Nevím, co s budoucností, ani co studovat

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
24.11.19 20:15

Nevím co s budoucností

Zdravím,
Je mi 18 let a studuji na gymnáziu, tento týden musím odevzdávat přihlášku k maturitě a za chvíli i přihlášky na vysoké školy. Problém je že já absolutně nevím co dál, co bych chtěla studovat, tzn. Nevím ani z čeho maturovat, není nějaký předmět ve kterém bych nějak extra vynikala… Když jsme to řešili doma akorát to vždycky skončilo hádkou, ale já opravdu netušim co dál, co by mě bavilo, jakým směrem bych se chtěla ubírat, a dost mě to trápí navíc už mě tlačí i čas… Veletrhy vysokých škol apod. jsem zkoušela a bez úspěchu… Nevím co dělat, zažil jste někdo něco podobného, nějaká rada?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
39084
24.11.19 20:17

Tak asi vybrat předmět, který ti jde, máš z něj dobrou známku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19710
24.11.19 20:21

Já měla stejný problém a tak jsem na to šla opačně, vyřadila jsem co určitě ne a pak vybírala z toho co zbylo ;), jak u maturitních předmětů, tak u přihlášky na vejšku. v lednu budu po víc jak 5 letech řádného studia končit vš, končně! :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.19 20:23
@Anonymní píše:
Zdravím,
Je mi 18 let a studuji na gymnáziu, tento týden musím odevzdávat přihlášku k maturitě a za chvíli i přihlášky na vysoké školy. Problém je že já absolutně nevím co dál, co bych chtěla studovat, tzn. Nevím ani z čeho maturovat, není nějaký předmět ve kterém bych nějak extra vynikala… Když jsme to řešili doma akorát to vždycky skončilo hádkou, ale já opravdu netušim co dál, co by mě bavilo, jakým směrem bych se chtěla ubírat, a dost mě to trápí navíc už mě tlačí i čas… Veletrhy vysokých škol apod. jsem zkoušela a bez úspěchu… Nevím co dělat, zažil jste někdo něco podobného, nějaká rada?

Tohle je těžký, ale nikdo Ti neporadí. Zkus jít po stopách toho, co Tě baví. A nejen ve škole, třeba i koníčky. Pokud bys na nic nepřišla, zkus se zaměřit na to, co Ti jde a zdá se praktické. Ani nevíš, jak Ti rozumím. Já tedy věděla celý gympl, co chci dělat. Nastoupila jsem na vš a ejhle, obor mě vůbec, ale vůbec nebavil. Zdrhla jsem jinam a dnes dělám to, co by mě v životě nenapadlo. Držím palce :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.19 20:24

@debra.morgan tak to zavidim, když na to jdu takto tak jen vyřazuji 😀 😀
@vokishka mám ze všech předmětů tak nějak stejné známky, nedá se říct že by mi šlo něco nějak více..

• Citovat
  • Nahlásit
M-A
689
24.11.19 20:29

Ja vybirala ctvrty maturitni podle toho, z ceho jsem mela dobre znamky, a jelikoz se stalo, ze ve tretaku jsem mela 1 z FY, byla to FY. Nas ucitel dedula nas perfektre pripravil, i maturitni priklady s nama pocital, samozrejme je upravil :D v zadani vaska zmenil na pepu :lol: takze moje bylo CJ, M, BI, FY a ted jsem uca ve skolce, nic z toho jsem na vejsce nepotrebovala, ale klaviiir jo to byl boj… vedet, ze tohle budu delat, uz od detstvi postupuji jinak…
prvni VS byla zemedelka, ale po prvnim zkouskovym z matiky sem prchla…
A pak ten pedak, a sla jsem dalkove abych mohla pracovat… vybirala jsem rozumem, co muzu s tou skolou opravdu delat, nikdo by to do me na gymplu nerekl ze ja a deti??? A me to bavi, nasla jsem se v tom.
Rozmysli se i podle trhu prace, uplatneni po dokonceni VS…
i me to vyslo az na druhy pokus (myslim to zamereni VS), drzim palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7605
24.11.19 20:34

Zakladatelko tak já ti vyberu, čj, matematika, cizí jazyk, společenské vědy.. VŠ jdi studovat třeba pedagogickou, učitelů pořád není dost :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1803
24.11.19 20:38

Pokud jsi tak bezradná a opravdu si nevíš rady a známky máš spíš stejně dobré než stejné -sotva prolezám, tak to vem čisté prakticky. Projdi si nabídky práce v okoli, kde chceš žít a zjisti, o co je zájem. Obecně (a to není konkrétní rada, spíš pro představu) ve zdravotnictví (lékař, fyzioterapeut, lékárník…) se uživíš vždy, je obrovská poptávka po technických oborech (o bráchu strojaře se firmy perou) - to je ale z gymplu trochu složitější. Třeba učitelů je taky málo atd. Pořád lepší než jít někam, jen proto, že je tam kámoška.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39084
24.11.19 20:38
@Alušáček píše:
Zakladatelko tak já ti vyberu, čj, matematika, cizí jazyk, společenské vědy.. VŠ jdi studovat třeba pedagogickou, učitelů pořád není dost :D

A hlavně se mají přece tak dobře :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
543
24.11.19 20:42

Nejsem si tím jistá, ale myslím, že pedagogicko - psychologické poradny nabízejí poradenství ohledně zaměření budoucího povolání - měl by tam být pohovor, a nějaké testy které by tě mohli nasměrovat. A nějaké kariérní poradenství by snad měl nabízet i úřad práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
20325
24.11.19 20:43

Hele nemusíš jít na VŠ hned po maturitě - studentské výhody ti stát bude garantovat ještě 8 let - tedy do tvých 26 let, takže pokud si dáš rok na rozmyšlenou tak to ničemu vadit nebude, žejo. Dosdtudovat do 26 stihneš i s roční pauzou.

Co třeba odjet na půl roku někam na dobrovolnickou stáž - EU ti bude platit náklady a jakési kapesné - výrazně si zlepšíš jazyky, budeš žít v cizině a dělat něco užitečného. Další půl rok si holt doma dáš nějaké brigády, aby sis teda vydělala na živobití a třeba se kromě přijímaček připravíš na nějakou jazykovou zkoušku.
Tady se mrkni co to je EVS
https://www.mladiinfo.cz/…pro-vsechny/

Tady si najdi organizaci někde poblíž tvého bydliště (a nebo i nějakou vzdálenou) a domluv se s nimu, jestli budou někoho někam vysílat. Když to začneš v lednu obesílat, tak to tak akorát stihneš domluvit na podzimní turnus - a nebo na další jarní, s tím že nejdřív bude brigáda a jazyk a pak EVS - to je jedno, žejo.

https://europa.eu/…nisations_cs?…

Jinak pokud vyloženě chceš jít studovat a nechceš na technické obory, tak jdi na Fakultu humanitních studií - funguje jako angolosaská collage - tedy že si vlastně sestavueš rozvrh sama. No a máš tři roky na to, aby ses rozhodla jakého dalšího bakaláře chceš dělat a připravila se případně na zkoušky na jiné škole.

Další variantou je domluvit se někde na nějakém kariérovém poradenství spojeném s psychodiagnostikou - mohli by to nabízet v pedpsy poradně a nebo holt googli někoho kdo to nabízí komerně. Ale budeš za to muset něco platit.

Příspěvek upraven 24.11.19 v 20:46

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
20325
24.11.19 20:45
@vokishka píše:
A hlavně se mají přece tak dobře :mrgreen:

Jít učit bez toho, že by člověk chtěl učit není dobrý nápad a bohužel české peďáky člověka nenaučí zvládnout třídu i když učit chce :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7551
24.11.19 21:03

Nemáte na škole psycho-pedagogickou poradnu? Tam by ti mohli pomoci. Případně si můžeš dát rok pauzu od školy (gap year) či jít na jazykovku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3968
24.11.19 21:07

Na tvém místě si vyberu více oborů, které tě dobře uživí, a pak uvidíš, kam se dostaneš. Človek nepracuje jen pro zábavu, ale taky pro to, aby se uživil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22512
24.11.19 21:21

Měla jsem to stejně, vybrala jsem si předměty, u kterých jsem věděla, že mě tak nejak baví a že leccos vím i bez učení - u mě biologie a chemie.
Ohledně vysoké školy, tam to byl jeden velkej omyl, naši chtěli, abych šla na medicinu, tak jsem se přihlásila, byla jsem 25.pod čarou. Pak jsem dělala přijímačky do Brna na chemii a na pajdu. Vzali mě na obojí, vzhledem k vzdálenosti jsem šla na pajdu a po roce a půl šla raději do práce. Nebavilo mě to, víceméně jsme jn opakovali látku z gymplu.
Taky jsem na gymplu nevěděla, co vlastně chci dělat, nikdy jsem nebyla studijní typ, raději se učím praxí. Vlastně ani na ten gympl jsem nechtěla, ale musela jsem. :zed:
Pokud nevíš, co chceš dělat, tak jít alespon na jazykovku.. to jsem tenkrát prokaučovala :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat