Obhajoba práce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

anička65
Kecalka 176 příspěvků 08.05.18 18:12
Obhajoba práce

Ahoj, chtěla bych se zeptat někoho, kdo má zkušenosti s obhajobou nějaké práce, co mám vlastně říkat u samotné obhajoby.. Jak mám okomentovat jednotlivé slidy - třeba osnovu?

Předem děkuji za jakoukoli odpověď

Reklama

Reakce:

Aspera
Generální žvanilka 20046 příspěvků 1 inzerát 08.05.18 18:16

Mluvila jsem o tom, proč jsem si tu práci vybrala. O čem je. K čemu jsem došla, co se nevyvedlo dle představ, co mě překvapilo atd.

sakota
Kelišová 5436 příspěvků 08.05.18 18:18

V posudcich budes mit nejakou kritiku a nejake otazky. Uved, o co v praci jde, proc sis tema vybrala a pak se venuj pripominkam a otazkam z posudku. ;)

Plavuše
Zasloužilá kecalka 799 příspěvků 08.05.18 18:57

Ja pusobim na VS. Urcite zmin duvod vyberu tematu, cil prace, vyzkumne otazky, hypotezy, metodologii, osnovu prace, vysledky a prinos prace, v neposledni rade odpovedi na otazky z posudku.

Hofida
Kecalka 250 příspěvků 08.05.18 19:13

Tak mne třeba komise moc samostatně mluvit nenechala, přišlo jim divné, že mám od oponenta i vedoucího práce čistou 1, řekli hned v úvodu, že to mám asi ze známosti a pak už se jen ptali k práci a snažili se mě nachytat. Nakonec jsem nebyla schopná jeden z psychologickych přístupů zminenych v teoretické části napasovat na mou praktickou část, snížili proto výslednou známku na 2. Jo, dobře mi tak. Teoretickou část jsem četla naposledy před tiskem DP.

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1443 příspěvků 08.05.18 21:33

Tak, musíš to brát i z toho hlediska, že prezentuješ práci, kterou nikdo z těch, kdo budou rozhodovat o tvé známce, nečetl (a číst nebude). Že ty jsi tou prací roky (nebo alespoň měsíce) žila a je ti spousta věcí jasných, ale lidi z komise si v lepším případě přečtou její název. Takže bych si zkusila to, co budeš chtít na obhajobě prezentovat, odříkat někomu, kdo o tvé práci taky nic moc neví, a zeptala se, zda mu to dává smysl a navazuje to.
Pak mi přijde důležité si přiznat, že za tu krátkou chvíli obhajoby nestihneš (a ani bys neměla) dopodrobna odříkat kompletně vše, co v práci je - obhajoba je spíš taková „reklama“ na tvoji práci. Uveď základní postup a metodiku, ale zas to nadbytečně nerozpitvávej, když to někoho bude zajímat, tak se zeptá.
K tomu reagování na otázky oponenta - u nás se to dělá spíš tak, že se po prezentaci přečtou posudky a pak se na ně teprve reaguje (i třeba k tomu může mít člověk připravených pár slajdů), přijde mi i divné, že odprezentuješ odpovědi a teprve potom čte oponent ty otázky… (ale třeba je to u vás jinak a posudky se čtou na začátku, to nevím).

A taky je potřeba mít na paměti klasická pravidla prezentování - dívat se na lidi, nebýt otočená na prezentaci a nečíst to z ní. V prezentaci mají být jen klíčová slova, grafy, obrázky atd., ne bloky textu. Je lepší si to, co budeš říkat, připravit, ale ne nacvičit nazpaměť dlouhá složitá souvětí, do kterých se člověk buď zamotá, nebo to zní jak když odříkává nacvičenou básničku - tj. mít to sice připravené, ale působit přirozeně.

Hodně štěstí. :kytka:

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1443 příspěvků 08.05.18 21:38
@anička65 píše: …
Jak mám okomentovat jednotlivé slidy - třeba osnovu? …

Rozhodně ne tak, že řekneš „a tady mám osnovu“ a pak ji přečteš…

Je nutné tam vůbec dávat osnovu? To stejně nikoho nezajímá, že máš na začátku úvod, pak metody, pak výsledky a závěr… Máš pár minut na to prodat, čemu si se měsíce/roky věnovala, tak nenuď publikum osnovou. ;)

anička65
Kecalka 176 příspěvků 05.06.18 22:23

@klamonožka vedoucí tam osnovu rozhodně chtěl, takže jsem si tam nechala, ale při prezentaci jsem ji jenom překlikla a nekomentovala ;)

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1443 příspěvků 06.06.18 07:55

@anička65 A jak to dopadlo? ;)

Ibyska
Povídálka 24 příspěvků 06.06.18 15:14

U nás je třeba tolik nezajímala teorie – spíš vůbec, ale na co se soustředili byla praktická část..

anička65
Kecalka 176 příspěvků 13.06.18 22:22

@klamonožka hodnoceno za 1, zjistila jsem, že oponentka ten svůj posudek nepsala (psal ho její manžel), takže když ho četla u obhajoby, nevěděla vůbec o čem mluví, takže nakonec řekla, že je vlastně všechno v pohodě a souhlasila s 1

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1443 příspěvků 13.06.18 22:35
@anička65 píše:
@klamonožka hodnoceno za 1, zjistila jsem, že oponentka ten svůj posudek nepsala (psal ho její manžel), takže když ho četla u obhajoby, nevěděla vůbec o čem mluví, takže nakonec řekla, že je vlastně všechno v pohodě a souhlasila s 1
8o 8o 8o

Nemám slov.

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1443 příspěvků 13.06.18 22:36

Ale jinak samozřejmě gratuluji. :kytka:

anička65
Kecalka 176 příspěvků 13.07.18 18:34

@klamonožka Děkuji

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

5 věcí, které jste nevěděli o mihuli potoční: Nejtajemnější tvor vodní říše v Česku!

Mihule potoční je jedním z nejvzácnějších vodních obratlovců v Česku.... číst dále >

Bába Kamenická: Žena, která léčila Václava Havla či Jiřího Bartošku

Léčila prezidenty i slavné umělce, našince i cizince. Božena Kamenická,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Reklama