Obhajoba práce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
anička65
Kecalka 170 příspěvků 08.05.18 18:12
Obhajoba práce

Ahoj, chtěla bych se zeptat někoho, kdo má zkušenosti s obhajobou nějaké práce, co mám vlastně říkat u samotné obhajoby.. Jak mám okomentovat jednotlivé slidy - třeba osnovu?

Předem děkuji za jakoukoli odpověď


Reklama

Reakce:
 
Aspera
Neúnavná pisatelka 19722 příspěvků 08.05.18 18:16

Mluvila jsem o tom, proč jsem si tu práci vybrala. O čem je. K čemu jsem došla, co se nevyvedlo dle představ, co mě překvapilo atd.

 
sakota
Kelišová 5182 příspěvků 08.05.18 18:18

V posudcich budes mit nejakou kritiku a nejake otazky. Uved, o co v praci jde, proc sis tema vybrala a pak se venuj pripominkam a otazkam z posudku. ;)

 
Plavuše
Zasloužilá kecalka 795 příspěvků 08.05.18 18:57

Ja pusobim na VS. Urcite zmin duvod vyberu tematu, cil prace, vyzkumne otazky, hypotezy, metodologii, osnovu prace, vysledky a prinos prace, v neposledni rade odpovedi na otazky z posudku.

 
Hofida
Kecalka 183 příspěvků 08.05.18 19:13

Tak mne třeba komise moc samostatně mluvit nenechala, přišlo jim divné, že mám od oponenta i vedoucího práce čistou 1, řekli hned v úvodu, že to mám asi ze známosti a pak už se jen ptali k práci a snažili se mě nachytat. Nakonec jsem nebyla schopná jeden z psychologickych přístupů zminenych v teoretické části napasovat na mou praktickou část, snížili proto výslednou známku na 2. Jo, dobře mi tak. Teoretickou část jsem četla naposledy před tiskem DP.

 
klamonožka
Ukecaná baba ;) 1270 příspěvků 08.05.18 21:33

Tak, musíš to brát i z toho hlediska, že prezentuješ práci, kterou nikdo z těch, kdo budou rozhodovat o tvé známce, nečetl (a číst nebude). Že ty jsi tou prací roky (nebo alespoň měsíce) žila a je ti spousta věcí jasných, ale lidi z komise si v lepším případě přečtou její název. Takže bych si zkusila to, co budeš chtít na obhajobě prezentovat, odříkat někomu, kdo o tvé práci taky nic moc neví, a zeptala se, zda mu to dává smysl a navazuje to.
Pak mi přijde důležité si přiznat, že za tu krátkou chvíli obhajoby nestihneš (a ani bys neměla) dopodrobna odříkat kompletně vše, co v práci je - obhajoba je spíš taková „reklama“ na tvoji práci. Uveď základní postup a metodiku, ale zas to nadbytečně nerozpitvávej, když to někoho bude zajímat, tak se zeptá.
K tomu reagování na otázky oponenta - u nás se to dělá spíš tak, že se po prezentaci přečtou posudky a pak se na ně teprve reaguje (i třeba k tomu může mít člověk připravených pár slajdů), přijde mi i divné, že odprezentuješ odpovědi a teprve potom čte oponent ty otázky… (ale třeba je to u vás jinak a posudky se čtou na začátku, to nevím).

A taky je potřeba mít na paměti klasická pravidla prezentování - dívat se na lidi, nebýt otočená na prezentaci a nečíst to z ní. V prezentaci mají být jen klíčová slova, grafy, obrázky atd., ne bloky textu. Je lepší si to, co budeš říkat, připravit, ale ne nacvičit nazpaměť dlouhá složitá souvětí, do kterých se člověk buď zamotá, nebo to zní jak když odříkává nacvičenou básničku - tj. mít to sice připravené, ale působit přirozeně.

Hodně štěstí. :kytka:

 
klamonožka
Ukecaná baba ;) 1270 příspěvků 08.05.18 21:38
@anička65 píše: …
Jak mám okomentovat jednotlivé slidy - třeba osnovu? …

Rozhodně ne tak, že řekneš „a tady mám osnovu“ a pak ji přečteš…

Je nutné tam vůbec dávat osnovu? To stejně nikoho nezajímá, že máš na začátku úvod, pak metody, pak výsledky a závěr… Máš pár minut na to prodat, čemu si se měsíce/roky věnovala, tak nenuď publikum osnovou. ;)


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Dětské hrnečky pro 1 000 maminek. Získejte ten svůj!

Máme pro vás unikátní akci. Philips Avent rozdává maminkám na eMiminu 1 000... číst dále >

Poradna: Život v manželově domě je peklo

Vy podáte dotaz, my vám na e-mail pošleme odpověď s praktickými tipy. Rady... číst dále >

Články z Expres.cz

Velká očekávaní ohledně filmu Dukla 61: Něco tak dobrého ČT neudělala!

Je 7. července 1961 a v havířovském dole začne hořet. Nejdřív je cítit pach... číst dále >

Čeho se pašeračka Tereza bojí? Vyhýbá se odpovědi na bývalého právníka

Pašeračka Tereza změnila před více než měsícem advokáta a s pomocí nového... číst dále >

Články z Ona Dnes

Tajemství účesu vévodkyně Meghan. Rovná si vlasy speciálním keratinem

Její vlasy vypadají vždycky perfektně. Hladké a lehce vlnité ji poletují... číst dále >

Vajíčka k snídani, chia k svačině. Potraviny, které zasytí na dlouho

Hubnete nebo se prostě snažíte udržet si váhu, ale kazí vám to mlsná, která... číst dále >


Reklama