Nevyzrálý čtyřleťák?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
10102
22.1.22 17:23

Nevyzrálý čtyřleťák?

Ahoj, protože čekačky k dětskému psychologovi jsou na měsíce, jdu se poradit do zdejší studnice moudrosti. V březnu čtyřleťák. Od mala vzteklý - cholerik, rychle tak, rychle tak. Naštve ho náhodně jakákoliv maličkost, hlavně, když mu něco nejde, nebo když něco chce a nedostane. V zásadě to dost připomíná období vzdoru mezi druhým a třetím rokem, ale podle všeho by to teď už mělo bejt lepší. Každopádně, ve školce je jediné dítě tohoto věku z pěti tříd s tímhle chováním a učitelky by rády, abych to nějak řešila. Co dělá: něco se mu znelíbí (nechce se oblékat na ven, dostal na talíř málo jídla…), začne brečet a vřískat. Nikoho nebije, s dětmi vychází dobře. Do ničeho nemlátí, většinou nic neničí (sem tam s něčím ve vzteku bouchne, ale spíš výjimečně). Co trochu pomáhá je mazlit, tulit, hladit. Pak i komunikuje a buď řekne, co je špatně, nebo řekne, že neví, proč pláče a pláče dál. Mimo tyhle záchvaty je to roztomilé, sladké, milé dítě, co si povídá, vypráví, hraje, pomáhá. Má dny, kdy ho učitelka chválí jako nejhodnější dítě ve třídě a dny, kdy se prý celý den vztekal. Proč někdy tak a někdy tak jsem zatím nebyla schopná vypozorovat. Teď zkouším jídlo. Teorie je, že je náchylnější na vztekání, když má hlad, taže do něj pořád cpu nějaký jídlo a možná to je trochu lepší. Ještě se to musí potvrdit. :D Můj závěr (a závěr i učitelek) je: povaha + nevyzrálost v oblasti zvládání emocí. Ale stejně mě směrujou k psychologovi, ať vymyslíme, co s tím. Ale jak píšu… než se tam dostane, postoupí do další třídy. Měl jste někdo podobné dítě? Co vám pomáhalo? Přešlo to, nebo se to stupňovalo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4873
22.1.22 18:25

Ano, hlad a dalsi fyzicka nepohoda tyto projevy zhorsuje. Takze nejen hlad, ale i zizen, unava, teplo, chlad, nemoc. Je dobre tomu tedy predchazet. Je fajn, ze nikoho nemlati, nic nerozbiji. Co s emocni nezralosti uz taky nejakou chvili premyslim. Obavam je jako IQ se neda moc ovlivnit, tak i EQ je vrozena vec. Samo se ruzne muze menit dozravanim. Obecne se doporucuje rybi olej. Existuji i emocni karticky, aby se dite ve svych emocech vyznalo. Mam na to objednanou nejakou hru a knizku, tak uvidim. Obecne se rika, ze vzteku neustupovat a hlavne dite za ty sceny neodmenovat a neuplacet. Nejlepe si ho nevsimat. Kdyz to jde, ze. Tohle hlavne funguje na zdrave deti. Jestli jste jeste ignor nezkouseli. U nas by to nefungovalo, ale jsou deti, kde staci zajit za roh a jak neni publikum, tak se neni ani predstaveni a scena prestane.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12369
22.1.22 18:30

Mám doma něco podobného. Když mu něco nejde, vzteká se a začne brečet. V noci se budí s pláčem, že se bojí a neví čeho. Ve školce občas něco zkusí, ale dokáže se ovládnout a hodnotí ho jako normální dítě. Doma je to ale tragédie. Je paličák, neustále se snaží prosadit si svou a vzteká se, když není po jeho. Nesmím ani trochu polevit, jinak je zle. I když je mi to proti srsti, fakt musím být důsledná. Nejhorší je, že je abnormálně kontaktní a přecitlivělý. Rád se mazlí, ale takovým tím až vlezlým způsobem. Musí na mně být neustále nalepený, nechce si ani sám hrát. Ale jakmile zaváhám a trochu bych polevila, umí to okamžitě vycítit a využije toho. Popravdě, taky začínám nad návštěvou psychologa přemýšlet. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10102
22.1.22 18:41
@Oriseka píše:
Ano, hlad a dalsi fyzicka nepohoda tyto projevy zhorsuje. Takze nejen hlad, ale i zizen, unava, teplo, chlad, nemoc. Je dobre tomu tedy predchazet. Je fajn, ze nikoho nemlati, nic nerozbiji. Co s emocni nezralosti uz taky nejakou chvili premyslim. Obavam je jako IQ se neda moc ovlivnit, tak i EQ je vrozena vec. Samo se ruzne muze menit dozravanim. Obecne se doporucuje rybi olej. Existuji i emocni karticky, aby se dite ve svych emocech vyznalo. Mam na to objednanou nejakou hru a knizku, tak uvidim. Obecne se rika, ze vzteku neustupovat a hlavne dite za ty sceny neodmenovat a neuplacet. Nejlepe si ho nevsimat. Kdyz to jde, ze. Tohle hlavne funguje na zdrave deti. Jestli jste jeste ignor nezkouseli. U nas by to nefungovalo, ale jsou deti, kde staci zajit za roh a jak neni publikum, tak se neni ani predstaveni a scena prestane.

Zkouseli. Vydrzi za dverma rvat hodinu az do uplnyho hysteraku, zhorsuje se to a stupnuje. Vic pomaha pravet pochovat, pomazlit, to se zklidni rychleji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10102
22.1.22 18:43
@Aduš8 píše:
Mám doma něco podobného. Když mu něco nejde, vzteká se a začne brečet. V noci se budí s pláčem, že se bojí a neví čeho. Ve školce občas něco zkusí, ale dokáže se ovládnout a hodnotí ho jako normální dítě. Doma je to ale tragédie. Je paličák, neustále se snaží prosadit si svou a vzteká se, když není po jeho. Nesmím ani trochu polevit, jinak je zle. I když je mi to proti srsti, fakt musím být důsledná. Nejhorší je, že je abnormálně kontaktní a přecitlivělý. Rád se mazlí, ale takovým tím až vlezlým způsobem. Musí na mně být neustále nalepený, nechce si ani sám hrát. Ale jakmile zaváhám a trochu bych polevila, umí to okamžitě vycítit a využije toho. Popravdě, taky začínám nad návštěvou psychologa přemýšlet. :nevim:

U nas to je prave stejne blby i ve skolce. :( Chvili holky rikaly, ze mu vyhovovalo, kdyz delily tridu na pul, ze mensi kolektiv, ze by hodnej… ale druhej den se trida nedelila, bylo jich hodne a byl taky pry uplne uzasny zlaty. Proste nekdy tak, jindy tak. Ale proste je jedine dite, ktere ve skolce takove zachvaty ma, takze asi uplne bezny to taky nebude. Ale zaroven se ucitelky shodly, ze na diagnozu to zadnou neni, ze proste blba povaha + jeste neumi s pocitama a frustraci pracovat a ze co s tim no. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12463
22.1.22 19:04

Hackuju se mám tedy dceru 3 roky jí byly v říjnu. Hloupá není. Naopak je chytrá jako opice ale doteď jak není po jejím vzteká se a zasekava se. Dneska se mi pokoušela zdrhnout protože jsem ji odmítala tahat na kopec na sankach a chtěla po ní ať to vyjde po svých. Naštěstí už to bylo po hodině sáňkování… Tak jsem jeli pak naložila na sáňky a odtáhla domu. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10102
22.1.22 19:27
@ludmilaadamkova píše:
Hackuju se mám tedy dceru 3 roky jí byly v říjnu. Hloupá není. Naopak je chytrá jako opice ale doteď jak není po jejím vzteká se a zasekava se. Dneska se mi pokoušela zdrhnout protože jsem ji odmítala tahat na kopec na sankach a chtěla po ní ať to vyjde po svých. Naštěstí už to bylo po hodině sáňkování… Tak jsem jeli pak naložila na sáňky a odtáhla domu. :roll:

V tomhle veku bych byla v klidu, obdobi vzdoru ve svem vrcholu. Na paniku jeste cas. U nas to taky bylo sileny, do tri let nemluvil, vztekani fakt desny sceny a tak. Pak se rozmluvil, hodne se to zlepsilo a od nastupu do skolky to zase prislo, pak prerazen do ridy mensich deti, kde se hodne uklidnil a zlepsil, a ted po vanocich se to zas regresnulo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12369
22.1.22 19:41

@ludmilaadamkova u nás tohle trvalo do jeho 4 let. Pak tyhle scény ustaly a teď se místo toho začal urážet. Švihne hračkou o zem a řekne, že ji nesnáší, když po něm třeba něco chci :lol: u nás se to v tomhle směru trochu zlepšilo, ale ta závislost a abnormální potřeba kontaktu se mnou pořád zůstává. A mě to neuvěřitelně vysává.
@sakota já bych určitě psychologa navštívila, možná nejdřív sama a jeho chování popsala. Může jen mít prostě složitější povahu a potřebuje prostě nasměrovat. Mně právě trápí to, že se ve školce umí chovat skvěle a doma z něj mám najednou dvouleté ukňourané batole, které se jen nervuje. Na druhou stranu by chtěl, aby s ním člověk jednal jako s velkým. Jsem z něj na palici, mám k tomu 2,5 letou dceru a s tou je to všechno tak jednoduché :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10102
22.1.22 19:49
@Aduš8 píše:
@ludmilaadamkova u nás tohle trvalo do jeho 4 let. Pak tyhle scény ustaly a teď se místo toho začal urážet. Švihne hračkou o zem a řekne, že ji nesnáší, když po něm třeba něco chci :lol: u nás se to v tomhle směru trochu zlepšilo, ale ta závislost a abnormální potřeba kontaktu se mnou pořád zůstává. A mě to neuvěřitelně vysává.
@sakota já bych určitě psychologa navštívila, možná nejdřív sama a jeho chování popsala. Může jen mít prostě složitější povahu a potřebuje prostě nasměrovat. Mně právě trápí to, že se ve školce umí chovat skvěle a doma z něj mám najednou dvouleté ukňourané batole, které se jen nervuje. Na druhou stranu by chtěl, aby s ním člověk jednal jako s velkým. Jsem z něj na palici, mám k tomu 2,5 letou dceru a s tou je to všechno tak jednoduché :nevim:

Jojo, j detskeho psychologa hledam, ale jak rikam, bud je plno, nebo cekacka na mesice…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4873
22.1.22 19:50
@sakota píše:
U nas to je prave stejne blby i ve skolce. :( Chvili holky rikaly, ze mu vyhovovalo, kdyz delily tridu na pul, ze mensi kolektiv, ze by hodnej… ale druhej den se trida nedelila, bylo jich hodne a byl taky pry uplne uzasny zlaty. Proste nekdy tak, jindy tak. Ale proste je jedine dite, ktere ve skolce takove zachvaty ma, takze asi uplne bezny to taky nebude. Ale zaroven se ucitelky shodly, ze na diagnozu to zadnou neni, ze proste blba povaha + jeste neumi s pocitama a frustraci pracovat a ze co s tim no. :nevim:

Uplne bezne to urcite neni. Deti to spis maji tak, ze ve skolce se drzi a doma (v bezpeci) pusti uzdu. Kdyby to tak nebylo, tak se neda zvladnout 28 deti na 1 az 2 ucitelky. Bylo by fajn, kdyby chodil do tridy, kde je AP a mohla se mu venovat, kdyz to na nej prijde. V tech poctech, co jsou v obecnich skolkach, tak ty deti musi celkem fungovat. Jedno dite se sekne a dalsi 20 musi cekat. Muzete navstivit PPP. Oni se na neho prijdou do skolky podivat a daji doporuceni, jak s nim pracovat a kdyz uznaji za vhodne, tak i podpurna opatreni. Je teda jeste porad dost maly, takze nemusi byt na obecni skolku zraly.
10% ctyrletych deti neni porad jeste pripraveno na klasickou obecni skolku s 28 detmi ve tride.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12463
22.1.22 19:58
@sakota píše:
V tomhle veku bych byla v klidu, obdobi vzdoru ve svem vrcholu. Na paniku jeste cas. U nas to taky bylo sileny, do tri let nemluvil, vztekani fakt desny sceny a tak. Pak se rozmluvil, hodne se to zlepsilo a od nastupu do skolky to zase prislo, pak prerazen do ridy mensich deti, kde se hodne uklidnil a zlepsil, a ted po vanocich se to zas regresnulo.

Ona je na něco zlata. Spí celou noc sama v postýlce ve svém pokojíčku snad od půl roka ( s tím že cim mladší byla tak třikrát krmení pak dvakrát pak jednou)
Je schopna si sednout ke stolecku a stříhat si tam, modelovat. Staví stavebnice kostky puzzle 30 až 50 kousků sama.

Ale má problém ve školce když se do něčeho zabere nebo nemá hlad a má se jít na svačinu. ne a ne a ne. Nebo učitelka po ní chce něco uklidit a ona zrovna nechce tak ne a ne a ne. Únava, hlad, atd to velmi zhoršují.
Na druhou stranu je schopna dělat úkoly pro předškoláky. Umí se podepsat počítá do 20 a to nejen jako básničku ale umí zpočítat předměty atd… Řekneš ji básničku zapamatuje si ji. Alle lépe se jí pamatuji písničky atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12463
22.1.22 20:00

Jinak ona byla ten typ co do roka a půl cca byl vše problém převléknutí vyčištění zubů i výměna pliny.. cokoliv děsnej rev… Takže se to tak nějak zlepšuje. Řve oproti minulosti v podstatě minimálně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21024
22.1.22 20:06
@ludmilaadamkova píše:
Hackuju se mám tedy dceru 3 roky jí byly v říjnu. Hloupá není. Naopak je chytrá jako opice ale doteď jak není po jejím vzteká se a zasekava se. Dneska se mi pokoušela zdrhnout protože jsem ji odmítala tahat na kopec na sankach a chtěla po ní ať to vyjde po svých. Naštěstí už to bylo po hodině sáňkování… Tak jsem jeli pak naložila na sáňky a odtáhla domu. :roll:

My se právě chystáme už od půl osmé do vany :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10102
22.1.22 20:16
@Oriseka píše:
Uplne bezne to urcite neni. Deti to spis maji tak, ze ve skolce se drzi a doma (v bezpeci) pusti uzdu. Kdyby to tak nebylo, tak se neda zvladnout 28 deti na 1 az 2 ucitelky. Bylo by fajn, kdyby chodil do tridy, kde je AP a mohla se mu venovat, kdyz to na nej prijde. V tech poctech, co jsou v obecnich skolkach, tak ty deti musi celkem fungovat. Jedno dite se sekne a dalsi 20 musi cekat. Muzete navstivit PPP. Oni se na neho prijdou do skolky podivat a daji doporuceni, jak s nim pracovat a kdyz uznaji za vhodne, tak i podpurna opatreni. Je teda jeste porad dost maly, takze nemusi byt na obecni skolku zraly.
10% ctyrletych deti neni porad jeste pripraveno na klasickou obecni skolku s 28 detmi ve tride.

Ucitelka v jeho tride rikala, ze jeji maminka v PPP pracuje a ze vzkazuje, ze tam nema cenu s nim chodit, ze tohle je max na psychologa. Ze on vsechny ukony zvlada, kdyz chce a ze nam tam nic neporadi. Mno. Tak ja jdu rozbit prasatko a holt naavstivime nekoho predrazenyho soukromyho. Ja mam pocit, ze uz totiz nevim, co vic. Jsme dusledni, ale zaroven se snazim spis nez jit na nej tvrde vyjadrit pochopeni a to pomazleni, co mu pomaha. Nikdy nemel problem se skolkou, ze by se mu tam styskalo nebo tam nechtel byt - proste jen totez co doma. Vztekani, ze mu neco nejde nebo nechce. Jinak nema problem s ucitelkama, programem, detma… jen obcasny zaseky. Ach jo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.1.22 21:06

Mám dceru, v říjnu čtyři roky a občas mi přijde jako batole. Emočně nevyzrálá. Lehce se to postupně zlepšuje.

Školku nedávala, do toho nemoci, takže od podzima nechodí. Zatím na to nemá, asi by zvládla soukromou. Na tu však nemám finance.

Jako bonus začala kousat, cca měsíc zpět. Učím ji jak tyto pro ni vyhrocené situce zvládat, ale je to běh na dlouhou trať. Kouše mladšího bratra, necelé dva roky.

Jinak je chytrá a zlatá. Ale má výbuchy vzteku, úplně jako batole. Ve školce jsem pořad poslouchala, že je to moje vina, jelikož ji vše dovolím. Nedovolím, prostě mi řve taky. Ale to mi nikdo nevěří. Okolí si myslí, že ji radši ustoupím, ikdyž to není pravda. Jsem z toho hodně vyčerpáná.

Do školky půjde až dozraje.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat