Poloviční úvazek - plat

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 08:01
poloviční úvazek - plat

Ahoj holky, nevíte jak funguje v praxi poloviční úvazek? Nyní jsem na rodičáku a v září bych měla nastoupit do práce. Chtěla bych mít jen poloviční úvazek, ale vůbec netuším s jakým platem bych měla počítat. Když jsem pracovala na plný úvazek, tak jsem měla ve smlouvě stanovený plat 60 tis. Když nastoupím na poloviční, tak dostanu polovinu platu tzn. 30? nebo se to ještě nějak krátí? Máte některá zkušenost s polovičním úvazkem? Jak k němu přistupoval finančně váš zaměstnavatel? Chci získat nějaké informace, než to půjdu se zaměstnavatelem řešit…děkuji za odpověď.

Reakce:
damaaja
Nováček 7 příspěvků 26.04.19 08:07

Já pracuji ve státní správě, po rodičáku se dvěma dětmi jsem nastoupila na zkrácený úvazek, 6 hodin denně, jsem tam každý den 8-14 čistého času, nemám nárok na přestávku na oběd, ta se ze zákona řeší až právě po těch 6 hodinách. Plat mám krácený na 75% plného platu.

Ijen
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 26.04.19 08:10

Pracuju na 0,5 nebo 0,7 úvazek už dlouho a vždycky mám poměrnou část základu, výše osobního ohodnocení se nemění, čtvrtletní odměny na úvazku nezávisí, ale na množství odvedené práce a ta zase na čase, čili mám je určitě menší než kdybych pracovala na plný. Stravenky mám v plné výši a u ostatních bonusů mi zaměstnavatel proplácí poměrnou část.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53260 příspěvků 26.04.19 08:38
@Anonymní píše:
Ahoj holky, nevíte jak funguje v praxi poloviční úvazek? Nyní jsem na rodičáku a v září bych měla nastoupit do práce. Chtěla bych mít jen poloviční úvazek, ale vůbec netuším s jakým platem bych měla počítat. Když jsem pracovala na plný úvazek, tak jsem měla ve smlouvě stanovený plat 60 tis. Když nastoupím na poloviční, tak dostanu polovinu platu tzn. 30? nebo se to ještě nějak krátí? Máte některá zkušenost s polovičním úvazkem? Jak k němu přistupoval finančně váš zaměstnavatel? Chci získat nějaké informace, než to půjdu se zaměstnavatelem řešit…děkuji za odpověď.

Kdyby jsi psala, že jsi plném měla minimálku, tak si řeknu, OK, je krapet natvrdlá. Sšedesátkou si představuji nějakýho schopného výkonného člověka, který si tydle informace zjistí levou zadní. :lol:
Sorry za jízlivost, fakt mi to překvapilo. :oops:
JInak hrubá mzda poloviční, ale záleží samo na dohodě se zaměstnavatelem, může ti to snížit za různé osobní ohodnocení. Přesčasy se ti počítají při práci až na plný úvazek.
Dovolená se krátí podle počtu směn. Pokud pracuješ normáně každý pracovní den, máš dovolené stejně. Pokud 3 dny v týdnu, máš 3/5 dovolené…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.19 09:11

Ja mela na plny uvazek 50 hrubého, po druhé materske jsem nastupovala na 85% uvazek a umerne tomu jsem mela zkraceny plat, 13. plat a bonus. Nic jiného se nekratilo, dovolena počet dni stejne, stravenky stejne.
Takze ano, pokud si mela hrubého 60 na plny, tak na polovicni budes mit hrubého 30, spis zvaz uvazek třeba 60-70% procent, to se porad da skloubit s vyzvedavanim a není to takovy sesup s penezma
Inko kvůli platu

Hanka1
Neúnavná pisatelka 15156 příspěvků 26.04.19 09:21
@Lama Lama píše:
Kdyby jsi psala, že jsi plném měla minimálku, tak si řeknu, OK, je krapet natvrdlá. Sšedesátkou si představuji nějakýho schopného výkonného člověka, který si tydle informace zjistí levou zadní. :lol:
JInak hrubá mzda poloviční, ale záleží samo na dohodě se zaměstnavatelem, může ti to snížit za různé osobní ohodnocení. Přesčasy se ti počítají při práci až na plný úvazek.
Dovolená se krátí podle počtu směn. Pokud pracuješ normáně každý pracovní den, máš dovolené stejně. Pokud 3 dny v týdnu, máš 3/5 dovolené…

:mrgreen: :potlesk: :palec: asi tak

po první materske jsem se vracela na tri dny v tydnu a umerne tomu jsem dostala plat, méně stravenek a méně dovolene.

zrcadlo
Kelišová 7466 příspěvků 26.04.19 09:41
@Lama Lama píše:

Tak ono to vždycky takhle jasné být nemusí. Jsou firmy, kde jsou striktně daná pravidla a jakákoliv odchylka je nepřípustná, ale jsou firmy, kde se s tím dá poměrně flexibilně hýbat. Např. já byla kdysi v situaci, kdy moje kolegyně chtěla zkrátit úvazek (kvůli dětem), ale ve skutečnosti potřebovala zkrátit hlavně tu nutnou dobu pobytu v kanceláři (doma toho mohla dodělávat dost), a mně se zase hodila práce i peníze navíc. Takže jsme se domluvily, šly za nadřízeným a navrhly mu: Jí se papírově zkrátí úvazek na 0,5, ale ponechá si cca 80% práce za 70% původní mzdy. Já přeberu jejích 20% práce (tu začlením do svého úvazku, případně budu pracovat doma) za 10% navýšení mzdy. Zaměstnavatel bude mít zajištěnou původní práci s úsporou 20%. Nadřízený věděl, že z týmu jsme my dvě ty nejvýkonnější (a ochotné se kdykoliv zastoupit tak, aby práce byla hotová) a že mu to pošlape, takže souhlasil všema deseti (jen jsme to nikde neroztrubovaly).
Stejně tak jsem radila kamarádce, která měla možnost vysněné práce, ale na plný úvazek (chtěla částečný), ať to vezme a řeší to koncem zkušebky (měla půlroční zkušebku). Vydržela půl roku (vyzvedávaly babičky, sousedka důchodkyně za úplatu apod.), osvědčila se, a po půlroce jí měli přidat 15%. Ona jim navrhla, ať jí nepřidávají peníze a dovolí jí dělat 20% pracovní doby v podobě home office (což při nástupu bylo striktně zakázáno) nebo jí sníží úvazek (ale reálně bude dělat stále to samé). Ředitel s ní byl fakt spokojený, takže nakonec jí napsal 0,9 úvazek a původní mzdu ještě o 5% navýšil (opět zaměstnavatel za výkon stejného objemu práce ušetřil 10% plánovaných mzdových prostředků).
Já to pochopila tak, že zakladatelka chtěla slyšet různé pohledy na věc. Výše uvedené příklady jsou podporou argumentu, že člověk na zkrácený úvazek ve skutečnosti vždycky udělá o fous víc, než odpovídá zkrácení úvazku (je ochotný dělat věci i doma apod.) a může si zasloužit i víc než poměrnou část. Na druhé straně může být pohled zaměstnavatele takový, že zkrácené úvazky na trhu práce nejsou, a pokud by chtěli odborníka za 60tis. na plný, tak ho horko těžko dnes budou shánět, ale když nabídnou poloviční úvazek za 25tis., tak po tom ženský sáhnou, protože tyhle nabídky nejsou. Takže může zaměstnavatel touto optikou i tlačit mzdu zkrácených úvazků naopak níže, než je poměrná část.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53260 příspěvků 26.04.19 10:01
@zrcadlo píše:
Tak ono to vždycky takhle jasné být nemusí. Jsou firmy, kde jsou striktně daná pravidla a jakákoliv odchylka je nepřípustná, ale jsou firmy, kde se s tím dá poměrně flexibilně hýbat. Např. já byla kdysi v situaci, kdy moje kolegyně chtěla zkrátit úvazek (kvůli dětem), ale ve skutečnosti potřebovala zkrátit hlavně tu nutnou dobu pobytu v kanceláři (doma toho mohla dodělávat dost), a mně se zase hodila práce i peníze navíc. Takže jsme se domluvily, šly za nadřízeným a navrhly mu: Jí se papírově zkrátí úvazek na 0,5, ale ponechá si cca 80% práce za 70% původní mzdy. Já přeberu jejích 20% práce (tu začlením do svého úvazku, případně budu pracovat doma) za 10% navýšení mzdy. Zaměstnavatel bude mít zajištěnou původní práci s úsporou 20%. Nadřízený věděl, že z týmu jsme my dvě ty nejvýkonnější (a ochotné se kdykoliv zastoupit tak, aby práce byla hotová) a že mu to pošlape, takže souhlasil všema deseti (jen jsme to nikde neroztrubovaly).
Stejně tak jsem radila kamarádce, která měla možnost vysněné práce, ale na plný úvazek (chtěla částečný), ať to vezme a řeší to koncem zkušebky (měla půlroční zkušebku). Vydržela půl roku (vyzvedávaly babičky, sousedka důchodkyně za úplatu apod.), osvědčila se, a po půlroce jí měli přidat 15%. Ona jim navrhla, ať jí nepřidávají peníze a dovolí jí dělat 20% pracovní doby v podobě home office (což při nástupu bylo striktně zakázáno) nebo jí sníží úvazek (ale reálně bude dělat stále to samé). Ředitel s ní byl fakt spokojený, takže nakonec jí napsal 0,9 úvazek a původní mzdu ještě o 5% navýšil (opět zaměstnavatel za výkon stejného objemu práce ušetřil 10% plánovaných mzdových prostředků).
Já to pochopila tak, že zakladatelka chtěla slyšet různé pohledy na věc. Výše uvedené příklady jsou podporou argumentu, že člověk na zkrácený úvazek ve skutečnosti vždycky udělá o fous víc, než odpovídá zkrácení úvazku (je ochotný dělat věci i doma apod.) a může si zasloužit i víc než poměrnou část. Na druhé straně může být pohled zaměstnavatele takový, že zkrácené úvazky na trhu práce nejsou, a pokud by chtěli odborníka za 60tis. na plný, tak ho horko těžko dnes budou shánět, ale když nabídnou poloviční úvazek za 25tis., tak po tom ženský sáhnou, protože tyhle nabídky nejsou. Takže může zaměstnavatel touto optikou i tlačit mzdu zkrácených úvazků naopak níže, než je poměrná část.

No, tak jasně. Pokud jde o smluvní mzda, pak je jasné, že se smluvit můžou na čemkoli a zase bych očekávala samostatně jednání, uvědomění si toho, že takovou věc se dozvím jediné od zaměstnavatele.
Ale jde asi o mou skatulku v hlavě, že člověk s takovým platem funguje jinak, než takové informace shání na diskuzi

zrcadlo
Kelišová 7466 příspěvků 26.04.19 10:07
@Lama Lama píše:
No, tak jasně. Pokud jde o smluvní mzda, pak je jasné, že se smluvit můžou na čemkoli a zase bych očekávala samostatně jednání, uvědomění si toho, že takovou věc se dozvím jediné od zaměstnavatele.
Ale jde asi o mou skatulku v hlavě, že člověk s takovým platem funguje jinak, než takové informace shání na diskuzi

Jo, souhlasím s tím, že formulace dotazu mi nekorespondovala s výší mzdy. Ale těch pohledů na to je fakt víc a zakl. by si měla připravit svou argumentaci a hlavně řešení toho zkrácení úvazku pro zaměstnavatele. U člověka s 60tis. bych taky očekávala, že bude přemýšlet i o tom, jak se dá uzpůsobit náplň práce, jestli může zaměstnavateli nabídnout něco navíc (recipročně ve smyslu „vy mi zkrátíte úvazek, já naoplátku zaštítím tu nejnepříjemnější část práce, protože na tu druhou polovinu seženete podstatně lépe zaměstnance“ apod.). Neumím si představit jednání ve stylu „chci zkrátit na půlku, kolik za to dostanu?“

Váš příspěvek
Reklama