Ovčácké slavnosti

7
20.7.10 23:02

Ovčácké slavnosti

Ovčácké slavnosti – 1. srpna od 9 do 16 hodin

Zámecká zahrada v Borovanech u Českých Budějovic se v neděli 1. srpna bude už od rána hemžit ovečkami a vším ostatním, co s jejich chovem souvisí - budou se stříhat, dojit i pást s pomocí psů, bude se příst na kolovrátcích a plést šály. Odborníci budou přednášet o zpracování masa a mléka i o pastvinách a radit zemědělcům. Bude se jíst a pít a poslouchat pohodová hudba. Součástí bude prodej vlněných a dalších řemeslných výrobků a potřeb pro chovatele. Na své si tedy přijdou chovatelé i laici, dospělí i děti.

Letos proběhne už čtvrtý ročník Ovčáckých slavností, které společnost ROSA, o.p.s. pořádá společně se Svazem chovatelů ovcí a koz v ČR. Návštěvníci budou moci sledovat a nechat si podrobně vyprávět o tom, jak se ovce dojí a na co se musí dbát při stříhání ovcí. Neméně zajímavá je ukázka nahánění stáda pomocí psů a výstava plemen ovcí. Nebudou chybět oblíbené ovčí pochutiny jako sýry, jehněčí guláš či klobásy.

Pro chovatele jsou v 10.45 a 13.00 hodin připraveny přednášky, a celý den jim bude k dispozici zemědělská poradna a prodej chovatelských potřeb. Zájemci si budou moci vyzkoušet, jak se vlna přede i filcuje, případně si nakoupit vlněné i jiné řemeslné výrobky u stánků. Ve 13 hodin přispěje k celkové pohodě koncert folkové skupiny Bonsai č.3.

Samotnému zpracování ovčí vlny bude vyhrazena část programu s názvem „Vlnění aneb Od ovečky k šále“: po ostříhání ovce ručními nůžkami se surového rouna chopí přadleny (letos mezi nimi bude i několik mužů) a na kolovrátcích jej zpracují na přízi, ze které se rovnou upletou šály. V 15 hodin budou šály vydraženy a výtěžek poputuje na podporu projektu „Šance pro draha“ na záchranu starobylých pastvin.

Komu jsou ovečky alespoň trochu blízké, ať neváhá a „přijde pobejt“, ony ho jistě naladí „na dobrou vlnu“.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Na tento dotaz zatím nikdo nereagoval, buďte první!

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama