Odkdy se děti ptají Proč?

Anonymní
16.10.19 16:34

Odkdy se děti ptají Proč?

Mám skoro 3 a půl letou holčičku..pořád sice něčo mluví, ale málokdo ji rozumi:( místo toho aby se ptala proc",tak se pořád ptá CO TOJEEEE?" A přitom to ví, myslíte že to je jakoby náhrada, nebo je opožděna ve vývoji nějak? Omlouvam se za blbou otázku, ale mám o ni strach.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2064
16.10.19 16:44

Proč by se všechny děti měli ptát proč? Proč by mělo takové dítě být opožděné? 8o Jinak syna to chytlo v cca. 4 letech, teď má 4,5 a vyptává se pořád. Až je to často otravné. Hoď se do klidu a tolik malou nezkoumej :nevim: Jinak, syn ve 3,5 letech ještě skoro ani nemluvil, rozmluvil se až ve školce a taky není, překvapivě, nijak opožděný. Každé dítě je prostě jiné. Nechápu takové dotazy. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15416
16.10.19 16:46

Není nijak opožděná, je úplně v pořádku.

Jestli chceš, tak se můžeš trošku víc věnovat rozvoji motoriky mluvidel - tedy hrajte spolu hry kdy hodně vyplazujete jazyk a hýbete tím jazykem, děláte blebleblebleble, frkáte jako koně, plivete do dálky a vůbec - tím se zlepšuje koordinace nervů co ovládají pusu a jazyk a pomáhá to artikulaci.

zároveň začnětě společně co nejvíc říkat různá říkadla a zapojovat k tomu i pohyby tělem (myšička kašičku, hlava ramaena kolena palce atp) - říkadla a písničky pomáhají s rytmem řeči a opět to zlepšuje srozumitelnost.

Stejně tak společně zpívejte - klasické lidovky jsou ideální.

Pokud nevíš jak tak jasně že na to je knížka :-D

https://obchod.portal.cz/…ro-nejmensi/
https://obchod.portal.cz/…s-batolatky/

Příspěvek upraven 16.10.19 v 16:54

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16978
16.10.19 16:48
@Anonymní píše:
Mám skoro 3 a půl letou holčičku..pořád sice něčo mluví, ale málokdo ji rozumi:( místo toho aby se ptala proc",tak se pořád ptá CO TOJEEEE?" A přitom to ví, myslíte že to je jakoby náhrada, nebo je opožděna ve vývoji nějak? Omlouvam se za blbou otázku, ale mám o ni strach.

Ta nase bude mit tri v prosimci a „co to jeeee?“ slysim asi 1000× za den😁..a tyka se to hlavne veci ktere zna. Jinak obdobi proc cekam spis pozdeji. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16978
16.10.19 16:51

Ja si jako ou myslim, ze to souvisi s mluvenim, nakoby si chtela zopakovat jak to slovo zni spravne, vzdycky me pak bedlive sleduje, kouka na pusu a zopakuje to. Taky moc neartikuluje, meni ta slova :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29190
16.10.19 16:57

Syn se ptá proč i co to je neustále, bude mu pět. Začal asi ve 4, ani si to nepamatuju. Někdy se ptá proč třeba 10× za sebou a to je už docela vysilující. Ale líbí se mi, že se zajímá o svět kolem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20581
16.10.19 17:02

Synovi bude 5 a proč se nikdy neptal :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
432
16.10.19 17:05

Tak u nás je to asi zase moc brzy. Dcera začala ve 2,5 letech. Teď ji budou tři. Je to pořád dokola, kolikrát mi přijde, že se tam to proč ani nehodí a stejně se zeptá a chce odpověď. Už se těším až to přejde, ale někdy je to sranda. Třeba když čteme pohádku, kterou zná nazpaměť a na konci se zeptá: ale proč? :lol:
Já spíš vnitřně bojuju s neustálou lhavostí. To se mi nelíbí, ale nic s tím asi neudělám a je to jen další fáze. Je to neškodné lhaní. Když se na něco zeptám, vždy řekne pravý opak, úmyslně, a moc jí to baví. Mě to vytáčí :lol:
Každé dítě je jiné, a to, jak se ptá, bych vůbec neřešila. Důležité je, že má zájem :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1876
16.10.19 17:06

Pamatuji si na Haškovu povídku, kde se synovec ptá neustále PROČ, až ho vypravěč odveze do lesa. Povídka končí tím, jak se chlapec ptá: „Strýčku, proč mě ti mravenečci tak kousají? Strýčku, kam odcházíš??“

Nejstarší syn měl období pryč rozhodně později než ve věku, který popisuješ, a někdy jsme s ním chtěli udělat to, co Hašek :mrgreen:. Protože každá odpověď vygenerovala dalších 10 otázek a „proč“ bylo nekonečné.

Dcerka rozhodně není zaostalá, každé dítě má tempo jiné, kamarádky syn kupříkladu ještě po nástupu do školky „mluvil“ hlavně formou citoslovcí. A jestli se ptá „Co to je“, tak je to super, náš syn se ptal „tle to je to“ (=co je to) :lol:. Takže buď opravdu v klidu :). Hlavně neporovnávat s jinými dětmi a nesklouznout k tomu, že když něčí dítě líp mluví, je chytřejší či vyspělejší ;). Po prvním roce se vývoj odehrává hlavně v hlavě, kam vidět není, a Tvoje dítě se zrovna rozvíjí v jiné oblasti, než to cizí :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1876
16.10.19 17:10

@ElucaK K tomu lhaní - jako že když se třeba zeptáš, jestli kakala do plenky, řekne, že ne, a přitom je tam nadílka? Tohle dělala holčička známých a tvářila se u toho vždy jak milius, že kdyby už nepojali podezření a raději nekontrolovali, tak by jí to zbaštili i s navijákem :). Naše dcerka zase ráda mění názory ve stylu „chci jogurt!“ a když ho dostane, tak ho odstrčí: „nechci jogurt!“ Uklidíme ho a začne pláč, že chce jogurt… sousedovic stejně stará dcerka to má taky, asi se holčičky vývojově nějak učí být rozmarné :) :) :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29440
16.10.19 17:24

Otázka „Co to je?“ předchází právě otázce proč?. Takže vydrž, ono to přijde. Jinak proč? je typické pro děti kolem 3 - 4 let. Starší syn se též dlouho ptal „Co to je“, to proč? přišlo někdy po těch 3. narozeninách, protože to už chodil do školky. Dvě mladší děti se „Co to je?“ neptaly vůbec, u nich bylo „proč?“ rovnou. Toho mladšího si přesně nevybavuji, bylo to ale dost brzy. A teď mám čerstvě, před měsícem, dvouletého nejmladšího a začal s tím přesně ve 2 letech. „Týrá“ mě s tím stokrát denně. Je to dost brzy a rozhodně to není pro tak malé dítě typické.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6757
16.10.19 17:38

Taky mám 3 a půl leteho, taky se ptá co to je, neptá se proč. Myslím, že na to brzy přijde, na to proč..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
16.10.19 18:53

Nás syn se začal ptát „A Proč“ nedávno ve 2 a čtvrt roce a mě to přijde zase hrozně brzy! Máme to teď na denním pořádku a je to na budku 😁 Mě by spíš zajímalo, kdy toto období skončí. Každopádně děti nelze prumerovat a skatulkovat. Každé se rozvíjí jinak rychle a jiným směrem, takže bych se nesnažila za každou „nenormalnosti“ hledat opozdenost ve vývoji. Vždyť ani my dospělí nejsme ve stejném věku na stejné úrovni. Někdo dospěje v 15 a jiný má zastydlou pubertu ještě v 45 letech. :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
432
16.10.19 19:10

@PenelopaW no něco v tom stylu, jen plenky už neřešíme. Sedí na nočníku, slyšitelně čůrá a říká, nejde to. Ptám se jestli si omyla pusu. Říká že ano, přitom je špinavá až za ušima. Jde pustit domů psa a volá na mě, že nezavřela dveře. Asi čeká, že tam půjdu a budu se za břicho propadat, že si že mě udělala srandu a jsou zavřené. V tomto duchu je to celý den. Mezery jsou doplňované přesně tím měněním názoru, co píšeš. A kňouráním a brekem. Když se jí zeptám proč brečí, nebo, co se děje, odpovídá: já nevím.
Od počátku tohoto období mě mateřství vážně nebaví. Mám pocit, že tyto naschvály dělá jen mě. Já nemám moc trpělivost a často křičím. Přijde mi, že se mě někdy i bojí a má radši ostatní členy rodiny. Mrzí mě to, ale já to vážně nedávám :oops: nikdy bych neřekla, že mě někdo dokáže takhle vytočit, natož každý den, celý den :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2754
16.10.19 19:15

Mladsi zacal ve 2 letech s otazkou „Co to je?“. Ve 2 a ctvrt pridal „Proc?“. A uplne nejlepsi je kombinace. „Co to je?“ „Zidle“ „Proc?“ :mrgreen: Starsiho otazka „Proc?“ jeste nepustila (5,5 let). Take s ni zacal hodne brzy. Kdyz se ptaji soucasne, tak je to obcas na budku :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat