Preeklamsie

563
13.11.06 21:54

Preeklamsie

Ahoj holky,

nevíte, jaké testy se dělají, když je podezření na preeklamsii? Při prvním těhotenství jsem byla dvakrát hospitalizovaná s vysokým tlakem a naštěstí se nic dalšího nepotvrdilo, takže mě vždycky brzo pustili domů. Ale teď, když mám doma malého závisláčka, mám hrůzu z toho, že bych měla jít do nemocnice jen tak na pozorování. Tak mě napadlo, jak se vlastně preeklamsie diagnostikuje. Nevíte? Doteď jsem měla tlak dobrý, teď trochu stoupá, ale pořád je to v normě (měřím se každý den doma, u doktora mám vysoký tlak vždycky…). Žádné další příznaky (otoky,…) nepozoruju, ale jsem nervózní jen při pomyšlení, že bych zase musela do nemocnice. Nevím, jak by se zvládlo hlídání, jednak nemáme skoro žádnou možnost a jednak je moje dítě totální závislák na mamince… Samozřejmě pokud by mi preeklamsii našli, tak by se to muselo nějak zařídit, ale jde mi o to, jestli se to dá diagnostikovat jaksi ambulantně, bez toho preventivního pobytu v nemocnici.

Ulrika

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

34
13.11.06 22:13

Já jsem preeklampsii měla a mne si nechali v nemocnici po zjištění bílkoviny v moči. Za jeden jediný týden na konci těhotenství jsem přibrala 4 kg, oteklá jsem byla až hrůza, šla jsem tedy do poradny mimo objednaný termín a už to jelo. Druhý den muselo miminko ven. Nakonec všechno dobře dopadlo, ale byl to fofr. Myslím tedy, že nejprokazatelnější je ta bílkovina v kombinaci s vysokým tlakem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1468
13.11.06 22:32

Ahoj.

Samotný vysoký tlak se jen hlídá (při tomto těhu jsem měla i 155/95) a sráží prášky - Dopegyt. Pro preeklampsii je to kombinace vysoký tlak, bílkovina v moči a otoky. Já naštěstí žádný z dalších příznaků nemám. Teda moc výrazný - nohy natékají v normě.
Hlavně se šetři a buď v klidu. Po amnio mi tlak najednou vyletěl, k tomu bušení srdce, hospitalizace pro akutní gastroentritis - 22tt (manža 4 dny s Radimem na paragrafu)… no psychika. Musela jsem na kardiologii, pravidelné měření 3× denně ani Holter (měření non-stop 24 hodin) nic neukázal. Kardioložka to uzavřela jako syndrom bílých plášťů - sotva vlezu do ordinace, tlak vyleze. Naštěstí o tom sestra ví, nechá mě uklidnit se, kecá o blbostech a poslední 3 kontroly už byly v pořádku. Taky jsem měla nervy, co s prďolkou Radimem.
Možná budeš stejný případ. Klid, klid, klid. Pokud máš doma malé dítě, snaží se dr. situaci řešit ambulantně (mě taky z nemocnice pouštěli nejdřív, co to šlo) - pokud to neohrožuje miminko ani maminku. :D
Hodně štěstí :D :D :D

Beruška :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1935
14.11.06 02:21

Me preeklampsii diagnostikovali z vysokeho tlaku a bilkoviny v moci. Mela jsem i otoky. Pro jistotu delali jeste nejaky 24 hodinovy test, kdy jsem musela sbirat veskerou moc za 24 hodin, no byla to desna sranda, ale hned druhej den volali ze jdu na vyvolani porodu…Mozna by tohle taky v Cechach udelali, kdyby ses zeptala.
Co me jeste doktorka rikala, tak preeklampsie neni zadna sranda, neni radno si s ni zahravat a hlavne kdyz uz preeklapsii mas tak se pry nezlepsi, jenom zhorsi…
Drzim palce :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
14.11.06 08:20

Ahoj Ulriko..

tak mě v prvním těhu Mišáka vyvolávali právě kvůli počínající preeklampsii.. Předtím už jsem 2× ležela ve špitále s vysokým tlakem, bílkovinou v moči, a musela jsem 48 hodin sbírat moč - test jestli nezadržuješ vodu… krom toho že mi 5× za den měřili tlak a dělali UTZ - kde sledovali průtok krve pupečníkem (při vysokém KT se může stát že se sníží a k mimi se dostává málo živin)… v 37 tt jsem začla hodně otékat (váhový přírůstek 5kg za necelý týden) no a po menší fyzické námaze jsem měla poruchy vidění, a tlak po příjezdu do nemocnice 150/120, takže si mě ve špitále nechali a druhý den vyvolali porod, jelikož prcek byl donošený a léky které jsem brala, už nezabíraly a museli by do mě zbytečně rvát velké množství jiných v těhu ne zcela vhodných prášků..

Taky jsem se bála že mě zase vyskočí KT a hlavně hospitalizace, protože doma mám taky jednoho závisláčka, ale ted v druhém těhu mám tlak o něco nižší (i když teda už od 26 tt beru prášky - tak se pořád ukázkově drží na 120/80) bílkovinu v moči jsem měla jen jednou a otoky taky moc nemám..... každopádně bych se bývala nechala hospitalizovat max. na den nebo vůbec.. jelikož vím, že sbírat moč můžu i doma a KT si doma taky změřím.. samozřejmě pokud není v ohrožení mimi - to bych tam musela zůstat…
ale neboj se , v druhém těhu to bývá prý lepší… a můžu to potvrdit… Já ještě dva týdny a už jsem úplně za vodou a kdyby náhodou něco, tak půjde holt dřív ven jak Mišák…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11935
14.11.06 08:30

ja mela cele tehotenstvi vysoky tlak a nic se mnou nedelali, kdyz jsem posledni dva mesice rikala ze pribiram dve kg za tyden a neni mi zrovna nejlip tak nic… az jeden doktor rekl ze mam 24h sbirat moc a potom ji donest… no a udelali testy a kdyz melo byt neco spatne tak meli zavolat (to byl ctvrtek), v noci z pondeli na utery mi praskla voda a to ze mam preklempsii zjistili az tam a to uz mi kolaboval cely organismus :roll: (btw - rodila jsem v Praze u apolinare)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
563
14.11.06 10:09

Ahoj holky,

moc děkuju za odpovědi! Já si právě taky říkám, že sbírat moč můžu i doma… Jednou jsem byla v Podolí jen přes noc (ve 30 tt), ale podruhé to byl děs, protože i když druhý den se vědělo, že se nic neděje, tak byly v červenci státní svátky a nikdo mě nechtěl propustit. Neboli mě místo v pondělí pustili až ve středu, když se dostavil kompetentní doktor (který mě ani neviděl, jen prostě podepsal papír…). Takže právě proto se pídím po jiných možnostech. Jinak bílkovinu jsem zatím neměla a otoky taky ne. Syndrom bílého pláště mám jak vyšitý. Marně mi někdo říká, že přece o nic nejde, tak proč bych měla mít u dr. vyšší tlak. Navíc pokaždé, když mě hospitalizovali, jsem pak na rizikovém oddělení měla už tlak zase hned normální…, jenže už jsem byla tam a nebyla cesta zpět. Samozřejmě kdyby mi na preeklamsii přišli, tak hnedka pošupajdím do nemocnice, jen se mi tam nechce být preventivně.

Ulrika

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72
2.7.15 15:07

Ahojda, bohužel mám na toto onemocnění také podezření… Jsem v 16 týdnu. Beru dopegyt byla jsem jiz jednou hospitalizovaná v nemocnici, tak byl tlak v pořádku. Měřím si ho i doma a vše ok. Pravidelně docházím na internu, kde kupodivu tlak naměří vždy okolo 120/85, ale jakmile mi ho meří u mě na gyndě tak klidně i 140/104… nerozumím tomu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
514
2.7.15 22:32

@Cicuskaa na preeklampsii je v tomhle tydnu jeste brzy.Bude to spis nejaka gedtacni hypertenze. Preeklampsie vznika pazdeji a je nebezpecnejsi nez hypertenze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
313
3.7.15 14:38

@Cicuskaa Taky myslím, že preeklampsie může vzniknout až ve třetím trimestru, rozhodně ne v 16.tt ;) A pokud nemáš bílkovinu v moči (otoky, poruchy vidění nebo bolesti hlavy nutně být nemusí), tak to preeklampsie není. Taky u mě měli podezření, po 28.tt mi začal tlak dost stoupat. Dokonce mě kvůli tomu i hospitalizovali, ale bílkovinu jsem nikdy neměla, takže to uzavřeli jako gestační hypertenzi, která se musí sledovat a srážet práškama. Hlídá se víc funkce placenty, protože při vysokém tlaku rychleji stárne. Takže nenechávají přenášet a rodit by se mělo nejpozději v termínu :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72
4.7.15 17:06

Moc díky… doktor mě s tím pořád straší a ani mi pořádně neřekl co to vlastně je a jak se to projevuje… Už jsem klidnější. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
313
7.7.15 13:48

@Cicuskaa No ono s tou preeklampsií je to blbý, jak ji potvrdí (což bývá většinou kolem 34. tt), tak to hlídají v nemocnici a vyvolávají porod co nejdřív. Ale možná že tvůj doktor to myslí tak, že bys mohla mít na to časem náběh, tak to asi bude víc hlídat. Já z toho byla taky dost v nervu, tak jsem si domů koupila pásky, který měří bílkovinu v moči. Jednou za tři dny jsem si to testla a byla jsem o dost klidnější. Jak není bílkovina, preeklampsie to totiž není. I když ona i ta samotná hypertenze není pro mimi dobrá, musí se to hlídat, aby hodnoty nešly dlouhodobě přes 140/90.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72
7.7.15 14:02

@HanaNov On mi to hlavně skoro vůbec nevysvětlil a já začala panikařit že už ji mám… už jsem kvůli tomu byla hospitalizovaná v nemocnici ale tam se ten tlak uklidil a odcházela jsem domů s 120/80… Dodržuju všechno co mi doporučili v nemocnici ale jakmile vkročím nějak do ordinace tak se mi tlak hned zvedne ze strachu, nedovedu do ovlivnit a můj gynekolog to nedovede pochopit a myslí si že si dělám srandu a o to víc jsem vždycky vystresovaná když k němu jdu… Moc děkuju za tvé rady a zkušenosti

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
706
8.7.15 12:29

Já mám taky vyšší tlak u doktora, ale teď v neděli jsem byla v porodnici s jiným problémem (který naštěstí nic nepotvrdil) a tam mi naměřili tlak ukázkový. Nevím proč, ale byla jsem v pohodě. Asi to má u mě dost velký vliv. Teď po těch vedrech mám ale šíleně nateklé tělo. Nicméně si doma měřím tlak a pomocí papírkových ukazatelů (ph, bílkovina a glukoza) si kontroluji pro jistotu moč. Tak snad je to OK :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1
21.3.20 08:55

Eva Karabinova

Mam strach jsem tehotna a byla my zjistena preeklamsie muj gynekog me strasi a ja se hrozne bojim

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama