Panelák - nové jádro

327
6.4.18 12:21

panelák - nové jádro

Prosím o jakékoli rady týkající se přestavby původního jádra v paneláku. Rady a tipy, na co si dát pozor apod. Dědu zatím čeká návštěva nějakého zedníka, který má původní jádro okouknout, dědovi bylo 70 a není už v moc dobré kondici, mám strach, jak to bude probíhat a aby ho zedník neobral. Na zedníka nemáme zatím žádné reference, tak se bojím… mít dopředu nakresleno, jak by si děda nové jádro představoval? Nebo ten nákres vytvoří zedník? Na co se zedníka zeptat? Co po něm chtít? Nějaké vychytávky? Co se dědou - tvrdí, že se z bytu v době přestavby nehne, k nám nechce, i když bychom ho rádi ubytovali, nějak si to zatím neumím představit.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5889
6.4.18 12:33

@Tóňa2 na jádro tam klidně může zůstat, ale nebude to pohodlný. Taky dost závisí, jaký typ bytu máte (co se pohodlnosti týče)
Jestli je to zedník, tak ten nic nenakreslí. Co je to za panelák? SVJ Družstevní? Co chtějí oni? Máte to od výboru nebo tak povolené/oznámené cokoliv?

Děda tam sice bude, ale pokud není použitelný a zedníka neznáte, tak denně kontrolovat práci a ideálně někým, kdo aspoň ví, na co koukat.
Stavební deník by taky neškodil, ale to asi nebude. Tak určitě svoji (ne od zedníka, ať vám ji někdo zkoukne) smlouvu se vším všudy včetně pokut za prodlení a dalších sankcí pro druhou stranu.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
157
6.4.18 12:48

Jestli chcete předělávat jádro, tak potřebujete hlavně instalatéra a elektrikáře, předpokládám, že je tam původní voda i elektřina, takže pokud to nechcete za pár let sekat znova, vyplatí se udělat rozvody od stoupaček/jističů kompletně nové.
A to vám zedník neudělá, na to potřebujete projekt na elektriku i vodu od někoho, kdo tomu rozumí, kdo vám poradí, co kde udělat, a nacení to. Zedník (a to nemíním nijak zle, je to odborná profese, ale ne na projekty) udělá to, co vy mu řeknete, ale nečekejte od něj, že vám něco vymyslí.
Zjistěte si, jak to máte na SVJ, pokud nesáhnete do stoupaček, tak by to mělo být pro ně jen na ohlášení, ale na stavební úřad budete muset, buď ohlášení nebo povolení, podle rozsahu.
Ať už vám to bude dělat kdokoli, doporučuju dobře udělanou smlouvu, pokuty za prodlení, a hlavně POLOŽKOVÝ ROZPOČET, včetně práce. Jinak vám řekne od oka nějakou cenu a pak bude chtít o polovinu víc, protože „něco bylo vlastně dražší a muselo se to udělat jinak“.
Zas taková sranda to není, a nedovedu si představit, že by tam děda bydlel, uvědomuje si, že bude bez vody a záchodu, protože to během dne neudělají? Naši takhle taky dělali jádro, taky si představovali, že to ten týden vydrží, nakonec utekli pryč a rekonstrukce trvala 3 týdny. Takže pokud o tom vy nemáte představu a děda už není schopný si to ohlídat, tak bych do toho nešla nebo si aspoň najala firmu, která má všechny profese, udělá dozor a nebude marnit čas, že se na něco musí čekat.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
537
6.4.18 12:55

Tak takovyhle postup je teda o průšvih. Není to jen tak a určitě bych nespoléhala na „nějakého“ zedníka.
Postup musí být takový, že budete vědět, co chcete postavit, budete mít plánek, nakreslenou novou dispozici, koupelnu, vybrané obkladačky a nové vybavení.
S plánkem dojdete na bytové družstvo nebo společenství vlasníků, jak to máte, oni vám řeknou, zda to takto stačí (orazítkují) a nebo zda potřebujete nějaké ohlášení apod. Pokud je už v domě mnoho výměn hotových, mohou požadovat statický posudek, zda to strop ještě unese.
Před započetím prací musíte dát na nástěnku oznámení sousedům (tuším 3 dny předem).
Samotná koordinace prací musí šlapat jako hodinky a je tam více řemesel, než jen zedník. Je třeba mít na ten termín instalatéra, elektrikáře, případně podlaháře, pokud se bude měnit obvod (do chodby, případně sousední kuchyně), nové dveře. Dopředu je třeba objednat nové vybavení, protože většina není úplně skladem, aby to pak nechybělo.
Byt není vpodstatě obyvatelný, je tam velký nepořádek, cizí lidi, neteče voda ani záchod (minimálně pár dní).
Aby nedošlo k nějakému finančnímu průšvihu, je třeba mít vše kalkulované dopředu, jak píšou výše.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
327
6.4.18 13:04

Všem děkuji za reakce, budu pročítat asi večer, až uložím děti, zatím mi začíná být jasné, že se do toho budu muset více vložit…

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
983
6.4.18 13:17

Jestli tomu nerozumíš tak si najdete firmu s referencemi, která vse udělá a poradi. Jinak to smrdí velkým prusvihem. Tyhle stavební prace nejsou sranda, která se jen nejak udělá.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3754
6.4.18 13:44

Rozhodně bych to nenechala dělat někoho, koho neznám a kdo nemá reference. Pak může někde protékat voda nebo cokoliv být špatně nainstalováno a nikdo vám nic nedá. Myslím že jsou věci, na kterých by se nemělo šetřit. Pozvala bych firmu a jezdila kontrolovat. Dá se toho pokazit opravdu hodně.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
5899
6.4.18 14:09

Dělala mamka loni a celou rekonstrukci dělala firma, včetně prvotního nákresu. Prostě si sednete společně a domluvíte se, co a jak (sprchový kout x vana, jaké kachličky, kde umyvadlo, kde pračka, co a jak). Firma většinou udělá i 3D model. My jsme teda dělali i kuchyň, takže to bylo na déle, ale ty 3 týdny to vezme a moje mamka se na tu dobu nastěhovala ke kamarádce, neteče voda ani nefunguje záchod. Nedá se v tom být.

Mamka tam chodila téměř denně to kontrolovat, jak práce postupují, konzultovalo se to atd. Firma zařídila i dodání vybavení, baterií, záchod, musíš vybrat typ kohoutku, typ sprchy, typ kachliček, typ umyvadla, skříňky atd atd. Třeba v nějakém katalogu. Samozřejmě to lze dělat svépomocí nebo s nějakými známými, ale my jsme zvolili osvědčenou firmu, co sídlí cca 500 m od domu, aby mohla pružně řešit nedostatky atd.

Výsledek je super:-)

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
6.4.18 14:16

Po zkušenostech bych se spíše obrátila na nějaké koupelnové studio. Sice práce trvala o den/dva déle než předpokládali, ale cena se neměnila.

Znala jsem jednoho, co si říkal zedník, jeho profese byla jiná a z toho, jak mluvil průběžně o několika koupelnách/zakázkách, tak jednak se z týdenní rekonstrukce běžně stávala dvoutýdenní a navíc i konečná cena se lišila a to podstatně. A bylo to nejen u koupelen, takže za mne rekonstrukci, ale od firmy, která se tomu běžně věnuje.

Prosím o inko (info o zedníkovi)

 • Citovat
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama