Novorozenecké křeče

297
31.3.06 13:43

Novorozenecké křeče

Před pěti týdny se nám narodil chlapeček. Třetí den po porodu se u něj objevili křeče (klonické záškuby horních a dolních končetin), nevypadá to nijak dramaticky, prostě se jen tak cuká, ale v pořádku to samozřejmě není. Dostal léky na utlumení a byli jsme převezeni na intenzivní péči do Kladna, tam mu byl proveden UZ hlavičky, EEG, neurologické vyšetření, krevní testy, vše v pořádku. Týden dostával fenobarbital, za celou dobu se záškuby neobjevily, až asi třetí den po vysazení, když už jsme měli sbaleno domů a čekali na taťku, že si nás konečně odveze.
Takže místo domů jsme jeli do Krče, kde je specializované pracoviště. Další krevní testy, znovu UZ hlavičky, EEG, zase vše v pořádku. Filípka pozorovali několik dní na JIP ve dne v noci. Jediné, co viděli, několik slabých záškubů hned po příjezdu, takže mu znovu na:,–(ili fenobarbital. Po týdnu nás propustili s diagnózou novorozenecké křeče nejasného původu a s tím, že bude nějaký čas brát léky a pravděpodobně z toho vyroste. A nebo se to zhorší…
Léky bereme, Filípek krásně prospívá, jen ty křeče se občas (tak jednou týdně) opakují. Vždycky je to ve spánku, buď když spí lehce nebo těsně před probuzením. Několikrát se mi to stalo při nošení v šátku (vlastně třikrát ze čtyř případů, jednou v autosedačce), od té doby ho nenosím.
Včera jsme byli na kontrole, další EEG, odběr na stanovení hladiny fenobarbitalu, výsledky snad budu vědět dnes večer. Když se jim nebudou líbit, čekají nás další vyšetření.
Nejhorší je ta nejistota. Kdyby mi řekli, je mu to a to, tak se s tím nějak vyrovnám, budu vědět, co asi můžu čekat, ale tohle…
Máte s tím někdo zkušenost?
Petulka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
31.3.06 13:53

To ti holka nepomuzu,ale mela bys trvat na podrobnem vysetreni /treba i pri hospitalizaci/, pokud se krece budou opakovat i na terapii phenobarbitalem ( a pri jeho dobre hladine) by mel mit vysetrene i CT CNS a event. metabol. vysetreni ,glykemii - jestli treba nema nizsi hladiny cukru pri krecich, atd…a samozrejmosti je, ze jste sledovani nekde na neurologii. drzim palce, vice asi nedovedu poradit, musi to posoudit dokrot na zaklade vsech vysledku, nevim kde jsi sledovana, doporucila bych pri pretrvavajichc potizich asi jet dzase do Prahy do Krce (jsou tam dobri)

• Nahlásit
  • Citovat
150
31.3.06 14:46

Ahoj,

som totálny laik, takže poviem možno blbosť, ale skús vypozorovať, či nemá tie kreče keď je hladný…
Moja dcérka mala tesne po narodení zníženú hladinu cukru v krvi, takže ju začali hneď prikrmovať, aby sa kreče nedostavili… Podarilo sa to upraviť hneď v porodnici, takže k ničomu nedošlo, ale povedali mi, že ju musím prikrmovať kým sa mi úplne nevytvorí mlieko - čo bolo asi na 6 deň po narodení, aby nebola hladná, potom som plne prešla na kojenie.

Asi som ti nepomohla, držím palce, nech to rýchlo prejde.
Crnkapinka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
31.3.06 15:56

Ahojky, můj syn měl také po porodu křeče a nikdo nám nikdy nevysvětlil proč. Lékaři se domnívali, že to bylo způsobeno protrahovným porodem, nalokal se zkalené plodové vody a pak ještě přibylo podezření na infekci na mozku, ale nad tím vůbec nepřemýšlej, já jsem měla v šestém měsíci těhotenství pásový opar, takže mu udělali lumbální punkci, která byla v pořádku a pustili nás domů. Prý se na příčinu, proč miminka křečují maokdy přijde. Může to být i ztíženou poporodní adaptací. Asi jsem ti moc nepomohla, viď ? :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
297
31.3.06 17:46

Tak EEG ještě nebylo popsané, takže si mám zavolat v úterý, ach jo, no jo uznávám, že jsou akutnější případy, než my.
CT CNS a lumbální punkce jsou jediná vyšetření, která z těch jmenovaných zatím nemáme. Pokud budou výsledky EEG špatné, čeká nás magnetická rezonance a nějaká podrobnější EEG.
S glykémií to určitě nesouvisí, tu mu dělali několikrát. Poprvé hned při těch prvních křečích a to byl před kojením. Protrahovaný porod jsem neměla, šlo to docela rychle, ale příliš rychle taky ne, vody se nenalokal. Streptokoka ode mě taky nechytil.
Děkuju všem za povzbuzení a rady, já vím, že se na příčinu většinou nepřijde, jen mi to připadá všechno hrozně dlouhý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
beji
27.12.10 17:47

Je to hodne tezke.Prozivame to same. Jsme od narozeni v nemocnici,uz mesic a jeden tyden. Narodil se v Jindrichove hradci,po dvou tydnech nas prevezli do Ceskych bedejovic…Mel ruzna vysetreni byl i na magneticky rezonanci a vse vyslo dobre. Slibili mi,ze nas pri dalsich kreci prevezou do Krce,ale nechali si nas tu.Byla jsem navstvana.Primar mi rekl,ze vse resi telefonicky s primarem z krce. Byla bych ale radsi kdyby ,se lecil tam. Jsou na to lepe vybaveni. Nase dite bere leky. Krece se objevujou jednou tydne pred probuzenim. Me tu doktor rekl,ze by mu ty krece mohli poskodit mozecek. Leky nasem detem pomuzou a za par let to vymizi.Pro me je to taky dlouhe,nekonecne. Jak dlouho jste vy byly v nemocnici ? Jak dlouho trvalo nez vam vymyslely lecbu? Musime byt silne a vydrzet. Deti nas potrebuji. Jo,jeste jsem chtela napsat,ze byl pet tydnu na JIP,tri tydny jsem si ho nemohla pochovat,nekojila jsem. Je to me prvni dite a je to tezke. Byl v inkubatoru,krmili ho sondickou… hodne stesti

• Nahlásit
  • Citovat
beji
27.12.10 17:51

Ted jsem si vsimla ,ze je to ctyri roky stary. Chci te poprosit o informace. Jak jste na tom? jak probihala lecba. Moc prosim. :-) bylo by moc uzasne vedet od vas vse co se tyce kreci. Predem dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
1
10.11.12 22:38

záškuby novorozenců

Dobrý den p. Petro, strašně Vás prosím o reakci. Četl jsem si Váš text z roku 2006, kde se zmiňujete o záškubech vašeho novorozence. Před týdnem se nám narodil chlapeček a to co v tom textu popisujete, je jak kdyby jste psala i o našem prckovi, jak to prosím Vás s vaším synem dopadlo, byly to benigní novorozenecké záškuby, které se časem vytratili? nebo se to zhoršilo, napište mi prosím, jsme zoufalí, všecny testy včetně EEG jsou v pohodě, ale záškuby se jednou za čas, ve fázi probouzení nebo usínání objevují. děkuji za odpověď.

Jelínek Adam

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
23.2.13 15:49

prosba

Dobrý den,
přečetl jsem si Váš příspěvěk, kde popisujete novorozenecké křeče u Vašeho syna. Nám se syn narodil 8.2.2013 a nyní prožíváme to samé. Včerá nás sice pustili z nemocnice (krč), ale i nadále musíme brát fenobarbital a ještě budeme lítat po kontrolách. Všechno nám také vyšlo negativní (EEG, rezonance atd.). Chtěl jsem se zeptat, jak jste nakonec dopadli? Vytratili se nakonec jreče samy nebo se to zhoršilo? Budeme rádi za jakoukoliv zkušenost.
Předem děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví hlavně pro Vašeho syna
Lukáš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Darkus1
24.2.13 16:00

záškuby novorozenců

Dobrý den. Jak jsem již dříve psal, u našeho syna se jednalo o záškuby novorozence při spánku, neboli přesněji spánkové mioklony. Projevovali se tak, že při při probouzení nebo jen lehkým spánku škubal ručičkama někdy i nožičkama. Pokud máte podobné projevy, tak si myslím, že Vás můžu uklidnit. Dopadlo to tak, že nás propustili, jelikož všechny testy byly negativní a byli jsme na dvou kontrolách po dvou měsících. Záškuby se po dvou měsících narození zcela vytratily a teď máme silnýho zdrávýho a šikovnýho kluka. Nikdo nám nedokázal říct, čím to bylo. Podle mě to může být shoda neštastných náhod. Příklad: rodili jsme poprvé a porod trval jen hodinu, mohlo to být na to miminko šok, když je porod moc dlouhý, tak to může být také příčina. Kdo ví, hlavní je že se to vytratilo. Věřím, že až vaše miminko taky zesílí, tak se mu to samo vytratí.

• Nahlásit
  • Citovat
3
24.2.13 20:05

Děkuji moc za odpověď,
trošku jste nás uklidnil. Doufám, že i u nás to bude mít štastný konec :-)
Ještě jednou děkuji a mějte se fajn.
Lukáš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.12.14 23:31

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Filípka, jak se mu daří? Jak nakonec křeče dopadly, stále bere léky, nebo křeče úplně vymizely? Mám syna Honzíka, včera mu byl 1rok. 4 den po porodu, který byl docela rychlý, bez komplikací, dostal tonicko-klonické křeče, které se stupňovaly. Veškeré vyšetření bylo negativní. strávil 1měsíc na JIP v Motole. Nasadili mu léky, Pyridoxin, Phaenomalleten a křeče se již neopakovaly. Léky bereme pořád, prý z nich vyroste, ale taková ta nejistota a strach je tu pořád. Když budete mít chvilinku, prosím písněte, jak se u vás situace vyvinula. Děkuji a Fílípkovi jen to nejlepší. Pavlína

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
28.12.14 19:23

Dobrý den, děkujeme za přání Filípkovi.
Co se týče našich křečí - objevili se 3.den po porodu, který probíhal zcela normálně. Nasadili nám Phenobarbital, a byli jsme 14 dní na JIP v pražské Krči. Křeče se po nasasení léku již neobjevili, proto nás pustili domů. Veškerá vyšetření negativní. Asi rok jsme chodili na rehabilitace a kontroly, vše pouze preventivně. Vývoj byl úplně normální, bez komplikací. Phenobarbital jsme přestali brát v 8.týdnu. Za měsíc nám budou již dva roky, a vše je OK.
Na příčinu křečí nepřišli, pravděpodobně to bylo vyvolané nízkým obsahem cukru v krvi po porodu. Nevím, proč berete léky tak dlouho, když se již křeče neobjevovaly. Ten Phenobarbital byl pěkný dryják, lehce se na něm dá vypěstovat závislist, proto jsme rádi, že jsme ho mohli brzo vysadit.
Přeji vše jen to nej a držíme palce
Lukáš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama