Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Dobrý den, mému synovi bude v únoru 5 let. chodí již druhým rokem do školky. první rok ve školce to byl pro nás boj, chodili sme s pláčem každý den. poslední 2 měsíce to přestalo. tak jsem si myslela že máme vyhráno. Bohužel po velkých prázdninách to začalo na novo. Tak jsem si říkala že je to po dlouhé době a že to přejde. 3 týden ve školce a bez pláče. super máme vyhráno. ale najednou to zase začalo znovu. a slzičky jsou do dnes. už nevím co mám dělat. prostě každé ráno to stejné.
už jsem z toho zoufalá. neplatí na něj nic. Hnedka jak ze školky odejdu tak přestane a když ho du vyzvednout je uplně v pohodě a blbne tak s dětma. mám to začít nějak řešit s psychologem? fakt si nevím rady. Jsem v 38 tt a doufám, že až budu v porodnici třeba se ode mě odpoutá a bude to lepší. a nebo to začne být naopak ještě horší. děkuji za názor.
@M I chlapečci jsou v tomhle citlivější, já bych se s tím smířila, když jen nedává to loučení, ale pak je spokojenej, není to nic hroznýho, jsou dětičky co brečí celý den. Nepřipouštěj si to, dej mu najevo lásku a to, že se pro něj vždycky vrátíš. Prostě si minutku zapláče a jede se dál ![]()
A bavila jsi se se synem, proc breci? Treba byste spolu mohli vymyslet nejaky ritual, ktery by mu odchod do skolky zprijemnil. Nebo co kdyby ho vodil do skolky tatinek?
Ale hlavni je, ze nebreci i po tvem odchodu.
U nás to bylo loni taky tak, ze začátku nejdřív skvělý, ani nechtěl ze školky, postupně ho to omrzelo, plakával ráno tak na střídačku, chvíli bylo líp, pak zas hůř. Ale bylo to taky jen ráno, při loučení, pak zaběhl do třídy a šel si hrát s kamarádama a odpoledne dobrý. Takže jsem to neřešila, šlo jen o to ranní loučení. Teď od září už je úplně v pohodě, pusinka, zamáváme si a už běží.
@M I Pokud je to 30 vteřin do tvého odchodu, tak bych to neřešila, mě to kluk taky dělal dlouho, teď je mu taky 5 a už je tedy OK, ale od chodil od 2 let. I teď má tedy občas ráno podobné stavy, říkám tomu, že vstával levou nohou, ale už nebrečí, akorát je na. raný a nechce komunikovat…
Já už vyzkoušela snad všechno. ale nic nepomáhá. ranní rituály. každé úterý a čtvrtek ho vodí babička. a to je pláč 2×. když jde ode mě a pak ještě ve školce. Snažila jsem se mu domluvit, že už je fakt velkej kluk atd. atd. on mi řekne že se bude snažit neplakat a ráno zase. prostě si nemůže asi v tu chvíli pomoct. je v jejich třídě jedinej kdo tam ráno brečí. i ty malí co v září nastoupili nepláčou. učitelky už si na to zvykli. řekla mi že je prostě takovej, že má takovou povahu.
asi budeme bojovat i ve škole. jestli z toho nevyroste, ale přestávám tomu věřit.
Ja radu primo nemam, ale pamatuju si z detstvi, byly jsme se segrou fixovane na sebe a na domaci prostredi, mama s nama moc nechodila mezi ostatni deti. Jak jsme mely rano jet do skolky mely jsme strasny histeraky. Musel nas tam vodit tata, nechteli jsme se pustit futer od dveri, rvali jsme ho za nohy a ruce. Strasnej rev. Utikaly jsme za nim zpatky. No des. To musela byt ostuda.
Pak najednou jsme si zvykly… A to segra byla pak prelozena o stupen niz, jelikoz byla o rok a pul mladsi nez ja. S tim mela problem pak ona. Ale daly jsme to. Pi case. Proste nikdy nas nehlidali cizi lidi, zadni pribuzni a s jinymi detmi jsme taky nebyly v kontaktu. Bez nasich jsme sami nebyly. Myslim ze to bylo zpusobeno tim. Byla to takova vychova ala sklenikovy efekt. Mame nic nevycitam! Nemel ji ani kdo poradit, babicka ta ji rekla a na co tohle, na co tam to, zbytecny, staci to takhle :/ a kamosky bez deti, ona mlada, internet nebyl, takze asi o nicem… A sli jsme taky az v mych 5ti letech. ale pokud vy dite nekym nechavate hlidat, hral si od mala s cizimi detmi, je zvykli obcas byt bez mamy atd… Tak to neporadim. Snad jde o zvyk jen
Chápu, že to je nepříjemné, ale zas to ber tak, že je dobré, že vypustí emoce a pak je o. k. Můj tříleťák se dal lehce obalamutit „protistýskacím sirupem“ (vitamínový sirup) každé ráno před odchodem, plus oblíbená hračka. Navíc jsem mu řekla, že pokud se vyplakat chce tak může a u něj to má dobrý efekt, když bych řekla neplakej, pláče o to víc…ale pětiletý už ti to asi nespolkne…Podle mě to na psychologa není…nevím, já zastávám názor, že je dobré emoce pouštět ven. Naše společnost to moc netoleruje, já si ovšem myslím, že spousta nemocí i somatického rázu je z toho, že potlačujeme přirozené emoce, protože se „to nehodí“. Ale to je můj subjektivní laický názor ![]()
Zkus mu dávat odměny, pořiďte třeba nějakou kasičku a za každý ranní odchod kterej bude Ok mu dej penízek ať si ho tam hodí. Nebo Třeba nějakou sadu samolepek a pokaždý jednu někam nalepit, nebo nějaký levný pidi autíčka, něco co ho zaujme.
Starší bulel prvníí rok, druhej rok. pak pomohl nástup jeho ségry. ale jak ve školce nebyla, tak zas bulel. až jako předškolák OK
Můj prďola bulel i ve škole bude mu devět a furt ho nemůžu dostat z postele, je to peklíčko, prostě mamánek.
@M I skus externu osobu - nie ty alebo babicka. Moja dcera pre vsetko breci, nechce sa zapajat do kolektivu a boji sa. Ked je tam s tatom - tak to je okolo krku, ked je tam so mnou tak v dohlade. V momente ked ma u seba chuvu (mame mlade 21 rocne dievca) tak sa zapaja do kolektivu. Sicu sa stale boji - ale je tam citelny rozdiel. Chuvu zboznuje, doveruje jej, ale nejako ked je s nou, tak je odvaznejsia.
Tak nevím jestli je to dneškem. pátek 13. ale dnešní odchod do školky byl opět tragický. každý den pláče když odcházím, ale dneska bych to nazvala histerií. několikrát za mnou utíkal zpátky do šatny. jsem fakt zoufala. prostě na něho nic neplatí. NIC. žádné motivace, dárky, sladkosti. prostě nic. on mě večer řekne že plakat nebude, a ráno zase hrůza ![]()
@M I¨Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak to s Vaším synem dopadlo. Aktuálně řešíme stejný problém jako jste měla Vy s naší dcerou. Nyní 4 roky, druhý rok chodí do školky, ale je to každý den ráno hrůza, hysterický pláč až má z toho kruhy pod očima, odpoledne je pak dobrá. Říká, že ráno už plakat nebude. Ráno při pláči už moc nevnímá, co ji říkáme, slibujeme apod.
Už si také nevíme rady. Děkuji za odpovědi. hezký den
Máte doma předškoláka nebo prvňáčka?
Přidejte recenzi své školce, sdílejte zkušenosti a pomozte ostatním rodičům s výběrem.
PDF ke stažení a tisku zdarma.
Omalovánky, spojovačky, doplňovačky a další. Trénink zrakového vnímání i logického myšlení pro vaše dítě.