Pár otázek ohledně podnikání

6
17.3.21 15:18

Pár otázek ohledně podnikání

Dobrý den, mám pár otázek ohledně podnikání.

1. Zadavatel jedné veřejné zakázky vyžaduje uchazeče, kteří poskytují náhradní plnění. Když teprve začínám podnikat a nemám zatím žádné zaměstnance, nemusím náhradní plnění poskytovat ( pod 25 zaměstnanců ). Ale pokud bych zakázku vyhrál, zaměstnal bych OZP a tímto bych tedy splňoval náhradní plnění, rozumím tomu správně?

2. Když někoho zaměstnám na DPP, jak postupuju co se týká daní z příjmu toho zaměstnance, když třeba neuplatni daňovou slevu, tak mu strhnu 15% z platu a odvedu je na účet finančního úřadu, jenže co když uplatní slevu a zároveň i bonus na děti, bude tento bonus vyplácet FÚ mně každý měsíc, nebo jak je to? Kdyby byl někdo tak laskavý a napsal mi stručně nějaký postup, když někoho zaměstnám na DPP, co je třeba udělat. Google jsem pročetl, ale mám v tom trochu guláš, abych pravdu rekl. Jako příklad na jedné stránce je uveden student, který podepíše u zaměstnavatele prohlášení, ale daňové slevy neuplatní, k čemu ho teda podepisuje?

Prosím pouze o komentáře které budou přínosné, nikoho nenutím, aby odpovídal.

Předem děkuji za váš čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16872
17.3.21 15:25

Ty hele -pokud se na úplné základy musíš ptát na e-miminu, tak proboha nezačínej podnikat a rozhodně se neucházej o veřejné zakázky - prostě to nezvládneš zprocesovat správně.

A v žádném případě nenajímej zaměstnance, pokud prostě nerozumíš tomu, jak funguje zákonník práce, daně a spol. Rozhodně ne pokud už teď nejsi schopný vydělat na účetní.

A ano - samozřejmě že se teď vztekáš jak si dovoluju pochybovat o tvém skvělém podnikatelském plánu, ale přiznej si to - ptáš se na základní věci na e-miminu.

Držet se při zemi a postupně se věci učit je to nejlepší, co teď můžeš udělat a ušetříš si tím fakt obrovoské problémy, co na tebe spadnou, když budeš mít velké oči a představu o vlastní genialitě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1693
17.3.21 15:30

Promin, ale to jsou dost podatatne informace. Mel bys je shánět někde jinde než na mama fóru. Zvlášť pokud chceš zaměstnat lidi, to je fakt o průšvih, když vůbec netušíš, o co jde. Nicméně předpokládám, že tě stejně nevyberou, když nesplňuješ podmínky. Strašnou spoustu informací najdeš na jakpodnikat.cz, pak koukni na stránky úřadu, příslušné zákony. A jsou i fóra přesně pro tvoje potřeby, tam by se ti melo dostat relevantnejsich odpovědí. Google evidentně používat umíš, tak by mě opravdu zajímalo, jak tě napadlo se na takové věci ptát zrovna tady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6820
17.3.21 15:42

Napsat stručně postup, když chceš někoho zaměstnat a nevíš o tom vůbec nic? To bohužel nejde. Jediný stručný postup je - najdi si účetní!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
17.3.21 15:46

@Ou Přesně ten typ odpovědi který jsem čekal. Velké oči nemám, nemyslím si o sobě ani, že jsem geniální, ba naopak, jsem si vědom, že některé věci zatím nechápu, ale tvůj přístup a odpověď je přesně ten, který vůbec nepotřebuju.

Zakázkám rozumím, ty mám prostudované a nejsem idiot, abych se zajímal o takové, které jsou mimo mé schopnosti plnění.

Já jsem si vědom toho, jak působí tento dotaz amatérský a jak krásně jsem to lidem jako jsi ty zjednodušil, aby se do mě pustili, ale to mě vůbec nezajímá. I ta největší firma někdy nějak začínala a tvoje kecy mi jsou k ničemu a vůbec mě nezajímají.

Učit se učím denně, nikam nespěchám a určitě nejsem idiot, který má hlavu v oblacích a myslí si, jak snadno se dá vydělávat podnikáním, ba naopak, jsem si vědom toho, že je to větší starost než kdejaká manuální práce někde na 12ti hodinové směny, kde člověk ví, co ho čeká atd.

Ale tyhle věci ti vysvětlovat nebudu, ty by ses měl/a naučit nesoudit člověka na základě dvou otázek, číst celé příspěvky a necpat svý negativní myšlenky tam, kde nejsou žádané. Měj se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
17.3.21 15:58

Abych uvedl věci na správnou míru : Plán byl začít podnikat jako OSVČ a plnit zakázku sám, v tom jsem informovaný a všemu kolem toho rozumím, základní i profesní způsobilost splňuji, nacenit zakázky umím taky, ale stále víc a víc zakázek je mimo můj kraj a tak jsem začal přemýšlet o zaměstnávání ostatních lidí, to je myšlenka kterou jsem dostal DNES, takže ano, jsem v tomto ohledu naprostý amatér a za tu hodinku na Googlu tomu určitě nerozumím dost na to, abych někoho zítra zaměstnal, právě proto se ptám tady, možná jsem to špatně pochopil, ale našel jsem tu témata všeho druhu včetně podnikání, daní atd, takže jsem měl za to, že je to všeobecné fórum a ne jen pro maminky, ale nejspíš jsem se spletl, v tom případě mě omluvte, moje chyba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8436
17.3.21 16:05

@Kuba777i hlavně si to zamestnavani dobře rozmysli. Jakmile někoho zamestnas, máš mraky povinností vůči němu. A na mzdy apod. si určitě najdi účetní. Je to neuvěřitelne lepší poměr cena/výkon/čas. Pokud ovšem nemáš v plánu trávit podnikáním 14 hodin denně včetně víkendů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6820
17.3.21 16:16

@Kuba777i nezlob se, ale ono to opravdu stručným způsobem vysvětlit nejde a když ti sem budu psát všechny možnosti a povinnosti, pak je to minimálně na hodinu času. A stejně si nevzpomenu na všechno. Pokud si teď řeknu, že od zítra chci dělat elektrikáře a napíšu sem, ať mi to někdo ve stručnosti vysvětlí, že jsem sice googlila, ale nerozumím ani základům, tak si tady budou všichni klepat na čelo.
A jak píše @Cenarius, pokud někoho zaměstnáš, máš mraky povinností nejen vůči němu, ale i další milion povinností vůči různým institucím. Nejde jen o to, zpracovat mzdu nebo odměnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
17.3.21 16:16

@Cenarius Děkuji moc za normální odpověď, chtěl bych jen zakázky, kde mi stačí zaměstnanci na DPP, možná do budoucna, když by se dařilo a mohl bych si to jako firma dovolit, klidně i HPP, ale jsem realista a tudíž ze začátku jedině DPP, v takovém případě pro mě jako zaměstnavatele je důležité mít smlouvu, zákonné pojištění odpovědnosti za pracovní úraz, ty daně atd což by řešila účetní, seznámení s BOZP a to by snad mělo být vše, nebo se pletu?

Můžu jen otázku ohledně té účetní, vím, že se to samozřejmě liší a rozdíly můžou být v řádech tisíců, ale jen pro nějakou představu, když bych měl třeba 5 zaměstnanců na DPP, tedy 5 výplat měsíčně, kolik bych tak zhruba měl počítat, že si účetní řekne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
17.3.21 16:18

@Hanula1212 Děkuji, problém byl asi v tom, že já jsem typ člověka, který vše dělá rád sám a vůbec mě nenapadlo mít účetní, moje chyba, připouštím, že to byla blbá otázka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6820
17.3.21 16:30
@Kuba777i píše:Můžu jen otázku ohledně té účetní, vím, že se to samozřejmě liší a rozdíly můžou být v řádech tisíců, ale jen pro nějakou představu, když bych měl třeba 5 zaměstnanců na DPP, tedy 5 výplat měsíčně, kolik bych tak zhruba měl počítat, že si účetní řekne?

Tak záleží na tom, co všechno ta účetní udělá. Jak jsem psala, nejde jen o odměnu. Já si beru 100 - 200 za zaměstnance/měsíc. Ale je to jen za zpracování odměny. Pokud tam budou další úkony, např. registrace u FÚ k zálohové dani nebo srážkové dani, pokud bude DPP nad 10tis. pak přihlášky, odhlášky, přehledy na OSSZ, ZP, pokud přijdou nějaké exekuce, dále prohlášení, vyúčtování pro FÚ, kontroly, personalistika, různá potvrzení pro banky, statistika, atd. to vše samozřejmě cenu zvyšuje. Takže někdy může zaměstnavatel zaplatit např. za 5 dohod měsíčně 500, jindy třeba 5000.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8436
17.3.21 16:35

@Kuba777i řekl bych, že pokud si sám chceš řešit BOZP, a teďka hodně podle oborů, tak jen z toho budeš sedivej. :D minimálně nás člověk ve firmě, co má na starost JEN toto, je z toho na prášky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14496
17.3.21 16:40
@Kuba777i píše:
@Cenarius Děkuji moc za normální odpověď, chtěl bych jen zakázky, kde mi stačí zaměstnanci na DPP, možná do budoucna, když by se dařilo a mohl bych si to jako firma dovolit, klidně i HPP, ale jsem realista a tudíž ze začátku jedině DPP, v takovém případě pro mě jako zaměstnavatele je důležité mít smlouvu, zákonné pojištění odpovědnosti za pracovní úraz, ty daně atd což by řešila účetní, seznámení s BOZP a to by snad mělo být vše, nebo se pletu?Můžu jen otázku ohledně té účetní, vím, že se to samozřejmě liší a rozdíly můžou být v řádech tisíců, ale jen pro nějakou představu, když bych měl třeba 5 zaměstnanců na DPP, tedy 5 výplat měsíčně, kolik bych tak zhruba měl počítat, že si účetní řekne?

To bude různé, podle lokality /konkurence/ a objemu zpracovávaných položek… Mě třeba pro S. r.o. se dvěma zaměstnanci dělala komplet účetnictví /obchodní činnost, služby/, včetně čtvrtletního DPH, účetní z nedaleké vesnice za 2700,– + DPH měsíčně… Ale je to už asi 8 let… :nevim: 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14496
17.3.21 16:44
@Cenarius píše:
@Kuba777i řekl bych, že pokud si sám chceš řešit BOZP, a teďka hodně podle oborů, tak jen z toho budeš sedivej. :D minimálně nás člověk ve firmě, co má na starost JEN toto, je z toho na prášky

Na BOZP se najímali profíci, kteří zajišťovali proškolení a v případě prů.se.ru pomáhali s vyřešením problémů, mívával jsem jednoho na telefonu… 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
17.3.21 17:07

Super, děkuji všem za normální odpovědi, už jsem v kontaktu s účetním a při osobní schůzce budu zase o něco chytřejší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat