Podpora při rekvalifikaci samoplátce

11
18.1.19 17:03

Podpora při rekvalifikaci samoplátce

Dobrý den, chci se zeptat, v určitý čas se má otevřít rekvalifikační kurz o který mám zájem. Ale není jisté zda se otevře a společnost co ten kurz nabízí se to dozví teprve 4 dny před tím, než kurz otevřou, proto si kurz budu platit sama, ale kurz je každý pracovní den, a během něho se neda chodit do práce, takže ty 4 dny před kurzem skončim ve svém zaměstání. Chci se zeptat tedy. Mám nárok na podporu při rekvalifikaci, když se těsně před kurzem zaeviduju na ÚP ale kurz si budu platit sama? Děkuji.
PS: Nechci končit dřív v zaměstnání abych mohla požádat ÚP o proplacení kurzů, právě protože není jisté zda se kurz otevře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

4254
18.1.19 18:27

Podporu v nezaměstanosti dostává uchazeč o zaměstnání - ten, kdo chce jít pracovat.
Takto mi to bylo sděleno přesně předloni na podzim, kdy jsem řešila naprosto stejnou situaci. Byla jsem zaměstnaná, ale musela jsem změnit naprosto svůj obor práce. Potřebovala jsem kurz, našla jsem si ho, zaplatila sama.
Nicméně jsem se zašla zeptat na ÚP, zda se mohu na dobu kurzu zaevidovat. Nebylo to možné, protože bych nemohla ihned nastoupit do práce - které je teď všude dost. Nebyla bych uchazeč o práci. Navíc kurz nepořádal ÚP a ani nešlo o rekvalifikační, ale kvalifikační kurz (ptala jsem se i na možnost proplacení kurzu).
Prostě a jednoduše mi bylo jasně vysvětleno, že pokud nemohu jít ihned do práce, tak nejsem uchazeč o zaměstnání, který by měl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jediná výjimka by byla, pokud by kurz pořádal přímo ÚP - a i tam je nějaká podmínka v tom, že bych musela být dlouhodobě neuplatnitelná se svou kvalifikací (myslím, že 1 rok v evidenci - ale to nevím přesně).

Edit: překlepy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11646
18.1.19 18:52

@Wwital

Ahoj,

uřad ti tuto rekvalifikaci neproplatí. Musíš být v evidenci delší dobu. Kamarádka myslím měla půl rok na UP (pracovala na černo) a pak si nechala proplatit velmi drahý rekvalifikační kurz, kde musela podložit i proč si ho dělá - byl to kurz stylistyky. Myslím, že je suma max 50tisíc na rok co muže uchazeč na UP uplatnit za rekvalifikace :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
18.1.19 18:53

@nonina ale přeci pokud nemohu během kurzu chodit do práce tak mě musí zaevidovat nebo ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
18.1.19 18:55

@chs.jasmin ahoj, já si kurz budu hradit sama, jen po dobu kurzu se chci nechat zaevidovat na ÚP a nevím jak toje v tomto případě s podporou během rekvalifikace

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11646
18.1.19 19:00
@Wwital píše:
@chs.jasmin ahoj, já si kurz budu hradit sama, jen po dobu kurzu se chci nechat zaevidovat na ÚP a nevím jak toje v tomto případě s podporou během rekvalifikace

Podpora se vyplácí i když jsi v kurzu, pokud tedy máš na podporu nárok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4254
18.1.19 19:09
@Wwital píše:
@nonina ale přeci pokud nemohu během kurzu chodit do práce tak mě musí zaevidovat nebo ne?

Nemusí, mohou ti říci, že si máš vzít neplacené volno - u mne to tak dopadlo. Pokud ten rekvalifikační kurz nepořádá ÚP a pokud ani nejsi uchazeč, který má právo ho absolvovat podle pravidel ÚP, tak prostě nejsi uchazeč o zaměstnání.

S tou čistou evidencí - ovšem bez podpory v nezaměstnanosti - to nevím, to bych kecala. Já to vyřešila neplaceným volnem v zaměstnání a následně výpovědí dohodou a po kurzu jsem si téměř ihned našla novou práci. Takže jsem na ÚP nebyla ani minutu evidovaná, ovšem já jsem ještě navíc pečující osoba, takže zdravotní pojištění mi hradil v té době stát - pak už samozřejmě platím z výplaty jako každý jiný zaměstnanec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14766
18.1.19 19:15
@Wwital píše:
@nonina ale přeci pokud nemohu během kurzu chodit do práce tak mě musí zaevidovat nebo ne?

Už ti to napsali: Když nemůžeš chodit do práce, tak tě nemohou zaevidovat, protože mohou zaevidovat jen ty, kteří mohou chodit do práce, ale nemají kam, protože nemají zaměstnání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
18.1.19 20:29

@nonina rozumím, no předtím se ještě půjdu zeptat na ÚP ale aspoň vím co můžu čekat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama