Postižené dítě a přístup v mateřské škole

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.19 21:51
Postizene dite a MŠ

Dobry den, rada bych pozadala o nazor na nasi situaci. Omluvte prosim anonym, je to pro mne citlive tema.
Mame chlapecka 3,5 roku, ma DMO (spastickou kvadruparezu) - bohuzel nedokaze klasicky sedet, postavit se ani chodit. Otoci se na bricho, vyhoupne se na vsechny 4, leze po ctyrech, vytahuje se do vysokeho kleku a v kleku si i hraje. Je bez plen. Prevazne ho krmime, protoze jemna motorika neni nic moc, ale zkousi jist i sam. Zato mentalne dle meho nazoru odpovida veku - rozumi, krasne srozumitelne mluvi ve vetach i jednoduchych souvetich, ma velkou slovni zasobu a skvelou pamet. Napr. s barvami a tvary trosku bojuje, ale predevcirem me dostal, kdyz napocital do dvaceti.
Bydlime na malem meste s cca 2000 obyvateli, je zde skola i skolka ve vedlejsi ulici.
A ted k moji otazce. Byt na mem miste, usilovali byste o umisteni ditete do mistni skolky (blizko=uspora casu i penez, vekove smisene tridy, kde by syn byl v kontaktu se zdravymi detmi a snazil se jim vyrovnat, posunuly by ho), nebo byste ho vozili cca 20 km do vetsiho mesta?
Dnes jsem mela schuzku s vedouci ucitelkou MŠ a jeji rozmlouvani, nulova snaha a celkem negativni postoj me hodne nemile prekvapily. Mela jsem skoro nakrajicku, hodne me to mrzelo. Myslite, ze je to jen strach z neznameho a srovnalo by se to? Vzdyt nechci, aby syna „obstaravaly“ ucitelky, pocitam s tim, ze mu bude priznan asistent, ktery svlece, oblece, pomuze s hygienou, posadi ke stolu, da na zem, pomuze s jidlem. Chci jen, aby jej v ramci moznosti zapojovali.
Je to moc?
Dekuji za nazory

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Malike
Extra třída :D 14041 příspěvků 08.02.19 22:04

No,.asi takhle.kdyby šlo jen o mentální stránku,určite bych bojovala za normální školu,ale určitě na vašem místě bych se snažila vyhledat místo,kde budou rehabilitace.
Mám kamarádku jejíž syn má též DMO a zvolila speciální školku.Tam se mu hodně věnují a neustále cvičí.

Térouš
Echt Kelišová 8476 příspěvků 08.02.19 22:12
@Anonymní píše:
Dobry den, rada bych pozadala o nazor na nasi situaci. Omluvte prosim anonym, je to pro mne citlive tema.
Mame chlapecka 3,5 roku, ma DMO (spastickou kvadruparezu) - bohuzel nedokaze klasicky sedet, postavit se ani chodit. Otoci se na bricho, vyhoupne se na vsechny 4, leze po ctyrech, vytahuje se do vysokeho kleku a v kleku si i hraje. Je bez plen. Prevazne ho krmime, protoze jemna motorika neni nic moc, ale zkousi jist i sam. Zato mentalne dle meho nazoru odpovida veku - rozumi, krasne srozumitelne mluvi ve vetach i jednoduchych souvetich, ma velkou slovni zasobu a skvelou pamet. Napr. s barvami a tvary trosku bojuje, ale predevcirem me dostal, kdyz napocital do dvaceti.
Bydlime na malem meste s cca 2000 obyvateli, je zde skola i skolka ve vedlejsi ulici.
A ted k moji otazce. Byt na mem miste, usilovali byste o umisteni ditete do mistni skolky (blizko=uspora casu i penez, vekove smisene tridy, kde by syn byl v kontaktu se zdravymi detmi a snazil se jim vyrovnat, posunuly by ho), nebo byste ho vozili cca 20 km do vetsiho mesta?
Dnes jsem mela schuzku s vedouci ucitelkou MŠ a jeji rozmlouvani, nulova snaha a celkem negativni postoj me hodne nemile prekvapily. Mela jsem skoro nakrajicku, hodne me to mrzelo. Myslite, ze je to jen strach z neznameho a srovnalo by se to? Vzdyt nechci, aby syna „obstaravaly“ ucitelky, pocitam s tim, ze mu bude priznan asistent, ktery svlece, oblece, pomuze s hygienou, posadi ke stolu, da na zem, pomuze s jidlem. Chci jen, aby jej v ramci moznosti zapojovali.
Je to moc?
Dekuji za nazory

Rozhodně to neni moc. Určitě by mu to pomohlo. Přístup ředitelky šílený. Místo sby se chopila výzvy, nechce žádnou práci navíc evidentně. Znáš zdejší učitelky? Dala bych ho tam za předpokladu, že by tam byla nějaká rozumná, která by měla zajem se synem pracovat jako s rovnocennym. Jinak by asi byl nešťastný.
Zažila jsem trochu jinou situaci. Dělala jsem dlouho vedoucí skautského oddílu a integrovala i postižené děti s DMO, lehčí formy tedy a děti z dětských domovů. Vždy jsem to brala jako milou povinnost tyto děti vychovávat, dát jim šanci mezi zdravými dětmi. Však jim to take mnohé přineslo.
Držím pěsti a přeji vam do budoucna hodně úspěchů a posunu :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.19 22:23

Máme také nemocného syna,ne tedy DMO,ale invalidního rázu po mentální stránce v poradku.Na výběr jsme v našem celkem málem městě měli na výběr mezi normální školskou a speciální. A popravdě jsem ani moc nerozmyslela a chodil do te specialni.Hlavne jsem ocenila denni rehabilitace.Ko­lektiv mel menší,ale byl tam.naprosto spokojený,nepri­padal si tak odlišně.Casto podnikali různé vylety a akce.Ted uz chodí do normální skoly.
Dala bych synka ted do speciální a za rok za dva do normální.Me mrzelo ze ten rok pred nastupem do skoly,nebyl v normální školce. Škoda jen,ze musite dojíždět :slight_frown:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.19 22:24

no to máte těžké, ale pokud se na to už teď ve školce netváří, tak bych popravdě nedoufala, že se to změní. Asistent je k ruce pedagogovi a není jen na dítě. To znamená, že když ho učitelka zaúkoluje jinak bude dělat i jinou práci a ne jen se věnovat synovi. Já osobně bych volila speciální školku. Je tam méně dětí a je více prostoru se dětem věnovat. Navíc z vlastní zkušenosti musím říct, že práci ve speciálce si vybere jen někdo, kdo to chce opravdu dělat. Není to jednoduchá práce a na těch učitelkách je vidět, že je ta práce baví. Hlavně na vztahu a chování k těm dětem hrozně znát. Většina učitelek je naprosto úžasná. Dětem se tam opravdu věnují. Chce se to podívat, co u vás speciální školka nabízí a jaká je tam skladba dětí. Domluvte si schůzku ve specce a pak se rozhodněte. Uvidíte jaký z toho budete mít pocit. Já mám syna ve speciální školce a nemohu si to vynachválit.

tininas
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 08.02.19 22:38
@Anonymní píše:
Je to moc?
Dekuji za nazory

Ahoj.

V tomto je ta potíž - asistent.

a/ Pokud ho budeš platit ty, tak žádný problém.

b/ Pokud čekáš, že bude „přidělený asistent“, tak to je celkově ve školství problém. A to si žádná zodpovědná ředitelka MŠ na svá bedra nevezme.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.19 22:50
@Anonymní píše:
Máme také nemocného syna,ne tedy DMO,ale invalidního rázu po mentální stránce v poradku.Na výběr jsme v našem celkem málem městě měli na výběr mezi normální školskou a speciální. A popravdě jsem ani moc nerozmyslela a chodil do te specialni.Hlavne jsem ocenila denni rehabilitace.Ko­lektiv mel menší,ale byl tam.naprosto spokojený,nepri­padal si tak odlišně.Casto podnikali různé vylety a akce.Ted uz chodí do normální skoly.
Dala bych synka ted do speciální a za rok za dva do normální.Me mrzelo ze ten rok pred nastupem do skoly,nebyl v normální školce. Škoda jen,ze musite dojíždět :slight_frown:

Asi se k tehle variante priklonim. Tak dva roky ve specialni skolce a jako predskolaka do normalni, aby mel nejake vazby pri nastupu do skoly. Velkou vahu pro me asi bude mit to, co rekne a doporuci specialne pedagogicke centrum.

sloninka
Ukecaná baba ;) 2113 příspěvků 08.02.19 23:01

Syn by musel mít osobního asistenta a toho byste museli platit Vy. K pedagogickému asistentovi není důvod.
Určitě bych dala do speciální školky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.19 23:21

@sloninka
Diky za reakci. Prave jsem si nastudovala rozdil mezi osobnim asistentem a asistentem pedagoga. :) Ale asistent pedagoga se prece priznava prave do trid s zaky se specialnimi potrebami.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.19 23:22

@sloninka no při popisovaném fyzickém hendikepu samozřejmě nárok na asistenta pedagoga je. Nevím, proč by nebyl.

modravlocka
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 08.02.19 23:39

Šla bych také do speciální. Stejně byste do města jezdili kvůli rehabilitacim, takže o ušetřeném čase nemůže být řeč. Navíc v těch speciálních školách bývá rehabilitační péče soustavnejsi, což decku jen prospěje.
Přístup v MS je teda hrozný, ale vůbec mě nepřekvapuje. Já ve svém okolí zažila ještě drsnější, kdy kamaradka dostala od ředitelky doslova vynadano, co si to jako představuje,ze mají svých starostí dost a ať nepočítá, že se jí budou starat o její postižené dítě. 8o Chudera to tenkrát obrecela.

sloninka
Ukecaná baba ;) 2113 příspěvků 09.02.19 03:26
@Anonymní píše:
@sloninka no při popisovaném fyzickém hendikepu samozřejmě nárok na asistenta pedagoga je. Nevím, proč by nebyl.

Samozřejmě nárok na asistenta je. Ale jak jsem psala - asistent osobní. Klučina potřebuje pomáhat po fyzické stránce, jak psala maminka, jinak je naprosto v pořádku. Tak asistent pedagoga v tuto chvíli potřeba není.
A pokud přístup školky není už teď vstřícný, tak by tam chlapečka žádné vstřícné chování nečekalo.

sloninka
Ukecaná baba ;) 2113 příspěvků 09.02.19 03:29
@Anonymní píše:
@sloninka
Diky za reakci. Prave jsem si nastudovala rozdil mezi osobnim asistentem a asistentem pedagoga. :) Ale asistent pedagoga se prece priznava prave do trid s zaky se specialnimi potrebami.

Asistent pedagoga je pro žáky se speciálními VZDĚLÁVACÍMI potřebami. A v tomto ohledu je tvůj synek naprosto v pořádku.

Kassor
Zasloužilá kecalka 614 příspěvků 09.02.19 06:09

Jestli muzu poradit, tak po takovem pristupu reditelky bych rozhodne zvolila specialni skolku. Neupinejte se na „zdrave deti“, ve specialni skolce ho deti take posunou a nauci a on svoji pritomnosti nauci spousty veci je. Bude tam vice prostoru pro uceni, ve vsech ohledech lepsi a zaroven detsky kolektiv. Ja mam dceru ve specialni skolce a jsem nadsena :kytka:

neumisa
Neúnavná pisatelka 19514 příspěvků 09.02.19 07:44

pokud chceš umístit dítě do běžné školky, nebude stačit asistent pedagoga. To dítě potřebuje svého vlastního asistenta - a toho si shání a platí rodiče asmi (případně částečně vypomůže nějaká neziskovka). Další otázkou je bezbariérovost běžné školky - opravdu jsou přizpůsobeni na dítě s tímto typem postižení? Osobně bych začala školkovou docházku ve speciální školce a podle vývoje bych se rozhodla, jak dál.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Psychiatr Jan Cimický o Jiřím Pomejem: Bál se smrti, řešili jsme i Andreu!

Předtím než byl Jiří Pomeje hospitalizovaný s rakovinou kostí v Nemocnici Na... číst dále >

Erika Stárková z Mostu!: Vycpávám si prsa ponožkami, jsem maskot severu

Erika Stárková (34) je aktuálně nejslavnější herečkou Česka, díky roli Dáši v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >