Nový občanský zákoník - trvalé bydliště

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
tereza-vojtisek
Stálice 90 příspěvků 25.09.14 11:55
nový občanský zákoník - trvalé bydliště

Ahoj, budu měnit trvalé bydliště z Prahy do Liberce, tak se chci zeptat, zda podle nového občanského zákoníku musí jít majitel bytu, který mi ho pronajímá, se mnou na úřad dát souhlas nebo tam stačí jít s nájemní smlouvou?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Apaji
Kelišová 5474 příspěvků 25.09.14 11:56

Stačí jít s nájemní smlouvou, majitel už souhlas dávat nemusí.

tereza-vojtisek
Stálice 90 příspěvků 25.09.14 11:59

Díky, takže na magistrát? Tam už mě asi navedou. Chci si po čtvrt roce požádat o příspěvek na bydlení, tak jsem zvědavá, jestli tu změnu provedou ihned, nebo si na to dají lhůtu.

eumedon
Extra třída :D 14403 příspěvků 25.09.14 12:06
@tereza-vojtisek píše:
Ahoj, budu měnit trvalé bydliště z Prahy do Liberce, tak se chci zeptat, zda podle nového občanského zákoníku musí jít majitel bytu, který mi ho pronajímá, se mnou na úřad dát souhlas nebo tam stačí jít s nájemní smlouvou?

Trvalý pobyt je evidenční údaj, týká se vztahu občan/veřejná správa (takže se netýká soukromého, ale veřejného - správního - práva) a není upraven občanským zákoníkem, nýbrž zákonem o evidenci obyvatel.

Podle jeho § 10 odst. 6 písm. c) je občan při ohlášení změny místa trvalého pobytu povinen doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.

Oprávněnost užívání bytu lze doložit nájemní smlouvou a písemná nájemní smlouva je dostatečným dokladem o oprávněnosti užívání bytu.

Všimněte si, že mezi podmínkou doložení oprávněnosti a podmínkou souhlasu oprávněné osoby je spojka anebo. „Anebo“ znamená nevýlučné „nebo“, takže výsledná podmínka je splněna, i když pouze nájemní smlouvou doložíte oprávněnost užívání obydlí.

Příspěvek upraven 25.09.14 v 12:10

mejdylko
Extra třída :D 11341 příspěvků 25.09.14 12:09

Stačí nájemní smlouva. Přepsané je to hned. Jen se pak čeká na OP, řidičák apod. :) jinak já měla TP od konce března a o příspěvek jsem žádala v červenci :)

tereza-vojtisek
Stálice 90 příspěvků 25.09.14 12:14

Všem moc děkuji, samé dobré zprávy :)

mejdylko
Extra třída :D 11341 příspěvků 25.09.14 12:17

@tereza-vojtisek musíte mít ale opravdu nájemní smlouvu. Na podnájem to nejde. Já třeba jsem v nájmu, ale na smlouvě jsem měla napsáno podnájemní (i když jsem podnájemce nebyla) a majitelka mi na rychlo dělala smlouvu o nájmu, protože to její právník blbě napsal.

Uživatel je onlinepikola
Generální žvanilka 20158 příspěvků 25.09.14 12:27

Jde to i u podnajemni, ale souhlas musi dat i druzstvo nebo pokud je jiny majitel. Ale pak nevim zda je to stejne i s prispevkem.

mejdylko
Extra třída :D 11341 příspěvků 25.09.14 12:30

@pikola jo tam je to se souhlasem majitele a není nárok na příspěvek. Jen u nájmu. Tam pak jedině doplatek na bydlení.

suongd
Zasloužilá kecalka 651 příspěvků 25.09.14 12:42

Takze kdyz nekomu pronajmu byt, on si muze automaticky na te adrese udelat trvaly pobyt?

alenka84
Neúnavná pisatelka 19042 příspěvků 25.09.14 12:44

@suongd ano, může

Raduš.ka44
Kelišová 7193 příspěvků 25.09.14 13:11
@Apaji píše:
Stačí jít s nájemní smlouvou, majitel už souhlas dávat nemusí.

Majitel nemusí dávat souhlas dlouhá léta, resp. ten souhlas dává nájemní smlouvou. Není to novinka, to jen pro informaci. ;)

mejdylko
Extra třída :D 11341 příspěvků 25.09.14 14:53

@suongd ano i bez tvého povolení.

eumedon
Extra třída :D 14403 příspěvků 25.09.14 15:01
@mejdylko píše:
@tereza-vojtisek musíte mít ale opravdu nájemní smlouvu. Na podnájem to nejde. Já třeba jsem v nájmu, ale na smlouvě jsem měla napsáno podnájemní (i když jsem podnájemce nebyla) a majitelka mi na rychlo dělala smlouvu o nájmu, protože to její právník blbě napsal.

To ovšem byla chyba úředníků: Ta smlouva byla nájemní (protože pronajímatelem byl majitel bytu), i když byla nadepsána „Podnájemní smlouva“. Právní úkony se hodnotí podle obsahu, ne podle názvu a obsahem té smlouvy bylo poskytnutí práva užívání bytu jeho vlastníkem, takže pojmově šlo o smlouvu nájemní, ať by byla nazvána jakkoliv. Úředníci se měli podívat do katastru nemovitostí (případně registru společenství vlastníků jednotek), kdo je vlastníkem bytu, místo na nadpis.

mejdylko
Extra třída :D 11341 příspěvků 25.09.14 15:07

@eumedon tam mi šlo i o ten příspěvek. Ona mi paní řekla, že když je v hlavičce podnájemní smlouva, tak mi ten příspěvek nedaj. Že se to musí jmenovat SMLOUVA O NÁJMU :-P a tak mi majitelka nechala udělat novou, aby s tim na úřadě neměli problém. Paní tam to totiž hrozně vadilo.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Články z Expres.cz

Jsi nula, opustil jsi rodinu! Fanoušci grilují Plekance za vyjádření k soudu

Velká spousta lidí mu v rozvodové bitvě, vítězoslavné výkřiky na internetu si... číst dále >

Bývalý Terezin právník Zafar: Udělala chybu, že mě vyhodila. Já bych ji osvobodil!

Úsměv vystřídal pláč. Češka Tereza Hlůšková (22) za pašování heroinu... číst dále >