Odběr pupečníkové krve bez souhlasu?

10410
19.1.05 10:41

odběr pupečníkové krve bez souhlasu?

Ahoj holky, v porodnici v poradně mě seznámili s odběrem pupečníkové krve, o kterém jsem uvažovala pouze z pozice dárce. Ale tak nějak se to seběhlo a já na to dát souhlas úplně zapomněla. Po porodu jsem si ale všimla, že sestřičky odebírají z pupečníku krev do nějaké zkumavky. Dodnes mi to vrtá hlavou, co že se s tou krví potom dělo? Myslím, že bez mého svolení není možné dát krev do krevní banky, nebo to byl jen nějaký kontrolní odběr krve? :?
Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22315
19.1.05 10:58

Ahoj anette

tu krev ti brali jen proto aby udelali rozbor krve........ kdyz se odebira pup. krev na darcovstvi je to do vaku, jako u transfuze a vetsi mnozstvi…

Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
19.1.05 11:01

Katko, děkuju!
Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
19.1.05 11:55

Ja chtela darovat pupecnikovou krev, jenze jsem rodila planovanym cis.rezem a to se pry pupecnikova krev neodebira. Jinak bych ji samozrejme darovala.

• Nahlásit
  • Citovat
278
19.1.05 16:58

Také jsem uvažovala o dárcovství, ale vzhledem k tomu, že jsem rodila v 37 týdnu, bylomi sděleno že to se neodebírá. Ale zase- mám 0+ a po porodu mi také nějakou krev odebrali a můj manžel ji dokonce někam předával. Kolik toho bylo a co s ní dělali, nevím. Hlavou mi to vrtá dodnes :(
Markmark

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71
19.1.05 17:42

Ahoj Anette,

v kurzu nás seznamovala porodní asistentka s možností odebrání krve z pupeční šňůry, tak jak píšeš na dárcovství, na zmražení nebo odběru z placenty na léky proti chřipce pro první linii v rodině (Manžel, děti).

Ještě ale dodala, že trochu krve se odebírá před přestřihnutím pupeční šňůry(jsou v ní buňky), proto, aby mohli zjistit, jestli mimi nebude trpět na nějaké nemoci.

Měj se moc krásně

Iva a Michael 34tt :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
19.1.05 22:12

Ahoj Silvi,
Taky mi odebírali pupečníkovou krev,asi čtyři zkumavky.Dělali z ní testy na alergii mimina.Žádný souhlas jsem nemusela dávat.

Ahoj Vlaďka

• Nahlásit
  • Citovat
2
20.1.05 19:25

O zkumavkach a darcovstvi

Po porodu se vždy odebira aspon 1 zkumavka krve - k vysetreni vrozene prijice (syfilitidy) u detatka. V pripade rH negativni matky se odebira druha zkumavka k urceni krevni skupiny detatka. V pripade neshody rH faktoru (detatko je rH +) je nutne podat mamince anti D profylaxi - ktera zabrani tvorbe protilatek proti krvinkam s rH+ faktorem, coz by velmi negativne mohlo ovlivnit osud dalsi gravidity.

Pokud zena po porodu daruje pupecnikovou krev (dnes je to mozna ve ve 2 formach - „nekomercni“ darcovstvi do Banky pupecnikove krve (BPK) se sidlem v Praze-Motole a „komercni“ darcovstvi u Eurocord nebo Cord Blood Centre pro potreby vlastni), je vzdy nutne dat s odberem souhlas. V takovem pripade se krev odebira pomoci sterilniho setu s „vakem“ na krev. Po odberu jsou nutna dalsi specialni vysetreni a proto se odebira trocha krve z pupecniku do zvlastnich zkumavek. ¨

S pozdravem Dr. Verner

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
21.1.05 19:55

Pane doktore,
děkuji za vysvětlení a dodatečně také za Váš laskavý přístup k maminkám v porodnici Praze-Podolí! :D
Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama