Panická porucha a panické ataky

5
17.1.21 13:54

Panická porucha a panické ataky

Ahojky, potřebovala bych poradit, ale hlavně také podpořit vašimi zkušenostmi. Před cca dvěmi týdny jsem vstala se strašnou závratí až mi bylo na zvracení (alkohol ani nic jiného sem den předtím nepožila) popadl mě strašný pocit strachu a úzkosti, nemohla sem jíst protože sem měla sevřené hrdlo a bolesti žaludku. Do toho jsem se strašně klepala, potila a bušilo mi srdce. Měla jsem prostě pocit že se mi stalo něco strašného, za několik hodin to samo odeznělo, ale malá úzkost a problémy s jezením přetrvaly. V průběhu 14 dní se mi stav několikrát zlepšil, ale zároveň sem měla několik podobných epizod, kdy mi z ničeho nic večer začlo bušit srdce a celá sem se klepala, jak kdyby strachy z neznámého. Jednoho dne se mi to stalo v práci, to už sem nevydržela a šla za moji obvodní Mudr. Ta mi předepsala Lexaurin na tři dny při potížích a hlavně tedy na spaní. Po něm se mi samozřejmě udělalo líp, ale ne na dlouho… Nyní je to 17 den kdy mám neustále úzkost a strach kdy přijde další záchvat strachu. Na internetu jsem se dočetla, že to může být psychická porucha, která se samozřejmě musí léčit u psychiatra. Už sem rozhodlá, že se k nějakému objednám, ale je mi jasné, že mě nevezme hned a bojím se jak zvládnu tu dobu než k němu půjdu. Je mi 22 a před 4 měsíci jsem čerstvě nastoupila do práce, která je pro mě asi jediný zdroj stresu. Navíc jsem se nedávno dozvěděla, že moje jediná kolegyně/kamarádka brzy odejde na mateřskou a já na všechno zůstanu v práci sama a tím si myslím, že vše začalo.

Omlouvám se za dlouhý sloh, ale snažila jsem se to zkrátit.

Chci se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s podobnými problémy, popřípadě jak je řešil nebo řeší. Poměrně se bojím brát antidepresiva a jiné silné prášky.

Předem děkuji za zpětnou vazbu a rady :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
17.1.21 14:25

Takhle mlaďoučká a panická ataka :hug: :( Mám taky, ale jsem ve věku tvé matky.
Léků se neboj, ale není to jediná cesta. Určitě doporučuju psychoterapii.
Já beru AD, mám kromě atak úzkostnou poruchu. Panické ataky jsou pro mě hlavně srozumitelnější, poznám jejich příchod, vím, jak se chovat, vím, že to přejde. Dvakrát jsme při atace volali záchranku :oops: než jsme pochopili, o co jde.
Máš v práci nějakého mentora, člověka, co je lidský a trpělivý? Jakou práci děláš?

• Citovat
  • Nahlásit
17.1.21 17:57

Ahoj! Mě je 21 a panické ataky mám už od svých 15 let. :nevim: Postupem času se zhoršovaly, odcházely, přicházely. Teprve před pár měsíci jsem byla přítelem přesvědčená přítelem abych se sešla s psychiatričkou. Ta když mě vyslechla, tak hned navrhla antidepresiva. Já je samozřejmě nikdy za tu dobu nechtěla ale přišla jsem na to že to bude asi nejlepší řešení takže teď beru Sertralin 100mg.
Před tím jsem taky byla jen u obvodní, která mi po dlouhém přemlouvání předepsala také Lexaurin, který jsem měla brát pouze v SOS stavech. Ten pomáhal. Ale jen na tu chvíli, ten problém to nevyřešilo.
Jeden čas mi pomáhala jóga ale ta mi dlouho nevydržela. Jinak moje příznaky jsou fakt krásný :D Začíná to tíhou na hrudi (úzkostí) kterou si většinou vytvořím svojí hypochondrií. Pak bušení srdce, třesavka, nevolnost, malátnost, samozřejmě myšlenky na to jak teď určitě umřu a nebo se mi něco stane strašnýho. :D Celkový neklid, nervozita. Mě se to spojuje i s lehkým astma takže nemůžu i dýchat.
Takže bych ti tu psychiatričku doporučila. Ta tě vyslechne a pak posoudí co bude dál.
Kdyby něco tak klidně napiš i bez anonymu. Můžeme pokecat nebo tak. Hlavně ať ti je lépe co nejdřív! :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.1.21 19:15

Ano, vypadá to na panickou poruchu. Mě se to stalo teď na podzim poprvé v 33 letech. Já jsem se hned objednala k psychiatričce a začal brát AD. Ted po 4 měsících braní jsem už kromě únavy v pořádku. Byla jsem teda 2 měsíce na neschopence, nebyla jsem schopná pracovat ani chodit na terapie, to spíš až se srovnáš a udělá se ti lépe. Určitě se k psychiatrovi objednej, klidně hned zítra.

• Citovat
  • Nahlásit
3919
17.1.21 19:22

Zajdi si k psychiatrovi pro skutečná antidepresiva (Lexaurin, Neurol a spol. jsou jen návykové s…y) a najdi si psychoterapii. Může to zmizet samo nebo se to prostě bude s větší či menší frekvencí objevovat. Důležité - vynechat stimulanty (kofein, tein, nikotin), alkohol, dobrá spánková hygiena. Zkusit aspoň 20 minut denně být sama se sebou (někdo tomu říká meditace). Když to přijde, tak si říkat, že neumíráš (docela mi pomohlo si pocíst o tom, jak to vlastně funguje a proč se to spouští). Zabránit hyperventilaci (nejlépe dýchat do pytlíku). A počítat. Od stovky třeba po třech nebo ctyrech dolů (ne po dvou ani po pěti, to je moc lehký a nemusíš se na to soustředit).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
17.1.21 19:23

Ahojky, dělám v oblasti vyúčtování, mám strašně hodnou vedoucí, ale bojím se že kdybych jí řekla že mám psychické problémy, že by mi jenom řekla ať si to tolik neberu nebo ať na to nemyslím, že to zvládnu. Mám v práci také poměrně velký strach ze zvedání telefonů, který tomu vůbec nepomáhá :oops: Od té doby co mám úzkosti se bojím chodit do práce a každý den uvažuji nad výpovědí nebo nějakou dlouhodobou marodní :zed: nejradši bych se jenom zabalila do deky a byla v klidu doma kde nemusím nic řešit :oops: jenže bojím se, že i kdybych dala výpověď tak bych se úzkostí nezbavila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3919
17.1.21 19:25
@Merci9 píše:
Ahojky, dělám v oblasti vyúčtování, mám strašně hodnou vedoucí, ale bojím se že kdybych jí řekla že mám psychické problémy, že by mi jenom řekla ať si to tolik neberu nebo ať na to nemyslím, že to zvládnu. Mám v práci také poměrně velký strach ze zvedání telefonů, který tomu vůbec nepomáhá :oops: Od té doby co mám úzkosti se bojím chodit do práce a každý den uvažuji nad výpovědí nebo nějakou dlouhodobou marodní :zed: nejradši bych se jenom zabalila do deky a byla v klidu doma kde nemusím nic řešit :oops: jenže bojím se, že i kdybych dala výpověď tak bych se úzkostí nezbavila.

To už zavání i agorafobií, možná i sociofobií. Jak se zavřeš doma, tak se může stát, že tě to pohltí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
17.1.21 19:35

@katerinaaff Ahojky, můžu se zeptat jestli si po antidepresivech cítila nějaké zlepšení? Stále se totiž bojím že mi antidepresiva nepomohou :oops: Také mám lehké astma ale s dýcháním naštěstí problém nemám, spíše ta třesavka a strašné bušení srdce až mám strach aby mi to neublížilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.1.21 19:38
@Merci9 píše:
Ahojky, potřebovala bych poradit, ale hlavně také podpořit vašimi zkušenostmi. Před cca dvěmi týdny jsem vstala se strašnou závratí až mi bylo na zvracení (alkohol ani nic jiného sem den předtím nepožila) popadl mě strašný pocit strachu a úzkosti, nemohla sem jíst protože sem měla sevřené hrdlo a bolesti žaludku. Do toho jsem se strašně klepala, potila a bušilo mi srdce. Měla jsem prostě pocit že se mi stalo něco strašného, za několik hodin to samo odeznělo, ale malá úzkost a problémy s jezením přetrvaly. V průběhu 14 dní se mi stav několikrát zlepšil, ale zároveň sem měla několik podobných epizod, kdy mi z ničeho nic večer začlo bušit srdce a celá sem se klepala, jak kdyby strachy z neznámého. Jednoho dne se mi to stalo v práci, to už sem nevydržela a šla za moji obvodní Mudr. Ta mi předepsala Lexaurin na tři dny při potížích a hlavně tedy na spaní. Po něm se mi samozřejmě udělalo líp, ale ne na dlouho… Nyní je to 17 den kdy mám neustále úzkost a strach kdy přijde další záchvat strachu. Na internetu jsem se dočetla, že to může být psychická porucha, která se samozřejmě musí léčit u psychiatra. Už sem rozhodlá, že se k nějakému objednám, ale je mi jasné, že mě nevezme hned a bojím se jak zvládnu tu dobu než k němu půjdu. Je mi 22 a před 4 měsíci jsem čerstvě nastoupila do práce, která je pro mě asi jediný zdroj stresu. Navíc jsem se nedávno dozvěděla, že moje jediná kolegyně/kamarádka brzy odejde na mateřskou a já na všechno zůstanu v práci sama a tím si myslím, že vše začalo.

Omlouvám se za dlouhý sloh, ale snažila jsem se to zkrátit.

Chci se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s podobnými problémy, popřípadě jak je řešil nebo řeší. Poměrně se bojím brát antidepresiva a jiné silné prášky.

Předem děkuji za zpětnou vazbu a rady :srdce:

Lexaurinu se nebojíš a z AD máš strach. Měla bys to mít obráceně. Opravdu to mohou být PA, ale je potřeba udělat preventivní vyšetření, aby se něco jiného nesvedlo na psychiku. Psychiatra se určitě neboj a najdi si i psychologa. Hlavně to nenechávej, ať se to nezacyklí.
Co se PA týká, naučíš se poznat kdy to na tebe jde a naučíš se s tím pracovat. Pro mě prvně jela RZ, ale pak už jsem věděla co to je a i když mě to vždy vyčerpalo, tak jsem to zvládla v pohodě s léky a pomocí někoho druhého (manžela, kolegyně).
M.

• Citovat
  • Nahlásit
5
17.1.21 19:49

@akavi Ahoj, děkuji za cenné rady, některé už jsem zkoušela hlavně tedy to dýchání a různé uvolňování svalů nebo odpoutat pozornost na něco jiného. Při atace si říkám, že je všechno v pohodě dá se říct, že už při třetí atace sem věděla, že nemám nic se zdravím (infarkt a podobně) hned sem tušila že mám něco špatně v hlavě, že prostě můj mozek špatne reaguje a mě se bezdůvodně vyplavuje adrenalin a proto se tohle všechno děje. Největší problém je teď u mě, že nějak nevidím „světlo na konci tunelu“ nemám vůbec naději že mi něco může pomoct a furt brečím, že to budu mít napořád. A ze vší tý únavy už nemám ani sílu něco dělat pro zlepšení. Prostě začarovaný kruh. Hledám motivaci na internetu a vůbec si nedokážu představit jak takhle někdo může žít několik let a bojovat stím. Já to mám 17 dní a cejtim se totálně vysílená a nevím kudy kam i když sem v podstatě ještě ani nic nezkusila :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.1.21 21:08
@Merci9 píše:
@katerinaaff Ahojky, můžu se zeptat jestli si po antidepresivech cítila nějaké zlepšení? Stále se totiž bojím že mi antidepresiva nepomohou :oops: Také mám lehké astma ale s dýcháním naštěstí problém nemám, spíše ta třesavka a strašné bušení srdce až mám strach aby mi to neublížilo.

AD ti maximálně nebudou sedět (budeš mít chvíli zhoršení stavu, možná špatně od žaludku, motání hlavy atd) ale to je všechno napsané v příbalovém letáku. A psychiatrička ti stejně na začátek dá prášky který tak seděj většině a které má ozkoušené plus malou dávku - pak popřípadě bude zvedat dávku když to nebude lepší. Já už je beru 3 měsíce a čekám pořád jestli to bude lepší. Zatím tak nějak normálka. První tři dny mi bylo nejhůř. Nevolnost, motání hlavy, bolest svalů, necitlivost končetin, únava. To je celkem normální. Brala jsem asi týden půlku aby si tělo zvyklo, pak celej a teď dva 50mg takže už jsem na 100mg. Akorát mě to trochu omezuje v intimním životě co se sexu týče ale to budu řešit.
Každopádně ti třeba nemusí být vůbec nic a můžeš je snášet úplně v pohodě. A když už by ti bylo špatně, tak se to musí přetrpět, ono to odezní. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.2.21 22:14

Omlouvám se za anonym.
Ale mám tu par známých…a když jsem si procitala o panicek atace…tak nějak mám obavu, ze i mě to potkalo.Ac to tedy sama nechápu..
Jsem 2 měsíce po porodu, stres z toho, abych vše zvládla s mimcem, do toho dcerka 5 tileta, moc nespim a do toho jsem začala hubnout a na moc pít nějaký spalovac tuku..což tomu ory také nepridalo 🙈
No ale k věci…predevcirem jsem jako už mockrát únavou usnula na gauci v obyvaku…ve 2 ráno jsem se vzbudila a to jak mi bylo, to bylo strašný…
Bušení srdce, bolest na hrudi, poleval mi pot, motáa se mi hlava, mzitky před očima a špatně se mi dyvhalo…absolutně jsem nevedela, co se se mnou děje 🙈 🙈 rozdychala jsem to, rozchodila a za půl hodinky zkusila usnout;což se podařilo…
Od te doby ten tlak na prsou mám pořad, nebo se adi proste hlidam..a cekam kdy to přijde znovu..mám takový strach, ze na gauci už asi nikdy neusnu 🙈 🙈nevím, přišlo mi, ze mám snad infarkt a určitě umru 🙈 🙈 ale v těhotenství mi opravdu na srdci nic nenašli 🙈 🙈
Jsem z toho úplně vyrizena…myslíte, ze to opravdu mohla být panicka ataka???A pokud ano, co nebo proč se to stalo???
A co dělat pro to, aby se to nevrátilo…nikdy mi tak strašně nebylo 🙈 🙈

• Citovat
  • Nahlásit
2070
5.2.21 22:25

Jestli tě ta práce až takto stresuje, tak si najdi jiné zaměstnání. Zdraví za to stojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.2.21 22:47
@poučená píše:
Jestli tě ta práce až takto stresuje, tak si najdi jiné zaměstnání. Zdraví za to stojí.

Nejsem v práci, píšu výše. ze jsem po porodu…

• Citovat
  • Nahlásit
69
5.2.21 23:14
@Anonymní píše:
Omlouvám se za anonym.
Ale mám tu par známých…a když jsem si procitala o panicek atace…tak nějak mám obavu, ze i mě to potkalo.Ac to tedy sama nechápu..
Jsem 2 měsíce po porodu, stres z toho, abych vše zvládla s mimcem, do toho dcerka 5 tileta, moc nespim a do toho jsem začala hubnout a na moc pít nějaký spalovac tuku..což tomu ory také nepridalo 🙈
No ale k věci…predevcirem jsem jako už mockrát únavou usnula na gauci v obyvaku…ve 2 ráno jsem se vzbudila a to jak mi bylo, to bylo strašný…
Bušení srdce, bolest na hrudi, poleval mi pot, motáa se mi hlava, mzitky před očima a špatně se mi dyvhalo…absolutně jsem nevedela, co se se mnou děje 🙈 🙈 rozdychala jsem to, rozchodila a za půl hodinky zkusila usnout;což se podařilo…
Od te doby ten tlak na prsou mám pořad, nebo se adi proste hlidam..a cekam kdy to přijde znovu..mám takový strach, ze na gauci už asi nikdy neusnu 🙈 🙈nevím, přišlo mi, ze mám snad infarkt a určitě umru 🙈 🙈 ale v těhotenství mi opravdu na srdci nic nenašli 🙈 🙈
Jsem z toho úplně vyrizena…myslíte, ze to opravdu mohla být panicka ataka???A pokud ano, co nebo proč se to stalo???
A co dělat pro to, aby se to nevrátilo…nikdy mi tak strašně nebylo 🙈 🙈

Někdo má panické ataky jednou za čas, někdo klidně každý den. Mohla to být ojedinělá situace. Mě jako jediné co zabralo na panické ataky a úzkosti byly antidepresiva :nevim: Vzhledem k tomu že jsi po porodu bych je asi úplně nedoporučovala ale vím že jsou nějaké které ti nějak v kojení atd nebudou vadit. Každopádně tě hned nechci hnát do AD. Nejprve bych zkusila třeba nějaké bylinky, dýchací cvičení, jóga atd. A pokud se to nezlepší tak si promluvit s odborníkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat