Obrat zevními hmaty

322
5.3.05 12:39

Obrat zevními hmaty

Ahoj,
jsem ve 33. týdnu a miminko je hlavičkou nahoru. Můj doktor navrhl, že by ho při příští prohlídce zkusil otočit zevními hmaty. Nevím, mám-li s tím souhlasit, nemám moc představu, jak to probíhá a jaká jsou rizika. Četla jsem, že úspěšnost takového otočení je okolo 70procent, jen asi 7procent miminek se pak otočí zpět hlavičkou nahoru, ale i když se to povede, tak je pořád vyšší riziko komplikací a císařského řezu. Ráda bych věděla, zda s tím máte některá zkušenost a jak to probíhalo.
Díky za rady a názory
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
5.3.05 14:01

Ahoj,
náš syn se otočil hlavičkou až ve 36tt a dcera dokonce ve 38tt, takže si myslím, že je ještě čas to řešit nějakými zákroky. Navíc kamarádka teď rodila koncem pánevním a všechno dopadlo v pohodě.
Přeju bezproblémový porod a krásné zdravé mimčo.
Verča

• Nahlásit
  • Citovat
980
5.3.05 16:01

ahojky, buď v klidu, mě se naše robátko otočilo až v 38.tt - doktorka mi slíbila, že když se neotočí do 39.tt, tak musím nastoupit na plánovaného císaře, ale zkoušela jsem doma cviky na otočení mimíska a asi mi pomohly. Akorát nedoporučuju cvičit, když budeš sama - mě se hodně motala hlava, jednou jsem měla i „tmu před očima“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
95
5.3.05 20:56

Ahoj Evo,
mě zjistili polohu KP cca ve 32. týdnu při ultrazvuku, samožřejmě mě to znepokojilo, ale bylo mi řečeno, že to je ještě dóóst času, že se mimi určitě otočí a doporučili mi cviky. Cvičila jsem a přemlouvala mimi, ale při každém dalším UZ stále KP, sama jsem tu hlavičku pod žebry cítíla a hladila :). Takže jak jistě tušíš, patřím k těm, komu se mimi neotočilo a rodila jsem spontánně KP. Šlo to dobře, bez problémů, asi i proto, že to byl 3. porod. Mám zdravou dnes už téměř 5 měsíční holčičku. Co se tedy týká těch zevních hmatů, považuju to za riziko - dr. by musel být hodně zkušený a stejně hrozí nebezpečí pro mimi, pro placentu i pupečník - mohl by se při obratu nějak nešikovně zamotat třeba kolem krčku nebo se miminko ustálí v nějaké ještě horší poloze, třeba příčné. Já bych se toho bála a osobně bych do toho nešla. Kimmi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Missorka
5.3.05 21:22

Ahoj Evo,

Vojta se mi otočil na začátku 37. týdne - byl už dost velikej a fakt to bylo přes břicho krásně vidět - docela zážitek. :-) PA mi u porodu říkala, že měl dost krátkou pupeční šňůru - podle mě věděl moc dobře proč se netočí, nechala bych to na mimku. V dnešní době je porod koncem pánevním bezpečný a popř. tě pohlídají. Ale podle mě se ti ještě otočí. Já osobně bych ho nepopoháněla… Toť můj názor.

Peta a spol od PSTM

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
5.3.05 22:29

Ahojky,
já bych to ještě moc neřešila. Malý byl ještě 5 dní před porodem hlavičkou dolů, a i když mě všichni říkali, že se otočí, moc jsem tomu nevěřila a bála jsem se. :oops: Při kontrole v porodnici jsem ale pak před porodem slyšela to slatné, že je hlavičkou dolů :wink: Takže dostal rozum a sám se otočil. Ještě to jednou prober s dr., ale myslím, že je ještě čas něco podnikat. T.

• Nahlásit
  • Citovat
177
6.3.05 14:13

Ahojky,

trošku mi to připomíná sebe když jsem šla před měsícem na kontrolní UZ kvůli poloze miminka… říkala jsem si, no co, když bude hlavičkou nahoru, nedá se nic dělat, já sama se narodila císařem a taková tragedie to nebyla ani před 27 lety, natož teď… Možná se mi teď lehce mluví, vím, že je hlavičkou dolů už asi dost dlouho (podle toho, že pořád škytá dole), ale já osobně bych nechtěla, aby mi miminko přetáčeli doktoři bůhvíjakými chvaty.Stačilo mi na poslední poradně, kdy jsem musela místo ke svý doktorce k jejímu zástupu, takové hodně staré doktorce, a ona asi zvyklá ze staré školy, mi dost nepříjemně zmáčkla podbřišek (asi chtěla nahmatat hlavičku). Myslím, že pro mimi by to bylo až moc stresující, kdyby ho chtěl někdo násilím přetočit, navíc už nemusí mít tolik místa…

