Práce při rodičovské

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
jorebel
Nováček 2 příspěvky 22.01.09 20:50
prace pri rodicovske

Dobry den,
mam otazku.Manzelka otehotnela po skole,a tim padem materskou stravila na uradu prace, kde ji nebyla priznana ani PPM ani podpora v nezamestnanosti. Po narozeni syna nastoupila na rodicovskou dovolenou a pobira tedy rodicovskou. K te si nasla privydelek na smlouvu. Nyni chce skoncit, jelikoz si z ni misto pevne pracovni doby udelali otroka a chce podat vypoved. Musi dodrzet dvoumesicni vypovedni lhutu, pokud je na rodicovske, kdyz nelze na ty dva mesice zaridit hlidani?Zakon ji zakazuje pracovat na rodicovske, pokud nema hlidani pro dite.Do ted jsem ho hlidal ja dopoledne co byla v praci a sam chodil na odpoledni, ale uz to asi nepujde. Je zde moznost nejakeho reseni? Mel by ji zamestnavatel umoznit zustat s potomkem doma? Napada me, mohla by treba u zamestnavatele, ke kteremu naspoupila az v dobe rodicovske, nastoupit na rodicovskou dovolenou? Dekuji za odpoved, nedokazal jsem nikde na internetu nic najit, proto se ptam zde.Jeste jednou dekuji

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.09 08:06

Já jsem přesvědčená, že může nastoupit na rodičák den ze dne. Vůči zaměstnavatelovi to sice není košér, ale předpokládám, že kdyby to on sám tak nevyhrotil, tak odcházení ze dne na den neřešíte, tak bych si výčitky nedělala. Zákon chrání rodiče, starající se o dítě do tří let a toto je jedna z těch „ochran“.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.09 10:34

Ja souhlasim s anonymnim prede mnou. Na RD muze nastoupit ze dne na den.
Jsou preci maminky, ktere nastoupi driv do prace a potom se vrati na RD, at uz z jakychkoliv duvodu a v praci kvuli tomu nedavaji vypoved.

Lenka

jorebel
Nováček 2 příspěvky 23.01.09 10:55

to vim. Nevim jestli jsem to napsal srozumitelne. Jde o to, ze kdyz nastupoval a na RD, tak nebyla zamestnana nikde.Byla vedena v evidenci na uradu prace. Na RD je tedy od 2.5.2008 ale kvuli financni situaci si nasla jeste praci k RD. Takze nastoupila do zamestnani na smlouvu nekdy v cervenci a to uz byla cca 3 mesice na RD.Jenze situace na pracovisti je tak jak jsem psal a proto chce dat vypoved a jde o to, jestli musi dodrzet dva mesice vypovedni lhuty, jako je to normalne nebo ne, kdyz je na RD…asi to neumim srozumitelne napsat :-)

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.09 13:43

No já si myslím opak. Jednou má pracovní smlouvu a platí na ní to, co na všechny ostatní pracující. Tedy 2 měsíční výpovědní lhůta nebo ukončení pracovního poměru dohodou. To, že rodiče pobírají rodičovský příspěvek není rozhodující. To, že má doma malé dítě, jí nedává nárok na okamžitý odchod z práce. Tobě taky ne.

Nicméně ona odejít může - zažila jsem to x-krát, prostě oznámí zaměstnavateli, že už tam pracovat nebude a že chce dohodu o ukončení pracovního poměru. Co já vím, tak všichni zatím vyhověli. Nikdo nechtěl mít v práci člověka, který tam být nechce, dělá naschvály a ještě ho platí. Ale - pokud se zaměstnavatel zasekne, je lepší vytrvat, mohl by se soudit o náhradu škody.

Taky je cesta přes porušování pracovní kázně, tu bych moc nedoporučovala, může se to s tím člověkem táhnout léta.

Potvurka166
Kecalka 158 příspěvků 28.01.09 19:51

Jsem na RD a zároveň pracuji na plný úvazek. Dnes to zákon umožňuje. Pokud bych nezvládala péči o dítě,či cokoli, prostě nahlásím zaměstnavateli,že už nepřijdu a vracím se domů. Bez výpovědi. Je to sice nefér,ale když by to nešlo jinak…

Nikola22222222222222
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.13 14:47
Práce po mateřské

Dobrý den,
ráda bych požádala o pomoc. Skončila mi RD, synovi jsou 3 roky. Nadále bude chodit do školky jen na 4h denně a já si jako vedlejší příjem budu přivydělávat jako OSVČ, kadeřnice. Jak to budu mít se sociálním a zdravotním pojištěním? Dostala jsem ve školce potvrzení, že malej je ve školce jen na pár hodin…to musím někam doložit? Díky moc za odpověd :-)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63721 příspěvků 3 inzeráty 10.09.13 15:06

Z pohledu sociálního to nebude vedlejší činnost, tedy musíš platit plné zálohy na sociální = 1890,– z pohledu zdravotního ano a tedy do odevzdání přehledu za první rok zálohy neplatíš, pak jen doplatíš zdravotní podle skutečného výdělku.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.13 15:14

… prosím o radu.. hledala jsem, ale nikde nenašla… jsem na RD, můžu nastoupit pracovat zpět k zaměstnavateli, kde jsem stále vedena i když jsem na RD a pobírat zde plat a zároveň rod. příspěvek? jak by tedy vypadal ELDP? děkuji

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63721 příspěvků 3 inzeráty 10.09.13 15:33
@Anonymní píše: … prosím o radu.. hledala jsem, ale nikde nenašla… jsem na RD, můžu nastoupit pracovat zpět k zaměstnavateli, kde jsem stále vedena i když jsem na RD a pobírat zde plat a zároveň rod. příspěvek? jak by tedy vypadal ELDP? děkuji

Ano, nastoupit můžeš a můžeš dál pobírat rodičák, ale tím že nastoupíš, tak už nebudeš na RD a ELDP bude tedy vypadat úplně stejně jako u každého jiného zaměstnance.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.13 15:38

@j.a.n.i1 a tím, že tedy už nebudu na RD tak opravdu můžu brát ten rod. příspěvek? Jedná se mi o to, že pokud nastoupím zpět, budu muset dát malou do soukromé školky ( ne zrovna levná záležitost) a protože jsem doma teprve rok a půl a i těch 7tis jsou dnes peníze, nerada bych o ně přišla, pokryje to částečně tu školičku…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63721 příspěvků 3 inzeráty 10.09.13 15:43

Zaměňuješ 2 věci, nemusíš být na RD a klidně můžeš rodičovský příspěvek pobírat, zde problém není. Ale pokud dáš dítko mladší 2 let na víc jak 46 hodin měsíčně do jeslí/školky, tak o rodičák přijdeš. Od 2 let už chodit může a ty pobírat rodičák.

Dost často se tvrdí, že to neplatí pro soukromou školku - platí a hraje se na to, že to UP nezjistí… ale pokud zjistí, tak bys rodičák vracela.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.13 16:01

@j.a.n.i1 moc děkuji za vysvětlení :hug: pomohla jsi mi opravdu jsem to nikde nemohla najít… s tím věkem to je blbé :-(, malá má jen 17 měsíců… tak snad to jen vyřešit hlídáním do dvou let a pak školka… ještě jednou děkuji :kytka:

Pehule
Kecalka 230 příspěvků 10.09.13 16:46

@j.a.n.i1 Ty jo, tak teď si mě dostala, úplně se mi udělalo mdlo :x Mám 13 m dítě, v lednu bych chtěla nastoupit do práce, mám RP do 2 let, tzn. do srpna 2014. Chtěla jsem pořešit samozřejmě tak, že dám dítě do soukr. jeslí a budu mít i rodičák i plat. A teď teda jestli správně chápu, bohužel :,( bych porušovala zákon! Jen se chci ujistit, vím že tyhle věci máš v malíčku z jiných diskuzí :palec: Já nejsem typ na podvod, bych se z toho stresovala, to prostě ne.

Nikola22222222222222
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.13 17:05

Aha…tak to je docela darda to sociální pojištění. To pro mne bude asi lepší se nechat zaměstnat na zkrácený úvazek. Pak to co si málo přivydělám jako OSVČ se bere na sociálce jako vedlejšák?

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Bony a klid po 30 letech: Kde jsou dnes hlavní hrdinové vekslácké romance?

Kdo v té době žil, v tom snímek obyčejně probudí vzpomínku na minulý režim a... číst dále >

Výhrůžný vzkaz radikálů: Na těchto místech o Vánocích zaútočíme znovu!

V posledních měsících a letech se začínalo zdát, že aktivita islámských... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >