Pád na hlavu u ročního,nemocnice?

Anonymní
13.12.19 20:14

Pád na hlavu u ročního,nemocnice?

Zdravím. Synator má snížený práh bolesti. V 6mes mi spadl z postele při kojení. Mel vystouplejsi lebku na zátylku. Jen trošku si po jídle ublinkl. Tak nakonec byl na rtg kde měl 3cm prasklinu ve švu. Dnes si hrál a rozeběhl se a podjeli mu nohy na linu..doslova…a rovnou na hlavu placáka. Žádný na zadek nebo pomalé svaleni. Je mu 16mes. A zase jsem mu nahmatala vystouplou lebku bez boule či podlitiny nebo modřiny. Zorničky jsou normální. Chová se normálně. Ihned brecel. Neublinkava nic. Mám radši jet? Byl by to jeho 3rtg hlavy :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1813
13.12.19 20:18

No při vystouplé lebce bych jela :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2974
13.12.19 20:20

Ja bych jela. I vzhledem k predchozi zkusenosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1093
13.12.19 20:25

Mam stejne stareho syna a stalo se mu to same ale na hlave nic nemel, tak jsme nejeli nikam. doporucuju davat ponozky stema teckama protiskluzovyma :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
13.12.19 20:31

Já bych jela, kor když už se mu to stalo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2258
13.12.19 21:04

Také bych jela. Nás malý měl také prasklou hlavu v roce a od te doby mám tedy hrůzu, když se bouchne do hlavy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5294
13.12.19 21:07

Ihned plakal, v bezvědomí nebyl. Já bych se zbytečně nestrachoval. Pokud opakovaně explozivně nezvrací, není spavý, hybnost končetin je symetrická… neviděl bych to na nitrolební poranění. Kdyby měl zornice různě široké (nepatrná asymetrie je do jisté míry fyziologická), tak by byl s největší pravděpodobností v bezvědomí.

Dělat RTG lebky po pádu na hlavu u jinak asymptomatického jedince je zbytečnost, fisura lebky nikoho nezabije. Důležitá je observace. Pokud už má však dotyčný nějaké příznaky a je lékař na pochybách, je na místě CT.

Pokud pojedete na dětskou ambulanci, tak buď vás pošlou domů (a třeba vás i pošlou na zbytečný snímek lebky), nebo si vás tam nechají nějakou dobu (dle zvyklostí pracoviště 1 až 2, maximálně 3 dny).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2258
13.12.19 21:13

@Doctus Krásne vysvětlené… jen já teda doplním, ze syn tenkrát brecel také, pak byl naprosto normální a zjistili prasklinu na třetině hlavy. A já jsem byla naprosto hotova a silene se bála… jelikož mi vysvětlovali jak se nesmí uhodit do hlavy, aby se to neposunulo a tím nevzniklo krvácení. Byly to nejhruznejsi měsíce života… celkem 6 měsíců. Tři z toho musel nosit helmicku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
957
13.12.19 21:23

@Doctus ano, pokud je asymptomatický, jenže paní jasně píše, že mu nahmatala vystouplou lebku a že se v minulosti stalo to samé a značilo to frakturu. Navíc vnitřní zranění se nemusí projevit ihned. V okolí mám případ pádu na hlavu, propustili jej domů, neměl žádné projevy, rentgen nedělali, večer šlo dítě spát, vypadalo v pořádku, rána se nedožilo. Lepší nechat provést vyšetření, než si po zbytek života vyčítat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
957
13.12.19 21:24

Já osobně bych naložila dítě a hned jela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
957
13.12.19 21:24

Jak se říká, lepší stokrát zbytečně, nežli jednou pozdě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5294
13.12.19 21:27

@lucyne
Nevím, kudy přesně fisura probíhala, ale vždy se jedná o uzavřené poranění lebky, kde není posun kostních úlomků. Hojení začíná prakticky ihned, 3měsíční používání ochranné helmy považuji za poměrně zbytečné, to se běžně nedoporučuje ani u malých otevřených poranění lebky (kdy do nitrolebí vnikne vzduch např. skrze porušenou kost spánkovou, čelní dutinu atd.).

Po pádu na hlavu je důležitá prevence opakovaných úrazů v krátkém časovém horizontu. Na zvířecích modelech se ukazuje, že časté nárazy do hlavy vedou k trvalých následkům. Samozřejmě přímo na lidech to nikdo netestoval, protože by to žádná etická komise nepovolila. Když však vznikají trvalé následky na relativně „primitivním“ modelu myší, určitě neméně závažné mohou vznikat na mnohem sofistikovanějším mozku lidském. Podívejme se na profesionální boxery a jejich do nebes sahající inteligenci na sklonku kariéry…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
13.12.19 21:29

@Miraklo můj otec měl po pádu na hlavu srazeninu krve, na kterou se taky nepřišlo hned. jednoho dne mu začalo být zle a přestal hýbat jednou polovinou těla..byl pak operován, stažena krev odstraněna a doktor říkal že se bouchnuti do hlavy nemá podceňovat…stačí tam prasknout jedna zilka a je to

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
13.12.19 21:29
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5294
13.12.19 21:32
@Miraklo píše:
@Doctus ano, pokud je asymptomatický, jenže paní jasně píše, že mu nahmatala vystouplou lebku a že se v minulosti stalo to samé a značilo to frakturu. Navíc vnitřní zranění se nemusí projevit ihned. V okolí mám případ pádu na hlavu, propustili jej domů, neměl žádné projevy, rentgen nedělali, večer šlo dítě spát, vypadalo v pořádku, rána se nedožilo. Lepší nechat provést vyšetření, než si po zbytek života vyčítat.

Vystouplou lebku… pokud lebka při pohmatu křupe, tak už je kost zlomená. Ale to většinou dost bolí. Anomálii na povrchu může vytvářet podkožní hematom, který je na pohmat měkký, poddajný.

Chtělo by to více informací. Jaký to byl pád (z výšky? jaké? jiný mechanismus úrazu), zda jej někdo viděl, jak vypadal pacient bezprostředně po úrazu?

RTG lebky je naprosto k ničemu, při podezření na nitrolební poranění se má provést CT. A ruku na srdce, ve světle skutečnosti, kolik pádů na hlavu se za rok stane, kolik dětí zemře?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat