Prace přesčas zadarmo?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.19 14:45
Prace prescas zadarmo???

Ahoj.Chci se informovat a na netu jsem nikde nedohledala.Je pravda, ze vam zamestnavatel muze naridit 150 hodin rocne prescasu, ktere vam nemusi proplatit? V zakone jsem to nenasla a ve smlouve nic takoveho taky nemam :roll:

Reakce:
lasička1
Echt Kelišová 8138 příspěvků 30.01.19 14:52

Slyšela jsem,že to má Lidl.

Lerista
Ukecaná baba ;) 1439 příspěvků 30.01.19 14:59

Kdyz to mas ve smlouve tak ano. Ja mela a plat a bylo tam napsano ze v tom je i 150 hod prescasu. Mela jsem 40 hod za mesic a pak jsem to prestala pocitat. Byla krize, vsichni jsme se bali o praci a mlceli…

Tichošlápek
Extra třída :D 12112 příspěvků 30.01.19 15:00

Muze to byt i v kolektivní smlouvě.

Lilith_S
Kecalka 239 příspěvků 30.01.19 15:01
@Anonymní píše:
Ahoj.Chci se informovat a na netu jsem nikde nedohledala.Je pravda, ze vam zamestnavatel muze naridit 150 hodin rocne prescasu, ktere vam nemusi proplatit? V zakone jsem to nenasla a ve smlouve nic takoveho taky nemam :roll:

Ano, některé soukromé firmy to mívají u pozic s flexibilní pracovní dobou. Taky to mám ve smlouvě, reálně to po mě zatím nikdo nechtěl. Spíš je to o tom, že když měsíčně nadělám něco navíc, tak nemám nárok na proplacení.

hopsalka
Kecalka 213 příspěvků 30.01.19 15:03
@Anonymní píše:
Ahoj.Chci se informovat a na netu jsem nikde nedohledala.Je pravda, ze vam zamestnavatel muze naridit 150 hodin rocne prescasu, ktere vam nemusi proplatit? V zakone jsem to nenasla a ve smlouve nic takoveho taky nemam :roll:

obvyklé je to spíše např. u PČR, u běžných zaměstnanců to není tak obvyklé, na rozdíl od PČR, ta jede podle služebního zákona a ne zákoníku práce.

Práci přesčas je možné konat jen výjimečně. Zaměstnavatel ji může nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 zákoníku práce i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno nepřísluší, je-li mzda sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas (to lze učinit zejména v pracovní smlouvě, nejvýše však rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok, u vedoucích zaměstnanců je hranice 416 hodin ročně).

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1389 příspěvků 30.01.19 15:03

Zákoník práce § 93 (2) 150 hodin ročně, § 114 (2) za přesčas, náhradní volno (u mzdy), (3) odměna za práci přesčas může být sjednána ve mzdě

§ 127 (2) za přesčas, náhradní volno (u platu), (3) vedoucí má přesčasy zadarmo

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.19 15:13
@Luboš P píše:
Zákoník práce § 93 (2) 150 hodin ročně, § 114 (2) za přesčas, náhradní volno (u mzdy), (3) odměna za práci přesčas může být sjednána ve mzdě§ 127 (2) za přesčas, náhradní volno (u platu), (3) vedoucí má přesčasy zadarmo

Ale ja to ve smlouve nemam

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1389 příspěvků 30.01.19 15:21
@Anonymní píše:
Ale ja to ve smlouve nemam

Jestliže nemáte ve smlouvě sjednáno, že odměna za práci přesčas je ve mzdě, tak vám ji musí zaměstnavatel proplatit s příplatkem § 114 (1) anebo náhradní volno § 114 (2). Anebo máte plat, pak platí § 127.

Příspěvek upraven 30.01.19 v 15:32

milktea
Kecalka 196 příspěvků 5 inzerátů 30.01.19 15:26

podle mě může.
A nebo, jako to bylo v mé bývalé práci: pokud nemáš alespoň x hodin přesčasů, nedostaneš bonusy, ale jen základ (dost nízký).

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.01.19 15:45
@lasička1 píše:
Slyšela jsem,že to má Lidl.

Já to nemám, ale nejsem na prodejně. Nám každý přesčas 3× do říká proplácí.

Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Pravý důvod rozchodu Elišky Bučkové s Jakubem Vágnerem? Expresu řekla, jak to bylo

Dlouho se spekulovalo o tom, co bylo příčinou náhlého rozchodu modelky Elišky... číst dále >

Láska jako byznys? Zlata Adamovská s Petrem Štěpánkem na vztahu pořádně vydělávají

Oba jsou skvělými herci, kteří jsou zárukou kvality a sledovanosti. Manželé... číst dále >

Články z Ona Dnes

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >