Osoba pečujcí o dítě a DPČ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Tableta
Kelišová 5466 příspěvků 28.08.19 10:43
Osoba pečujcí o dítě a DPČ

Zdravím!

Aktuálně jsem registrovaná jako osoba pečující o dítě do 7 let. Příští týden nastupuju do práce na DPČ. Co teď zařídit? Tam mi personalistky nedokázaly kloudně odpovědět. S nikým jiným jsem tam nemluvila.

Z pojišťovny se odhlásím a co dál? Pak to musím ohlásit na ÚP nebo ne? :think: A co zdr. a soc. pojištění?

Jsem hrozná, měla bych to vědět :oops:

Reakce:
Veru1987
Ukecaná baba ;) 1832 příspěvků 28.08.19 11:03

U DPČ odvádíš sociální a zdravotní pokud vyděláš nad 3000Kč. Do 3000,– platíš pouze dan.

Lendeš
Kelišová 6830 příspěvků 28.08.19 11:21

Od 3 tis. rovných bude zaměstnavatel odvádět soc. i zdrav. a oznamovací povinnost bude mít on. Na ÚP nic nehlásíš, nejsi tam registrovaná. Pokud budeš splňovat podmínky pečující osoby (viz níže), tak účetní podepiš čestné prohlášení, že to splňuješ, aby ti nestrhávala doplatek do minimálního zdravotního v případě, že si vyděláš méně než měsíční minimální mzdu.

§ 3
(8) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu:
c) která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takovou osobu se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů;…
pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období. Vyměřovacím základem u těchto zaměstnanců je jejich skutečný příjem.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-592

Tableta
Kelišová 5466 příspěvků 28.08.19 11:29

Díky! Už mám ve všem jasno :kytka:

Váš příspěvek
Reklama