Měj se hezky a držím pěsti :-)))
Vendy 36+6

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
7.3.05 10:36

Ahoj,

mně se malá neotočila ani cviky, ani manuálním obratem hmaty přes břicho. Nechtěla jsem jej, bála jsem se, ale doktor mi to vnutil, že přeci když je šance na spontánní porod, že to přece zkusíme. Kdyby mi řekl, že je u nich úspěšnost kolem 30%, tak bych na to nikdy nešla, protože to byl děsný zážitek pro mne a asi i pro mimko - srdíčko se nemohlo dost dlouho po zákroku uklidnit, já byla totálně vyřízená ze stresu, no fakt děs. Prožívala jsem to možná tak blbě i pro to, že mi nedali najíst, nemohla jsem prý nic, hooodně mi poklesl krevní cukr a já dostala klepavku.. Takže jsem se cítila mizerně už před zákrokem + i při něm, dost to bolelo (doktor se vší silou pokusil asi 7× o obrat, já rudá, hotová, on taky…) Moc jsem se o miminko bála..
E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
322
7.3.05 15:11

Ahoj holky,
děkuju za Vaše názory. Já vím, že se mimi může ještě otočit samo, ale musím se rozhodnout, jestli ho chci při příští prohlídce nechat otáčet od doktora, nebo ne. Zatím se bojím, asi spíš ne, ačkoli doktor říkal, že porod KP je víc riskantní.
Efino, mohla bys mi prosím to otáčení ještě nějak popsat? Jak dlouho to trvalo? Dávali Ti nějaké léky, nebo látky na uvolnění? Sledovali tě potom ještě, jestli je mimi v pořádku? Kam jsi chodila k doktorovi? Díky
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
7.3.05 16:03

Ahojky Evino
nenechávej doktora otáčet miminko mě se Honzík otočil na poslední chvíli a jen to zkoušení kde má hlavičku opravdu bolelo.Pořád mě nutili abych to otáčení podstoupila, ale nedala jsem se.Ještě máš hodně času.Nakonec jsem stejně rodila kvůli komplikacím císařem s epidurálem a není to tak hrozný.Držím palce Hanyna

• Nahlásit
  • Citovat
6429
9.3.05 07:52

Ahoj Evi,

na obrat tě přijmou den před zákrokem, od cca 22h už nesmíš nic jíst (já byla plánovaná na obrat ve 12h druhého dne). Tuším že až ráno dostaneš do kapačky něco na uvolnění dělohy, aby nebyly stahy apod. Moc si to nepamatuji, protože jsem si přála vše z toho dne rychle zapomenout. Myslím, že ještě před zákrokem tě vyšetří, jestli se mimko neotočilo a pošlou na monitor - pak mne teprve vezli do jiné části nemocnice, kde se o obrat pokoušejí. Tam se mrknou, v jaké poloze mimčo je a je-li vše OK pro obrat.. Jak na to ti dva doktoři koukali, už si tam něco šeptali a podle tónu to vypadalo, že asi podle něčeho usuzují, že se mimčo asi nedá. Takže jsem se hned vynervila, že když to vidí bledě, proč to jdou zkoušet. Mno pak se pan doktor rukama snaží nahmatat mimku prdelku a oběma rukama mi tlačil do břicha a do strany proti směru hodinových ručiček, v polovině cesty břichem přehodil jednu ruku na hlavičku a snažil se jednou rukou jít nahoru a jednou dolu, až dokončil ten půlkruh. Pekelně to bolelo, byl to chlap jak hora a břicho mi mačkal fakt snad vahou celého svého těla. Však když se o to pokoušel potřetí, tak byl už rudý a funěl, já při tom otočení nebyla s to ani dýchat, dost to bolí, bojiš se v tu chvíli, aby ti nepraskla voda a nerodilas o měsíc dřív, aby se nic nedělo mimku… Já rudá a bez dechu, on rudý… Já úplně orosená, sestřička mi otírala čelo a uklidňovala (já se klepala kvůli té hladovce a nízkému cukru, ona si myslela, že strachem… ale začínala jsem být pěkně navztekaná, co tam proboha dělám a proč tohle podstupuju. Mno po 7. pokusu to doktor vzdal a zavolal,a ť si pro mne přijedou. Než jsem se dostala zpátky na hodinový monitor, tak asi 15-20 min nebylo mimko vlastně pod kontrolou a já byla tak dožraná, že takovéhle riskování, za to tedy fakt nestálo. Kdyby se něco stalo, tak snad toho doktora budu po zbytek života pronásledovat.. :-( Mimko na monitoru mělo srdíčko v kalupu jak při maratonu, začalo se zklidňovat až po 30 min… Zážitek pro mne dost děsný - břicho mne bolelo, jako kdyby mne někdo zkopal ještě několik dní, měla jsem i pár modřin a fakt jsem prosila naši Elišku, ať mi to promine, že jsem netušila, co za šílenost mne čeká.. NIKDY už s dalším mimčem na tohle nepůjdu. To kliiiidně dalšího císaře. Br… Jinak je možné, že jinde by to probíhalo víc v klídku, nedělali by to tak tvrdě, tolikrát, nebylo by ti tak zle, když bys nebyla rozhozená z toho cukru jako já = zvládla bys to třeba levou zadní, ale já určitě už na nic takového nikdy s mimískem nepůjdu..
Nerada bych, aby jsi se rozhodla kvůli mně na to nejít a pak mít třeba komplikace po císaři.. Poslouchej svého doktora, nenech se odbýt, až se ho zeptáš, jak to u nich dělají a pak se rozhodni z toho momentálního pocitu..

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
9.3.05 08:02

Jo a porod KP bych neriskovala, kdyby bylo mimčo víc jak 2,9 kg podle UT… U těchto menších mimin se podaří úspěšně odrodit naprosto větší počet mimin než těch, které vypadají na 3,5kg.
Doktor se mne ptal, čemu dám přednost, jestli to zkusíme odrodit spontánně či plánovaným císařem. Když jsem se ho ptala, jestli by to rodil on, tak řekl, že podle velikosti, kdyby bylo malé, tak jo, kdyby větší, tak radši ne. Při spontánním porodu mohou nastat problémy, že mimko, ve chvíli, kdy ho rodí zadečkem, zvedne ruce k hlavě, takže musí je složitě sundavat dolu (často se vykloubí), jinak by se nedalo odrodit. A také pupeční šňůra se může vinout u hlavičky a když se hlavička sekne v cestách, tak se vlastně přiškrtí přívod a musí se fofrovat… Těch problémů může být víc, je to prostě riskantnější než normální porod, já rozhodně nehodlala riskovat (jak už jsem psala, jedno dítko zaseklé v cestách, kterému už docházel kyslík v rodině máme), takže já byla pro císaře za předpokladu, že se neotočí. A jelikož naštěstí chtějí mít maminku psychicky připravenou na to či ono a v pohodě, tka mi přirozenou cestu nenutili, když se ukázalo, žemalá má 3,6 podle UTZ už týden před porodem. JInak ségra byla před 35 lety rozena přirozeně KP, takže určo to jde, ale rizika větší a procenta úspěšně dokončených přirozených porodů nižších - skoro 50% zakto začatých porodu končí akutním císařem, takže to radši plánovaného s předoperačním vyšetřením, domuvenou anestezií atak.. ne?

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22
9.3.05 08:28

Obrat zevními hmaty

Ahoj, mě zjistili v 32 týdnu, že je miminko také otočené hlavičkou nahoru. Pořád mě doktor ujišťoval, že se může ještě samo otočit. Nakonec se neotočilo a já rodila koncem pánevním. Rodila jsem o tři týdny dřív. Než jsem šla na porodní sál, tak mě doktor vzal na ultrazvuk a zjistil, že bude mít kolem 3 kg a že bysme to mohli zkusit spontánně. Ale zpočátku jsem se neotevírala a kontrakce také nebyli moc dobré, tak doktor prohlásil, že bude lepší císař. Nakonec se miminko umoudřilo a císař nebyl. Rodila jsem normálně za pomocí ještě primáře, který pomáhal doktorovi a dával pozor na porod, zda probíhá normálně. Narodila se mi krásná holčička. Je pravda, že jsem rodila po druhé, že kdyby to bylo první dítě, tak jsem císaře asi měla.
A s tím otočením, asi bych se bála, aby doktor děťátku neublížil. Mě to nikdo nenavrhoval, ale kdyby se zeptal, tak bych řekla že ne.
Držím palce, aby to dobře dopadlo i vám.
Ahoj Vlaďka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
9.3.05 08:53

Ahojky,

známá na zevním obratu byla taky. V Brně a probíhalo to stejně jako u Efiny.

Bolest a stejně malou neotočili. A ta známá se pak jen do konce těhu zbytečně stresovala, jestli tím malé nějak neublížili.

Nechci tě od toho úplně odrazovat - myslím, že bude víc případů kdy se ten obrat povedl - no proč jinak by to ti dr. dělali.

A fakt si myslím že v 33 tt je na takovýhle závěry ještě fakt brzo, protože kamarádka je v 39 tt - mimčo bylo hlavičkou dolů a šup na další kontrole hlavičkou nahoru..... takže čeká jak se to vyvine.

Üspěšný porod ať už jakoukoli cestou přeje Markéta a Michal - skoro 3 t

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
9.3.05 09:06

Ahojky,

známá na zevním obratu byla taky. V Brně a probíhalo to stejně jako u Efiny.

Bolest a stejně malou neotočili. A ta známá se pak jen do konce těhu zbytečně stresovala, jestli tím malé nějak neublížili.

Nechci tě od toho úplně odrazovat - myslím, že bude víc případů kdy se ten obrat povedl - no proč jinak by to ti dr. dělali.

A fakt si myslím že v 33 tt je na takovýhle závěry ještě fakt brzo, protože kamarádka je v 39 tt - mimčo bylo hlavičkou dolů a šup na další kontrole hlavičkou nahoru..... takže čeká jak se to vyvine.

Üspěšný porod ať už jakoukoli cestou přeje Markéta a Michal - skoro 3 t

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama