Jak vybrat správnou střední školu?

Anonymní
20.1.21 17:13

Poradit s výběrem školy.

Ahoj.
Doufám, že zde najdu trochu pochopení a radu, než jen výsměch.

Je mi 23 let. Bohužel jsem skončila jen se ZŠ, jelikož jsem se ani na základní škole naučila dobře. Prostě nejhorší předměty jako matematika, mě odradily v pubertě od učení těžšího učiva, a stáhla jsem se do sebe. V rodině jsem podporu neměla, spíše posměšky typu budu pitomá nebudu mít nikdy dobrou práci, jsem k ničemu. Poté nastoupily deprese, se kterými jsem skončila u psychoterapeuta, ale až když mi bylo 17 let, a navštěvovala jsem obor kuchař číšník, ke kterému jsem bohužel měla opravdu odpor. Neudržela jsem se tam zuby nehty i přes to, že mě učitelé měli za tichou poslušnou žačku. Neměla jsem tedy moc na výběr kam jít na lepší střední školu, jelikož mé vysvědčení ze ZŠ za poslední dva roky školní docházky byli čtyřky. Jako například ta matematika, chemie a další. Co se týká tělocviku, výtvarné výchovy tam za 1-2.

Proto se vás chci zeptat, zda je možnost, že se dostanu někde na střední školu dálkovou při práci. Jelikož mi okolí říká, že se školou mi uz bohužel ujel vlak. A já mám nějak stále pocit, že pořád nevím, co chci v životě dělat.

Ráda bych nastoupila někde na obor přírodovědy například. Jelikož mám zálibu v sopkách, geologii. Nebo mám ráda jazyky. Nechci skončit se základním vzděláním a pracovat do stáří někde u pásu nebo výroby aut a podobně.

Co se týká třeba práce, tak nemám problém pracovat. Jsem snad pracovitá až dost, jen mě práce musí bavit a musím do ní chodit ráda. Jinak je u mě kámen úrazu ten, že prostě práci opouštím. Již jsem takhle vyměnila 3-4 zaměstnání. Mám o sobě hodně pochybností, že jsem naprosto k ničemu, jen pro to, že mi to po dlouhou dobu vštěpovala do hlavy rodina a nějak tak jsem vlastně úplně ztroskotala.

Takže jsem vlastně plná strachu, zda něčeho v životě dosáhnu. Bojím se, že mi nepůjde učivo. Např matematika. A kvůli toho školu prostě nedám. Jelikož jsem na tenhle předmět opravdu slabá.

Děkuji, za jakoukoliv radu.

Přeji vám hodně štěstí, a úspěchů.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2030
20.1.21 17:35

Asi bych si skolu nevybirala podle toho co te bavi, ale vybrala bych si pracovni pozici, kterou bych chtela delat, a podle toho resila školu, ktera je k tomu nutna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6928
20.1.21 17:35

Určitě jde udělat střední škola při zaměstnání. Podívejte se školách ve svém okolí, můžete jim i napsat email s dotazem. Nic na tom není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
127
20.1.21 17:40

Na školu není nikdy pozdě a je super, že si to uvědomuješ a chceš se dále vzdělávat. Máš na to. Jsi pořád mladá a můžeš klidně studovat i VŠ, někteří ji studují dálkově i s dětma po 40. Určitě si vyber maturitní obor, potom si najdi školy ve tvém okolí anebo kam bys mohla dojíždět, které poskytují dálkové studium. Podmínky mohou být různé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3794
20.1.21 17:44

Podle mne ne každý má na to mít maturitu a možná by sis měla skutečně říct, proč tu maturitu chceš. Budeš se mít s maturitou víc ráda? Budes mít s maturitou práci, která tě baví, nebo vlastně už teď víš/nevíš, co by tě bavilo a potrebuješ/nepotřebuješ k tomu vzdělání. Podle mne člověk nemusí být inteligentní, aby si mohl vážit sám sebe a žít šťastný život. My nevíme, jestli bys byla super učitelka v MŠ nebo kadeřnice, květinářka nebo pracovník hygieny. Možná třeba uklízečka, aupair, ošetřovatelka nebo skvělá pěstitelka. Zajdi si k psychologovi nebo pedagogicko-psychologické poradny, kde ti jsou opravdu schopni odborně poradit. To je asi má rada. A pak hleď na to, aby ses uživila a bavilo tě to. Ale práce nikdy nebude jen 100% zábava. Je to hodně o přístupu k práci i k sobě samé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
243
20.1.21 17:51

Tak na to, že máš základku, píšeš dost slušně! Od toho bych se odrazila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5368
20.1.21 17:57

Úřady práce někdy nabízejí deváťákům poradnu pro volbu povolání. Možná by ti pomohli a poradili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23643
20.1.21 18:41
@Anonymní píše:
Ahoj.

Je mi 23 let. Bohužel jsem skončila jen se ZŠ, jelikož jsem se ani na základní škole naučila dobře. Prostě nejhorší předměty jako matematika, mě odradily v pubertě od učení těžšího učiva, a stáhla jsem se do sebe. V rodině jsem podporu neměla, spíše posměšky typu budu pitomá nebudu mít nikdy dobrou práci, jsem k ničemu. Poté nastoupily deprese, se kterými jsem skončila u psychoterapeuta, ale až když mi bylo 17 let, a navštěvovala jsem obor kuchař číšník, ke kterému jsem bohužel měla opravdu odpor. Neudržela jsem se tam zuby nehty i přes to, že mě učitelé měli za tichou poslušnou žačku. Neměla jsem tedy moc na výběr kam jít na lepší střední školu, jelikož mé vysvědčení ze ZŠ za poslední dva roky školní docházky byli čtyřky. Jako například ta matematika, chemie a další. Co se týká tělocviku, výtvarné výchovy tam za 1-2.

Proto se vás chci zeptat, zda je možnost, že se dostanu někde na střední školu dálkovou při práci. Jelikož mi okolí říká, že se školou mi uz bohužel ujel vlak. A já mám nějak stále pocit, že pořád nevím, co chci v životě dělat.

Ráda bych nastoupila někde na obor přírodovědy například. Jelikož mám zálibu v sopkách, geologii. Nebo mám ráda jazyky. Nechci skončit se základním vzděláním a pracovat do stáří někde u pásu nebo výroby aut a podobně.

Co se týká třeba práce, tak nemám problém pracovat. Jsem snad pracovitá až dost, jen mě práce musí bavit a musím do ní chodit ráda. Jinak je u mě kámen úrazu ten, že prostě práci opouštím.Již jsem takhle vyměnila 3-4 zaměstnání. Mám o sobě hodně pochybností, že jsem naprosto k ničemu, jen pro to, že mi to po dlouhou dobu vštěpovala do hlavy rodina a nějak tak jsem vlastně úplně ztroskotala.

Takže jsem vlastně plná strachu, zda něčeho v životě dosáhnu. Bojím se, že mi nepůjde učivo. Např matematika. A kvůli toho školu prostě nedám. Jelikož jsem na tenhle předmět opravdu slabá.

Dělat co člověka baví, to není práce, ale radost. A být v tomto smyslu pracovitá ani žádné hrdinství. Jenomže práce není hlavně zábava. Ty v podstatě nehodláš dělat nic, co tě nebaví, ale kromě základky nemůžeš nic nabídnout. A nezlob se, jsi v podstatě líná. Pokud chceš středoškolské vzdělání, budeš si muset vybrat z nabídky - střední škola, kde se budeš učit jenom o sopkách prostě není. A přijmout fakt, že studium je především práce a ne, není to jenom o tom, co tě baví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12933
20.1.21 18:47
@Anonymní píše:
Ahoj.

Co se týká třeba práce, tak nemám problém pracovat. Jsem snad pracovitá až dost, jen mě práce musí bavit a musím do ní chodit ráda. Jinak je u mě kámen úrazu ten, že prostě práci opouštím. Již jsem takhle vyměnila 3-4 zaměstnání. Mám o sobě hodně pochybností, že jsem naprosto k ničemu, jen pro to, že mi to po dlouhou dobu vštěpovala do hlavy rodina a nějak tak jsem vlastně úplně ztroskotala.

Ahoj,

vlak ti neujel ale vybírej školu dle zájmů - co tě baví, co ti jde? Cím se chceš živit? Na co máš? A ne dle toho, co ti řeknou ostatní a hlavně vlak ti rohodně neujel. Mě je 30 a studovat jsem ještě nepřestala :lol: dělám jednu školu za druhou, neustále kurzy i ted, nějaké alespon online - proste furt zaměstnávám mozek. Věř, že jakmile to děláš pro sebe, ze zájmu, i když nemusíš, tak to učení jde nějak lépe :nevim:

Jdi do toho, ale fakt nechtěj po jiných vybrat obor.
Nicméně já třeba taky miluju ekologii, zoologii, ale třeba mi nejde chemie a zrovna na zemedělských oborech je MOC chemie (muj muž má ekologii a vysokou biologii+geologii a je to fakt mozkovna na chemii) :roll: mě třeba limituje jazyk, pokud tebe ne, tak si klidně udělej hotelovku (ale i tady se projde kuchyní), budoucnost má i ekonomka (ale tebe matika nebaví - zase učetnictví není klasická matematika), nebo počítače a greafika - ale tímto směrem jde hodně lidí :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
693
20.1.21 18:49

A co nějaký učební obor? Nebo tu maturitu dálkově. Koukni se na nabídky škol ve tvém okolí. To si musíš školu sama vybrat, tady ti ji nevybereme. A ano, na studium není nikdy pozdě. Studovala jsem teda VOŠ, ve 22 letech začala a některé spolužačky měly přes 50. Takže radím jít do toho. :palec:

Kamarádka má taky základku a dělá v pekárně, předtím chvilku ve fabrice. Se základkou ani nic moc jiného dělat nejde. :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.21 19:45

Je hezké ze se chceš vzdělávat. V dnešní době už je maturita skoro povinnost.
Nechci tě odradit, ale pokud si nestudoval doteď, myslíš ze to zvládneš? Ono je to v tomto věku ještě těžší než v 18. Hlavně projít 4 roky je ještě brnkačka, ale zvládneš maturitu?
No pokud si cílevědomá tak ano zvladneš, ale musíš to vážně chtít a ukázat všem ze na to mas!
Jen pro povzbuzení, já po maturitě sla na pracak protože v mem oboru práce nebyla a já nevěděla co chci dělat. Nakonec jsem z nouze sla makat do jedné lehčí restaurace a dnes tam dělám manazerku za 30 čistého. Někdy to není o vedomostech ale jít za tím co chces.
Snad to zvládneš a budeš jednou šťastná :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
24311
20.1.21 19:57

Ocenuji snahu si dodelat skolu. Ale mit vzdelani je i o tom mit vuli, cil, vytrvalost. Trochu se kousnout a naucit se i to, co cloveka moc nebere, nezajima nebo mu k v praktickenm zivote nakonec k nicemu nebude. Jsi toho schopna, kdyz mas i problem vydrzet v praci, nevydrzela jsi nav ucnaku a zakladku jsi prezila se ctyrkama (a asi jsi se v uceni nepretrhla)?
Jako je fajn, ze te bavi jazyky nebo vulkanologie. Jenze ke studiu techto oboru je potreba maturita, kde jen z cestiny se clovek musi naucit spoustu balastu typu Seifertovy sbirky nebo ruchovce.
Navic jake si pak predstavujes uplatneni?

Zacni mozna tim, ze si nekde pres poradnu zjistis, jestli mas vubec studijni predpoklady a pripadne jaka oblast by pro tebe byla vhodna. Pak muzes zacit zjistovat moznosti jednotlivych skol a oboru.

Příspěvek upraven 20.01.21 v 20:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
170
20.1.21 20:00

Ahoj, tak já si myslím, že i bez matematiky to jde. Toho se vůbec neboj. Jsou obory kde matematika třeba ani není ( tím směrem jsem se ubirala já, jelikož jsem v ni taky slabá ). Jak píšeš ty i já měla na ZŠ z matematiky 4 a matuiritu i VŠ jsem zvládla v pohodě.
Najdi si na netu obory, který jsou ti blízký a vydej se tím směrem. Když se chce všechno jde :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2126
20.1.21 20:12
@katharina25 píše:
Na školu není nikdy pozdě a je super, že si to uvědomuješ a chceš se dále vzdělávat. Máš na to. Jsi pořád mladá a můžeš klidně studovat i VŠ, někteří ji studují dálkově i s dětma po 40. Určitě si vyber maturitní obor, potom si najdi školy ve tvém okolí anebo kam bys mohla dojíždět, které poskytují dálkové studium. Podmínky mohou být různé.

No, to bych trochu pohybovala…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1699
20.1.21 20:40

Radši si najdi školu, která tě bude bavit.
Ale jestli chceš školu, jen aby jsi měla. Tak dva spolužáci šli na účnák, který je v našem kraji o dost jednodušší než jiné učňáky. Učí se tam romové, propadlící apod…
Kteří by asi normální učiliště nedali (i když i tahle škola vypada na první pohled normal a je to učiliště jako každé druhé, až na to učení), takže i taková je možnost
A i když na zš jeden spolužák 2 krát propadl z matiky, druhý měl 4. Tak na této škole měli z matiky 1. Taky jeli ve stylu 10*2 apod…No asi se ve třeťáku u zkoušek až tak neřeší co kdo umí neumí. Ale aspoň mají papír, že vystudovali školu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat