opět neštovice

Anonymni
19.10.09 08:37

opět neštovice

Maminky, vím že toto téma zde bylo zmiňováno již mockrát, ale mám otázku. Chodím s naším malým - 15 měsíců - vodit dcerku do školky a právě ve čtvrtek byl s náma v šatničce chlapeček, kterému se v sobotu objevili pupínky, neštovice potvrzeny! Jaká je pravděpodobnost, že by je náš malý dostal? Je potřeba být s tím člověkem přímo ve styku nebo stačí " kolem něho projít" ? Dcerku mám naočkovanou, takže tam takový strach nemám - snad. Ale malý ještě enení, tak se ptám.

MOc děkuji za odpovědi Kateřina

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5018
19.10.09 08:47

Dítě je infekční pro okolí tři dny před objevením prvního pupínku, takže ve čtvrtek teoreticky chlapeček mohl být už infekční.Přenáší se i kapénkami (vzduchem).Inkubační doba je 21 dní.
Těžko říct, jaká je pravděpodobnost, já osobně myslím, že ve vaší situaci malá.Když bylo dceři okolo půl roku a synovi sedm (ještě neštovice neměl, přestože ve školce bylo několik vln neštovic, očkovaný není), byla jsem s nimi na návštěvě u kamarádky, večer volala, že její holčička má horečku a našli jí první pupínky.Počítala jsem s tím, že se nakazí oba (syn si s holčičkou hrál, dcera ležela v dětském pokojíčku na její posteli), nechytil to ani jeden.
Takže opravdu odhadnout se to nedá, každopádně přeju, ať je syn zdravý a pokud se nemoc objeví, ať má lehký průběh. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1814
19.10.09 08:59

Našemu Vojtovi se vysypaly první neštovice v úterý večer a v sobotu dopoledne jsme venku potkali kamarádku se stejně starým chapečkem (2,5 roku), chvíli jsme se zapovídali - asi 15 minut, kluci zatím spolu řádili, a chlapeček to nechytl :wink:
Odhadnout se to fakt nedá,jen čekat…

OT: ta kamarádka, co jsme se v tu sobotu potkaly, je pediatrička, tak jsem se jí zrovna ptala, jestli budou nechávat chlapečka očkovat proti neštovicím (uvažovala jsem nad tím - byla jsem těhotná a až V. nastoupí do školky, budou Šárce teprv 3 měsíce a bála jsem se zavlečení neštovic domů). Ona říkala, že si pro neštovice „půjdou“, protože u očkovaných se zatím nedá vyloučit průlomová infekce :? Tak jsem jí v pondělí ráno volala, že můžou přijít :lol: (nepřili - chystali se na dovolenou…)
Malé děti (ne úplná miminka) ty neštovice zvládnou lépe, než starší. Vojta třeba neměl ani teploty, ani jej to nesvědilo. Bohužel dopředu se nikdy nedá odhadnout ten průběh, takže jsem ráda, že k tomu přišel „jak slepý k houslím“, protože „jít si pro ně“ bych asi odvahu neměla :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
19.10.09 09:59

DĚKUJI ZA INFORMACE A NÁZORY, JEN SE ZEPTÁM, CO JE TO TA PRŮLOMOVÁ INFEKCE ?
KATEŘINA

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
19.10.09 11:04

to by mne taky zajimalo co je prulomova infekce? Dcery mam obe ockovane.

• Nahlásit
  • Citovat
5018
19.10.09 12:18

Státní ústav pro kontrolu léčiv:
Průlomová infekce je definována jako infekce, která se objeví více než 42 dní po očkování a je obvykle způsobena divokým typem viru varicella zoster.

V podstatě to znamená, že u určitého procenta očkovaných nemoc stejně propukne…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3492
19.10.09 12:33

Já bych jen k tomu co psala Domi. Z vlastní zkušenosti vím, že u dětí kolem roku ty neštovice vůbec nemusí proběhnout až tak hladce. Malá je dostala od syna ve 14ti měsících a měla to opravdu zlé. Tak přeju ať se teď radši nenakazíte. Nejsem zastáncem očkování proti neštovicím, ale po zkušenosti u dcery bych možná i váhala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
266
21.10.09 16:11

Taky se připojuju, náš kluk prodělal v 8m neštovice( chytl od pětiletého bráchy- nakažený ve školce) a průběh byl dost nepěkný. Jizvy v obličeji jsou stále hodně vidět ( i po 4 měsících) a asi mu už zůstanou.Taky jsme byli ujištěni lékařem, že je chytne tak v 1% a když už, že průběh bude velmi slabý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15672
23.10.09 11:51

Naše Anežka měla neštovice v létě. Průběh naprosto klidný, bez horeček, pupínků asi třicet. Nemohly jsme ale ven, protože bylo zrovna slunečno a prý by ty pupínky zůstaly dlouho. V létě to pro nás znamenalo být měsíc doma (ven jsme chodily jen pokud bylo zataženo nebo slunce zapadlo a i přesto tak, aby žádný pupínek nebyl nezakrytý). Ani jeden pupínek si Anežka nerozškrábala, pudrem jsem mazala jen jednou a stačilo. A přesto má dvě jizvičky, je to od těch pupínků, co se objevily jako první a vypadaly trochu jinak než ostatní (větší a výraznější pupínky). Bohužel jsou to ty nejvíc viditelné, oba v obličeji, jeden přímo nad obočím. Alei tak jsem ráda, že to má za sebou, dokud nechodí do školy a dokud nemáme doma miminko (asi bych měla strach i přesto, že jsem neštovice jako malá prodělala). A i když jsme takto „přišly“ o část léta, přesto jsem ráda, že to přišlo v relativně vhodnou dobu. Jsem učitelka, takže jsem se obešla bez OČR a protože jsem v té době trpěla těhotenskými nevolnostmi, tak jsme ani neplánovali žádnou dovolenou.

Tenkrát jsem načetla a nastudovala kdeco a hodně se píše o tom, že pokud je dítě v kontaktu s infekční osobou v uzavřené místnosti cca 15 minut, tak je hodně pravděpodobné, že onemocní. A pokud ne, patrně má protilátky. Myslím, že jen projít kolem nemocného zas tak rizikové není (ale samozřejmě netvrdím, že je to nemožné).

Na druhou stranu ale dodnes nevím, kde je Anežka vlastně chytla. Nejsem si vědoma, že by byla v kontaktu s někým, kdo neštovice prodělal. A taky doufám, že nikoho pak ani nenakazila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama