstnance se srážkou. Při přečerpání dovolené naskočí neplacené volno.

Tohle já chápu, když si někdo vybere v létě dovolenou a v září chce na dohodu odejít. Ale pokud ona dávala dopředu výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, tak jí tu dovolenou schvalovali až poté a bylo jasné ještě před čerpáním dovolené, jaký má a nemá nárok. A v takové situaci jí nepřidělit práci ani s ní neřešit situaci jinak (např. tak, že by sepsali dohodu ke konci července a ona šla od 1.8. na ÚP) mi prostě přijde jako sviňárna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9378
23.9.20 16:54
@aledud píše:
Myslím, že u přečerpané dvovolené, nemusí být souhlas zaměstnance se srážkou. Při přečerpání dovolené naskočí neplacené volno.

taky si myslím. nicméně jsem toho názoru, že tady prvořadě vůbec zaměstnavatel neměl čerpání dovolené povolit, protože se nejednalo o odchod ze dne na den, takže si zaměstnavatel byl (nebo měl být) vědom toho, kolik dní dovolené může zaměstnanci určit a na kolik dní má zaměstnanci přidělit práci :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10388
23.9.20 17:06
@sagina píše:
taky si myslím. nicméně jsem toho názoru, že tady prvořadě vůbec zaměstnavatel neměl čerpání dovolené povolit, protože se nejednalo o odchod ze dne na den, takže si zaměstnavatel byl (nebo měl být) vědom toho, kolik dní dovolené může zaměstnanci určit a na kolik dní má zaměstnanci přidělit práci :nevim:

Docela by mě zajímalo, jestli by se k tomu nějaký právník přes pracovní právo vyjádřil. Touto logikou by se mohli všichni zaměstnavatelé vyhýbat placení - např. by se jim v únoru měla vrátit matka po RD, oni by pro ni neměli práci, dali by jí výpověď a nařídili by jí na měsíc dovolenou a pak jí to strhli a zpětně dali neplacené volno? Tohle přeci nemůže projít :think:
Pokud by je ona na konci srpna požádala o ukončení dohodou, tak bych to chápala, že jí to zpětně strhnou, ale ona dala výpověď dopředu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.9.20 17:23

Od nástupu jsem si nevzala jedinej den dovolený. (Samozřejmě kromě prázdnin, tam mi psali i nějaké studijní volno místo dovolený). Nicméně to nemění nic na tom, že mi nikdo neohlásil že mi prostě napaří neplacený volno a ani to se mnou neprojednal, abych mohla případně říct chápu, tak já do práce přijdu aby to tak nebylo. Bohužel už od karantény kdy jsme seděli na zadku doma, přes každodenní práci z domova až po červnovej nástup do školy nikdo nevěděl jak to s dovolenou a volnem vůbec je a bude. Jelikož mi běžela výpovědní doba, tak jsem prostě pořád byla v práci. A pochybuju, že kdyby tohle nastalo u zaměstnance, který tam nadále pracuje, hodili by mu tam neplacený volno a třeba se stav na hlavu. Troufám si říct, že kdybyste někdo byl na mám místě, kdy vám zkrouhli nějakých 12 tisíc, tak to chcete řešit taky.

• Citovat
  • Nahlásit
22790
23.9.20 17:27
@Anonymní píše:
Od nástupu jsem si nevzala jedinej den dovolený. (Samozřejmě kromě prázdnin, tam mi psali i nějaké studijní volno místo dovolený). Nicméně to nemění nic na tom, že mi nikdo neohlásil že mi prostě napaří neplacený volno a ani to se mnou neprojednal, abych mohla případně říct chápu, tak já do práce přijdu aby to tak nebylo. Bohužel už od karantény kdy jsme seděli na zadku doma, přes každodenní práci z domova až po červnovej nástup do školy nikdo nevěděl jak to s dovolenou a volnem vůbec je a bude. Jelikož mi běžela výpovědní doba, tak jsem prostě pořád byla v práci. A pochybuju, že kdyby tohle nastalo u zaměstnance, který tam nadále pracuje, hodili by mu tam neplacený volno a třeba se stav na hlavu. Troufám si říct, že kdybyste někdo byl na mám místě, kdy vám zkrouhli nějakých 12 tisíc, tak to chcete řešit taky.

Kdy jsi byla v práci, o prázdninách?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama