Otěhotnění během kojení bez menstruace

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1281
12.5.22 18:12

Otěhotnění během kojení bez menstruace

Zdravím.
Máme desetiměsíční dceru a rádi bychom brzy začali s manželem pracovat na dalším dítku. Stále kojím, už teda v podstatě jen v noci. Menstruace se ovšem stále nedostavila. Četla jsem, že během kojení tělo funguje jinak a může být ovulace bez menstruace, nedokážu si prakticky představit, jak to funguje, fakt tomu nerozumím 😀
Je mi jasné, že kdykoliv může přijít ovulace a přišla by MS, ale můžu otěhotnět a už nepřijde. Ptám se ale spíš na ten případ výše - lze mít ovulaci během kojení bez MS a lze otěhotnět?

Extra na to nespěcháme, rozhodně ne tak, abych na sílu omezovala noční kojení, je mi jasné, že to by mohlo MS pomoct, dcera ale mlíčko ještě potřebuje :)
Děkuji všem za postřehy, zkušenosti, případně vysvětlení, jak to během kojení funguje :) :kytka: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13404
12.5.22 18:18

A nebylo to mysleno spis tak, ze ovulace predchazi menstruaci a tedy muzes otehotnet hned v prvnim cyklu a ta ms tim padem vubec neprijde? Ale tykalo by se to jen toho prvniho cyklu, jinak mi to nevychazi, ale treba me nekdo pouci :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
12.5.22 18:23

@beruska9 takhle mi to taky dává smysl, ale opravdu jsem vyčetla, že během kojení může být ovulace bez menstruace. Nechápu, jak by neoplodněná vajíčka jako odešla 🤷‍♀️. No proto se tu koneckonců ptám, tak uvidíme :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13404
12.5.22 18:51

No rychly Google vyplivnul nejakou teorii, ze kdyz nenaroste dost sliznice, tak sice muze probehnout ovulace ale nedojde ke krvaceni, ale je to na urovni JPP asi. A i kdyby to tak bylo, sance na otehotneni bez vhodne sliznice by asi moc nebyla…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
12.5.22 18:56

@beruska9 děkuju, to bude asi něco takového, co jsem vyčetla.
No, první dítě se nám podařilo na první dobrou, tak u toho druhého to bude asi na dlouhý lokte 🙈 😀
Trošku mě to děsí, znám lidi, co po porodu neměli MS klidně dva roky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12.5.22 19:48

Ano, při kojení může probíhat ovulace bez menstruace. Vajíčko je buňka, na poměry buněk velká, ale stále mikroskopická, z tvého těla odejde s výtokem ani si nevšimneš. Sliznice nenarůstá, takže se nemá po oplodnění kam zavrtat, ale děložní stěna tam stále je, a tak se to vytrvalým vajíčkům může podařit.

Ať tak či tak - otěhotnění při kojení bez menstruace je do jednoho roku od porodu téměř vyloučené (malá šance tam je, kojení není antikoncepce). Menstruace se nejčastěji vrací mezi 1-2 lety od porodu, pak lze i otěhotnět.

Omezit noční kojení ti pomůže do 1 roku dítěte (kvůli snížení hladiny progesteronu), pak už je to jedno. Co pomáhá pro urychlení návratu MS je hodně spánku 8-9 hod denně, kvalitní a pestrá strava, dobrá nálada a absence stresu. Oproti tomu omezování kojení má pouze malý vliv - to už bys musela úplně skončit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
12.5.22 20:00

@Zluta_pastelka děkuji za krásné vysvětlení :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
9.6.22 15:59

@Zluta_pastelka
Ahoj, minule jsi mi tu hezky vysvětlila, jak to je. Psala jsi, že omezit kojení má smysl do jednoho roku… dnes jsem byla na gyndě, děloha malá, sliznice nízká, prý musím přestat kojit, pokud chci rozjet MS. Malá bude mít rok. Tak si teď říkám, jak to teda je? Má smysl se snažit kojení omezit? Kojím už jen u uspávání a v noci.
Děkuju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.6.22 10:09

@Suelinda

Ahoj, to záleží na tom, co chceš, a jak moc na to pospícháš 8)

Do jednoho roku od porodu je šance na otěhotnění podstatně snížená, ať už kojíš nebo ne (a to i když menstruuješ), po tom roce už se zvětšuje. Takže pokud máš čas a můžeš počkat, tak nemusíš dělat nic, jen pečovat sama o sebe a své tělo.

To, co ti řekli na gyndě už víš, ten nález odpovídá tomu, že teď nemenstruuješ, ale nic to nevypovídá o budoucnosti, jediné, co to znamená je, že do 14 dnů menstruovat nezačneš, ale za měsíc už klidně MS přijít může, to se poznat nedá. Otěhotnět jde i při kojení. A pokud menstruuješ a kojíš, tak jsou šance (až na konkrétní výjimky) na otěhotnění stejné, jako když nekojíš.

To, co jsem psala se týkalo nočního kojení, do 1 roku má smysl omezovat kojení v noci, pak už ne. Ostatní omezování kojení (celkového množství) má jen malý význam. Lepších výsledků dosáhneš opravdu tím, že budeš víc spát anebo lépe jíst.

Je velice pravděpodobné, že se ti menstruace vrátí mezi rokem až dvěma od porodu, i když nic nepodnikneš.

Pokud ale na otěhotnění opravdu spěcháš a nemůžeš si dovolit čekat, tak pak nezbývá, než přestat kojit úplně. Žádné garance na otěhotnění to nedává, ale menstruace se ti vrátí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
10.6.22 10:29

@Zluta_pastelka děkuju. To je právě to, z čeho jsem zmatená, že píšeš, že omezovat noční kojení po roce už nemá smysl, zároveň ale, že když přestanu kojit, tak to pomůže 😀. Ale asi je zásadní to “omezit” a “přestat”, co?
No malá zdaleka nevypadá ready se prsa vzdát a nechci na to tlačit na její úkor, takže to vypadá, že opravdu budu muset čekat :/.
Slyšela jsem, že by mohl pomoct kontryhel, drmel, Gynex… ale asi jsou to spíše babské řeči.

Každopádně moc děkuju :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.6.22 20:06

@Suelinda

Super, že se ptáš, vysvětlím :)

V těle ženy fungují dva systémy, které při kojení brzdí ovulaci a menstruaci. Je to celkem komplexní a složité, ale vytáhnu z toho to podstatné.

Do jednoho roku od porodu primárně MS brzdí hormon progesteron. Proto drtivá většina žen, co kojí, do jednoho roku menstruovat nezačne. Tvorba progesteronu je nejsilnější v noci, proto má smysl ovlivňovat jeho hladinu omezováním nočního kojení.

Kolem roku od porodu hladina progesteronu klesá na téměř normální (nekojící :lol: ) úroveň. U řady žen se spolu s tím MS (a schopnost otěhotnět) vrátí. (Ono totiž velká část žen, kterym se při kojení MS vrátí dřív ve skutečnosti neovuluje, ale to už je na jinou diskusi.)

Pokud ani po návratu progesteronu na běžnou úroveň nepřijde MS, znamená to, že se tělo ještě necítí na další těhotenství. V těle ženy při kojení funguje naprosto úchvatný hormonální systém (některé hormony se produkují více a jiné méně), díky kterým žena potřebuje méně spánku, lépe využívá vitamíny a živiny apod., ale zároveň je těmito hormony blokovaný menstruační cyklus - aby nedošlo k úplnému vyčerpání organismu. Proto je důležité dát tělu najevo, že už může tenhle systém utlumit - lépe jíst a víc spát, aby tělo („hormonální mozek“) usoudilo, že už jsou podmínky natolik dobré, že lze zvládnout další těhotenství…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.6.22 20:14

@Suelinda

Zároveň ale podle výzkumů na aktivaci tohoto druhého hormanálního systému nemá omezování kojení téměř žádný efekt, tudíž samo o sobě nepomáhá. Pokud ovšem kojit přestaneš, přestanou se produkovat hormony přímo související s kojením (především prolaktin a oxytocin) a tenhle systém se „vypne“ sám.

Pokud tě napadá ještě něco, klidně se ptej :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.6.22 20:16

@Suelinda O vlivu bylinek nevím prakticky nic, tak o tom ti bohužel nic napsat nemohu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
13.6.22 11:12

@Zluta_pastelka ještě jednou moc děkuju za vysvětlení :). Ty jsi doktorka nebo tak? Vysvětluješ perfektně.
Na ukončení kojení se necítím já ani dcera 🙈. Tak se zkusím hodit do klidu a budu doufat, že to nebude trvat rok, než se cyklus rozjede :)
Ještě jednou děkuji a přeju krásný den!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat