Pěstování malin

• Fotoalbum (3)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
4239
13.6.11 22:48

Pěstování malin

Zdravím všechny mamky zahradnice-všechny které máte zkušenosti s pěstováním malin.
Manžel vloni koupil několik proutků-každý určitě jiná odrůda :lol: a kupodivu už vloni se nám urodilo pěkných pár malin…
Letos pustily samozřejmě dost šlahounů-ty loňské nám bylo řečeno, že máme ostříhat-skoro všechny jsme ostříhali-dva, které byly krásně zelené(prostě loňské, ale nebyly suché)jsme nechali......ale já jsem z toho docela překvapená-pač maliny rostou letos jen na těch dvou šlahounech, které jsou loňské(už jsou takové dřevitější) a na všech těch výhonech, které vyhnaly letos je prostě úplně kulový-nic, ani jedna malina 8-o :nevim:
Tak to jsem fakt nepochopila :roll: 8-o
Může malina nějak zdivočet-bo co?
Poraďte zkušenější-kde může být chyba???Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1155
13.6.11 23:00

Maliny rodí 2× ročně - na těch neostříhaných. Pokud zjara ostříháš, tak rodí jen 1× někdy v druhé polovině prázdnin.
Taky jsem loni ostříhala všechno a divila se, že u sousedů už maliny maj a my ne. Takže letos jsem už poučená a stříhala jsem jen ty suché větvičky, které neobrazily…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
83156
14.6.11 00:03

Jojo, přesně tak, ty co na jaře nově vyrazí mají kulový… občas mi přišlo, že neměli nic ani ke konci prázdnin.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38265
14.6.11 05:29

existují dva druhy malin - normální a remontantní
normální plodí na výhobech starých 2 roky - začátkem léta
Remontantní plodí 2× ročně - stejhně jako normální a krom toho plodí i na nových výhonech - na začátku podzimu, úroda bývá o něco menší. ALE nyní se pěstují nové odrůdy určené pro podzimní sklizeň, která je dominanntní a u těch se doporučuje na podzim ostřihat celou malinu až k zemi.

Takže hádám, že máš remontantní odrůdu. budeš mít zase maliny až na podzim na těch nových výhonech + pár na těch ponechaných výhonech.
Příštím rokem bys mohla mít dvě úrody, na podzim netříhej nic.
Další rok ostříháš na podzim ty výhony, které letos vyrazily nové - poznáš je podle toho, že budou lautr suché.

Potom jsou ostružiny a malinoostružiny, které se nestříhají vůbec, dělají dloué šlahouny a plodí furt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
14.6.11 07:45

Pudli, naprosto dokonalá odpověď… :palec: Doplním jen maličkost: ostružiny a malinoostružiny plodí jen na koncích těch dlouhých šlahounů, je zbytečné to takto nechávat. Když se zakrátí, budou se víc větvit a dají se pěstovat i vyvazováním na pergolu jako vinná réva.
Každopádně u malin bych stříhal v březnu-dubnu jenom to, co je suché a u čeho se neotvírají pupeny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17745
14.6.11 12:16

My jsme taky koupili loni na podzim dva maliníky.Dle listů tipuji, že nejsou totožné :think: .
Na jednom je trocha malin, které jsou jako by zakrslé a na druhém není nic :nevim: .

Mám je nějak ošetřit nebo počkat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17745
14.6.11 12:18

My jsme taky koupili loni na podzim dva maliníky.Dle listů tipuji, že nejsou totožné :think: .
Na jednom je trocha malin, které jsou jako by zakrslé a na druhém není nic :nevim: .

Mám je nějak ošetřit nebo počkat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
14.6.11 14:03

Malina je v principu dvouletá rostlina (ostružiny jsou naopak víceleté). Prvním rokem vyroste, druhým rokem plodí. Většinou se ošetření dá omezit na ostříhání suchých stonků. Pokud se vám tam objeví padlí (houbová choroba), což bývá u malin velice vzácné, tak ošetřit měďnatým nebo jiným fungicidem, ale jinak nějaké ošetření není nutné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38265
14.6.11 16:33

abych se teda pochlubila, ja na podzim zasadila asi 10 ruznych tehle pichavejch rostlin a pulka mi uschla, protoze jsem je nezalejvala :-) prej malina je nezmar, vydrzi vsechno - no moji peci evidentne ne :-)

lonskym nakupem zduvodnuji svoji nasprtanost o malinach :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4239
14.6.11 16:54

Moc děkuju všem :kytka: vše jsem poctivě přečetla.........takže teoreticky bych měla maliny čekat i na těch letos vykouknutých šlahounech, ale až prostě hodně pozdě :think:
Ale je teda fakt, že ty loňský taky vykoukly(maliny) až koncem prázdnin-poslední kousky jsme ozobávali ještě asi koncem září :think: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17745
15.6.11 08:35
Jura007 píše:
Malina je v principu dvouletá rostlina (ostružiny jsou naopak víceleté). Prvním rokem vyroste, druhým rokem plodí. Většinou se ošetření dá omezit na ostříhání suchých stonků. Pokud se vám tam objeví padlí (houbová choroba), což bývá u malin velice vzácné, tak ošetřit měďnatým nebo jiným fungicidem, ale jinak nějaké ošetření není nutné.

Juro, díky :palec: !

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
15.6.11 11:21
Pudloslava píše:
abych se teda pochlubila, ja na podzim zasadila asi 10 ruznych tehle pichavejch rostlin a pulka mi uschla, protoze jsem je nezalejvala :-) prej malina je nezmar, vydrzi vsechno - no moji peci evidentne ne :-)lonskym nakupem zduvodnuji svoji nasprtanost o malinach :-)

Pudli, maliny chtějí půdu zpracovanou a prohnojenou pěkně do hloubky. Pak vydrží všechno. Pokud máte u vás na zahradě půdu zpracovanou jen mělce nebo má nedostatek živin, tak to může být příčina… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16291
15.6.11 15:04

Juro, prosímtě, a čím se maliny hnojí? Já o ně z lenosti pečuju jako o borůvky (mulčovací kůra + hnojivo na borůvky) a docela se jim to líbí :) Jen si říkám, jestli by se jí něco jiného nelíbilo víc, zasadili jsme letos, před cca měsícem, max dvěmi a roste jak divá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
15.6.11 16:25

No, existuje varianta hnojiva KRISTALON, která je určena myslím na jahody plus maliny, ale zrovna tak stačí půdu kolem nových výhonů opatrně kypřit (pozor na překopnutí mladých výhonů!!!) a přidávat k nim zahradnickou zeminu (případně v menším rašelinu) a doplnit kombinovaným hnojivem (myslím že na podzim NPK nebo na jaře CERERIT/LEFERT). Kdo nechce vymýšlet složitě něco jiného, tak toto stačí… :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1155
17.6.11 19:26

Já k nim normálně přidávám kompost a asi se jim to taky líbí - roste to skoro jako plevel, nové výhony naopak musím vykopávat jinak bych je měla všude :roll:
A jinak předevčírem už se objevily první červené maliny, takže děti už sklízí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat