Plemeno čivava - rada CHS

690
3.6.16 14:50

Plemeno čivava - rada CHS

Ahoj holky,
chtěla jsem se poradit ohledně výběru štěněte fenky čivavy. Pro vysvětlení - sama mám 4 cane corso, ale maličkou čivavu by si chtěla pořídit sestra, ( ke mně domů nemůže překročit práh, mám smečku ) a sestra bydlí v paneláku.. fenka by tam byla sama minimálně, maximálně tři dopoledne v týdnu 3 hodiny. Poté lze jí v tašce převážet do zaměstnání ( úklid u zahrady ) Cizím lidem jí na ty tři dopoledne hlídat nechce dát. Ale ted jde o to, že čivavy bývají uštěkaný, a aby štěkala tři hodiny v paneláku, to by mohl být problém. Nic méně, jse se doslechla, nevím, co je na tom pravdy, ale že i ta uštěkanost bývá dědičná. Samozřejmě výchova je nutná. Ale chovatel, který má čivavy a chce je prodat, tak pravdu málokdy přizná. Nevěděl by jste, prosím někdo o kvalitní CHS čivav? Kde se dají vidět oba rodiče, atd. A jak u takto malého pejsánka lze odnaučit případné štěkání a naučit zvyk i na krátkodobou samotu v bytě? Jak jsem psala, mám CC, a vychovávaný v RD, takže po každém jídle a spaní jsem je hned vynesla na zahradu a do týdne to uměli. Ale z pátého patra výtahem to lze " během minuty " těžko. Pleny nejsou problém. Venčení také ne, je to hned u lesoparku Hostivař. Jak jsem psala, každý den cestování ( krátké ) v tašce v MHD, a cestování i v létě jak do kempu i do zahraničí. Je vhodné koupit klec, samozřejmě s otevřenými dvířky a pelíškem uvnitř, coby " domeček "? Nikdy jsem na své psy klec nepoužila, ani kotec, žijí se mnnou v těsném kontaktu. Děkuji Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7650
3.6.16 15:04

@lenulik Ten dotaz myslíte vážně??? Čivava je úplně normální pes, jako každý jiný a pokud k němu budete takto přistupovat (a ne jako k nějaké zhýčkané, gaučové okrase), tak věřím, že s ním nebude problém.
Moje zkušenosti - měla jsem čivavu 17 let:

• nebyla uštěkaná, takže s tím neporadím, za těch 17 let jsme bydleli na třech místech, pokaždé v paneláku a nikdy si nikdo nestěžoval sousedi, naopak chválili, že o něm ani neví
  • doma sama byla mnohem déle, cca 6 hodin denně, kdy jsme byli ve škole
  • čistotě jsme ho naučili poměrně snadno. VŽDY jsme s ním chodili ven, nikdy žádná podložka na čurání doma. Pleny - to si doufám děláte legraci…
  • celkově byla poměrně snadno vychovatelná, aspoň ve srovnání s jezevčíkem, kterého máme teď.
  • žádnou klec jsme nikdy neměli, osobně si myslím, že to není vhodný pelíšek pro žádného psa
  • cestovali jsme s ním běžně, byl s námi na horských túrách (které oproti jiným čivavám ušel sám, bez nošení jako každý jiný pes), na sjíždění vody, pod stanem…
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Papuchalka
3.6.16 16:34

Civavy nejsou ustekane, civavy stekaji z nejakeho duvodu. Tzn. nestekaji jen tak kdyz odejdu. Stekaji i kdyz jsem doma, upozornuji na to, ze nekdo jde po chodbe a ma napr. podpatky.
Vydrzi nekolik hodin sam/sami doma, nemaji s tim problem. Pokud bych naaahodou zapomela, sednou si predeme a knouknou „jdem ven“.
Civavy nemaji tasky v lasce, jsou to psi! Chteji chodit a dokazi to dat velice jasne najevo. Jedna civava se mi do tasky schovava - doma, vnima to jako svoji boudu a rada si v ni lebedi. Venku chteji chodit i na dlouhe vylety, jsou to psici kterym staci kratka prochazka a nevycitaji to. Ale i tu dlouhou potrebuji ;) (ano diky velikosti se snaze prenasi napr. v mhd.

Mam civavu, kterou jsem si vzala uz jako dospelou, ale i ta steka z dobrych duvodu. Majitele ji neseznamovali s ostatnimi psy a nebo velice spatne. Takze se jich boji a steka. Takze ji nechavam navolno jen tam, kde vidim psa na dalku a privolam ji. Jakmile k nejakemu prijde, steka po nem. Stejne tak stekaji a hlidaji pokud se jim neco nelibi - velky rachotivy kufr a tak. Upozorni panicka na veeeelke nebezpeci. Ale to neznamena, ze to jsou cvoci psici.

Staci jen ucit. Muj civavak od stenete chodi na volno, umi prikazy a tak nejak se spolu dorozumime :)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.6.16 16:36

Mam uz treti civavu a ani jeda nebyla ustekana. Vypozorovala jsem, ze kdyz je v blizkem okoli pes, ktery steka jako sileny, tak se civavka prida a potom steka porad. Musis byt dusledna a vzdy ji okriknout. Doma byly samy i 8 - 9 hodin, kdyz jsem byla v praci a hrave to zvladly. Jsou male telem ale dusi bernardyn ;) to fakt sedi mame doma jeste malamuta a kanarskou dogu a cicava jim sefuje :) je to pes jako kazdy jiny a kondicku ma lepsi nez jeji velci „brachove“…nemusi to byt jen gaucak, zalezi jak si ji vychovas.

• Nahlásit
  • Citovat
Papuchalka
3.6.16 16:38

Jinak civavak fakcil castecne na plenku castecne na venek, nez se to naucil ciste ven, jsou chytri :)
Pelisek je nejlepsi takova ta boudicka/kukan kam si zalezou a maji se tam fajn. Otevrene pelechy dle meho moc nemusi. Ale miluji postel! ;)) Nebo taky deku a obleceni co smrdi po panickach, na tom se lebedi skvele.

Do auta ne klec, jsou kontaktni a malickati a kdyby byla nehoda v te kleci se pomlati. Jak jsem napsala, jedna miluje tasku - moje zkusenosti rikaji ze nejlepsi je certifikovana iata co letadla, splnuje to velice malo modelu, ale jsou relativne bezpecne.
Jinak na ne mam spesl siroke ksiry pres hrudnicek a prezku do normalniho pasu. Chrni na zadnich sedadlech, jezdime dalkove casto :)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.6.16 21:15

@Hoa Mai Souhlasím S VÁMI a musím dodat, že mnoho,,pejskařů,, neví o psech vůbec nic. Protože tvše je o výchově učení pejska. Člověk může psa milovat nade vše a dávat mu první poslední, ale to opravdu nestačí. a TO, ŽE MÁ PANÍ CANE CORSO JE PŘECE JEDNO, PROČ BRÁNIT ŠTĚNĚTI VE STYKU SE SVÝM DRUHEM.pSI VÍ JAK SE CHOVAT K STĚNĚTI. sMEČKA MÁ SVOU HIERARCHII A POKUD VÍM VŮDCE JE VŽDY CLOVĚK."

• Nahlásit
  • Citovat
Papuchalka
3.6.16 21:25
@Anonymní píše:
@Hoa Mai Souhlasím S VÁMI a musím dodat, že mnoho,,pejskařů,, neví o psech vůbec nic. Protože tvše je o výchově učení pejska. Člověk může psa milovat nade vše a dávat mu první poslední, ale to opravdu nestačí. a TO, ŽE MÁ PANÍ CANE CORSO JE PŘECE JEDNO, PROČ BRÁNIT ŠTĚNĚTI VE STYKU SE SVÝM DRUHEM.pSI VÍ JAK SE CHOVAT K STĚNĚTI. sMEČKA MÁ SVOU HIERARCHII A POKUD VÍM VŮDCE JE VŽDY CLOVĚK."

No ano vudce je clovek, ale ti psi maji nazor. Tady to neni az tak o plemeni, ale o jeho povaze a pokud zakladatelka vi, ze jeji psi nemaji radi mala plemena, neni dobre jim ho strkat pod cumak. Leda jako stene to otestovat pod silnym dozorem a pokud daji najevo, ze se jim nelibi, tak uz to vice nezkouset. Je mnoho psu, kteri maji s tema „mrnavyma smetakama“ spatne zkusenosti, jsou psi co jsou nevrli.

Doma ted mame fenku jezevcika, co ma tri stenata. Fenka jim nic nedela, ani nas dalsi pes labrador. Ale jakmile stenata dotapou k pelechu tady tech dvou fen, spusti se sileny rachot. Protoze to uz si obe brani.

Me chtel civavaka (4mes.) sezrat leonberger u veterinare a to jsem ho mela v naruci a pesan byl na voditku. Uprimne, lekla jsem se i ja, pes medvedich rozmeru :)) Psi me maji poslouchat, ale ne bezhlave a nehodlam jim prikazovat koho maji mit radi a tolerovat a koho ne.
V USA meli znami cockapoo (kokr s pudlem, desne modni) nas civavak ho nemel rad, ani na podruhe, ani na potreti.. Tak jsme se tomu zacali vyhybat, protoze proc mit behem navstevy vystresovanyho uvrcenyho psa a co z toho, ze poslechne a nezakousne se (a jo mel tu tendenci, ten pes ho vylozene s*al a mozna by si to chovanim i zaslouzil).

• Nahlásit
  • Citovat
690
5.6.16 11:33

Omlouvám se, včera jsem se nedostala k internetu, ale MOC děkuji za Vaše názory i rady. Rozhodla jsem se teda pro tu čivavku, a ta rada s pelíškem s tou stříškou coby domeček je super, to je skvělý nápad. Bude se jmenovat MIA :-) Ale ještě bych měla dotaz, chci jí sice s PP, ale " nechovat " na ní, připustit v dospělosti maximálně jednou, ale štěnátka by byly pak bez PP? To by nevadilo. Ale jde ted o to, abych nenarazila na " množírnu ", jak to poznat? Chtěla bych vidět oba rodiče, v jakém štěnátka žijí ( moje od CC měly svůj pokoj a měla tam přístup pouze jejich maminka. Co se týká té klece, jak jsem psala, také jsem jí nikdy neměla, v bytě je to opravdu hloupost, ale jde o to, že jezdíme pravidelně do stanového kempu, kde je hodně psů všech ras, a stan bývá v horku i přes den otevřený ( jezdíme tam celá parta z rodiny ) a stany máme vedle sebe. Tak o tu klec mi šlo pouze z důvodu, že když se budeme chtít jít např. do rybníka vykoupat, tak aby nebyla chudinka zavřená ( i tu chviličku ) ve stanu, kde je vedro, proto jsem si myslela, že pro její bezpečnost by tu chvilku přečkala v kleci, ve stínu za stanem. Tak pouze z toho důvodu. Uvázat jí za stan na vodítko mi přijde blbý, je tam plno i malých dětí, kteří jí můžou odepnout. Co by jste v tomto případě radily? Samozřejmě kousek do vody nebo na šlapadlo jí vezmeme s sebou. A je nutná taková ta plavací vestička nebo ne? Mý psi plavou v moři jak doma, ale to je něco jiného. Takový prcek je o něčem jiném. Jestli nějaký mý dotaz je nevhodný, nebo " blbý " tak se omlouvám, ale raději se zeptám a poradím, než bezhlavě se do toho hrnout, aniž bych měla co nejméně zkušeností. Moc děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
690
5.6.16 11:48

Prominte, že ještě s tím " otravuji ", ale taška, pelíšek, kšírky, mističky jsou jasné ( kromě rady s tou klecí ) ale mý psi jsou od malička na barfu, ale tohoto prcka by bylo i při tom věčném cestování jednodušší mít na granulkách. Jaké kvalitní doporučejete? O cenu mi v tomto případě nejde, chci opravdu kvalitní a vyvážené. Ze začátku třeba pouze dát mezi krmením pribináka, nebo žloutek s tvarohem, nebo ještě nějaký jiný doplněk?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50640
5.6.16 11:56

@lenulik nejlépe poradí chovatel, zavolej mu čim krmí a pokud to bude kvalitní tak bych u nich zůstala ;) pibinák proč? To se dává při odstavu než najedou na plně granulovanou staravu, popřípadě masovou. Štěně s PP dostaneš kdy je plně převedeno na pevnou stravu a chovatel by měl říct na co je štěně zvyklé. Poptej se chovatele co žere, jak často co navíc můžeš přidávat. je to drobek takže jemu bude stačit fakt malinko :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7217
5.6.16 12:01

@lenulik - rozhodně si pořiď psa s PP. Čivava je populární plemeno, takže hromada lidí prská bezpapíráky, prodává to za těžký prachy, ale tam nemáš jistotu, že ti z toho čivava vyroste. Někdy se daj sehnat papírový psi levně, když maj nějakou vadu, tam máš jistotu, že ti z toho čivava vyroste, ale nebude do chovu.
Nevím, proč chceš štěňata, ale pokud fenu neuchovníš, tak štěňata budou bez PP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50640
5.6.16 12:03

@lenulik ještě doplněk k té boudičce, tu naše dostala taky aby se tam mohla schovat a ona si lehá na střechu 8o :mrgreen: :mrgreen:. každé plemeo má svůj svaz takže tam ideálně najít chs nebo já jela dle stránek a když tam měli štěně v nabídce tak jsme si projela chs na netu ;). Pokud neuchovníš na štěnata se vykašli, budou bez PP :?, navíc psa seženeš taky bez PP a kdo ví co z toho vyleze. Pokud plánuješ štěnata tak uchovni, tolik práce to eni a pak můžeš mít štěnata s PP. my teda nemáme čivavu ale hledala jsem ca půl roku, sehnat fenku s PP zase tak jednoduché nebylo. bez PP ano ale to jsme nechtěli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Papuchalka
5.6.16 18:12

Boudicky pouzivam typu kukan - dej do google obrazku psi kukan a ten prvni obrazek, tam si nahoru nemaji jak lehnout :DD

Civavy plavou, ale nemaji vodu rady :D Plavou primym smerem ke brehu (pokud nejsi de*il jako ja a nehodis tam civavu s veeelkou znamkou na krku, pak plave primo ke dnu. Pak jsem letela do rybnika ja i s botama, protoze jsem toho psa chtela jen zchladit ne utopit :/ )

V takovem pripade asi je klec ok, ale moje civavy chteji byt vsude se mnou a ja bych se bala i v kempu je nekde zavrit, ze ji nekdo ukradne :/

Krmim granulemi platinum a stale krmim puppy kurecim. Zkousela jsem ledacos. Civavy jsou strasne vybirave nezrali mi ani Orijen ani Acanu. Platinum neni uplne dokonale, ale je hodne dobre a hlavne jsou to mekke granule, uzasne vonave a zatim mi to zrala kazda civava, co jsem potkala. Psiska mam vystavni, nadherna srst a tlusti taky nejsou (pristup ke granulim nonstop). Jinak na mlsky susene hovezi, skvele je mapes. Jsou to mrchy vybiravy, nejlepsi zradlo je to co ji panicek. Miluji zeleninu i ovoce, papriku si chroupou bezne.

Mam zkusenosti i s PP i s ne PP. Podivej se na inzeraty, ty PP civavy jsou nadherna stenatka uz od pohledu casto vynikaji. Kazdopadne se jed na stene podivat, alespon jednou jeste pred odberem, at vidis jeho okoli, mamku a tak. Vzdy clovek musi kontrolovat, napr. spatne pately poznas i sama kdyz stenatku uplne lehce to kolinko das do boku. Stene si toho ani nevsimne, ale spatne koleno podivne prolupne.
Vyhni se merle zbarveni, u civav myslim jeste neni povolena. Ale hlavne geneticky to neni zadna vyhra. Moje pejskova (z druhe ruky) je cela cerna s bylima pacickama, to jsou jeji jedine merle znaky. Pokud by se nakrizila s nejakym svetlym samcem stenata by byla geneticky hodne rizikova. Pak klasika fontanela, skus. To jsou asi tak veci co vidis od pohledu. Sehnat holku bude s PP asi docela palka. Nikdy jsem nechtela kluka, ale nas civavak me ucaroval, desny stvoreni jsme jeho otroci :))

• Nahlásit
  • Citovat
690
5.6.16 22:14

Děkuji moc, co se týká té klece, ohledně možného ukradení od stanu, to je v pohodě, je nás tam vždy více z rodiny, máme stany vedle sebe, tak by ukradení nehrozilo a na ty tři dny, co tam budem, mi stačí si od někoho jen tu klec půjčit, nemusím jí kvůli tomu kupovat. Na doma stačí ta kukan, výborný nápad, díky, určitě využiji. Ještě jsem se chtěla zeptat, potřebuji vytisknout na plíšek co nosí na obojku ( mý psi mají také, každý jinak barevně označený, na jedné straně je jméno a dvě telefonní čísla a z druhé strany v různých barvách nakreslené psí tlapičky. Nechala jsem si to vyrobit na netu, ale ted jde o jméno - mně se líbí tři a nemůžu se rozhodnout. Jde o - MIA, LILIANA a nebo DIANA. Dále - kontaktovala jsem jednu kvalitní CHS, fenka dle fotky je nádherná, i z fotek prostředí, kde žijí, je možnost vidět oba rodiče, je čipovaná, očkovaná už 3 x, plus i proti zánětu jater, europas. Ale jsou jí ted už 4 měsíce. Pán za ní chtěl 17 tisíc, když jsem mu napsala, že to si dovolit finančně nemohu, i z důvodu, že jí chci jako mazlíka a ne na chov, tak mi okamžitě mi slevil na deset tisíc, ale s podmínkou, že si jí převezmu hned. Co si o tom myslíte? Mám hledat dál nebo do toho jít??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50640
5.6.16 23:08

@lenulik No pokud jí chceš hne dtak bych se jela podívat a pokud by se mě líbila brala bych jí hned ale pořádně zkouknout jestli je ok. Sleva veliká ale asi už se jí potřebuje zbavit, čím starší štěně tim hůř se podává ale za 10 000 s PP je to ok :palec:. Uvidíš na místě, pokud by byla extra miniatuní nebrala bych, zkoukla bych prostředí a prostě se rozhodla na místě. Jména jsou krásná všechny ;), já původně chtěla nechat jméno co bude mít v PP ale to nešlo no, jinak bych jí ho nechala ;). Asi bych dala Mia, je krátké a dobře zní ve všech podobách :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama