Práce přesčas versus náhradní volno

101
19.11.19 15:35

Práce přesčas versus náhradní volno

Ahoj všem, jdu si pro radu, pracuji v sociálních službách a protože máme podstav lidi, děláme všichni přesčas, za který nám pak nařídí náhradní volno v dalších měsících, aby nám přesčas nemuseli proplacet. Pokud nestihneme vybrat náhradní volno, po půl roce nám přesčas proplati, moje otázka zní, zda mají pravo nám nařídit náhradní volno aniž by se ptali, zda volno chceme, namísto proplacení přesčasu? Hledala jsem v zákoníku práce ale tam je odstavec pokud se zaměstnavatel DOHODNE se zaměstnancem na náhradním volnu.. Jsme v právu my nebo oni? Děkuji :srdce: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5098
19.11.19 16:07

Ahojky, my to taky tak máme. V podstatě jsem neměla na výběr, je top léty zažitý systém v organizaci, že přesčasové hodiny si vybíráme jako náhradní volno. Neproplácí se a nemyslím, že kdybych chtěla, tak by mi je proplatili. Rozdíl je však v tom, že mě se náhradní volno často hodí a hlavně si ho můžu vybírat tak, jak potřebuju já.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3854
19.11.19 16:24

Pracuji ve firmě kde se přesčas ani nezaplatí ani není možnost si to vybrat.
Takže jste na tom ještě dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6811
19.11.19 16:31

Pracuji ve zdravotnictví a sociálních službách už deset let, podstav lidí byl a bude vždycky. A nikde přesčasy nepropláceli, dostávali jsme náhradní volno všude. I v ČR i v Německu, kde žiji. Proplatili to jen v případě výpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.11.19 16:47

Pracovala jsem na MěÚ a náhradní volno za přesčas jsme si mohli vybrat, ale za podmínky, že jsme si ho ještě naddělali :lol: ale mohli jsme si ho naddělávat z domu.
takže vlastně za přesčas jsme dostali homeoffice.
Jo a manželovi v soukromé firmě nikdo přesčasy ani neproplatí ani si je nemůže vybrat.

• Nahlásit
  • Citovat
2961
19.11.19 17:07

Ja jsem ve zdravotnictvi rada, kdyz si vubec to nahradni volno vyberu, proplaceni prescasu jsem nikdy u zadneho zamestnavatele nezazila. Driv jsem byla blba a nevybrane nahradni volno neresila. To uz fakt ne, ted mam 36 hodin a v prosinci si je proste vyberu. Ale taky diky tomu, ze se s kolegynemi bzdycky nejak domluvime. Mit horsi kolektiv tak je to neresitelne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
19.11.19 17:11

@Anix
A proč ty přesčasy teda někdo dělá?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1220
19.11.19 17:29
@NinaU. píše:
@Anix

Ze zákona řadový zaměstnanec ne přímo má povinnost, ale dle nařízení manažera může odpracovat 150hodin přesčasu bez nároku na kompenzaci. Málokdo si dovolí odporovat, teda záleží na ostatních pracovních podmínkách. Já mám takové bebefity, bonusy i plat, že přesčasy dělám ráda a hlavně si za ně vybírám den volna, který se mi ale počítá jako pracovní doba.

@Dunkey za prvnich 150 hodin přesčasů neni zákonný nárok na kompenzaci, tak bud ráda aspoň za něco. Mnoho jiných nemá vůbec nic

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
394
19.11.19 17:32

@Dunkey tak to jsi na tom ještě dobře. Mně ve firmě přesčasy neproplácí a ani si nemůžu vybrat náhradní volno :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8452
19.11.19 17:38

No tak zažila jsem 150 hodin přesčasu narizenych, které se věnovaly zaměstnavateli. Takže možnost vybrat si je je super.
S přesčasy je to celkove prasecina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1220
19.11.19 17:39
@g.sandova píše:
No tak zažila jsem 150 hodin přesčasu narizenych, které se věnovaly zaměstnavateli. Takže možnost vybrat si je je super.
S přesčasy je to celkove prasecina

Ale bohužel v mezich ZP, hnus

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8436
19.11.19 17:42
@alimdar píše:
Ze zákona řadový zaměstnanec ne přímo má povinnost, ale dle nařízení manažera může odpracovat 150hodin přesčasu bez nároku na kompenzaci. Málokdo si dovolí odporovat, teda záleží na ostatních pracovních podmínkách. Já mám takové bebefity, bonusy i plat, že přesčasy dělám ráda a hlavně si za ně vybírám den volna, který se mi ale počítá jako pracovní doba.@Dunkey za prvnich 150 hodin přesčasů neni zákonný nárok na kompenzaci, tak bud ráda aspoň za něco. Mnoho jiných nemá vůbec nic

Toto není pravda! Je možnost mít sjednánu mzdu s přihlédnutím k práci přesčas v rozsahu až 150h ročně. Ovšem pokud toto není oběma stranami podepsáno v pracovní smlouvě/mzdovém výměru, tak musí být práce přesčas kompenzována již od první hodiny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8452
19.11.19 17:48
@alimdar píše:
Ale bohužel v mezich ZP, hnus

Já vím. A nechápu, ze to ZP povoluje. Ono často nebyli jen 150 hodin a byl problem proplatit nebo vybrat volno. Nebyli lidí, tak co…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3854
19.11.19 18:33
@NinaU. píše:
@Anix

Protože ta práce musí bejt hotová, protože když se to neudělá tak se to navalí, protože je to ve firmě standard, bohužel.
A ještě ke všemu bez jakýkoli benefitů. Žádné stravenky natož 25 dní dovolené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
147
19.11.19 22:18

To, že práce musí být hotová není problém zaměstnance, ale majitele. Pokud jim to takhle
vysvětlí a oni na to slyší aniž by jim to zaplatil tak jsou sami proti sobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama